Κατανάλωση αντλίας θερμότητας

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156357 από ntia
Απαντήθηκε από ntia στο θέμα Κατανάλωση αντλίας θερμότητας
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας! Πραγματικά με βοηθήσατε να ξεδιαλύνω στο μυαλό μου κάποια πράγματα- που στην ουσία ήταν δουλειά άλλου να το κάνει. Δυστυχώς ο μηχανολόγος δεν είναι και τόσο πρόθυμος και συνεργάσιμος..τέλοσπαντων! Αρχίζω να αμφισβητώ και τις ενδεχόμενες γνώσεις του, αν σκεφτείτε πως στο μπάνιο τοποθέτησε πετσετοκρεμάστρα σώμα καλοριφέρ με αποτέλεσμα το μπάνιο να είναι μπούζι. Ως κι εγώ που είμαι άσχετη το πρώτο που κατάλαβα είναι πως οι αντλίες χαμηλών θερμοκρασιών δεν γίνεται να είναι αποδοτικές με ένα σώμα καλοριφέρ που για να δουλέψει το νερό χρειάζεται άλλους βαθμούς. Επιπλέον αυτό που μου κάνει επίσης εντύπωση είναι πως στο σύστημα δεν θα έπρεπε να υπάρχει μια ασφάλεια, ώστε να μην σου επιτρέπει να δουλέψεις το νερό πάνω από τους 40 βαθμούς;;;;;; Στο δικό μας άμα θέλεις το ρυθμίζεις και παραπάνω! :blink:

Στο χειριστήριο που παρακολουθώ τις μετρήσεις, παρατήρησα πως η παροχή στην αντλία ανέβηκε αισθητά όταν την τελευταία φορά ρύθμισε η θερμοκρασία εισερχόμενου και εξερχόμενου νερού (PHE) να είναι στους 5-6 βαθμούς διαφορά.

Παιδιά αυτό με τις αντιστάσεις όμως δεν το έχω καταλάβει... :( Πώς μπορώ να δω αν ξεκινούν να λειτουργούν;
Επίσης να ρωτήσω. Παίζει ρόλο που ακόμα και η μονάδα που έπρεπε να τοποθετηθεί εσωτερικά βρίσκεται έξω και την ψιλοτρώει το αγιάζι όσο να πεις;;
Επίσης θα ήταν συνετή λύση να απευθυνθώ σε κάποιον άλλο μηχανολόγο για να με βοηθήσει να γίνουν κάποιες ρυθμίσεις, όπως επίσης και να διαγνώσει αν κάτι δεν είναι "τοποθετημένο" -ας το πω έτσι- σωστά;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156363 από glf
Απαντήθηκε από glf στο θέμα Re:Κατανάλωση αντλίας θερμότητας
Πετσετοκρεμαστρα εχω και γω στο μπανιο αλλα και το πατωμα εχει και εκει ενδοδαπεδια θερμανση. Ο ιδιος σωληνας με την πετσετοκρεμαστρα ειναι.

Στο σωληνα στο πατωμα παει και 50 και 55 βαθμους νερό και δεν υπαρχει προβλημα για πλακακια κτλ. 55 στο νερο του πατωματος δε σημαινει οτι θα πιασει 55 η 50 το πλακακι. Διαχεεται σε ολη την τεραστια μαζα της θερμοπλάκας του πατώματος.
Εγώ μεχρι και ξυλινο πατωμα εχω στα υπνοδωματια.. Που θελει ιδιαιτερη προσοχη και υλικα για συνεργασια με ενδοδαπεδια..
Αρα δεν εχεις προβλημα με 40 και 50 βαθμους νερο.
Και παλι υπαρχει θεμα αποδοσης. Ειναι πιο αποδοτικο να δουλευει χαλαρα για να δινει 40 βαθμους στο πατωμα, παρα να "ζοριστεί" σε ρευμα για να δώσει 50. Το cop στους 40 ειναι καλυτερο απο το cop στους 50.
Το θέμα ειναι να αρκει το 40 για να κραταει ζεστο το σπιτι.
Αυτο ειναι το κυριοτερο σε μια αντλια θερμ. Να αναπληρωνει τις απωλειες, οχι να το ανοιγοκλεινουμε για να ζεστανει και να το κλεινουμε μετα.
ΑΥΤΑ ΓΙΑ INVERTER Α/Θ ΧΩΡΙΣ BUFFER !

Τώρα το οτι η εσωτερικη μοναδα ειναι έξω οκ δεν είναι και οτι καλύτερο, πρέπει να είναι πολύ καλά μονωμένοι οι σωλήνες για να ελαχιστοποιείς τις απώλειες. Αλλά και στο υπογειο να το έχεις πάλι κάτι χάνει, δεν είναι τόσο μεγάλο το νούμερο.
Κάθε νέος νοικοκύρης σε Α/Θ περνάει μια δύο σαιζόν μέχρι να μάθει το σύστημά του και την απόδοση στο σπίτι του...
Κράτα καταναλώσεις για να έχεις αρχείο να συγκρίνεις...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ntia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156374 από ntia
Απαντήθηκε από ntia στο θέμα Re:Κατανάλωση αντλίας θερμότητας

glf έγραψε: Πετσετοκρεμαστρα εχω και γω στο μπανιο αλλα και το πατωμα εχει και εκει ενδοδαπεδια θερμανση. Ο ιδιος σωληνας με την πετσετοκρεμαστρα ειναι.

Στο σωληνα στο πατωμα παει και 50 και 55 βαθμους νερό και δεν υπαρχει προβλημα για πλακακια κτλ. 55 στο νερο του πατωματος δε σημαινει οτι θα πιασει 55 η 50 το πλακακι. Διαχεεται σε ολη την τεραστια μαζα της θερμοπλάκας του πατώματος.
Εγώ μεχρι και ξυλινο πατωμα εχω στα υπνοδωματια.. Που θελει ιδιαιτερη προσοχη και υλικα για συνεργασια με ενδοδαπεδια..
Αρα δεν εχεις προβλημα με 40 και 50 βαθμους νερο.
Και παλι υπαρχει θεμα αποδοσης. Ειναι πιο αποδοτικο να δουλευει χαλαρα για να δινει 40 βαθμους στο πατωμα, παρα να "ζοριστεί" σε ρευμα για να δώσει 50. Το cop στους 40 ειναι καλυτερο απο το cop στους 50.
Το θέμα ειναι να αρκει το 40 για να κραταει ζεστο το σπιτι.
Αυτο ειναι το κυριοτερο σε μια αντλια θερμ. Να αναπληρωνει τις απωλειες, οχι να το ανοιγοκλεινουμε για να ζεστανει και να το κλεινουμε μετα.
ΑΥΤΑ ΓΙΑ INVERTER Α/Θ ΧΩΡΙΣ BUFFER !

Τώρα το οτι η εσωτερικη μοναδα ειναι έξω οκ δεν είναι και οτι καλύτερο, πρέπει να είναι πολύ καλά μονωμένοι οι σωλήνες για να ελαχιστοποιείς τις απώλειες. Αλλά και στο υπογειο να το έχεις πάλι κάτι χάνει, δεν είναι τόσο μεγάλο το νούμερο.
Κάθε νέος νοικοκύρης σε Α/Θ περνάει μια δύο σαιζόν μέχρι να μάθει το σύστημά του και την απόδοση στο σπίτι του...
Κράτα καταναλώσεις για να έχεις αρχείο να συγκρίνεις...


Ξέρεις ποια ειναι η πλάκα ε;; Ο καλός μηχανικός μας που αποδεικνύεται φτηνός στο λάδι κ ακριβός στο ξύδι δεν έγκατέστησε σε μπάνιο 5τμ ενδοδαπέδια λόγω κόστους!!! Χαχα εδώ γελάστε ελεύθερα!!
Δεν ξέρω τι θα κάνω με την πρώτη ευκαιρία θα το γυρίσω σε θερμοκρασία νερού να δω πως πάει αν κ με προβληματίζει που η παροχή τώρα με τον θερμοστάτη δεν έχει αυξομειώσεις αλλά δουλεύει ψηλά. Γράφει 14,1 μόνιμα όταν δουλεύει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156375 από ntia
Απαντήθηκε από ntia στο θέμα Κατανάλωση αντλίας θερμότητας
Α και το καλύτερο γιατί απ' ότι διαβάζω το νυχτερινό συμφέρει φουλ σε τέτοια συστήματα- όπως είναι φυσικό- στη δεη υπάρχει 1,5 χρόνος μπορεί και παραπάνω αναμονή δυστυχώς...δεν έχουν μετρητές λέει...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156383 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Κατανάλωση αντλίας θερμότητας
Παιδιά αυτό με τις αντιστάσεις όμως δεν το έχω καταλάβει... :( Πώς μπορώ να δω αν ξεκινούν να λειτουργούν;
ποιοσ ο λογος ?...αν δεν εχει καποια ενδειξη ο κοντρολερ σου δεν μπορεις οπως και δεν μπορεις και δεν επιτρεπεται να το πειραξεις .


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156389 από glf
Απαντήθηκε από glf στο θέμα Re:Κατανάλωση αντλίας θερμότητας
Το 14,1 τι ειναι; τα ΚW θερμανσης;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ