Κατανάλωση αντλίας θερμότητας

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155830 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Ε....... μη συγκρίνουμε Γιάννενα με Χανιά. Βάζεις ότι απώλειες έχουμε Χανιά, επί 2.....

Τώρα, δεν ξέρω πως είναι ρυθμισμένο το σύστημά σου. Ελέγχεται από θερμοστάτες? Αυτοί δέχονται προγραμματισμό, είναι χρονο-θερμοστάτες? Έχουν έλεγχο ... π.χ. PID δηλαδή διαφορικό έλεγχο ? Πόσες ζώνες έχεις ? Πόσους θερμοστάτες ? Αυτοί είναι μόνο για να ανοίγουν τις αντίστοιχες ηλεκτροβάνες ή ελέγχουν και το on-off του συστήματος ?

Τι θερμοκρασίες προσαγωγής-επιστροφής έχεις? Είναι σταθερές ή ελέγχονται από αντιστάθμιση ?

Τον πρώτο χρόνο θα κάψεις παραπάνω, να "στεγνώσεις" το σπίτι. Επίσης, όσο το σύστημα δε λειτουργεί, δεν είναι πολύ καλό, γιατί παγώνουν τα πατώματα, και μετά χρειάζεται ώρα για να ζεσταθούν τα πατώματα που παίζουν το ρόλο του καλοριφέρ, και μετά να σου αποδώσουν. Επίσης είναι ένα αργό σύστημα, γιατί δουλεύει με χαμηλές θερμοκρασίες νερού, γι' αυτό εξάλλου πετυχαίνει και οικονομία.

Δεν πιστεύω να έχεις τίποτα χαλιά στο πάτωμα.... ? Κάτω έχεις ξύλο, μάρμαρο ? πλακάκι ?
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ntia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155833 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Κατανάλωση αντλίας θερμότητας
θα στα πει ο φιλος μας ο γιωργος τα υπολοιπα αλλα οντως εχετε και 15 βαθμους διαφορα οποτε καλα τα πας αν και η αντλια δεν ειναι το ιδανικο συστημα για τα μερη σου ....σε καθε περιπτωση αιτηση για νυχτερινο κι ας περιμενει :) το οτι αργει να παρει μπροστα ειναι καλο μια και δειχνει καλες μονωσεις (απαντησε ομως κι οσα ρωτησε ο γιωργος γιατι εχουν σημασια) ...το οτι αργει να ανεβασει θερμοκρασια σημαινει οτι δεν δουλευει αποδοτικα λογω συνθηκων .... ανεφερες για στεγη ...μηπως ειναι κεραμιδι εχεις προσβαση και σηκωνει λιγο παραπανω φτηνη μονωση ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ntia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155839 από ntia
Απαντήθηκε από ntia στο θέμα Κατανάλωση αντλίας θερμότητας

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: Ε....... μη συγκρίνουμε Γιάννενα με Χανιά. Βάζεις ότι απώλειες έχουμε Χανιά, επί 2.....

Τώρα, δεν ξέρω πως είναι ρυθμισμένο το σύστημά σου. Ελέγχεται από θερμοστάτες? Αυτοί δέχονται προγραμματισμό, είναι χρονο-θερμοστάτες? Έχουν έλεγχο ... π.χ. PID δηλαδή διαφορικό έλεγχο ? Πόσες ζώνες έχεις ? Πόσους θερμοστάτες ? Αυτοί είναι μόνο για να ανοίγουν τις αντίστοιχες ηλεκτροβάνες ή ελέγχουν και το on-off του συστήματος ?

Τι θερμοκρασίες προσαγωγής-επιστροφής έχεις? Είναι σταθερές ή ελέγχονται από αντιστάθμιση ?

Τον πρώτο χρόνο θα κάψεις παραπάνω, να "στεγνώσεις" το σπίτι. Επίσης, όσο το σύστημα δε λειτουργεί, δεν είναι πολύ καλό, γιατί παγώνουν τα πατώματα, και μετά χρειάζεται ώρα για να ζεσταθούν τα πατώματα που παίζουν το ρόλο του καλοριφέρ, και μετά να σου αποδώσουν. Επίσης είναι ένα αργό σύστημα, γιατί δουλεύει με χαμηλές θερμοκρασίες νερού, γι' αυτό εξάλλου πετυχαίνει και οικονομία.

Δεν πιστεύω να έχεις τίποτα χαλιά στο πάτωμα.... ? Κάτω έχεις ξύλο, μάρμαρο ? πλακάκι ?


It's all greek to me που λένε και οι φίλοι μας οι Άγγλοι!! :) Θα απαντήσω σε όσα ξέρω και ελπίζω να σας κατατοπίσω κάπως! Σαν χρήστης ρυθμίζω την θερμοκρασία που θέλω από τον θερμοστάτη του χειριστηρίου της αντλίας. Οι εγκαταστάτες μας έχουν διαθέσιμο τον θερμοστάτη και τους βαθμούς του νερού. Την τελευταία φορά δοκιμάσαμε και ενα μοντέλο αντιστάθμισης αλλά για να δουλέψει αυτό, φυσικά προϋποθέτει να δουλεύει η αντλία. Τις ημέρες που έχουμε ήλιο το σπίτι ζεσταίνεται αρκετά από τον ήλιο με αποτέλεσμα η αντλία ακόμα και στους 21,5 που το έβαλα να ανάβει ξανά κάποια στιγμή το απόγευμα που αρχίζει να πέφτει η θερμοκρασία. Από την άλλη σκέφτομαι πως εδώ καταβροχθίζει 30 κιλοβατώρες την ημέρα που να το αφήσω να δουλεύει και εξαναγκασμένα δηλαδή όπως λέει ο μηχανολόγος, ώστε να λειτουργεί και η αντιστάθμιση. Από την άλλη όταν έχω σχεδόν 23 βαθμούς στο σαλόνι τις ηλιόλουστες μέρες δε μου κάθεται να έχω και συνέχεια αναμμένη την αντλία!
Όσον αφορά την προσαγωγή αν το λέω σωστά, η διαφορά εισερχόμενου και εξερχόμενου νερού (PHE) είναι γύρω στους 5-6 βαθμούς. Το νερό το έχουμε κάπου στους 42-45 σε θερμοκρασίες 0 και κάτω, όταν δλδ δουλεύει η αντλία πρωί- βράδυ. Οπότε το εισερχόμενο παίζει συνήθως στους 38-39 βαθμούς αν δεν κάνω λάθος.
Χαλιά τίποτα εννοείται και παντού πλακάκι!! Βέβαια εκκρεμεί ρύθμιση στα δωμάτια που είναι αρκετά πιο κρύα σε σχέση με το σαλόνι.
Θα αναφέρω όμως και το εξής αρνητικό που αρχίζω να υποπτεύομαι πως μπορεί να παίζει ρόλο στην απόδοση τουλάχιστον. Η εξωτερική μονάδα οκ είναι εγκατεστημένη έξω. Το ίδιο όμως συμβαίνει και με την εσωτερική- αν το λέω σωστά- και για το δοχείο ΖΝΧ. Έτσι αγοράσαμε το σπίτι και δεν καταλαβαίνω την λογική που τοποθετήθηκαν τα μηχανήματα αυτά έξω.
Συγνώμη για το κατεβατό και ευχαριστώ για ακόμη μια φορά!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155840 από ntia
Απαντήθηκε από ntia στο θέμα Κατανάλωση αντλίας θερμότητας

dimlyk έγραψε: θα στα πει ο φιλος μας ο γιωργος τα υπολοιπα αλλα οντως εχετε και 15 βαθμους διαφορα οποτε καλα τα πας αν και η αντλια δεν ειναι το ιδανικο συστημα για τα μερη σου ....σε καθε περιπτωση αιτηση για νυχτερινο κι ας περιμενει :) το οτι αργει να παρει μπροστα ειναι καλο μια και δειχνει καλες μονωσεις (απαντησε ομως κι οσα ρωτησε ο γιωργος γιατι εχουν σημασια) ...το οτι αργει να ανεβασει θερμοκρασια σημαινει οτι δεν δουλευει αποδοτικα λογω συνθηκων .... ανεφερες για στεγη ...μηπως ειναι κεραμιδι εχεις προσβαση και σηκωνει λιγο παραπανω φτηνη μονωση ?


Αυτό αρχίζω να υποπτεύομαι...πως παρά το γεγονός πως ενδοδαπέδια με αντλία θερμότητας είναι ένας πολύ καλός συνδυασμός, προφανώς δεν είναι για τα Γιάννενα που χρειάζεσαι άμεσα την θέρμανση όταν οι ανάγκες το ζητούν.
Αυτό το αποδοτικά προσπαθώ να δω γιατί κάπου λογικά υπάρχει το λάθος ή σε εμάς που το χειριζόμαστε ή ακόμα χειρότερα στην κατασκευή, πχ. υπολόγισαν λάθος τις ανάγκες του χώρου και έβαλαν μικρότερη αντλία- λέμε τώρα.
Στέγη κεραμίδι ναι, οπότε μάλλον πρέπει να δούμε τι παίζει και εκεί!
Πάντως έχω απογοητευτεί εντελώς! Για 70τμ σπίτι δεν φανταζόμουν ποτέ πως με ένα τέτοιο σύστημα θα ήθελα πάνω απο 200€ για να το ζεστάνω, χώρια τα ζεστά νερά χρήσης....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155848 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Μη συγκρίνεις ανόμοια πράγματα: Μια Α/Θ στα Χανιά με εξωτερική θ 7ο, μπορεί να πετύχει COP 2.8-3.0 ενώ στα Γιάννενα με εξωτερική 0ο, θα δυσκολευτεί να πιάσει COP 2.4-2.6 (και πολύ λέω).

Ελέγχεις τη θερμοκρασία χώρου από το χειριστήριο της Α/Θ? Να υποθέσω ότι αυτό είναι στο σπίτι μέσα, οπότε παίζει και το ρόλο του θερμοστάτη-αισθητήρα.

Ερώτηση: Μπορείς στο σαλόνι να έχεις 20, στο ένα δωμάτιο 21 και στο άλλο 22? Έχεις χωριστούς θερμοπστάτες χώρου που ελέγχουν τις αντίστοιχες ηλεκτροβάνες και κυκλώματα? Αν όχι, και έχεις παρατηρήσει ότι έχεις διαφορετικές θ σε κάθε χώρο, μπορείς να ρυθμίσεις τα βανάκια στο συλλέκτη: Όπου έχεις υψηλή θ στραγγαλίζεις τα βανάκια και περιορίζεις τη ροή ζεστού νερού, και όπου έχεις χαμηλότερη θ, το ανάποδο. Αυτό βέβαι θα πρέπει να το δεις με το Μηχανολόγο που έκανε την εγκατάσταση.

Εγώ έχω θ νερού 32-33 και 36-37. Αυτό βέβαια δουλεύει στο δικό μου σπίτι γιατί εδώ Κρήτη έχουμε υψηλότερες θ και το σπίτι μου έχει καλές μονώσεις.

Εγώ επίσης ΔΕΝ έχω ΖΝΧ από την Α/Θ. Έχω ηλιακό και τον ανάβω ως θερμοσύφωνο (όταν δεν έχει ήλιο) κατά τις ώρες του νυχτερινού, οπότε δε μου έρχεται ακριβά.

Τι έχω παρατηρήσει για σπίτι με 4μελή οικογένεια (2 μικρά παιδιά). Τα τελευταία 5 χρόνια που μετράω καταναλώσεις, το σπίτι θέλει περίπου 8 kWh ημερήσιο ρεύμα, και 1-2 νυχτερινό (πλυντήρια πιάτων/ρούχων, σίδερο, μαγείρεμα, θερμοσίφωνο).

Λες ότι έχεις κάνει κάλυφος. Πολύ ωραία, αλλά τι πάχος στους τοίχους? Στην οροφή-στέγη, τι πάχος μόνωσης έχεις? Τι κουφώματα? Τι τζάμια ?

Να ξέρεις ότι πάντα τον πρώτο χρόνο που "στεγνώνει" το σπίτι, θα έχεις μεγαλύτερη κατανάλωση.

Όλα λοιπόν τα παραπάνω, παρά το ότι εγώ έχω 200 μέτρα σπίτι και εσύ 70 έχουμε:
α) Είσαι στο πρώτο χρόνο,
β) Είσαι στα Γιάννενα που ΚΑΙ πιο πολύ κρύο κάνει, και το COP είναι αναγκαστικά χαμηλότερο
γ) Έχεις ΖΝΧ
δ) Αν από τις 35 kWh αφαιρέσουμε τις 10 του σπιτιού, είσαι στις 25.

Ε.... δεν είναι τόσοοοοο πολλές....

Να στο πώ αλλιώς: Βρες τη μελέτη θερμικών απωλειών του ΚΕΝΑΚ που κατατέθηκε για την άδεια του σπιτιού. Αν λοιπόν στο χερότερο σενάριο για τα Γιάννενα έχεις 4 kW ισχύ θερμικών απωλειών, τότε στο σενάριο το "καθημερινό" (όχι στο χειρότερο δηλαδή), θα έχεις ισχύ απωλειών περί τα 3 kW. σε 24h βάση, χρειάζεσαι 3 kWh x 24h = 72 kWh / 2.4 (το COP της αντλίας) = 30 kWh.

όλα αυτά κατά προσέγγιση, χωρίς να ξέρω ακριβώς το σπίτι, και κατά μέσο όρο.
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ntia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155849 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Κατανάλωση αντλίας θερμότητας
δεν ενννοω αυτο ντια :)
οι αντλιες εχουν βαθμο αποδοσης που πλησιαζει το 4 δηλ για καβε κιλοβατωρα που καταναλωνουν αποδιδουν 4 σε θερμανση ... αυτο ομως οταν οι εξωτερικες θερμοκρασιες ειναι σχετικα υψηλες αλλιως ο βαθμος αποδοσης πεφτει στο 2 η ακομα χειροτερα αδυνατουν να δουλεψουν η χρησιμοποιουν ηλεκτρικες αντιστασεις και σ αυτη την περιπτωση οντως γινονται ασυμφορες. απ αυτη την αποψη η περιοχη σου δεν ειναι πολυ καλη για αντλιες ... απο την αλλη ομως μην εχεις την απαιτηση να ζεσταθεις με 3 ευρω την μερα ακομα και ξυλα να καις .
την αντλια κακως την σταματας γιατι ετσι κι αλλιως δεν δουλευει οσο δεν ζηταει ο θερμοστατης ο ιδιος ο θερμοστατης ομως εχει καποια σημασια ...μπορεις να τσεκαρεις μ ενα θερμομετρο τοιχου ποση ειναι η θερμοκρασια στον χωρο οταν ξεκιναει και σταματαει η αντλια ...ειναι πχ 23 η εχει φτασει 25? κι οταν ξεκιναει ειναι 23 η εχει πεσει στους 20 ?

υγ πολυ σβελτος εισαι βρε θηριο :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by dimlyk.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ntia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ