Κατανάλωση αντλίας θερμότητας

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155805 από ntia
Καλημέρα σε όλους!! Θα ήθελα την βοήθειά σας, καθώς δηλώνω σχετικά άσχετη με το αντικείμενο. Ελπίζω να μην έχει ανοιχθεί παρόμοιο θέμα, αν ναι ζητώ την κατανόησή σας!
Μπήκαμε φέτος σε καινούριο σπίτι 70τμ, μονωμένο με κέλυφος και ότι τελοσπάντων προϋποθέτει το ΚΕΝΑΚ, στο οποίο ο κατασκευαστής εγκατέστησε ενδοδαπέδια θέρμανση με αντλία θερμότητας 8kw της Daikin. Ο θερμοστάτης είναι ρυθμισμένος στο 22.
Ζέστη έχουμε, δεν μπορώ να πω, αν και δεν ανεβάζει εύκολα θερμοκρασία. Σ αυτό που θέλω να με βοηθήσετε είναι τι παίζει με την κατανάλωση του ρεύματος! Απ' ότι παρακολουθώ θέλει γύρω στις 30-35 κιλοβατώρες την ημέρα και δεν ξέρω αν είναι οκ ή αν πρέπει να με λούσει κρύος ιδρώτας- που μεταξύ μας με έχει ήδη λούσει, :woohoo: γιατί η λυπητερή δεν είναι μακριά!!
Ο μηχανολόγος μου είπε πως πρέπει να δουλεύει εξαναγκασμένα όλη την ημέρα και δεν καίει πολύ. Το δοκίμασα 2-3 μέρες έπαθα σοκ και έτσι το άφησα στους 22 βαθμούς να ανάβει όποτε χρειάζεται.
Συγνώμη αν σας κούρασα! Θα εκτιμούσα πολύ την βοήθειά σας! Ευχαριστώ!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155806 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Κατανάλωση αντλίας θερμότητας
καλημερα ...πολυ σωστα σου ειπε ο μηχανολογος ...η ενδοδαπεδια ειναι σχεδιασμενη να λειτουργει συνεχως και να κραταει σταθερη την θερμοκρασια ...οπως διαπιστωσες δυσκολευεται να την ανεβασει .
αυτο που μπορεις να κανεις ειναι μ ενα θερμομετρο τοιχου να δεις αν οντως η θερμοκρασια ειναι 22 οσο ο θερμοστατηςη 25 πχ ... το επομενο που μπορεις να κανεις ειναι να μειωσεις την θερμοκρασια στο 21 η και στο 20 ...καθε βαθμος προσφερει 7% οικονομια ,,,και τελος νυχτερινο ρευμα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ntia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155816 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Κατανάλωση αντλίας θερμότητας
Η συνεχόμενη λειτουργία είναι αυτή που ενδείκνυται.
Να υπολογίζεις 0,18 ευρώ ανά κιλοβατώρα αν έχεις νυκτερινό.Αν δεν έχεις κάνα 5 λεπτό πάνω περίπου. Εξαρτάται από τη συνολική κατανάλωση.
Σε πια περιοχή βρίσκεσαι;
Καλό είναι να μπεις στην εφαρμογή της Δ.Ε.Η. και να δηλώνεις ανά δίμηνο την κατανάλωση για να σου έρχεται πάντα εκαθαριστικος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ntia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155818 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
σε ποια περιοχή είσαι ? υψόμετρο? όροφος? μονοκατοικία ? ελέυθερο γύρω γύρω ή σε επαφή με άλλα κτίρια?

Το 22 που έχεις στους θερμοστάτες είναι λίγο υψηλό. 21 ακόμα και 20 είναι οκ. Επίσης... νυχτερινό.....

Εγώ καίω περίπου 28 kWh μέσο όρό από 11/Δεκ φέτος που μετράω, για 200 m2 σπίτι στα Χανιά, μαιζονέτα, ελεύρετο από παντού, στο βορά 50 μ από τη θάλασσα. Έχω νυχτερινό, χρονοθερμοστάτες με θερμοκρασία 21.5 και 20.8 "νύχτα" και "μέρα". Τώρα σκέφτομαι να ανεβάσω το 20.8 στο 21.0

το 30-35 kWh που λες, είναι όλου του σπιτιού ή της θέρμανσης μόνο? έχεις χωριστό μετρητή για την αντλία?
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ntia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155826 από ntia
Απαντήθηκε από ntia στο θέμα Κατανάλωση αντλίας θερμότητας
Καταρχήν σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τις απαντήσεις σας, με βοηθάτε πολύ! Είναι η πρώτη χρονιά σε νεόδμητο σπίτι στα Ιωάννινα. Ο προσανατολισμός του σπιτιού είναι καλός, νοτιοδυτικός και οι μονώσεις καλές υποθέτω κέλυφος κτλ. Είναι στον δεύτερο όροφο, οκ ψιλοεκτεθειμένο το λες γιατί από πάνω υπάρχει στέγη, αλλά από τις δυο πλευρές δεν υπάρχουν κολλητά σπίτια, είμαστε προς τα έξω, όχι μέσα στα Γιάννενα!
Δυστυχώς νυχτερινό όσο και να το θέλουμε δεν υπάρχει, διότι η Δεη μας ξεκαθάρισε πως υπάρχει ήδη αναμονή 1,5 χρόνου.....δεν υπάρχουν λένε μετρητές, οπότε ζήτω που καήκαμε!!!!
Από μετρητές τώρα παρακολουθώ και το ρολόι και κυρίως την ένδειξη που έχει το χειριστήριο της αντλίας και απ' ότι μου είπαν είναι αρκετά ακριβής. Το θέμα είναι πως μάλλον κάτι δεν πάει καλά και δεν ξέρω τι να κάνω..θερμοκρασία δεν ανεβάζει εύκολα, ακόμα και για μισό βαθμό δουλεύει αρκετές ώρες. Το μηχάνημα δεν το κλείνουμε, το έχουμε μόνιμα στους 22 βαθμούς.
Επίσης να πω πως τις ημέρες που έχει ήλιο όπως τώρα καλή ώρα μπορεί η ενδοδαπέδια από το πρωί που θα σταματήσει, να ανάψει ξανά το απόγευμα. Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό. Πολλές ώρες αδράνειας, μόνο εξαναγκασμένα θα δουλέψει, οπότε μετά έρχεται και δυσκολεύεται πολύ! Είναι λογικό αυτό;
Αν το δουλέψουμε συνεχόμενα με αντιστάθμιση κτλ ζήτω που καήκαμε αν κρίνω από τώρα που δουλεύει βέβαια αρκετές ώρες, αλλά που να δουλεύει και όλη μέρα δλδ...
Πάει παιδιά η Δεη θα μας καθαρίσει σας αβγά!! Για τόσο μικρό σπίτι αλλιώς τα φανταζόμουν τα πράγματα......
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by ntia.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155827 από ntia
Απαντήθηκε από ntia στο θέμα Κατανάλωση αντλίας θερμότητας
Νταξ!! Θα βάλω τα κλάματα!!! 200 τετραγωνικά μέτρα σπίτι και θέλεις 28 κιλοβατώρες;;;;!!! Πολύ καλά!! Δεν ξέρω πραηματικά από που να ξεκινήσω να ψάχνω τι φταίει...
Επίσης εμάς η θερμοκρασία πάει μόνο ανά μισό βαθμό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ