Κατανάλωση αντλίας θερμότητας

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155944 από Justme82
Απαντήθηκε από Justme82 στο θέμα Κατανάλωση αντλίας θερμότητας
Καλημέρα και χρόνια πολλά και από εμένα!

Έχω την εντύπωση πως για Ιωάννινα είναι αρκετά καλές οι τιμές δεδομένης της χαμηλής εξωτερικής θερμοκρασίας και του COP αλλά και των απωλειών δηλαδή.

Και εγώ προσωπικά είμαι στον 1ο μήνα ΒΠ αττικής και σε 250 τμ είχα αρχικά 100~ kw καταναλώσεις για να ζεστάνω το σπίτι +ΖΝΧ (20kw αντλία – με σύνδεση με λέβητα για χαμηλές θερμοκρασίας). Πλέον παίζω με χαμηλότερη καμπύλη αντιστάθμισης και νερά από 35 βαθμούς και πάνω και βλέπω γύρω στα 50+ με εσωτερική 20 βαθμούς και υπερδιαστασιολογιμένα σώματα καλοριφέρ απλά, καλές μονώσεις με διπλά τζάμια - τοίχους.

Να βεβαιωθείς πως το σπίτι δεν χάνει από κάπου θα έλεγα (πόρτες από κάτω – από τζάκια και σχισμές κτλπ). Φαντάζομαι δεν υπάρχουν σωλήνες να περνάνε έξω από το σπίτι;
ΥΓ . Την κατανάλωση της αντλίας πως την μετράς;
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Justme82.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ntia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156051 από ntia
Απαντήθηκε από ntia στο θέμα Κατανάλωση αντλίας θερμότητας
Επιστροφή και πάλι στο σπίτι!! :) Σας ευχαριστώ και πάλι πολύ για τις πολύτιμες συμβουλές σας! Απλά έχω επιφυλάξεις γενικά, γιατί αφού αγοράσαμε το σπίτι, ανακαλύψαμε στη συνέχεια πως ο μηχανικός δεν ήταν και πολύ εντάξει και πως τα συνεργεία που δούλεψαν δεν ήταν και πολύ εξειδικευμένα! Και δεν μιλάω τόσο για τον μηχανολόγο που οκ έκανε την μελέτη και την τοποθέτηση, αλλά ένας φίλος ας πούμε μου είπε πως εμπλέκονται και υδραυλικοί στην εγκατάσταση και οι συγκεκριμένοι ήταν τουλάχιστον κατσαπλιάδες όπως τους αποκαλούμε στην πατρίδα μου. :angry: Ο φίλος μας είπε πως αν κάτι είναι λάθος στην συνδεσμολογία, η κατανάλωση της αντλίας επιβαρύνεται σε πολύ μεγάλο βαθμό. Επίσης του έκανε τρομερή εντύπωση πως μπορεί η αντλία να δουλεύει συνεχόμενα 4 ώρες για να πιάσει μισό βαθμό!!!
Και κάτι ακόμα το εξερχόμενο, εισερχόμενο νερό κτλ. όταν κλείνει η αντλία πέφτει σχετικά γρήγορα! Είναι λογικό αυτό;;

Σας γράφω και τα στοιχεία από τις ώρες που δούλεψε το Δεκέμβρη μόνο η αντλία- όχι τα ΖΝΧ- και θα θελα την γνώμη σας αν είναι πολύ ή λίγο, γιατί πραγματικά δεν έχω ιδέα!!!

Δεκέμβρης 2016
Κυκλοφορητής: 160 ώρες
Συμπιεστής: 146 ώρες
BUH βήμα 1: 45 ώρες


ΥΓ. Ξέρεις κανείς πως μπορώ να μπω στο μενού εγκαστάτη σε χειριστήριο της Daikin;;
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156053 από ntia
Απαντήθηκε από ntia στο θέμα Κατανάλωση αντλίας θερμότητας

Justme82 έγραψε: Καλημέρα και χρόνια πολλά και από εμένα!

Έχω την εντύπωση πως για Ιωάννινα είναι αρκετά καλές οι τιμές δεδομένης της χαμηλής εξωτερικής θερμοκρασίας και του COP αλλά και των απωλειών δηλαδή.

Και εγώ προσωπικά είμαι στον 1ο μήνα ΒΠ αττικής και σε 250 τμ είχα αρχικά 100~ kw καταναλώσεις για να ζεστάνω το σπίτι +ΖΝΧ (20kw αντλία – με σύνδεση με λέβητα για χαμηλές θερμοκρασίας). Πλέον παίζω με χαμηλότερη καμπύλη αντιστάθμισης και νερά από 35 βαθμούς και πάνω και βλέπω γύρω στα 50+ με εσωτερική 20 βαθμούς και υπερδιαστασιολογιμένα σώματα καλοριφέρ απλά, καλές μονώσεις με διπλά τζάμια - τοίχους.

Να βεβαιωθείς πως το σπίτι δεν χάνει από κάπου θα έλεγα (πόρτες από κάτω – από τζάκια και σχισμές κτλπ). Φαντάζομαι δεν υπάρχουν σωλήνες να περνάνε έξω από το σπίτι;
ΥΓ . Την κατανάλωση της αντλίας πως την μετράς;


Πφφφφ πραγματικά δεν ξέρω τι να σκεφτώ! Εμένα για σπίτι 70τμ και καλά μονωμένο απ' ότι έχουμε καταλάβει, μου φαίνονται υπερβολικές οι 30 και 35 κιλοβατώρες την ημέρα. Που έγκειται το 30% οικονομίας των αντλιών, δεν το έχω καταλάβει!!
Το σπίτι δεν χάνει, στην πόρτα έχουμε βάλει και aerostop και φαίνονται όλα οκ. Όταν λες σωλήνες;; Την κατανάλωση της αντλίας την παρακολουθώ από το χειριστήριο τοίχου και πραγματικά είναι οκ πιστεύω γιατί τηρουμένων και των υπόλοιπων αναγκών του σπιτιού φαίνεται να συμφωνεί με το ρολόι της ΔΕΗ.

Αυτό που θέλω άμεσα να κάνω είναι να στείλω τον θερμοστάτη στο καλό, γιατί κάτι δεν πάει καλά! Έχω την εντύπωση πως αν το βάλω να δουλεύει με βάση το ζεστό νερό, θα έχω καλύτερα αποτελέσματα νομίζω.. :(

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156057 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Κατανάλωση αντλίας θερμότητας
τι ισχυ εχει η αντλια?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156058 από ntia
Απαντήθηκε από ntia στο θέμα Κατανάλωση αντλίας θερμότητας
8 kw :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156059 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Κατανάλωση αντλίας θερμότητας
αρα η καταναλωση του συμπιεστη ειναι γυρω στα 3 με 4 κβ την ωρα
συμφωνα με τα λεγομενα σου δουλευει 5 ωρες την μερα αρα εχουμε 20 κβ
αν ισχυουν αυτα σημαινει οτι τα επιπλεον 10 κβ καταναλωνονται απο τις αντιστασεις


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ