Κατανάλωση αντλίας θερμότητας

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156206 από ntia
Απαντήθηκε από ntia στο θέμα Κατανάλωση αντλίας θερμότητας

Fokion έγραψε: Ειμαι ο μονος δηλ που θεωρει τα 8KW ανεπαρκη για Γιαννενα και 70τμ???
Δηλ αν μπουν και τα ΖΝΧ στο παιχνιδι τι θα γινει???

Εμενα γιατι μου κανει "οικονομια" στη μοναδα απο τους απληρωτους συνεργατες?
Εβαλαν αρον αρον "οτι ειχαν" να ελαχιστοποισουν τη "ζημια"???


Καλημέρα και χρόνια πολλά!! Ο μηχανικός θα έλεγα πως ξεκίνησε τα κόλπα σχεδόν αφού παρέδωσε και το δικό μας σπίτι. Άσε που τους είχαμε πει να βάζαμε μεγαλύτερη και να πληρώναμε την οικονομική διαφορά. Αυτοί είπαν πως στηρίζεται στην μελέτη και δεν μπορούν να βάλουν ότι να 'ναι γιατί μια μεγαλύτερη αντλία θα κάνει ξεκινήματα και σταματήματα. Κάτι τέτοιο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156207 από ntia
Απαντήθηκε από ntia στο θέμα Κατανάλωση αντλίας θερμότητας

kiriak έγραψε: οι αντλίες θερμότητας παρέχουν οικονομία , ειδικά σε καλά μονωμένα σπίτια, αρκεί να έχουν επιλεγεί (προ εγκατάστασης) και ρυθμιστεί (μετά) σωστά, κάτι να ξεφύγει είτε πριν είτε μετά και η οικονομία πάει περίπατο.

έχω 8άρα αντλία , στο Χαλάνδρι, σε οροφοδιαμέρισμα 125 τμ. μεσαίου ορόφου, μόνωση φαντάζομαι η τυπική των σπιτιών εδώ

η κατανάλωση αυτές τις μέρες με 1-2 βαθμούς θερμοκρασία εξωτερική όλη τη μέρα,
ήταν περίπου 40 ΚWh τη μέρα, με συνεχόμενη λειτουργία



ας έρθουμε στα δικά σου, 35 KWh με τι εξωτερικές;
μήπως από κάποιο σημείο και κάτω ανάβουν αντιστάσεις;

οι θερμοκρασίες του νερού μου φαίνονται ψηλές για ενδοδαπέδια,
εγώ δεν είμαι πολύ μακριά, αν και έχω τα καλοριφέρ που προϋπήραχαν από τις μέρες του πετρελαίου,
δηλαδή έχω αντιστάθμιση 50 στους 0, 41 στους 10 και 31 στους 20, αλλά συνήθως δουλέυει 2 με 3 βαθμούς κάτω

δηλάδή όταν έξω έχει 5, η θερμοκρασία του νερού είναι συνήθως 42-43, και σπάνια 45,
και μιλάμε για τα προϋπάρχοντα καλοριφέρ


για να πετύχεις καλή απόδοση από την αντλία πρέπει να δουλεύει πολλές ώρες ή συνεχόμενα,

πχ το σπίτι θέλει να πάρει ένα ποσό Α θερμίδων για να κρατά τη θερμοκρασία του,
για να πάρει αυτές τις θερμίδες με λειτουργια της αντλίας ολιγόωρη, θα πρέπει τα νερά να έχουν υψηλότερη θερμοκρασία= χαμηλότερο COP,

πχ στους 7 ή 5 ή 0 εξωτερική, άλλος είναι ο COP με νερό 35 βαθμούς, άλλος με 45 και άλλος με 50,

ΖΝΧ, αν η αντλία είναι μικρή και οριακή, δεν είναι καλή ιδέα, θα δουλέψει ψηλά για να ζεστάνει το νερό και την ίδια ώρα θα σταματήσει να ζεσταίνει το σπίτι= θα δουλεει μετά ψηλότερα με μικρότερο COP


αν χαμηλώσεις τα νερά όσο πάει γαι να έχεις 24ωρη λειτουργία , δεις αν τυχόν ανάβουν αντιστάσεις έκεί που δεν χρειάζεται τότε θα έχεις πραγματικά οικονομία, το ΖΝΧ προσωπικά δεν μπορώ να το βάλω στην εξίσωση εύκολα και οικονομικά


επίσης μην ξεχνάτε, ίδια αντλία, ίδια εξωετρική Θ, ίδια θερμοκρασία νερού, άλλος COP αν δουλεύει ο κομπρέσσορας στο 40% και άλλος αν δουλεέυο πχ στο 90%, με την διαφορά μερικές φορές να είναι πολύ μεγάλη,

δηλαδή άλλος ένα ςλόγος να δουλεύει η αντλία περισσότερες ώρες και χαλαρότερα, πέραν της θερμοκρασίας νερου


Καλημέρα και χρόνια πολλά! Η αλήθεια είναι πως δεν τα κατάλαβα και όλα, γιατί τώρα μαθαίνω! ;)
Θα το γυρίσω οπωσδήποτε σε θερμοκρασία νερού για να το δοκιμάσουμε κι' αυτό μήπως αποδίδει καλύτερα.
Αυτό σκέφτομαι κι εγώ πως αν κάτι δεν έχει ρυθμιστεί σωστά, ή ακόμα χειρότερα δεν έχει εγκατασταθεί σωστά, ζήτω που καήκαμε! Το ρολογάκι της ΔΕΗ όταν δουλεύει η αντλία πάει σφαίρα!!
Αυτό με τις αντιστάσεις δεν ξέρω πως να το δω. Στο χειριστήριο τοίχου δεν υπάρχει κάποια μέτρηση σχετικά με αντιστάσεις, αλλά εικάζω πως στάνταρ ανάβουν,γιατί γράφονται λιγότερες ώρες απ' όσες δουλεύει η αντλία!!
Αυτές τις μέρες ειδικά που έχουμε τα μείον δυσκολεύεται πολύ να ανεβάσει την θερμοκρασία του νερού-μπορεί και 2 ώρες- και να πάει στους 40 βαθμούς, ειδικά αν έχει μεσολαβήσει μεγάλη αδράνεια μέχρι να πάρει ξανά μπροστά η αντλία. Γι' αυτό λέω πως ο θερμοστάτης κατά την γνώμη μου δεν ενδείκνυται!
Επίσης δεν έχω καταλάβει τι γίνεται με το ΖΝΧ και που επηρεάζει την αντλία αφού εγώ το ανάβω όποτε θέλω, δεν είναι stand by ας πούμε σε διαδικασία αναθέρμανσης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156208 από ntia
Απαντήθηκε από ntia στο θέμα Κατανάλωση αντλίας θερμότητας
Έχει μήπως κανείς ιδέα πώς μπορώ να μπω στο μενού εγκαταστάτη μέσω του χειριστηρίου;; :)
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156213 από Justme82
Απαντήθηκε από Justme82 στο θέμα Κατανάλωση αντλίας θερμότητας
Για τις σωλήνες που έγραφα δεν νομίζω να έχεις κάποια με ζεστά νερά θέρμανσης η και χρήσης από έξω από το σπίτι απλά μια σκέψη έκανα…Το τζάκι είναι κλειστο με καπάκι οταν δεν το χρησιμοποιείς έτσι;

Για να έχεις υπόψη σου σπίτι τώρα με τα χιόνια είχα κατανάλωση αυτές τις 3 ημέρες από 97 μέχρι και 112 kw ανά μέρα. Το θέμα εξ αρχής είναι πως είσαι στα Ιωάννινα και δεν ξέρω εάν η αντλία είναι η ιδανικότερη μορφή θέρμανσης για την περίπτωσή σου.

Εφόσον παίζεις με πολύ χαμηλές θερμοκρασίες έξω σίγουρα είσαι γύρω στο 2 με 2.5 coop στο περίπου.
Επιπλέον με ενδοδαπέδια η λογική είναι να δουλεύει η αντλία 24 /7 σε χαμηλές θερμοκρασίες πχ 30 -35 (στην περίπτωση σου 40 με χαμηλές έξω ανάλογα την μόνωση) και να μην έχει start & stop θα έλεγα. Έχοντας αυτό στο νου θα έπαιζα με την καμπύλη της αντιστάθμισης και τον παράγοντα θερμοκρασίας του εσωτερικού χώρου ώστε να κατέβει η καμπύλη όσο ποιο κάτω γίνεται αλλά και να μην έχει πολλά start – stop μέσα στην μέρα.
Για τα manuals λογικά θα υπάρχουν και online αλλα θα έπρεπε να τα έχεις λάβει όλα…

ΥΓ βρε παιδιά αυτό το x20 η x18 για την ΔΕΗ πως βγαίνει; Ουσιαστικά πάνω από τις 2000 kw είναι η χρέωση 0,10 έτσι ; Έχω και νυχτερινό. Φαντάζομαι υπολογίζετε μέσα και τα λοιπά τέλη ναι;
Last edit: 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Justme82.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ntia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156219 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Κατανάλωση αντλίας θερμότητας
Justme82 ακριβως ολα μεσα μια και κυριως οι λοιπες χρεωσεις ειναι που αυξανουν παρα πολυ


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156264 από ntia
Απαντήθηκε από ntia στο θέμα Κατανάλωση αντλίας θερμότητας

Justme82 έγραψε: Για τις σωλήνες που έγραφα δεν νομίζω να έχεις κάποια με ζεστά νερά θέρμανσης η και χρήσης από έξω από το σπίτι απλά μια σκέψη έκανα…Το τζάκι είναι κλειστο με καπάκι οταν δεν το χρησιμοποιείς έτσι;

Για να έχεις υπόψη σου σπίτι τώρα με τα χιόνια είχα κατανάλωση αυτές τις 3 ημέρες από 97 μέχρι και 112 kw ανά μέρα. Το θέμα εξ αρχής είναι πως είσαι στα Ιωάννινα και δεν ξέρω εάν η αντλία είναι η ιδανικότερη μορφή θέρμανσης για την περίπτωσή σου.

Εφόσον παίζεις με πολύ χαμηλές θερμοκρασίες έξω σίγουρα είσαι γύρω στο 2 με 2.5 coop στο περίπου.
Επιπλέον με ενδοδαπέδια η λογική είναι να δουλεύει η αντλία 24 /7 σε χαμηλές θερμοκρασίες πχ 30 -35 (στην περίπτωση σου 40 με χαμηλές έξω ανάλογα την μόνωση) και να μην έχει start & stop θα έλεγα. Έχοντας αυτό στο νου θα έπαιζα με την καμπύλη της αντιστάθμισης και τον παράγοντα θερμοκρασίας του εσωτερικού χώρου ώστε να κατέβει η καμπύλη όσο ποιο κάτω γίνεται αλλά και να μην έχει πολλά start – stop μέσα στην μέρα.
Για τα manuals λογικά θα υπάρχουν και online αλλα θα έπρεπε να τα έχεις λάβει όλα…


Για νερό ζεστό υπάρχει το ΖΝΧ που το ρυθμίζουμε από το χειριστήριο. Το τζάκι είναι κλειστό ναι δεν υπάρχει απώλεια ούτε από εκεί και γενικά αυτό που βλέπω είναι πως από το βράδυ στο πρωί που χαμηλώνουμε αναγκαστικά την θέρμανση- γιατί παίζει να δουλεύει όλο το βράδυ- το σπίτι χάνει 1,5 με 2 βαθμούς. Το cop είναι στο 2,6 με σημερινή μέτρηση.
Αν δεν είχε μπει ενδοδαπέδια αλλά fan coils θα ήταν προτιμότερη επιλογή και ίσως πιο οικονομική;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ