Κοινότητα
Postit
Τα μέλη μας
Blog
Forum
Ανακοινώσεις
Κλείσιμο

• Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: καταναλωση κληματιστικου

καταναλωση κληματιστικου 1 Χρόνος 9 Μήνες πριν #162876

• petros360
  • Το Άβαταρ του/της petros360
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Κάρμα: 0
Καλημέρα παιδιά ,
εχω ένα κλιματιστικό fujitsu 12000btu παλιό με R22 , η κατανάλωση που γράφει το ταμπελάκι του στην θέρμανση ειναι στο 1,2kw αλλά αυτό σε μια μέτρηση από το ρολόι της ΔΕΗ που έκανα αλλά και με μετρητή κατανάλωσης στην πρίζα μου έδειξαν 2,2kw . Όταν έκανα την μέτρηση η εξωτερική θερμοκρασία ήταν 15 και η εσωτερική του σπιτιού 19 , ενώ το έβαλα να δουλέψει μεχρι τούς 22 , από απόδοση δεν θα έλεγα ότι για 12αρη σκοτώνει αλλά ειναι ικανοποιητική , από θόρυβο διαφορετικό δεν κάνει αρκετά ήσυχη λειτουργία .
Πέρυσι του έκανα και σέρβις αλλά επειδή χρειαζόταν όπως μου είπε και ο τεχνικός συμπλήρωση φρέον εχω τις αμφιβολίες μου αν χρησιμοποίησε και το κατάλληλο δηλαδή R22 , υπάρχει περίπτωση να φταίει αυτό και η κατανάλωση του να αυξήθηκε 1000 βατ!!!! ή να υπάρχει κάποιο άλλο θέμα ?
Τελευταία διόρθωση: 1 Χρόνος 9 Μήνες πριν από petros360.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

καταναλωση κληματιστικου 1 Χρόνος 9 Μήνες πριν #162877

• petros360
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Παιδιά προσπαθώ να ανεβάσω και φωτογραφία από το ταμπελάκι αλλά δεν μπορώ ... μια βοήθεια πως θα μπορέσω!!!

καταναλωση κληματιστικου 1 Χρόνος 9 Μήνες πριν #162879

• dimlyk
  • Το Άβαταρ του/της dimlyk
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες1254
    • Κάρμα: 40
αυτο που γραφει το ταμπελακι ειναι η ισχυς κι οχι η καταναλωση ....και ειναι η μεγιστη που σημαινει οτι δεν μπορει να καταναλωσει πανω απο 1,2 κιλοβατ ανα ωρα ...αραω καποιο λαθος εχεις κανει στις μετρησεις σου . εκεινο που μπορει να αλαζει με το φρεον η τον χρονο η διαφορους παραγοντες ειναι η αποδοση των 12000 που μπορει να γινεται χαμηλοτερη

Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

καταναλωση κληματιστικου 1 Χρόνος 9 Μήνες πριν #162890

• petros360
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Η κατανάλωση ειναι αυτή που γράφει αυτός ο μετρητής
τον οποίο τον εχω βάλει στην πρίζα του κλιματιστικού και η ένδειξη των 2200w την δείχνει όταν δουλεύει το κλιματιστικό , όταν δεν δουλεύει η κατανάλωση ειναι περίπου 20w ,
το ρολόι γράφει επάνω ότι σε 200 στροφές έχει γράψει μια κιλοβατώρα, εγώ σε 10 λεπτά μέτρησα ότι ο δίσκος έκανε 73 στροφές άρα σε μια ώρα θα κάνει 438 άρα 2,19 κιλοβάτ!!! πάλι δηλαδή βγαίνει 2190w ! άρα ο μετρητής και το ρολόι γράφει ότι το κλιματιστικό καταναλώνει 2,19 κιλοβάτ την ώρα ! πολύ κοντά στα 2,2 kw του μετρητή της πρίζας.
Φυσικά πριν μετρήσω από το ρολόι της ΔΕΗ τις στροφές , έκλεισα όλες τις καταναλώσεις του σπιτιού και το ψυγείο , τσεκάρισα ότι δεν γυρίζει ο δίσκος από το ρολόι και μετά έβαλα να ξεκινήσει το κλιματιστικό!
Eκανα και τσεκάρισμα και με τούς δυο τρόπους σε ένα 9000btu Inventor κλάση Α όχι ινβερτερ κλιματιστικό που εχω και η κατανάλωση του ήταν 800βατ , άρα οκ αυτό .

Στο ταμπελάκι το fujitsu γράφει και την κατανάλωση και την απόδοση νομίζω.

καταναλωση κληματιστικου 1 Χρόνος 9 Μήνες πριν #162895

• dimlyk
  • Το Άβαταρ του/της dimlyk
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες1254
    • Κάρμα: 40
κατ αρχην αστο να δουλεψει καποια ωρα για ναχεις πιο σωστα αποτελεσματα
ολοι οι κινητηρες εχουν ενα οριο ...αν ζοριστουν καιγονται ...ο δικος σου εχει ενα μεγιστο περιπου 1,7 κιλοβατ αρα τα 2 ειναι πολλα ...καλο θα ηταν καποιος να το κοιταξει

Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
The following user(s) said Thank You: petros360

καταναλωση κληματιστικου 1 Χρόνος 9 Μήνες πριν #162899

• petros360
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Το έβαλα αρκετή ώρα , ανέβαζε την θερμοκρασία στο δωμάτιο σταματούσε ξανά δούλευε όλα κανονικά , τα ίδια όμως η ένδειξη καρφωμένη 2200βατ, το μεσημέρι με καλό καιρό έξω θερμοκρασία 17 βαθμούς το άφησα 1,5 ώρα το μετρούσα τα ίδια πάλι ,
αλλά όταν λες κάποιος εννοείς ψυκτικό ή υπάρχει ηλεκτρολόγος που να ασχολείται με αυτά τα θέματα μοτέρ-συμπιεστές κτλ , δηλαδή αν μπορεί να το μετρήσει εννοώ .

καταναλωση κληματιστικου 1 Χρόνος 9 Μήνες πριν #162901

• hunters1977
  • Το Άβαταρ του/της hunters1977
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες85
    • Κάρμα: 12
Καλησπέρα σας και από εμένα . Σαν τα χιόνια. Λοιπόν να διευκρινήσεις ότι R22 δεν υπάρχει στο εμπόριο εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Άρα εάν έκανε συμπλήρωμαθα έπρεπε πρώτον να βγάλει εντελώς το παλιό από μέσα, να κάνει κενό και να βάλει κάποιο υποκατάστατο μειγμα retrofit του R22. Αν σου συμπλήρωσε απλά η εάν σου έβαλε R407c λογικό είναι να τραβάει τόσα αμπέρ λόγω του ότι κανένα από τα νεότερα δεν λειτουργεί στις ίδιες πιέσεις με το R22. Γνώμη μου. Αφαιρούμε όλο το ψυκτικό υγρό από μέσα, κάνουμε καλό κενό και γεμίζουμε με ζυγαριά όσο γράφει το ταμπελακι. Και όχι 407 η 410 αλλά κάποιο υποκατάστατο του 22 .R422D (MO29) Αν και τότε συνεχίζει να έχει τέτοια κατανάλωση άλλαξε το πυκνωτή λειτουργίας κατά 5 μικροφαραντ μεγαλύτερο από αυτόν που έχει ήδη.
Τελευταία διόρθωση: 1 Χρόνος 9 Μήνες πριν από hunters1977.
The following user(s) said Thank You: dryianni, petros360

καταναλωση κληματιστικου 1 Χρόνος 9 Μήνες πριν #162909

• petros360
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
hunters1977 έγραψε:
Καλησπέρα σας και από εμένα . Σαν τα χιόνια. Λοιπόν να διευκρινήσεις ότι R22 δεν υπάρχει στο εμπόριο εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Άρα εάν έκανε συμπλήρωμαθα έπρεπε πρώτον να βγάλει εντελώς το παλιό από μέσα, να κάνει κενό και να βάλει κάποιο υποκατάστατο μειγμα retrofit του R22. Αν σου συμπλήρωσε απλά η εάν σου έβαλε R407c λογικό είναι να τραβάει τόσα αμπέρ λόγω του ότι κανένα από τα νεότερα δεν λειτουργεί στις ίδιες πιέσεις με το R22. Γνώμη μου. Αφαιρούμε όλο το ψυκτικό υγρό από μέσα, κάνουμε καλό κενό και γεμίζουμε με ζυγαριά όσο γράφει το ταμπελακι. Και όχι 407 η 410 αλλά κάποιο υποκατάστατο του 22 .R422D (MO29) Αν και τότε συνεχίζει να έχει τέτοια κατανάλωση άλλαξε το πυκνωτή λειτουργίας κατά 5 μικροφαραντ μεγαλύτερο από αυτόν που έχει ήδη.

Ευχαριστώ!!!!!

καταναλωση κληματιστικου 1 Χρόνος 9 Μήνες πριν #162916

• dryianni
  • Το Άβαταρ του/της dryianni
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες10
    • Κάρμα: -2
Μην ξεχνάμε ότι η ένδειξη "input power' δεν είναι η ένδειξη κατανάλωσης. Αυτή ονομάζεται "power to the load" (ισχύς εν φορτίω) και αφορά την ισχύ που απαιτεί η συσκευή για να παραδόσει το συγκεκριμένο φορτίο (τα 3 κόμμα κάτι kw που γράφει το ταμπελάκι).
Η μέση, πάλι, ισχύς ονομάζεται "rated power" και αφορά αυτά που γράφει ο @dimlyk.
Όπως είναι φυσικό, καμμιά εταιρία δεν τα γράφει στο ταμπελάκι. Γι αυτό, πρέπει να κοιτάζουμε μόνο το ταμπελάκι ενεργειακής κατάταξης, δηλαδή αυτό.

καταναλωση κληματιστικου 1 Χρόνος 9 Μήνες πριν #162927

• petros360
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Με το ρεύμα όμως που αναφέρει 5,9-5,8Α τι θέλει να μας πει ο κατασκευαστής , ένα μέσο όρο από το ρεύμα που θα καταναλώσει το κλιματιστικό ?
Μια συσκευή που θα ''ζοριστεί'' σε μια πολύ χαμηλή εξωτερική θερμοκρασία σίγουρα θα αυξήσει την κατανάλωση , αλλά εδώ μιλάμε για μια αύξηση πάνω από 70% σε αρκετά καλή θα έλεγα εξωτερική θερμοκρασία (17-19 βαθμούς πχ σήμερα το μεσημέρι).
Αν και τότε συνεχίζει να έχει τέτοια κατανάλωση άλλαξε το πυκνωτή λειτουργίας κατά 5 μικροφαραντ μεγαλύτερο από αυτόν που έχει ήδη.

Γιώργο εδώ τι θα ταίριαζε ? Ειναι 2 επαφών!

καταναλωση κληματιστικου 1 Χρόνος 9 Μήνες πριν #162929

• hunters1977
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
30 με 35 μF .αυτόν ανβτον μετρήσεις τώρα θα δεις ότι μπορεί να είναι και κάτω από 20. Πέφτει η χωρητικότητα τους από τη χρήση. Λίγο σπάνιο να τραβάει μόνο από τον πυκνωτής τόσο ρεύμα παραπάνω. Αλλά εάν έχεις και κάθεται δεν χάνεις να δοκιμασεις

καταναλωση κληματιστικου 1 Χρόνος 9 Μήνες πριν #162933

• petros360
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
το +10 στα 25μF δεν καταλαβαίνω :( , με αυτά τα χαρακτηριστικά δεν βρίσκω 30 ή 35 αλλά ούτε τον ίδιο ,
μήπως ειναι διπλός ??? αλλά με δυο επαφές!! να βάλω απλό 35μF ?

καταναλωση κληματιστικου 1 Χρόνος 9 Μήνες πριν #162937

• hunters1977
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Είναι διπλός γιατί χρησιμοποιεί τα 10 για τον ανεμιστήρα της εξωτερικής μονάδας και τα 25 για τον συμπιεστή. Βρες 10 / 35
Περίεργο πάντως για 12αρι με πυκνωτή 25μF και fan 10uF. Δ ν έχω συναντήσει ποτέ μου σε τετοιο κλιματιστικό πάνω από 2,5 έως 5uf στον ανεμιστήρα. Ο συμπιεστής σίγουρα πάντως θέλει 35αρι

καταναλωση κληματιστικου 1 Χρόνος 9 Μήνες πριν #162950

• petros360
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Γιώργο οι δυο επαφές με προβλημάτισαν γιατί τα καλώδια τα 1,5 από τον ανεμιστήρα έπεφταν στην μια επαφή
( άσπρο τέρμα αριστερά και μαύρο) ενώ του συμπιεστή τα ποιο μεγάλα μάλλον 4αρια έπεφταν κανονικά

αλλά λόγο ότι ήταν τέρμα ταβάνι η τοποθέτηση της εξωτερικής μονάδας δεν μπορούσα εύκολα να βγάλω το κάλυμμα που έχει ο πυκνωτής να δω πίσω του τι έχει , οπότε λέω να προσπαθήσω να το ξηλώσω :silly: και εμφανίστηκε η λύση!!!!

πυκνωτάκι 1,8μF για τον ανεμιστήρα μόνο :ohmy: (είχες δίκιο),
άρα ρίχνω έναν 35 απλό και όλα οκ?? Στην μια επαφή κρατάω την ίδια συνδεσμολογία ??
Γιατί να τραβάει ο ανεμιστήρας από την μια επαφή του μεγάλου πυκνωτή με δυο καλώδια ???
Άρε γιαπωνέζοι!!!!

καταναλωση κληματιστικου 1 Χρόνος 9 Μήνες πριν #162952

• hunters1977
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Ναι έναν 35 απλό. Τραβάει από το μεγάλο λόγο κοινού ουδετερου
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.230 δευτερόλεπτα