καταναλωση κληματιστικου

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #162876 από petros360
Καλημέρα παιδιά ,
εχω ένα κλιματιστικό fujitsu 12000btu παλιό με R22 , η κατανάλωση που γράφει το ταμπελάκι του στην θέρμανση ειναι στο 1,2kw αλλά αυτό σε μια μέτρηση από το ρολόι της ΔΕΗ που έκανα αλλά και με μετρητή κατανάλωσης στην πρίζα μου έδειξαν 2,2kw . Όταν έκανα την μέτρηση η εξωτερική θερμοκρασία ήταν 15 και η εσωτερική του σπιτιού 19 , ενώ το έβαλα να δουλέψει μεχρι τούς 22 , από απόδοση δεν θα έλεγα ότι για 12αρη σκοτώνει αλλά ειναι ικανοποιητική , από θόρυβο διαφορετικό δεν κάνει αρκετά ήσυχη λειτουργία .
Πέρυσι του έκανα και σέρβις αλλά επειδή χρειαζόταν όπως μου είπε και ο τεχνικός συμπλήρωση φρέον εχω τις αμφιβολίες μου αν χρησιμοποίησε και το κατάλληλο δηλαδή R22 , υπάρχει περίπτωση να φταίει αυτό και η κατανάλωση του να αυξήθηκε 1000 βατ!!!! ή να υπάρχει κάποιο άλλο θέμα ?
Last edit: 6 Χρόνια 1 Μήνας πριν by petros360.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #162877 από petros360
Απαντήθηκε από petros360 στο θέμα καταναλωση κληματιστικου
Παιδιά προσπαθώ να ανεβάσω και φωτογραφία από το ταμπελάκι αλλά δεν μπορώ ... μια βοήθεια πως θα μπορέσω!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #162879 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα καταναλωση κληματιστικου
αυτο που γραφει το ταμπελακι ειναι η ισχυς κι οχι η καταναλωση ....και ειναι η μεγιστη που σημαινει οτι δεν μπορει να καταναλωσει πανω απο 1,2 κιλοβατ ανα ωρα ...αραω καποιο λαθος εχεις κανει στις μετρησεις σου . εκεινο που μπορει να αλαζει με το φρεον η τον χρονο η διαφορους παραγοντες ειναι η αποδοση των 12000 που μπορει να γινεται χαμηλοτερη


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #162890 από petros360
Απαντήθηκε από petros360 στο θέμα καταναλωση κληματιστικου
Η κατανάλωση ειναι αυτή που γράφει αυτός ο μετρητής

τον οποίο τον εχω βάλει στην πρίζα του κλιματιστικού και η ένδειξη των 2200w την δείχνει όταν δουλεύει το κλιματιστικό , όταν δεν δουλεύει η κατανάλωση ειναι περίπου 20w ,
το ρολόι γράφει επάνω ότι σε 200 στροφές έχει γράψει μια κιλοβατώρα, εγώ σε 10 λεπτά μέτρησα ότι ο δίσκος έκανε 73 στροφές άρα σε μια ώρα θα κάνει 438 άρα 2,19 κιλοβάτ!!! πάλι δηλαδή βγαίνει 2190w ! άρα ο μετρητής και το ρολόι γράφει ότι το κλιματιστικό καταναλώνει 2,19 κιλοβάτ την ώρα ! πολύ κοντά στα 2,2 kw του μετρητή της πρίζας.
Φυσικά πριν μετρήσω από το ρολόι της ΔΕΗ τις στροφές , έκλεισα όλες τις καταναλώσεις του σπιτιού και το ψυγείο , τσεκάρισα ότι δεν γυρίζει ο δίσκος από το ρολόι και μετά έβαλα να ξεκινήσει το κλιματιστικό!
Eκανα και τσεκάρισμα και με τούς δυο τρόπους σε ένα 9000btu Inventor κλάση Α όχι ινβερτερ κλιματιστικό που εχω και η κατανάλωση του ήταν 800βατ , άρα οκ αυτό .

Στο ταμπελάκι το fujitsu γράφει και την κατανάλωση και την απόδοση νομίζω.

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #162895 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα καταναλωση κληματιστικου
κατ αρχην αστο να δουλεψει καποια ωρα για ναχεις πιο σωστα αποτελεσματα
ολοι οι κινητηρες εχουν ενα οριο ...αν ζοριστουν καιγονται ...ο δικος σου εχει ενα μεγιστο περιπου 1,7 κιλοβατ αρα τα 2 ειναι πολλα ...καλο θα ηταν καποιος να το κοιταξει


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": petros360

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #162899 από petros360
Απαντήθηκε από petros360 στο θέμα καταναλωση κληματιστικου
Το έβαλα αρκετή ώρα , ανέβαζε την θερμοκρασία στο δωμάτιο σταματούσε ξανά δούλευε όλα κανονικά , τα ίδια όμως η ένδειξη καρφωμένη 2200βατ, το μεσημέρι με καλό καιρό έξω θερμοκρασία 17 βαθμούς το άφησα 1,5 ώρα το μετρούσα τα ίδια πάλι ,
αλλά όταν λες κάποιος εννοείς ψυκτικό ή υπάρχει ηλεκτρολόγος που να ασχολείται με αυτά τα θέματα μοτέρ-συμπιεστές κτλ , δηλαδή αν μπορεί να το μετρήσει εννοώ .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.060 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ