Κοινότητα
Postit
Τα μέλη μας
Blog
Forum
Ανακοινώσεις
Κλείσιμο

• Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Αντλία θερμότητας & υπερβολική κατανάλωση ρεύματ

Αντλία θερμότητας & υπερβολική κατανάλωση ρεύματ 9 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #166815

• armpouniotis
  • Το Άβαταρ του/της armpouniotis
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Κάρμα: 0
Γεια σας !

πριν από 3 μήνες αγόρασα μια αντλία θερμότητας Samsung 12Kw, και μένω σε διαμέρισμα 100 τ.μ. στο κέντρο της Βέροιας, με αρκετά καλά κουφώματα, χωρίς θερμοπρόσοψη.

Χωρίς να γνωρίζω τιποτα από αντλίες, μέσα στο Νοέμβριο άρχισα να λειτουργώ την αντλία βάζοντας θερμοκρασία 19 - 20 βαθμούς. Το διαμέρισμα είχε πολύ ικανοποιητική ζέστη, αλλά η αντλία "αγκομαγχούσε" πράγμα παράξενο για τέτοια θερμοκρασία.

Στο διάστημα 2 μηνών, η ασφάλεια τηα α/θ έπεσε περίπου 20 φορές, και ο τεχνικός, ο οποίος έκανε την εγκατάσταση μου είπε "δεν πειράζει, ξανα σήκωσε την...", έως ότου μου άλλαξε την ασφάλεια της.

Για να μην τα πολυ-λέω, είμαι σε ιδιωτική εταιρεία ρεύματος και και στο διάστημα από 15 Νοε 2018 έως 15 Ιαν 2019 (2 μήνες) ο λογαριασμός ρεύματος ήταν 800 Ευρώ, (εννοείται ότι έπεσε η γη κάτω από τα πόδια μου...)

Ξαναμιλάω με τον τεχνικό και μου λέει, ότι έκανε λάθος σε μια ρυθμιση και την διόρθωσε (έβαλε ελάχιστη θερμοκρασία -5 αντί για -15), επίσης έριξε λιγάκι και την αντιστάθμιση (από 40 την έβαλε στο 37), και απενεργοποίησε τις 2 αντιστάσεις της α/θ. Τώρα λέει ότι όλα είναι οκ και δεν θα έχω πρόβλημα...

Παρ' όλα αυτά στον πίνακα ελέγχου της α/θ βλέπω την ισχύ της κατανάλωσης με τα πόσα "φυλλαράκια" εμφανίζονται, δηλ. 3 και 4 φυλλαράκια = οικονομικά, 1 - 2 φυλλαράκια όχι οικονομικά.

Έχω παρατηρήσει το εξής: Όταν βάζω θερμοκρασία πάνω από 20 βαθμούς, τότε η θερμοκρασία των νερών ανεβαίνει πάνω από 45 βαθμούς και η αντλία ζορίζεται και καίει αρκετά (2 φυλλαράκια). Κάτω από 45 βαθμούς έχω 3 - 4 φυλλαράκια.

Δοκίμασα να βάζω αντί για θερμοκρασία χώρου, να βάζω θερμοκρασία νερού. Εχθές εβαλα θερμοκρασία νερού 44,5 βαθμούς και μέσα στο σπίτι είχα 19 - 20 βαθμούς (3 φυλλαράκια). Ανέβασα την θερμοκρασία στους 46 βαθμούς και τότε είχα 2 φυλλαράκια, οπότε κατέβασα την θερμοκρασία στους 44,5 βαθμούς. Με αυτήν την θερμοκρασία έκαιγε η αντλία για 16 ώρες (ανεβοκατέβαινε η θερμοκρασία μεταξύ 40 και 44,5, δηλ. 3 φυλλαράκια). Από τα μεσάνυχτα μέχρι το πρωί (8 ώρες) έβαλα την αντλία στους 38 βαθμούς, επισης 3 φυλλαράκια.

Σήμερα το πρωί, τσέκαρα την "χελώνα" και είδα ότι έκαψα 50 κιλοβατώρες μέσα σε 24 ώρες (όλη τη μέρα στο σπίτι δεν ήταν κανείς. Ηρθαμε το απόγευμα στο σπίτι, ανάψαμε ένα μάτι κουζίνας για 10 λεπτά για να ζεσταθεί το φαί, και μέχρι να κοιμηθούμε βλεπαμε τηλεόραση, κάθε μέρα έχουμε ακριβώς την ίδια ρουτίνα....)

Νομίζω ότι οι 50 κιλοβατώρες / ημέρα είναι υπερβολικές για μια α/θ, η οποία καίει στους 19 - 20 βαθμούς, και αυτό σημαίνει ότι θα καταναλώσω 1500 κιλοβατώρες τον μήνα για να βάζω την θερμοκρασία στους 19 - 20 βαθμούς ! Πιστεύω ότι είναι εξοφρενικό.... Ξαναμίλησα με τον τεχνικό, και μου λέει ότι έτσι είναι το σωστό ! Εκεί άρχισα να τραβάω τα μαλλιά μου (και φυσικά και κάτι άλλο....)

Είμαι πλέον σε απόγνωση και δεν ξέρω γιατί η α/θ καταναλώνει τόσο πολύ ρεύμα μέσα σε μια ημέρα.

Οποιαδήποτε πληροφορία θα μου είναι πολύτιμη....

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Χρήστος
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αντλία θερμότητας & υπερβολική κατανάλωση ρεύματ 9 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #166816

• stergiosbik
  • Το Άβαταρ του/της stergiosbik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες501
    • Κάρμα: 21
Ποιος φωστηρας σας προτεινε να βαλετε αντλια θερμοτητας στην Βεροια;
Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!

Αντλία θερμότητας & υπερβολική κατανάλωση ρεύματ 9 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #166818

• armpouniotis
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Όλοι !

πολλοί έχουν βάλει ! μας επεισαν ότι ειναι πιο οικονομικη από έναν ατομικό λέβητα !

Μας είπαν ότι ένας ατομικός λέβητας κοστίζει λιγότερο από μια α/θ, αλλα θα καίει περισσότερο πετρέλαιο για να ζεσταθούμε !

Έπίσης, όσοι μου έδωσαν προσφορά για α/θ μου πρότιναν να βάλω α/θ 14Kw !

Χρήστος
Τελευταία διόρθωση: 9 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν από armpouniotis.

Αντλία θερμότητας & υπερβολική κατανάλωση ρεύματ 9 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #166819

• stergiosbik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Αυτοι μπορει να σας επεισαν,ομως εσεις πληρωνετε τα 800αρια.
Τρεχετε τωρα για καποιους εξυπνακηδες που πουλανε θεωριες με ξενες τσεπες.
Η βορεια Ελλαδα δεν σηκωνει πειραματισμους και θεωριες με την θερμανση.
Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!

Τελευταία διόρθωση: 9 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν από stergiosbik.

Αντλία θερμότητας & υπερβολική κατανάλωση ρεύματ 9 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #166820

• armpouniotis
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Έχεις απόλυτο δίκιο.

Δυστυχώς εμείς μπλέξαμε με έναν τεχνικό, ο οποίος δεν ήξερε τι γινότανε πάνω σε αυτό το θέμα.

Ευτυχώς ήρθε το συνεργείο της Samsung πριν λίγη ώρα, και έκανε όλες τις διορθώσεις, για να μπορέσουμε να ζεσταθουμε με κάποια οικονομική λύση.

Τώρα λειτουργεί στα 10 αμπέρ, με 10ωρη (συνεχόμενη) λειτουργεία στις 23 κιλοβατόρες.

Επειδή, 10ωρη συνεχόμενη λειτουργεία δεν παίζει στις α/θ αλλά διακοπτόμενη, αυτό σημαίνει 23 κιλοβατόρες το 24ωρο (περίπου)...

Διόρθωσε με, διότι δεν τα ξέρω πολύ καλα...

Χρήστος

Αντλία θερμότητας & υπερβολική κατανάλωση ρεύματ 9 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #166832

• stergiosbik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Εγω να διορθωσω κατι δε μπορω.Μακαρι να ειναι ετσι οπως τα λετε.
Θα δειξει ο χρονος.
Κρατηστε μονο σε μια ακρη του μυαλου σας οτι ο καιρος εχει μαλακωσει πολυ και μενει να δουμε τι θα γινει αν ξαναπιασουν τιποτα καλες παγωνιες.

Αντλία θερμότητας & υπερβολική κατανάλωση ρεύματ 9 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #166840

• dimlyk
  • Το Άβαταρ του/της dimlyk
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες1254
    • Κάρμα: 40
αν ζεσταινεσαι μ αυτη την μικρη αντλια μην παραπονιεσαι και πολυ 7-10 ευρω την μερα για θερμανση στην περιοχη σου δεν νομιζω να ειναι υπερβολικα ...εκτος κι αν θες να καις ξυλο :)
σωματα εχεις πανελ?...παρακολουθα την καταναλωση σε τακτικη βαση αλλα τσαμπα μην περιμενεις να ζεσταθεις

Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Αντλία θερμότητας & υπερβολική κατανάλωση ρεύματ 9 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #166864

• paradisos
  • Το Άβαταρ του/της paradisos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Αθηνα με 0 βαθμους με εσωτερικη θερμοκρασια 22.5 βαθμους και νερο στους 32 βαθμους εκαψε 20 κιλοβατόρες
αντλια χαμηλων θερμοκρασιων με fan coil

θα συμφωνήσω οτι η αντλια δεν βολευει για ακραίες θερμοκρασιες , θελει ηπιο καιρο !!

δηλ με εξωτερικη 10 -12 βαθμους εσωτερικη 22,5 και νερο στους 30 ειμαι στις 10 κιλοβατορες μαξ
Τελευταία διόρθωση: 9 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν από paradisos.

Αντλία θερμότητας & υπερβολική κατανάλωση ρεύματ 9 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #166936

• john88s
  • Το Άβαταρ του/της john88s
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες105
    • Κάρμα: -23
Η κιλοβατόρα έχει νομίζω 0,19 λεπτά στην ΔΕΗ. Αν δεν σας έχει πιάσει κότσο ο ιδιώτης (όπως το 70-80% του κόσμου ) με δήθεν προσφορά θα είναι φτηνότερη η τιμή.

23 kw X0,19 = 4,37e/ημέρα. Δεν είναι πολλά.

Το ίδιο ακόμα και αν ήταν 10ευρώ την ημέρα. Δεν θα ήταν πολλά. Προφανώς τα 800 αφορούν και άλλες περιόδους. Η καταμέτρηση γίνεται ανά 4 μήνες. Οι υπόλοιποι λογαριασμοί είναι στο περίπου.

Τα λεφτά που έχετε δώσει σε μάστορες και συνεργεία και η ζέστη που δεν έχετε αποδεικνύουν για άλλη μια φορά πως οι αντλίες θερμότητας είναι μόνο για την Αθήνα.

Άσχετοι σας το πρότειναν. Έχετε ευθύνη που δείξατε εμπιστοσύνη.
The following user(s) said Thank You: paradisos

Αντλία θερμότητας & υπερβολική κατανάλωση ρεύματ 8 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #167364

• cptbill
  • Το Άβαταρ του/της cptbill
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες1
    • Κάρμα: -1
john88s έγραψε:
Η κιλοβατόρα έχει νομίζω 0,19 λεπτά στην ΔΕΗ. Αν δεν σας έχει πιάσει κότσο ο ιδιώτης (όπως το 70-80% του κόσμου ) με δήθεν προσφορά θα είναι φτηνότερη η τιμή.

Το ίδιο ακόμα και αν ήταν 10ευρώ την ημέρα. Δεν θα ήταν πολλά. Προφανώς τα 800 αφορούν και άλλες περιόδους. Η καταμέτρηση γίνεται ανά 4 μήνες. Οι υπόλοιποι λογαριασμοί είναι στο περίπου.

Τα λεφτά που έχετε δώσει σε μάστορες και συνεργεία και η ζέστη που δεν έχετε αποδεικνύουν για άλλη μια φορά πως οι αντλίες θερμότητας είναι μόνο για την Αθήνα.

Ισοπέδωση της λογικης. Φυσικα και οι αντλιες θερμοτητας ειναι ιδανικοτατες για εκτος Αττικης απλα πλεον οι έμπειροι και εξυπνοι μηχανικοι που το κατεχουν ειναι μετρημενοι στα δαχτυλα. Δεν θα μιλησουμε για τους εμπορους που εαν ειχα ακουσει θα ημουν με 8αρα carrier αντι για 6αρα που κατεληξα μετα απο μελετη θερμικων απωλειων.
Τραγο παραδειγμα ο paslas στο γειτονικο φορουμ του michanikos οπου δουλευει την αντλια του στα Ιωαννινα και πετυχαινει απιστευτα νουμερα. Ουτε καν με fan coils

Δεν ειναι μαγεια. Ειναι η ευρεση μηχανικου που αμφιβάλλω εαν υπαρχει σε καποιες επαρχιακες πολεις.

Re:Αντλία θερμότητας & υπερβολική κατανάλωση ρεύματ 8 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #167365

• dimosmav
  • Το Άβαταρ του/της dimosmav
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες6
cptbill έγραψε:
john88s έγραψε:

Ισοπέδωση της λογικης. Φυσικα και οι αντλιες θερμοτητας ειναι ιδανικοτατες για εκτος Αττικης απλα πλεον οι έμπειροι και εξυπνοι μηχανικοι που το κατεχουν ειναι μετρημενοι στα δαχτυλα. Δεν θα μιλησουμε για τους εμπορους που εαν ειχα ακουσει θα ημουν με 8αρα carrier αντι για 6αρα που κατεληξα μετα απο μελετη θερμικων απωλειων.
Τραγο παραδειγμα ο paslas στο γειτονικο φορουμ του michanikos οπου δουλευει την αντλια του στα Ιωαννινα και πετυχαινει απιστευτα νουμερα. Ουτε καν με fan coils

Δεν ειναι μαγεια. Ειναι η ευρεση μηχανικου που αμφιβάλλω εαν υπαρχει σε καποιες επαρχιακες πολεις.
Σκέτη μαγεία είναι όλα αυτά με τις αντλίες σας. Κρίμα για τους άλλους που είναι άσχετοι και καίνε τσάμπα ρεύμα. Δεν συνεχίζω...

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τελευταία διόρθωση: 8 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν από dimosmav.
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.325 δευτερόλεπτα