Χρεώσεις ηλεκτρικού ρεύματος απο διαφορους παρόχους

Περισσότερα
4 Χρόνια 9 Μήνες πριν #168234 από dimitris11
Οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις είναι ίδιες όπου και αν πας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 9 Μήνες πριν #168235 από manosvitacar
Οκ σε ευχαριστώ .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 4 Χρόνια 9 Μήνες πριν #168236 από john88s
Κάθε φορά που λέω κάτι βγαίνει κάποιος και το αμφισβητεί.

Στους όρους σύμβασης στα ψιλά γράμματα, αναφέρεται ξεκάθαρα για την οριακή τιμή συστήματος.

Τώρα που το χρεώνει και σε ποιον μήνα δεν το γνωρίζω. Μπορεί να σας το χρεώσουν μεταγενέστερα. Μπορεί να τον χρεώνουν εκεί που λέει χρήση δικτύου. Δεν γνωρίζω.

Πάντως χρεώνουν.

Ο λόγος; Γιατί η τιμή χονδρικής που αγοράζουν είναι πανω από το όριο που έχετε υπογράψει στην σύμβαση.



Παραθέτω παράδειγμα
Πριν το παράδειγμα 1MWH=1000KWH (1 μεγαβατώρα =1000 κιλοβατώρες) (το 45-55 που λεει κατω ειναι τιμη μεγαβατώρας )

Ένα παράδειγμα: Υποθέτουμε πως ο πάροχος έχει καθορίσει ένα εύρος κατώτατης-ανώτατης τιμής μεταξύ 45 και 55 ευρώ ανά μεγαβατώρα, όπου ανάμεσα σε αυτές τις τιμές δεν χρεώνει τον πελάτη με Ρήτρα Αναπροσαρμογής. Αν όμως η μέση Οριακή Τιμή Συστήματος στο τελευταίο 4μηνο ξεπεράσει τα 55 ευρώ (που είχε θέσει ως πλαφόν ασφαλείας ο πάροχος) και σκαρφαλώσει στα 64 ευρώ, τότε ο καταναλωτής θα χρεωθεί με επιπλέον ρήτρα ΟΤΣ, όπως προβλέπεται στο συμβόλαιο του.

Τι σημαίνει σε απόλυτα νούμερα; Αν για παράδειγμα ο καταναλωτής έχει μία κατανάλωση 1700 κιλοβατώρες στο τετράμηνο (απόλυτα φυσιολογική για πολλά νοικοκυριά), τότε προκύπτει μία διαφορά. Σωστά καταλάβατε, είναι 9 ευρώ ανά μεγαβατώρα που τα επιβαρύνεται ο ίδιος, ήτοι: (64-55) * 1,7 = 15,3 ευρώ πλέον ΦΠΑ 13% στον εκκαθαριστικό λογαριασμό, δηλαδή βγαίνουν από το πορτοφόλι του 17,29 ευρώ παραπάνω χρήματα.

1,7ΜWH=1700kwh

Επειδή η Οριακή Τιμή Συστήματος τελευταία είναι πάνω από 60 και κάτι μέρες πάει και 70 σίγουρα όσοι έχουν αλλάξει πληρώνουν παραπάνω και απο ΔΕΗ. Η ΔΕΗ δεν χρεώνει οριακή τιμή συστήματος. Είναι η μόνη που δεν χρεώνει Όποιος δεν θέλει να το καταλάβει είναι δικαίωμα του. Εγώ μιλάω με αριθμούς.

Όποιος συνεχίζει να το αμφισβητεί ας πατήσει στο google οριακη τιμη συστηματος έχει χιλιάδες άρθρα. Μην κάνετε το κόπο να τους πάρετε τηλέφωνο. Θα σας πουν δεν σας χρεώνουμε ενώ το κάνουν.
Last edit: 4 Χρόνια 9 Μήνες πριν by john88s.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nasikas, papg, dimitris11, Still

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 9 Μήνες πριν #168237 από Nasikas
ΕΞΑΙΡΕΤΚΑ ΧΡΗΣΙΜΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - θα πρότεινα να αλλάξει τίτλος....ΧΡΕΩΣΗ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΥ ΡΕΥΜΑΤΟΣ

Τι σημαίνει σε απόλυτα νούμερα; Αν για παράδειγμα ο καταναλωτής έχει μία κατανάλωση 1700 κιλοβατώρες στο τετράμηνο (απόλυτα φυσιολογική για πολλά νοικοκυριά), τότε προκύπτει μία διαφορά. Σωστά καταλάβατε, είναι 9 ευρώ ανά μεγαβατώρα που τα επιβαρύνεται ο ίδιος, ήτοι: (64-55) * 1,7 = 15,3 ευρώ πλέον ΦΠΑ 13% στον εκκαθαριστικό λογαριασμό, δηλαδή βγαίνουν από το πορτοφόλι του 17,29 ευρώ παραπάνω χρήματα.
Η ΔΕΗ δεν χρεώνει οριακή τιμή συστήματος. Είναι η μόνη που δεν χρεώνει


Εχω πάροχο, αλλά ουδέποτε κάθησα να εξετάσω λογαριασμό.
Με την αρχική ολοφάνερη διαπίστωση ότι μας έρχεται χαμηλότερη χρέωση, ήμασταν ήσυχοι.
Το βράδυ θα μαζέψω να εξετάσω. Ούτε καν άνοιγα δηλαδή τους λογαριασμούς μετά τους πρώτους μήνες - μιας και χρεώνεται στην πιστωτική κάρτα.


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 4 Χρόνια 9 Μήνες πριν #168239 από dimitris11
Ακριβώς έτσι είναι,το είχα απορία και εγώ. Στον προηγούμενο εκκαθαριστικο λογαριασμό είχε μια έξτρα χρέωση 17,24 ευρώ ονομαζόμενη "ρήτρα κόστους προμήθειας".
Έκανα και εγώ τις πράξεις μου και κατάλαβα ότι μάλλον η ΔΕΗ με το 15% έκπτωση είναι η καλύτερη επιλογή.
Εμένα με χρεώνουν με ένα πάγιο εφάπαξ 60 ευρώ το χρόνο. Για να ισοφαρίσω αυτή τη διαφορά τον 60 ευρώ κάνοντας τις πράξεις πρέπει να έχω κατανάλωση 6000kw το χρόνο. Κάτω από αυτό το νούμερο βγαίνω χαμένος.
Last edit: 4 Χρόνια 9 Μήνες πριν by dimitris11.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nasikas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 9 Μήνες πριν #168240 από Nasikas

Στον προηγούμενο εκκαθαριστικο λογαριασμό είχε μια έξτρα χρέωση 17,24 ευρώ ονομαζόμενη "ρήτρα κόστους προμήθειας".

Επομένως - ψάχνω αν εχει πουθενά την αιτιολογία που αναφέρετε - (η τα αρχικά της ΡΚΠ...η κάτι άλλο συγκαλυμένο.)
Για πάγιο - θυμάμαι καλά ότι μας είχαν πει ότι δεν έχει - αλλά ...θα το ψάξω.. Εχει χαθεί πιά η εμπιστοσύνη απο τότε που βγήκαν τα ΨΙΛΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ στα συμβόλαια εν γένει. (και τηλεφώνων)

Το κυριότερο βεβαια είναι να μάθουμε την οικογένεια στην ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ. (Ερώτηση: Κάνω λάθος που θεωρώ ότι το πιστολάκι είναι ενεργοβόρο - και φωνάζω συχνά ? Μιά τούφα μαλλιά στην κορυφή μόνον έχει ο κανακάρης της γυναίκας μου και πιάνει πιστολάκι 10 λεπτά.- Για την κόρη μου και την σύζυγο, δεν το συζητάμε. Απορώ πως δεν βουίζουν τα αυτιά τους απο το πολύ πιστολάκι κάθε μέρα...)

- Πάντως θεωρώ σωτηρία το νυκτερινό ρεύμαα φίλοι μου.
Πλυντήρια ρούχων και πιάτων , τα προγραμματίζουμε αυτόματα να τελειώνει η πλύση τους στις 7 το πρωί. - - Σιδέρωμα πάντα μετά τις 11, βλέποντας ταινία
- Το μαγείρεμα είναι που τρώει κιλοβατώρες- και δεν γίνεται ευκολα το βράδυ,- αλλά με το πέλλετ μπάρμπεκιου που φέρνει ο Μοσχάλης οσονούπω , θα καταφέρουμε να μειώσουμε ολίγον τι την κατανάλωση.


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.091 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ