Ζητώ τη βοήθεια σας - ΑΘ η αέριο;

Περισσότερα
9 Μήνες 3 Ημέρες πριν - 9 Μήνες 3 Ημέρες πριν #180617 από JohnnyB.22
Καλημέρα σας 
​​​​​Και καλή βδομάδα να έχετε. 

​​​​​​Ζητώ την βοήθεια σας αναφορικά με τις αντλίες θερμότητας. Πιο συγκεκριμένα, μέσω του εξοικονομώ κατ οίκον που έχω κάνει αίτηση και προχωράει, με ενημέρωσαν πως πρακτικά δεν μπορώ να βάλω φυσικό αέριο (δεν υπάρχει καμία εγκατάσταση θέρμανσης από πριν) και μου ανέφεραν πως το μόνο που μπορεί να μπει, είναι οι αντλίες θερμότητας.. 

Προσωπικά δεν το είχα ξανά ακούσει, για να μην τα πολυλογώ θα ήθελα - επειδή βλέπω πως κάνουν χρήση ρεύματος - να γνωρίζω για την κατανάλωση που μπορεί να υπάρχει σε kwh η και σε χρήματα. 

Ξέρω πως αυτό που ζητάω είναι δύσκολο γιατί κρίνεται από πολλές παραμέτρους, απλά προσπαθώ να επιλέξω μεταξύ αντλία θερμότητας η φυσικό αέριο.. Τόσο σε κόστος όσο και σε "ευκολία" γενικότερα. 

Παρακαλώ βοηθήστε με γιατί χω πλήρη μεσάνυχτα! :/ 

Υγ. Αν θέλετε κάποια άλλα στοιχεία είναι τα εξής 81τμ πολυκατοικία του '60 στον Άγιο, Ιωάννη Ρέντη, 3ος όροφος, (από πάνω ταράτσα) μέσω εξοικονομώ κατ οίκον θα γίνει θερμομόνωση (εξωτερική) μαζί με άλλα όπως το να μπουν κλιματιστικά. 

Με εκτίμηση 
Γιάννης Μιχαλόπουλος 
Last edit: 9 Μήνες 3 Ημέρες πριν by JohnnyB.22.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν - 8 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #180622 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Ζητώ τη βοήθεια σας - ΑΘ η αέριο;
Καλησπέρα σας κ.Γιάννη, 

Επειδη αρκετοί που γνωρίζουν βρίσκονται σε διακοπές μπορεί να αρχίσουν λιγο να σας απαντήσουν.
Μια βασική ερώτηση είναι αν το σπίιτι εχει ενδοδαπέδια η σώματα;

Παντως το σπιτι από την στιγμή που είναι στην Αθήνα οπότε οι θερμοκρασίες είναι σχετικά υψηλές είναι συζητήσιμες η αντλίες!
 

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 8 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #180623 από JohnnyB.22
Απαντήθηκε από JohnnyB.22 στο θέμα Ζητώ τη βοήθεια σας - ΑΘ η αέριο;
Καλησπέρα σας.
Το σπίτι δεν έχει τίποτα. Ούτε ενδοδαπεδια, ούτε σώματα, ούτε προγενέστερη εγκατάσταση. Τίποτα.

Ιδανικά θα ήθελα ενδοδαπεδια, για να μην έχω τα σώματα μέσα στα μούτρα μου, αλλά το κόστος αυξάνεται και επίσης πρέπει να ξηλωθουν έπιπλα σε τοίχους, όλη η κουζίνα κοκ είναι αρκετά πιο κοστοβορο η αλήθεια είναι. Οπότε μάλλον με σώματα με κόβω δυστυχώς, για ψύξη και θέρμανση, άρα με fancoils

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #180626 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ζητώ τη βοήθεια σας - ΑΘ η αέριο;
μιλησες για θερμομονωση κλιματιστικα και εξοικον0μω .... αυτη τη στιγμη και μαλλον απο δω και περα κανεις δεν μπορει να κανει μακροπροθεσμες προβλεψεις κοστους .... γενικα το αεριο μαλλον θα ειναι μια μονιμα φθηνη λυση ... απο την αλλη το ρευμα αν και πρεπει να φτηναινει τεχνηεντως ακριβαινει .... κατ αρχην η αντλια θελει μελετη για να ειναι σιγουρα οικονομικη αν δεν διαστασολογηθει σωστα γινεται αυτοματα αντιοικονομικη ...αν ομως χρησιμοποιησεις και κλιματιστικα που ειναι και πιο οικονομικα αλλα μονο τα ακριβα θελει αλλου ειδους προσεγγιση ... ενα θεμα με την ηλεκτικη θερμανση ειναι η ισχυς της ηλεκτρικης εγκαταστασης που πιθανον να χρειαζεται επαυξηση αν χρειαζεται να μαγειρεψεις ταυτοχρονα .. 
ο ενεργειακος επιθεωρητης παντως μπορει να βοηθησει και πρεπει 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.061 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ