Σκουριές στα Ζεστά νερά χρήσης

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160675 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Σκουριές στα Ζεστά νερά χρήσης
Φίλε μου, τώρα που βούλωσε η βρύση σού τα νερά προέρχονταν από το μποιλερ η τον ηλιακό? Αν είναι από το μποιλερ τότε δεν υπάρχει περίπτωση να φταίει οτιδήποτε άλλο εκτός από το μποιλερ το ίδιο ή την σωλήνωση του μέχρι την τριοδη όπου λογικά καταλήγει και η παροχή ζεστών από τον ηλιακό σου. Όπως σου είπε και ο Χρήστος αν δεν έρθει ένας υδραυλικός να το δει δεν πρόκειται με το ιντερνέτ και με τις λίγες γνώσεις που μας είπες ότι έχεις, να δώσεις λύση στο πρόβλημα σου. Σου είχα γράψει κι εγώ αρκετά πράγματα να δοκιμάσεις αλλά μάλλον δεν μπόρεσες να κάνεις και πολλά. Απευθυνσου σε έναν ειδικό και είμαι σίγουρος το πρόβλημα σου σύντομα θα αποτελεί παρελθόν..

Φιλικά.

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": theoilia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160688 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Σκουριές στα Ζεστά νερά χρήσης
Σκουριές έχω μόνο όταν έρχεται ζεστό νερό από το μποιλερ.Το καταλαβαίνω πολύ καλά ότι κανένας δεν μπορεί να με βοηθήσει εξ αποστάσεως και σίγουρα η άγνοια μου περί υδραυλικών δεν βοηθάει να καταλάβω κάποια πράγματα.Για αυτό και φώναξα 2 υδραυλικούς για να μου δώσουν λύση.Το κακό είναι πως κανένας από τους δύο δεν θέλησε να ασχοληθεί σοβαρά επικαλούμενοι φόρτο εργασίας και ίσως έχουν δίκιο μιας και είναι και δύσκολη εποχή για αυτούς.Αλλά ρε γαμώτο,ο πρώτος που ήρθε και είναι αυτός που έκανε την εγκατάσταση, μας έβαλε να αλλάξουμε το μποιλερ,που το κάναμε πριν από 2 χρόνια,αλλά το πρόβλημα συνεχίζει και τώρα σηκώνει τα χέρια ψηλά και ο δεύτερος μας είπε πως μπορεί να φταίει ο λέβητας και να τον αλλάξουμε...Οκ είμαι άσχετος αλλά και αυτοί δεν βοηθούν με την στάση τους.Τώρα είμαι σε αναζήτηση τρίτου υδραυλικού,για να δούμε τι θα γίνει και με αυτόν.χρήστος8 είπες την μαγική κουβέντα "ένας καλός υδραυλικός" αλλά που είναι;Και Valo δεν νομίζω να έχει τρίοδη,πρέπει να έχει κάνει δύο διαφορετικά κυκλώματα και μου έβαλε δύο βάνες στο μπάνιο,μία για το μποιλερ και μία για τον ηλιακό που εγώ τις ανοίγω ή τις κλείνω ανάλογα με την περίπτωση

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160690 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Σκουριές στα Ζεστά νερά χρήσης
Σε καταλαβαίνω απόλυτα αλλα προς θεού , μην αλλάξεις λέβητα ! Για να βεβαιωθείς κιόλας πως δεν έχει καμιά σχέση ο λέβητας , κλείσε τα βανάκια του μπόιλερ που πάνε στο κολεκτέρ σου. Ετσι απομονώνεις το μποιλερ απο το κύκλωμα του λέβητα και δοκιμάζεις... Γενικά , πρέπει να κάνεις αυτά που σου είπα εγώ και ο Χρήστος και θα το βρείς. Βρές έναν τρίτο υδραυλικό να ρίξει μια ματιά στην εγκατάστασή σου και να εκτελέσει τα βήματα που προαναφέραμε στα posts.
Τέλος ,σχετικά με τα βανάκια που σου έβαλε στο μπάνιο για την εναλλαγή των ΖΝΧ , καλύτερη πρακτική είναι να χρησιμοποιηθεί τρίοδη χειροκίνητη βάνα , όπου συνδέονται τα ζεστά απο ηλιακό και μπόιλερ και η έξοδος οδηγείται στο κολλεκτέρ για τα ζεστά στις βρύσες σου.
Στην δική μου περίπτωση , για να μην κατεβαίνω λεβητοστάσιο , έβαλα τρίοδη ηλεκτροβάνα , όπου επιλέγω με μεταγωγικό διακόπτη μέσα απο το μπάνιο απο που θέλω να πάρω ζεστά νερά ανάλογα την θερμοκρασία τους, αφού τσεκάρω τα θερμόμετρα τους τα οποία είναι στο ίδιο δήμείο με τον διακόπτη.
Το παραπάνω είναι και το καλύτερο σενάριο για τέτοιες περιπτώσεις και γλιτώνεις το σκάψιμο & το πάκτωμα των σωλήνων σε τοίχους και πλακάκια .

Και για να κλείσω το εκτενές post μου , θα σου μεταφέρω κάτι ακόμη που ίσως σε βοηθήσει. Το καθετο μπόιλερ που έχεις σημαίνει πως η σωλήνα της λήψης ζεστών πάνω του, προεκτείνεται εσωτερικά στο ανώτερο σημείο του. Αν εσύ με το που παίρνεις νερό βουλώνει η βρύση σου , σημαίνει πως κάτι χοντρό παίζει στο ρημάδι το μποιλερ εσωτερικά γιατί όλο το κατακάθι σκουριάς αιωρείται στο νερό και δεν υπάρχει μόνο στον πάτο του. Αν η σκουριά είναι πριν το μποιλερ τότε δεν θα είχες καν νερό στην βρύση αφου εκείνη η καημένη βαλβίδα ασφαλείας στο κρύο θα είχε στουπώσει. Σου έυχομαι λοιπόν η ηλεκτρόλυση/διάβρωση να μην είναι εκεί , αλλά σε σημείο μετά το μποιλερ προς την βρύση σου.

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160694 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Σκουριές στα Ζεστά νερά χρήσης
Καλά αν ζητούσα από τον υδραυλικό να μου κάνει αυτό με την τρίοδη που λες θα με κοιτούσε σαν εξωγήινο...Και τώρα δεν με παίρνει να κάνω κάτι τέτοιο λόγω κόστους,τα οικονομικά είναι στενά πια...

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160696 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Σκουριές στα Ζεστά νερά χρήσης
Χαχαχα - Ένας καλός επαγγελματίας που σέβεται τον εαυτό του και αγαπά αυτό που κάνει θα σε κοιτούσε σαν έναν κανονικό γήινο . Δεν έχει κόστος , μην τρομάζεις.. μια τρίοδη θέλεις κι έναν απλό μεταγωγικό διακόπτη = σύνολο κάτω απο 50€ .Αν μιλάμε για χειροκίνητη τρίοδη - κόστος κάτω απο 10 €

Εγώ που το έκανα μόνος μου δηλαδή είμαι εξωγήινος? Δεν είμαι υδραυλικός αλλά λίγο πολύ έγινα καθώς πιάνουν πολύ τα χέρια μου , είμαι ανήσυχος και μου αρέσει να διαβάζω και να μαθαίνω νέα πράγματα .
Μηχ. Δικτύων και Η.Υ είμαι ! ( κομπιουτεράκιας δλδ) μην γελάς... : :huh:

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160740 από SHERIF
Απαντήθηκε από SHERIF στο θέμα Σκουριές στα Ζεστά νερά χρήσης
Σκουριές έχεις μόνο στο μπάνιο ή και στην κουζίνα? Με τόση σκουριά πως δεν τρύπησε κάπου για να δεις την διαροή? Παράξενα ξωτικά :woohoo:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ