Ποδήλατο

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #104508 από lefteris
Απαντήθηκε από lefteris στο θέμα Ποδήλατο
Δες εδω:



Αναφερόμενοι σε τεχνική αφιέρωσε λίγο χρόνο να δεις αυτό


Αφού δείς τα παραπάνω θα καταλάβεις ότι τα σημαντικότερα θα είναι να πάρεις : κράνος - γάντια - παπούτσια - πεντάλ - λάστιχα - φρένα και μετά το τι μάρκα ποδηλάτου... :lol: :lol: :lol:

και επιπλέον να έχεις κατα νου να αποφεύγεις μεγάλες κατηφόρες ιδρωμένος - ο ιδρώτας-υγρασία στα γόνατα σε συνδιασμό με μεγάλες ταχύτητες αέρα είναι δυνατόν να προκαλέσουν προβλήματα στα γόνατα σου (οι επαγγελματίες γιαυτό κυρίως ξυρίζουν τα πόδια ;) )

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #104515 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Ποδήλατο
Τάσο με υδραυλικά φρένα στα 600 δύσκολα θα βρεις κάποιο καλό μοντέλο. Με 650 μπορείς να δεις αυτό. Με μηχανικά δισκόφρενα και γενικά κάπως καλύτερο και ελαφρύτερο είναι αυτό. Και με τα δυο όμως θα έχεις πρόβλημα με το χρώμα (θα σε πιάσει αλλεργία) :lol: :lol: :P
Έχω ένα Ideal Trekking με VBrakes και δεν είμαι και τόσο ευχαριστημένος. Τα έχει τα θεματάκια του...


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #104516 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Ποδήλατο
Προχτες που ήμουν στους Νεους Επιβάτες είδα οργανωμένη βόλτα το βράδυ κατα τις 11 με πανω από 50 ποδηλάτες.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #104518 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Ποδήλατο

egglezos έγραψε: Εχω καποια ορθοπαιδικα προβληματα, κληρονομια από τον στρατό: χονδροπαθεια επιγονατιδας. Ολο το αφηνω με την δουλεια και τα καλοκαιρια που την θυμαμαι ξεκιναω παλι την γυμναστικη...φετος ομως, το τρεξιμο με πέθανε...δεν μπορώ τις σκαλες να φανταστειτε με τιποτα...ενω´ λοιπον σκέφτομαι πολύ καιρό για ποδηλατο, το θεμα με τα γονατα με κραταει πισω. Εχει κανεις κατι να συμβουλευσει;

Ναι, να ξεκινήσεις το ποδήλατο. Δεν έχει καμία σχέση με το τρέξιμο όσον αφορά την καταπόνηση των αρθρώσεων. Η ποδηλασία και η κολύμβηση ανήκουν στα λεγόμενα «low-impact» αερόβια αθλήματα, εν αντιθέσει με το τρέξιμο. Για μέγιστη ασφάλεια από τραυματισμούς αλλά και μέγιστη άνεση και απόδοση πάνω στο ποδήλατο, προτείνω το Specialized BG Fit ή το Retül. Είναι μέθοδοι προσαρμογής του ποδηλάτου στο σώμα σου με βάση την ανατομία, την ευλιγισία, το ιστορικό τραυματισμών ή επεμβάσεων και τους στόχους σου. Αξίζει και με το παραπάνω. Εκεί κοντά σου BG Fit κάνει ο Κασιμάτης στον Πειραιά και κοστίζει περί τα 150 €. Πας με το ποδήλατό σου (οποιοδήποτε ποδήλατο). Retül κάνει το bikeme στην Αργυρούπολη. Προσωπικά έχω κάνει το BG Fit και έμεινα πολύ ευχαριστημένος.

Last edit: 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν by DOOM_NX.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": egglezos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #104526 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Ποδήλατο

Stavrax έγραψε: Και με τα δυο όμως θα έχεις πρόβλημα με το χρώμα (θα σε πιάσει αλλεργία) :lol: :lol: :P


Απορρίπτονται. Εδώ κόψαμε και τη μουστάρδα λόγω χρώματος :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #104527 από OANNHSEA
Απαντήθηκε από OANNHSEA στο θέμα Ποδήλατο
Γνωστός ενός ξαδέρφου μου πήρε σπαστό ποδήλατο 750 ευρώ.
Μόλις το άκουσε ο ξάδερφος μου είπε: με αυτά τα χρήματα αγόραζα 100cc κινέζικο μηχανάκι...
Και ο γνωστός: και μετά σαν μα... θα πλήρωνες εφορία, κτέο, συντήρηση και φυσικά βενζίνη.

Το κακό είναι ότι το οικονομικό και δη οικολογικό θέμα το σκέφτονται οι Έλληνες μόνο τώρα...
Πριν από 10 χρόνια, όταν τα λέγαμε αυτά μας έλεγαν μα...

Τώρα, η χρήση του ποδηλάτου φτάνει στα άκρα.
Λεωφορεία σε κάποιες πολιτείες των ΗΠΑ έχουν τροποποιηθεί για να μεταφέρουν και ποδήλατα!!!
Συνήθως μπροστά από τον οδηγό και με ένα επιπλέον κόστος, αλλά εάν σκεφτείς ότι μπορείς π.χ. να κάνεις 2 χιλιόμετρα με το ποδήλατο, να πάρεις το λεωφορείο για να κάνεις άλλα 6 χιλιόμετρα και μετά άλλο 1 χιλιόμετρο με το ποδήλατο για να πας στην εργασία σου, ουσιαστικά δεν χρειάζεσαι αμάξι!!!
Και αυτό στο αμέρικα είναι μεγάλο θέμα...
.

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ