Εκτροφή γαλοπούλας

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #87588 από mastoras
Εκτροφή γαλοπούλας δημιουργήθηκε από mastoras
Επειδή όλα δείχνουν ότι τελικά θα καταλήξουμε στην μάνα γη, και στο χωριό για να επιβιώσουμε, θα ήθελα εάν γνωρίζει κάποιος να μου πει κατά πόσο είναι δυνατόν η εκτροφή ενός μικρού κοπαδιού από γαλοπούλες.



Πάει καιρός τώρα που έχω κάνει μικρές προσπάθειες να αποκτήσω ένα μικρό [ελάχιστο] εισόδημα από την ενασχόληση με οποιαδήποτε αγροτική εργασία που θα μπορούσε να κάνει ένας άνθρωπος της πόλης, στο χωριό.

Η αποτυχημένη προσπάθεια με τα πάσης φύσεως οπωροκηπευτικά σε μικρή δοκιμαστική κλίμακα δεν απέδωσε τα αναμενόμενα, ούτε καν να γεμίσουν το καλάθι της λαϊκής.....πόσο μάλλον να αποφέρουν κάποιο κέρδος από μια υποτιθέμενη πώληση.

Και έτσι τώρα η επόμενη προσπάθεια θα έχει να κάνει με την εκτροφή πουλερικών [γαλοπούλες] σε ένα και μοναδικό κομμάτι γης 5 στρεμμάτων που έχει η οικογένεια.


Τα πουλερικά φαίνονται να εκτρέφονται εύκολα, και χαίρουν εκτίμησης σε κάθε τραπέζι φτωχικό η πλούσιο.

Εαν κάποιος κάτι γνωρίζει επί του θέματος, η κάτι έχει ακούσει καλύτερο η χειρότερο, ας καταθέσει την άποψη του, μήπως και πετύχουμε, η αποφύγουμε κάτι. :)

Υ.Γ. Το θέμα το έχω τοποθετήσει στα "Εσωτερικά θέματα - Aστεία" οπότε δεκτά όλα τα σχόλια.....ακόμα και το καλαμπούρι :lol: Γιατί η γνωστή έκφραση "πλάκα πλάκα" μπορεί να βγει μερικές φορές σε καλό.
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #87593 από Βιομαζιστής
Απαντήθηκε από Βιομαζιστής στο θέμα Εκτροφή γαλοπούλας
Αν αποτύχεις κι εδώ, έλα να σου διδάξω αγοραπωλησίες επί του συναλλάγματος!
:woohoo: :woohoo:

Βασικά κι εγώ έχω αποτύχει από την φύτευση των ζαρζαβατικών.
Έλλειψη πείρας και από γη, άστα.
Όχι πως το θέλω για εμπορία αλλά για ιδιωτική χρήση.
Όμως ακόμα επιμένω μέχρι να βαρεθώ, αν βαρεθώ και όπου οδηγήσει.







Κάνα θερμοκήπιο δοκίμασες;
Από πουλερικά δεν κατέχω... δίφραγκο. Λυπάμαι.


Όσο δε αφορά την ενασχόληση μου με τη παραγωγή πέλλετς για προσωπική χρήση, τα γνωρίζεις.
:silly: :silly:


ΣΗΜ.
Αν δεν έβαζες το θέμα εδώ που το έβαλες, δεν θα απαντούσα. :)

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #87596 από parth
Απαντήθηκε από parth στο θέμα Εκτροφή γαλοπούλας
Εγω εχω ενα μικρο κοτετσι με 10 κοτες για να εχω φρεσκα αυγα για το μικρο...
Πιο επικερδες ειναι να κανεις ενα κοτετσι με 50-100 κοτες και να πουλας τα αυγα. Ειχα βαλει και εγω κοτες κρεατοπαραγωγής και μου βγηκε το κρεας διπλασιο-τριπλασιο πιο ακριβο απο οτι να το αγοραζα. Ασε που ηταν και πιο σκληρο (αλανιαρικες κοτες) και δεν αρεσει σε πολλους.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #87598 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Εκτροφή γαλοπούλας
Βιομαζιστή
Βασικά το γνωστό τραγούδι του Χρήστου δεν ταιριάζει......βρες κάτι με Μουλάρι, εγώ το νιώθω καλύτερα :lol:

Δεν δοκίμασα με Θερμοκήπιο γιατί είδα ένα ντοκυμ, με θέμα τα θερμοκήπια στα Φιλιατρά που κάποια εποχή εξολοθρεύτηκε ο μισός αντρικός πληθυσμός από την χρήση των δηλητηρίων που χρειάζονταν τα ζαρζαβατικά για να αναπτυχθούν........Μακρυά !!!!

Ψάξου με τα Πουλερικά.

Πριν λίγα χρόνια είχα πελάτη έναν πτηνοτρόφο, και επισκεπτόμουν τακτικά το πτηνοτροφείο του [κοτόπουλα]. Μηδέν υποδομή, υποτυπώδεις εγκαταστάσεις [χύμα τα πτηνά σε ένα παλιό στεγασμένο αλλά μεγάλο χώρο] ένα και μοναδικό άτομο για όλη την δουλειά.....και κάθε 45 ημέρες εάν θυμάμαι καλά......πολύ χαρτί :woohoo:
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #87600 από Βιομαζιστής
Απαντήθηκε από Βιομαζιστής στο θέμα Εκτροφή γαλοπούλας
Βρε Μάστορά μου, μπορείς να επιδοθείς ως χόμπι με κάτι που δεν αγαπάς;
Εγώ δεν μπορώ.
Με τα πουλερικά και τα πάσης φύσεως ζωντανά για εκτροφή, δεν έχω καλή σχέση ούτε μου αρέσει σαν ιδέα να αποκτήσω. Άλλο πράγμα ο λαχανόκηπος. Αυτός με ευχαριστεί.
Όταν λέω για θερμοκήπιο, εννοώ θερμοκήπιο βιολογικής καλλιέργειας, δίχως δηλητήρια.
Και αν χρειαστεί θέρμανση, με βιομάζα.
Δεν ξέρω αν είναι εφικτό και κατά πόσο είναι, απλά λέω.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #87601 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Εκτροφή γαλοπούλας
lh6.googleusercontent.com/-ThusrI3Ya3M/U...132319846165_mrg.jpg

Η χώρα μας εισάγει κάθε χρόνο περίπου 18.000 τόνους γαλοπούλας κυρίως σε κατεψυγμένη μορφή από χώρες της Ε.Ε., ούτως ώστε να καλύψει την ετήσια κατανάλωση που φτάνει στους 20.000 τόνους, σύμφωνα με τα στοιχεία του αμερικανικού υπουργείου. Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός πως κάθε χρόνο περίπου 1.000 τόνοι ελληνικής γαλοπούλας εξάγονται στη γειτονική αγορά της Βουλγαρίας.

agronews.gr

Η εκτροφή
Σε πανελλαδικό επίπεδο εκτρέφονται για την περίοδο των Χριστουγέννων 60.000 περίπου γαλοπούλες.
Η εκτροφή της γαλοπούλας αρχίζει από τον Ιούνιο, ώστε μετά από πέντε μήνες εκτροφής, να έχουμε το Δεκέμβριο γαλοπούλες έτοιμες για σφαγή. Μόνο ο παραδοσιακός τρόπος εκτροφής μπορεί να παράγει κρέας γαλοπούλας εξαιρετικά νόστιμο που να αξίζει για το χριστουγεννιάτικο τραπέζι.
Τα θηλυκά γαλόπουλα για να φτάσουν να έχουν 7 κιλά ωφέλιμο κρέας και να σφαχτούν χρειάζονται εκτροφή περίπου 20-21 εβδομάδες. Αντίθετα οι γάλοι μπορεί να φθάσουν ωφέλιμο κρέας περίπου 12 κιλών μετά από εκτροφή 21-23 εβδομάδων.
Συνολικά περίπου 20 εκκολαπτήρια υπάρχουν μόνο στην περιοχή της Θεσσαλίας, στο Λαγκαδά και στην Άσσηρο στην περιοχή Θεσσαλονίκης, με εξαιρετικής ποιότητας γαλοπούλες, που καλύπτουν το 30% της εγχώριας ζήτησης. Ένα άλλο 20% καλύπτουν οι υπόλοιποι μεμονωμένοι εκτροφείς, ενώ το υπόλοιπο 40% περίπου της κατανάλωσης καλύπτεται από τις εισαγόμενες γαλοπούλες κυρίως από Ιταλία και Γαλλία, αλλά και Δανία και Αμερική. Σε περίοπτη θέση είναι πάντα η γαλοπούλα της Γεωργικής Σχολής Θεσσαλονίκης, που γίνεται ανάρπαστη τα Χριστούγεννα.

«Η ντόπια γαλοπούλα είναι συνήθως πιο μικρόσωμη. Μεγαλώνει επί 5,5 μήνες ενώ η ξένη "γίνεται" μέσα σε 3-3,5 μήνες. Η ντόπια ταΐζεται με καλαμπόκι, τρώει χορτάρι, γι' αυτό είναι και λίγο πιο σκληρή, επειδή περπατάει έξω, αλλά κερδίζει σε γεύση. Δεν έχει σχέση με τη γαλοπούλα εκτροφής. Είναι αλανιάρα. Είναι σκουρόχρωμη, ενώ οι ξένες είναι συνήθως λευκές»

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ