Εκτροφή γαλοπούλας

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #88396 από georgepap31
Απαντήθηκε από georgepap31 στο θέμα Εκτροφή γαλοπούλας
Ενα ρομαντικό πήδημα με κεριά απο βραδύς στο πατάρι του μαγαζιού το πλήρωσα μαζί με τους τόκους 18.000.000 δρχ.......ούτε Σαουδάραβας δεν έχει πληρώσει τόσα για μιας ώρας απόλαυση. :lol:

Οπότε ένα ψηλό σύρμα, μερικοί γύφτοι, και μια νυφίτσα, ακούγονται σαν κελάηδισμα αηδονιού την νύχτα.

>>>>> :woohoo: :woohoo: ΘΕΙΚΟ!! (και ποιητικό)<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

Δεν πρέπει να δίνουμε σε ανθρώπους με ηλίθιες απόψεις την ικανοποίηση της οργής μας.

Nicolás Gómez Dávila, 1913-1994, Κολομβιανός συγγραφέας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #88399 από Βιομαζιστής
Απαντήθηκε από Βιομαζιστής στο θέμα Εκτροφή γαλοπούλας

mastoras έγραψε:

xrysafis72 έγραψε: αυριο φωτο απο τα κοριτσια μου :evil:


Κορίτσια που σου φέρνουν χρήμα.......αυτό θέλω. ;)

Βάλε φώτο να πάρω μάτι !!!!!!




Μάλλον για γουρουνοκόριτσα μιλάει... :P












Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135727 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Εκτροφή γαλοπούλας
Πάει χρόνος......πάνε μήνες....πάνε ημέρες και ώρες πολλές, από την δημοσίευση αυτού του θέματος. :)

Τελικά εδώ και 5 μήνες έχω ξεκίνησει να ασχολούμαι εντατικά με την εκτροφή όχι, γαλοπούλας αλλά οικολογικού για αρχή, με στόχο το αμιγώς ΒΙΟΛΟΓΙΚΌ ΚΟΤΌΠΟΥΛΟ.

Οι περισσότεροι φίλοι εδώ από το energ που δραστηριοποιούνται και στο Facebook γνωρίζουν καλά την προσπάθεια μου από τα πρώτα της κιόλας βήματα. Μερικοί άλλοι που γίναμε κολλητοί χάρη στο energ γνωρίζουν ακόμα περισσότερα, και σε λίγες ημέρες θα δοκιμάσουν και τις πρώτες μας παραγωγές.

Λόγω έλλειψης χρόνου δεν έκανα την απαραίτητη ανανέωση σε αυτό το θέμα, αλλά σύντομα θα "διασκεδάσουμε" με τις εμπειρίες μου από τον νέο μου επαγγελματικό προσανατολισμό που δείχνει ότι παρόλα τα αρχικά προβλήματα λόγω νεότητας να πηγαίνει καλά.



Υ.Γ. Γιώργο βλέπω ότι έχουν χαθεί φωτογραφίες. Από μεριάς μου δεν έχω πειράξει τα άλμπουμ που τις έχω ανεβασμένες.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stergiosbik, PRIMUS 45, tas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135732 από OANNHSEA
Απαντήθηκε από OANNHSEA στο θέμα Εκτροφή γαλοπούλας
Αμάν πια με αυτή τη τακτική σας να χρησιμοποιείτε όλοι τα ίδια στοιχεία για το εμπόριο!!!
Για να εξηγούμαι: γιατί αγορίνα μου έχεις τις ίδιες κοτούλες με τους άλλους στην Ελλάδα;
Μπορείς να κάνεις το εξής παραγωγικό: υπάρχουν εκατοντάδες διαφορετικές ποικιλίες κότας σε όλο τον κόσμο - το ίδιο και εκτροφείς...
Βρες λοιπόν μέσω του διαδικτύου τους εκτροφείς αυτούς για να αγοράσεις από αυτούς αυγά πιστοποιημένα σε ποικιλίες όπως η κότα με το μαύρο κρέας από τη βόρεια Κίνα, η κότα της Σιγκαπούρης, κότα της Πολυνησίας, κότα των Άνδεων, κότες ή μεγάλες φραγκόκοτες από την Ινδία...
Διαφοροποίείς την παραγωγή σου σε σχέση με τον ανταγωνισμό!!!

Για κάνε μία έρευνα στο διαδίκτυο, βρες τα είδη που σε ενδιαφέρουν και ύστερα κάνε μία έρευνα αγοράς.
Οι άνθρωποι έχουν βαρεθεί να τρώνε τα ίδια και τα ίδια - ένα "κοτόπουλο Ινδιών" μπορεί να κάνει την διαφορά...

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jnet

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135734 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Εκτροφή γαλοπούλας
Ο Ελληνας δεν αλλάζει και ούτε πρόκειται ποτέ να αλλάξει τις διατροφικές του συνήθειες. Εδω δεν τρώμε κουνέλι και σπαράγγι θα φάμε κοτόπουλο με μαύρο κρέας ?

Στην Ελλάδα κάθε μήνα καταναλώνονται 9.000.000 κοτόπουλα, και δεν φτάνουν. Ο ανταγωνισμός βρίσκεται στην τιμή, μεταξύ Ελληνικού και εισαγόμενου. Το Ελληνικό κοτόπουλο είναι κορυφαίο προϊόν και η εκτροφή του γίνεται κάτω από τις καλύτερες δυνατόν συνθήκες σε μικρές μονάδες σε σχέση με τις τεράστιες εργοστασιακές παραγωγές της Ευρώπης.

Το Ελληνικό κοτόπουλο κοστίζει από 3.20 το κιλό έναντι του 2.30 του εισαγόμενου......παρόλα αυτά ακόμα ο Ελληνας αγοράζει εντόπιο κοτόπουλο εμπιστευόμενος την εγχώρια παραγωγή. Το δέλεαρ όμως της χαμηλής τιμής των εισαγομένων είναι μεγάλο και εγγυμονεί τεράστιους κινδύνους για το μέλλον της Ελληνικής πτηνοτροφίας.

Για την υγεία δεν το συζητάμε πλέον....αυτή "πάει περίπατο" μπροστά στο βωμό του κέρδους. Αυτά για τις μαζικές εκτροφές των 45 ημερών.

Υπάρχει μια τάση τα τελευταία χρόνια, στροφή των καταναλωτών στα "καθαρά" κοτόπουλα, ελευθέρας βοσκής και βιολογικά, των 90 ημερών. Αλλά τα κόστη εκτροφής ακόμα είναι μεγάλα και η τιμή του προϊόντος αρκετά αυξημένη. Αυτά τα κοτόπουλα δεν μπορούν να παραχθούν μαζικά, και απαιτείται άλλου είδους τεχνικές για την εκτροφής τους.
Δημιουργούνται όμως συνέχεια μικρές οικογενειακές επιχειρήσεις-φάρμες, και όλο και περισσότεροι αγρότες στρέφονται στις βιολογικές καλλιέργειες.

Υπάρχει δρόμος όμως ακόμα μπροστά.
Last edit: 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135738 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Εκτροφή γαλοπούλας
Στην επόμενη συνάντηση του energ, θα φάμε κοτόπουλα του μάστορα. :lol:
Υ.Γ.: Καλή επιτυχία...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.095 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ