Θερμανση: τι προτεραιοτητα εχει στο κάθε σπιτικό?

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111102 από jnet
Ξεκιναω αυτό το θέμα γιατι μου κάνει τρομερη εντυπωση το πόσο κάτω στην σειρα προτεραιότητας είναι η θερμανση του σπιτιού σε σχεση με κάποια άλλα "αναγκαία" πράγματα. Και δεν λέω για την τροφή δηλαδη τον σιτισμός ενος ανθρώπου και μιας οικογένειας που τον θεωρώ το βασικότερο από ολα.
Δεν μιλάω για οικογένειες που εχουν οικονομικά θεματα στην παρούσα και φυσικά πολλά πράγματα είναι πολυτελεια και ενα από αυτά θα μπορούσε να είναι και η θέρμανση. Αναφέρομαι σε σπιτικά που ενω καταναλώνουν καποια λιγα 1-2 χιλιάρικα το μηνα σε διαφορά εξοδα προτιμουν να κρυώνουν παρα να περιορίσουν καποια αλλα εξοδα. Και δεν εννοώ δανειακές υποχρεώσεις κλπ. Εννοώ έξοδα μη ανελαστικά.

Να φερω ενα παραδειγμα: Καποιος προτιμάει να εχει αυτοκίνητο για να πηγαίνει τα παιδια του μια βολτα ενω ταυτοχρονα τους στερει την θερμανση στο σπιτι. Αυτός λοιπον την μετακινηση με το αυτοκίνητο την βαζει πανω από την θερμανση.

Δεν ξερω αν εγινα σαφής :(

Αληθεια τι εχετε να πειτε οι υπολοιποι επι του θέματος?

Εγω εχω να πω οτι εχει χαθεί ο μπουσουλας. Δηλαδη οι σωστές προτεραιότητες :whistle:

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111105 από theoilia
Το αυτοκίνητο,ειδικά αν είναι ακριβό,το βλέπουν οι γείτονες ενώ την ζέστη που θα έχει μέσα στο σπίτι του δεν την βλέπει κανείς.Δυστηχώς για κάποιους από εμάς το "φαίνεσθαι" είναι ακόμη σημαντικό

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111112 από Stavrax
Κι όμως η λύση έχει βρεθεί.
Όλοι μπορούν να την βγάλουν μόνο με 60$ ανά άτομο. Και μάλιστα για πάντα...



Υπάρχει και σε φθηνότερο



Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Stavrax.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111120 από vag1234
Ξέρω οικογένεια που 2 φορές τον μήνα πηγαίνει εκδρομή τον χειμώνα, σε όλες τις κοινωνικές εκδηλώσεις είναι παρούσα. Μέσα στο σπίτι τους όμως τον χειμώνα κυκλοφορούν με παλτά..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111126 από tas

vag1234 έγραψε: Ξέρω οικογένεια που 2 φορές τον μήνα πηγαίνει εκδρομή τον χειμώνα, σε όλες τις κοινωνικές εκδηλώσεις είναι παρούσα. Μέσα στο σπίτι τους όμως τον χειμώνα κυκλοφορούν με παλτά..


Σιγά το πράμα...
Στο σπίτι που μένω τώρα, ο προηγούμενος κυκλοφορούσε με τρία αυτοκίνητα. Στο περίπτερο στα 50 μέτρα, πήγαινε με το αυτοκίνητο. Με τρία παιδιά, του είχε κόψει το ρεύμα η ΔΕΗ τους τελευταίους έξι μήνες και είχε βγάλει και τον μετρητή.
Κι επειδή δεν μπορούσε να μαγειρέψει χωρίς ρεύμα, κάθε μέρα παράγγελναν από έξω.
:ohmy: :woohoo: :silly:
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by tas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111131 από mastoras
Εγώ δεν γνωρίζω οικογένειες που έχουν για ξόδεμα από 1000 έως 2000 ευρώ τον μήνα, και να στερούνται την θέρμανση.

Γνωρίζω όμως δεκάδες οικογένειες που με μεγάλο ζόρι, γεμίζουν κάθε εβδομάδα το ψυγείο.

Μάλλον θα μιλάμε για ελάχιστες περιπτώσεις νοικοκυριών με ετήσιο εισόδημα 15000 έως 25000 ευρώ, όπως πχ αυτοί που έχουν καταθέσεις στις τράπεζες και δεν πληρώνουν δάνεια, εφορίες, ασφαλιστικά ταμεία.

Το τοπίο έχει ξεκαθαρίσει πλέον στους έχοντες και στους μη έχοντες. Εαν μιλάμε τότε για αυτούς που έχουν και δεν αντικαθιστούν την θέρμανση των σπιτιών τους ακόμα, είναι γιατί αφενός δεν εμπιστεύονται τους εναλλακτικούς τρόπους θέρμανσης και αφετέρου δεν τους αρέσει καθόλου....μα καθόλου το χαμαλίκι.

Οπότε το "τρενάρουν" πιστεύοντας στα θαύματα του φτηνού πετρελαίου......για αυτό κρυώνουν.

Δεν ξέρω τι βλέπετε όλοι στην υπόλοιπη Ελλάδα, αλλά για ελάτε μια βόλτα εδώ επάνω να δείτε πόσοι είναι οι άντρες, άνεργοι μακράς διαρκείας, πόσοι κουβαλάνε πίτσες για 15ευρό μεροκάματο, πόσοι βογγάνε γιατί δεν υπάρχει η δυνατότατα γιατρού-φάρμακα λόγω μη κοινωνικής ασφάλισης, νοικοκυριά που δουλεύει μόνο η γυναίκα για το 500σαρικάρι τον μήνα κτλ, κτλ.

Οι μόστρες των φτωχών, αυτοκίνητα, σκάφη, μοτοσυκλέτες, μεζονέτες, ταξίδια, κλεισμένες θέσεις σε camping όλη την σεζόν, κοσμικές εξόδους, όμορφα ρούχα, σαργούς και γαρίδες από την λαϊκή κτλ....έχουν πάψει να υπάρχουν εδώ και καιρό.....χρόνια ήθελα να πω !
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ