«Δώσε» το γείτονά σου και πάρε το 1/10 του προστίμου

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116268 από STAF
Εξετάζεται η παροχή κινήτρων σε όσους καταγγέλουν φοροδιαφυγή - Στουρνάρας: Απαραίτητη η ευαισθητοποίηση των πολιτών

«Η συνεχής ηθική ευαισθητοποίηση και εγρήγορση των πολιτών είναι προϋπόθεση για την προάσπιση του δημοσίου συμφέροντος ανεξάρτητα από τα υλικά κίνητρα που δύναται να θεσμοθετηθούν» αναφέρει ο υπουργός Οικονομικών Γιάννης Στουρνάρας, σε έγγραφό του που διαβιβάστηκε στη Βουλή, για το ενδεχόμενο να ενεργοποιηθούν οι διατάξεις παροχής κινήτρων για όσους καταγγέλλουν φορολογικά αδικήματα τρίτων.

Το έγγραφο διαβιβάστηκε μετά από ερώτηση του βουλευτή της ΝΔ Θανάση Νταβλούρου με την οποία καλούσε τα αρμόδια υπουργεία να εξηγήσουν για ποιο λόγο, εδώ και 5 χρόνια, δεν υλοποιείται το νομικό εργαλείο παροχής κινήτρων, με στόχο την καταπολέμηση του παραεμπορίου, λαθρεμπορίου καυσίμων και τσιγάρων, που προκαλούν υπερβολική ζημία στο Ελληνικό Δημόσιο.

Ο βουλευτής έχει επισημάνει ότι με το Ν. 3610/2007 «όποιος καταγγείλει και πιστοποιηθεί φορολογική ή τελωνειακή παράβαση δικαιούται από το Δημόσιο αμοιβής ίσης με το 1/10 των προστίμων που εισπράχθηκαν». Με τον ίδιο νόμο έχει, επίσης, προβλεφθεί ότι «με απόφαση του υπουργού Οικονομικών ρυθμίζονται οι ειδικότερες προϋποθέσεις, η αρμόδια υπηρεσία και η διαδικασία καταβολής στους δικαιούχους της αμοιβής που προβλέπεται».

«Η ενεργητική συνδρομή των πολιτών στην εφαρμογή μιας ολοκληρωμένης δημόσιας πολιτικής για την αντιμετώπιση της διαφθοράς και της παραβατικότητας, είναι μείζονος σημασίας» αναφέρει ο υπουργός Οικονομικών, ενημερώνοντας τον βουλευτή ότι «δεδομένου αυτού, τα διαλαμβανόμενα στην ερώτηση τελούν υπό εξέταση από το υπουργείο Οικονομικών, στο πλαίσιο της τρέχουσας κυβερνητικής πρωτοβουλίας για τη χάραξη της ως άνω πολιτικής».

Ωστόσο, ο κ. Στουρνάρας επισημαίνει ότι «η αποτελεσματική αντιμετώπιση της παραβατικότητας προϋποθέτει πρωτίστως τη συνεχή ηθική ευαισθητοποίηση και εγρήγορση των πολιτών για τα θέματα προάσπισης του δημοσίου συμφέροντος, ανεξάρτητα από τα όποια υλικά κίνητρα δύναται να θεσμοθετηθούν».

Στον βουλευτή της ΝΔ απάντησε εγγράφως και ο υπουργός Δικαιοσύνης, Χαράλαμπος Αθανασίου, ο οποίος ενημερώνει ότι «είναι στις προτεραιότητες του υπουργείου η έναρξη διαλόγου με τα συναρμόδια υπουργεία Οικονομικών και Ανάπτυξης για το ζήτημα της προστασίας όσων καταγγέλλουν παράνομες πράξεις που ζημιώνουν το Δημόσιο, λόγω της συντελεσθείσας ευρείας απώλειας τελωνειακών ή φορολογικών εσόδων».

Πηγη:newsbeast

Γιώργος

Μόνο αν στούς νεότερους μάθεις τα μυστικά σου
μεγάλη θα'ναι η προκοπή και η χαρά δικιά σου!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116269 από STAF
Βρε δε πα να γα....τε!!!! :angry:

Γιώργος

Μόνο αν στούς νεότερους μάθεις τα μυστικά σου
μεγάλη θα'ναι η προκοπή και η χαρά δικιά σου!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116270 από Fokion
Μπωρο εγω να καρφωσω το κρατος οταν φοροδιαφευγει?

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116271 από Gdevil
Σαν ευαισθητοποιημένος πολίτης ανταποκρίνομαι στο κάλεσμα του κ.κ. Υπουργού και
ΕΠΙΣΗΜΩΣ
καταγγέλλω
ΟΛΟΥΣ τους νυν, πρώην (από το 1821 και μετά) και επόμενους βουλευτές, μέλη κυβερνήσεων, νομαρχιών, υπερνομαρχιών, περιφερειών, υπερπεριφερειών, διευθυντές, συμβούλους και μέλη επιτροπών, ΔΕΠΑ, ΟΤΕ, ΟΣΕ, ΟΓΑ, ΕΛΤΑ, σου ξου μούξου και λοιπά.
Κατόπιν την καταβολή της αμοιβής μου παρακαλώ όπως μή φορολογηθώ καθώς δεν έκανα κάποια υπηρεσία. Απλώς το καθήκον μου στο κάλεσμα του κ.κ. Υπουργού
:lol: :cheer:


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116278 από hunters1977
Που ειναι το στουρναρι ο στουρναρας να μας κλασει μια μαντρα. :evil:

Ε μα δεν αντεξα. Δεν υποφερονται πια

Στάλθηκε από το C2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by hunters1977.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116307 από ghost

Gdevil έγραψε: Σαν ευαισθητοποιημένος πολίτης ανταποκρίνομαι στο κάλεσμα του κ.κ. Υπουργού και
ΕΠΙΣΗΜΩΣ
καταγγέλλω
ΟΛΟΥΣ τους νυν, πρώην (από το 1821 και μετά) και επόμενους βουλευτές, μέλη κυβερνήσεων, νομαρχιών, υπερνομαρχιών, περιφερειών, υπερπεριφερειών, διευθυντές, συμβούλους και μέλη επιτροπών, ΔΕΠΑ, ΟΤΕ, ΟΣΕ, ΟΓΑ, ΕΛΤΑ, σου ξου μούξου και λοιπά.
Κατόπιν την καταβολή της αμοιβής μου παρακαλώ όπως μή φορολογηθώ καθώς δεν έκανα κάποια υπηρεσία. Απλώς το καθήκον μου στο κάλεσμα του κ.κ. Υπουργού
:lol: :cheer:




Κι εγω μαζι σου μεγαλε!!!!!!!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ