Από που αγοράζουμε τα προιόντα μας και τι πρέπει να προσέχουμε?

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #165487 από jnet
Να βάλω και εγώ το λιθαράκι μου στην συζήτηση περί ελληνικών προιόντων. Εγώ εδώ και 1 χρόνο αγοράζω προιόντα παντοπωλείου από το ΒιοςCoop στην Κ. Καραμανλή στην Θεσσαλονίκη είναι ενας καταναλωτικός συνεταιρισμός και το έμαθά απο το μεταπτυχιακό που κάνω πάνω από την Κοινωνική και Αλληλέγυα οικονομία. Η Φέτα για παραδειγμα που αγοράζω είναι απο τον συνεταιρισμό βοσκών από το Λιβάδι Ολυμπου που ερχεται στο Βιοςcoop χωρίς κανέναν ενδιάμεσο. Εκτός Καπιταλισμού λοιπόν. Εμένα αυτό που ενοχλεί είναι ο καπιταλισμός δηλαδή προτειμώ να αγοράσω καφέ απο τους Ζαπατίστας παρά να κάνω πλούσιο εναν Ελληνα Μεγαλοκαφέμπορο που μπορεί να εχει τα λεφτά του στην Ελβετία ή να τα ξοδεύει σε ταξίδια στο Ντουμπάι. Αποψή μου και αν συνεχιστεί αυτή η συζήτηση θα τα μεταφέρω σε άλλο Post

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #165489 από PAPADAKIS

jnet έγραψε: Εμένα αυτό που ενοχλεί είναι ο καπιταλισμός δηλαδή προτειμώ να αγοράσω καφέ απο τους Ζαπατίστας παρά να κάνω πλούσιο εναν Ελληνα Μεγαλοκαφέμπορο που μπορεί να εχει τα λεφτά του στην Ελβετία ή να τα ξοδεύει σε ταξίδια στο Ντουμπάι. Αποψή μου και αν συνεχιστεί αυτή η συζήτηση θα τα μεταφέρω σε άλλο Post


Κυριε Γιώργο καλησπέρα σας,αυτό όμως είναι και το λάθος της φυλής μας,γι αυτό έρχεται ο Γερμανός και μας αγοράζει τα λιμάνια-αεροδρόμια-εταιρίες με τα ωραία του ευρώ.Όταν δεν αγοράζει ποτέ Ελληνικό πέλλετ ,παρά μόνο το δικό του,γιά να έχει τα δικά του-->δικά του και τα δικά μου-->δικά του,κοιτώντας μόνο το καλό της χώρας του και των ανθρώπων του.Μπορεί να το σκέφτεται στο πίσω μέρος του μυαλού του ότι κάποιοι πλούσιοι Γερμανοί μπορεί να φοροδιαφεύγουν ή να καλοπαιρνάνε αλλά δεν θα το πολυσκεφτεί γιατί τον νοιάζει πρωτίστως η ευμάρια και η δύναμη της χώρας του. über alles deutschland....λένε.Πριν καιρό συμφωνούσα με τις ιδέες σας,τώρα που είναι καθαρά θέμα επιβίωσης προτιμώ να πεινάσει ο Ζαπατίστας παρά ο Ελληνας μεγαλοκαρχαρίας...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #165490 από PAPADAKIS

PAPADAKIS έγραψε:

jnet έγραψε: Εμένα αυτό που ενοχλεί είναι ο καπιταλισμός δηλαδή προτειμώ να αγοράσω καφέ απο τους Ζαπατίστας παρά να κάνω πλούσιο εναν Ελληνα Μεγαλοκαφέμπορο που μπορεί να εχει τα λεφτά του στην Ελβετία ή να τα ξοδεύει σε ταξίδια στο Ντουμπάι. Αποψή μου και αν συνεχιστεί αυτή η συζήτηση θα τα μεταφέρω σε άλλο Post


Κυριε Γιώργο καλησπέρα σας,αυτό όμως είναι και το λάθος της φυλής μας,γι αυτό έρχεται ο Γερμανός και μας αγοράζει τα λιμάνια-αεροδρόμια-εταιρίες με τα ωραία του ευρώ.Όταν δεν αγοράζει ποτέ Ελληνικό πέλλετ ,παρά μόνο το δικό του,γιά να έχει τα δικά του-->δικά του και τα δικά μου-->δικά του,κοιτώντας μόνο το καλό της χώρας του και των ανθρώπων του.Μπορεί να το σκέφτεται στο πίσω μέρος του μυαλού του ότι κάποιοι πλούσιοι Γερμανοί μπορεί να φοροδιαφεύγουν ή να καλοπαιρνάνε αλλά δεν θα το πολυσκεφτεί γιατί τον νοιάζει πρωτίστως η ευμάρια και η δύναμη της χώρας του. über alles deutschland....λένε.Πριν καιρό συμφωνούσα με τις ιδέες σας,τώρα που είναι καθαρά θέμα επιβίωσης προτιμώ να πεινάσει ο Ζαπατίστας παρά ο Ελληνας μεγαλοκαρχαρίας...


Φυσικά έπρεπε να είχα αρχίσει τον διάλογο με το να μου πείτε την γνώμη που έχετε γιά το πως απέκτησε τα χρήματα ο υποτιθέμενος μεγαλοκαφέμπορος. Νόμιμα ή παράνομα;;. Εάν πιστεύεται ότι τα λεφτά του είναι νόμιμα τότε έχει κάθε δικαίωμα να τα κάνει ότι θέλει γιατί ζει σε δημοκρατική χώρα και όχι σε σοβιετία.Τα δούλεψε άρα τα αποταμιεύει όπου θέλει και φυσικά τα τρώει όπως θέλει.Εάν νομίζεται ότι τα λεφτά του τα απέκτησε παράνομα τότε η συζήτηση αλλάζει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #165499 από Δημήτρης Κατσούνης
Nα πω κάτι τελευταία. Εδώ στα δικά μας μιλάμε για καλύτερα προϊόντα. Για να μην ονοματίσω σχετικά πέλλετ (τουλάχιστον 2) που είναι πέρα από κάθε άποψη και 100% καλύτερα από κάθε ξένο. Έχω δοκιμάσει στο παρελθόν ό,τι καλύτερο υπάρχει. Εgger swei ameco germanpellet letagales κλπ κλπ. Και αυτό συμβαίνει και σε όλες τις πιο "κάτω κατηγορίες". Και θα επαναλάβω ότι ο γερμανός πχ (και αυτό συμβαίνει σε πολλούς) δεν θα αγοράσει το δικό σου ας είναι δέκα φορές καλύτερο και ας κρυώνει και δεν υπάρχει άλλο διαθέσιμο. Αυτό είναι έτσι όπως το λέω. Το έχω δει με τα ίδια μου τα μάτια.
Και πας εσύ λοιπόν (με τη λέξη εσυ δεν εννοώ κανέναν συγκεκριμένα έτσι γενικά το λέω) και παίρνεις το βουλγάρικο που μπαίνει η νταλίκα μέσα και από ανεπάρκεια (να μην πω τίποτα άλλο) ελεγκτικών μηχανισμών, κάνει μια βόλτα και ξεφορτώνει σε πάρκινγκ διάφορα και μέχρι το απόγευμα ξαναγυρίζει. Το ελληνικό κράτος (που δεν υπάρχει κανένα συγκεκριμένο αντικείμενο να το λένε κράτος, αλλά είμαστε όλοι εμείς) δεν εισπράτει τίποτα απολύτως !! Ποιος κοροϊδεύει ποιον λοιπόν... Και θα ξανατονίσω και για το συγκεκριμένο που ανέφερα που δεν το έχω δει αλλά βοά ο τόπος ότι έτσι γίνεται υπάρχουν πάντα καλύτερα ελληνικά και συναγωνίσιμα στις τιμές. Χώρια την ανεξέλεγκτη σύστασή τους που κύριος οίδε τι έχουν μέσα και πόσο επιβαρύνεται η υγεία όλων μας.
Τέλος πάντων δεν θα αναφερθώ ξανά στο θέμα ειλικρινά. Εγώ εδώ και μερικά χρόνια ψωνίζω πέλλετ 100% ελληνικά.
Καλόν χειμώνα εύχομαι και καλόν μήνα!!!
Last edit: 5 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Δημήτρης Κατσούνης.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nasikas, Fokion

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #165504 από δημητριαδης
Καλημέρα
Αγαπητέ φίλε θα ήθελα να ονοματίσει αυτά τα δύο ελληνικά πέλλετ και για μας τους άσχετους η αυτούς που δεν έχουν χρόνο για να τα δοκιμάσουν .Εδώ μέσα άλλωστε τα λέμε όλα με το όνομα τους
Είμαι υπέρ των ΕΛΛΗΝΙΚΏΝ προϊόντων
Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #165507 από tssotiris
εγω παντως που εχω δοκιμασει αρκετά πέλλετ ,ξενα κυρίως , κατέληξα να καίω 4 χρόνια τώρα alfawood a2 kai το α1 και ειμαι πολύ ευχαριστημένος. Πιστεύω ότι θα μπορούσαν να είναι λίγο φτηνότερα , αλλα δεν γνωρίζω και το κόστος παραγωγής και λειτουργίας του εργοστασίου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ