Κινήματα Καταναλωτών

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9604 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Κινήματα Καταναλωτών

stratis 1 έγραψε: Γεια σας παιδια
Εγω μενω στη Κρητη.Λεω να φτΙαξουμε ενα γενικοτερο θεμα ανταλαγης η αγορας αγροτικων προιοντων σε τιμες παραγωγου.Π.χ. εγω μπορω να βρω λαδι ελιας συσκευασμενο και τυρι αλλα και καυσοξυλα.
καποιος αλλος απο τη Μακεδονια καποια αλλα προιοντα.Το ιδιο απο Θεσσαλια,Αθηνα κλπ.
Ενα φορτηγο που θα κανει τη διαδρομη πηγαινε ελα γεματο θα μας κανει ανταγωνιστικες τιμες.
Θα χρειαστουμε και καποιους με αδειες μικροπωλητων ανα περιοχη για να κοβονται οι αποδειξεις.
Τι γνωμη εχετε???


Χρειάζεται κάποιος συντονιστής, μιά ομάδα ας πούμε ανθρώπων, που κατά περιοχή θα οργανώσουν το κόσμο.
Επειδή έχω βαρεθεί με τις πολλές επιτροπές αγώνα, που κ άθε μιά έχει τον επικεφαλής της, πρότεινα την ένταξη κατα αρχήν στην ομάδα Πιερίας.
Βασικό είναι να μην είναι μονάχα 2-3 άτομα που θα τρέχουν για όλους, θα κουραστούν γρήγορα και θα χουν βασική απσασχόληση τους αυτό. ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ πιστεύω ΚΑΙ ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ.
Έχεις πολύ δίκιο στο τρόπο που προτείνεις, που θα ναι κάπως σαν ανταλλαγή προιόντων. Φυσικά και θα συμφέρει περισσότερο.
Έχω φίλο που έχει άδεια μικροπωλητού. Θα τον ρωτήσω πως αντιμετώπισαν το θέμα της Κατερίνης, αν υπηρξε ενδιαφέρον από τους ίδιους τους μικροπωλητές.
Επίσης μεγάλα κέντρα όπως η Θεσσαλονίκη, δε ξέρω τι μπορέι να παρέχουν ως προιόντα που θα μπορούσαν να στείλουν π.χ στη Κρήτη.
Από τιμές που λέτε, θα μπορούσε να είναι το πελλετ!!!!! :woohoo: :woohoo:

Θα προσπαθήσω να ενημερωθώ και θα επανέλθω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9633 από stratis 1
Απαντήθηκε από stratis 1 στο θέμα Κινήματα Καταναλωτών
Πρεπει να φτιαξουμε δυο λιστες ανα περιοχη.
η μια θα γραφει τι μπορει να διαθεσει και σε ποια τιμη και η δευτερη τι αναγκες εχει .
πχ Ρεθυμνο στρατης
εχω
τιμη
συσκευασια
ποιοτητα
λαδι
χχχ
χχ
α
φετα
χχχ
χχχ
α
κρασι
χχχ
χχχ
ντοματες
χχ
χχ
ξυλα
χχχ
χχ

θελω
τριφυλι για ζωοτροφη
πατατες
ροδακινα
πελλετ κλπ

Οι παραγωγοι θα πρεπει να ειναι υπευθυνα ατομα και τσεκαρισμενοι απο εμας και θα βαθμολογουνται απο το φορουμ μετα τις ανταλαγες-πωλησεις.
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by stratis 1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9750 από sugarboy
Απαντήθηκε από sugarboy στο θέμα Κινήματα Καταναλωτών

KERBEROS έγραψε: Στην περίπτωση του πέλλετ υπάρχει μια μεγάλη διαφορά σε σύγκριση με ό,τι έγινε στην Κατερίνη. Εκεί υπάρχουν (μικρο)παραγωγοί, ενώ στο πέλλετ δεν υπάρχουν ακόμα. Σαν κίνηση πάντως σηματοδοτεί πολλά. Γι' αυτό είναι αξιέπαινη, γιατί δείχνει τον δρόμο σε όλους μας σε μια εποχή δραματικά δύσκολη.





Αν το παρακολουθήσαμε καλά (και αν δεν με απατά η μνήμη μου) πρώτα θα συγκεντρωθεί ο απαραίτητος αριθμός καταναλωτών και μετά θα φέρει ο παραγωγός τις πατάτες στην Κατερίνη. Το ίδιο και με τα φασόλια.

Εδω για την εισαγωγή πέλλετ, μιλάμε για συμφωνίες, για εταιρίες, δικηγόρους καταστατικά και όλα αυτά μάλιστα, χωρίς φράγκο.

Και ερωτώ.... Πώς θα γίνει? :blink: :oops:


ΕΠΙΣΗΣ.....

Υπάρχει και μια άλλη μεγάλη διαφορά φίλε ΚΕΡΒΕΡΟΣ.... Η πατάτα είναι συγκεκριμένη.... και ο καθένας που συμφώνησε να αγοράσει "παραιτήθηκε του δικαιώματος" να παραπονεθεί οτι η πατάτα δεν του κάνει....

AMECO, BIOENERGYPOINT, SAVA, SCHWEIGHOFER

Μην πατάς το (-), θα βραχεί το πέλλετ σου και θα καεί η αντίσταση απο τον καυστήρα σου! ;)

---ΔΕΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΠΟΛΥ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΘΑ ΤΣΑΚΙΖΩ ΚΟΚΚΑΛΑ---
PRIMUS INTER PARES
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by sugarboy.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9756 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Κινήματα Καταναλωτών
Δεν γίνεται, ούτε και νομίζω να θέλει κανείς να δημιουργήσει μια νέα αγορά. Όσοι θελαν κάτι τέτοιο, το έχουν κάνει σαν επάγγελμα.
Σκοπός ενός τέτοιου κινήματος είναι να δείξει πως ο κόσμος μπορεί και έχει τη δύναμη να ελέγχει την αγορά... αφού στο κόσμο απευθύνεται.
Το να λειτουργούμε χωρίς να γνωρίζουμε σα καταναλωτές, οδηγεί στην ύπαρξη αισχροκερδών εμπόρων, καρτέλ, που απομυζούν ανθρώπινο μόχθο και προσπάθεια, χωρίς να υπολογίζουν.
Ας μην αναφερόμαστε μονάχα στο πελλετ, ας δούμε τι έγινε με τον ιατρικό εξοπλισμό και τις προμήθειες των νοσοκομείων, ας δούμε τις τιμές στα ράφια των σουπερμάρκετ και τις αντίστοιχες στην Ευρώπη, ας δούμε τις τιμές γενικά στα μαγαζιά κι αντίστοιχα του εξωτερικού.
Ξαναγράφτηκε εδώ μέσα, 1.000 ευρώ να ξοδέψει κάθε Έλληνας, αντί για εισαγόμενα, σε ΕΛΛΗΝΙΚΑ προϊόντα, δίνει 9 δις χρηματοδότηση στην Ελλάδα και στην Ελληνική παραγωγή.
Δε νομίζω να έχει κάποιος αντίρρηση για μια αγορά που οι τιμές είναι στο λογικό επίπεδο ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ.
Δε νομίζω να θέλουμε να δουλεύει ο έμπορος για "τη ψυχή της μάνας του".
Σίγουρα μπορούμε να κατανοήσουμε πως το εισόδημα που αποκτά κάποιος, έστω κι αν η εργασία του είναι περιοδική, πρέπει να μπορεί να τον συντηρεί.
Όλοι καταλαβαίνουν και τον επιχειρηματικό κίνδυνο, και τα πάγια έξοδα και τα κεφάλαια που απαιτούνται για να γίνει κάποιος επιχειρηματίας.
Όμως αν η πατάτα μπορεί να πουλιέται 23 λεπτά και φτάνει τα 70 γιατί εκτός από το παραγωγό κονομάνε κι άλλοι 5 αεριτζήδες... τότε ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΙΧΝΟΥΜΕ ΠΩΣ ΔΕ ΤΟ ΑΝΕΧΟΜΑΣΤΕ.
Αν το πελλετ μπορεί (δε γνωρίζω) να πουλιέται (κατ αντιστοιχία) 120 € και πουλιέται 300... τότε σίγουρα ναι, θα ψαχθούν διαδικασίες εναλλακτικές.
Τίποτα δεν είναι εύκολο (όσο κι αν η κίνηση της Κατερίνης τα κάνε να φαίνονται εύκολα.. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ..), αλλά και τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο..(ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΜΕΓΑΛΗ ΤΟΥΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ..)
Ας πουλούσαν τη πατάτα 35 λεπτά στο σουπερμάρκετ.. και μάλλον δε θα μιλούσαμε για κινήματα τώρα.
Ας είχαν τα διόδια στα μισά.. και κανένα κίνημα δε θα χε λόγο να υπάρχει...
Όμως λειτουργούν ανεξέλεγκτα.. γι αυτό τα κινήματα όλο και θα μεγαλώνουν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.062 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ