Πωλείται περίσσευμα βιομάζας (2tn) από ιδιώτη

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89992 από Βασιλης Αν,
Δεν ξερω σε ποιο Forum θα επρεπε να το δημοσιεύσω, αλλα μετα την επιστροφή του λεβητα βιομαζας που ειχα, μου έμειναν σχεδόν δυο τονοι βιομαζα που θέλω να δώσω σε όποιον ενδιαφέρεται, και βρίσκεται προς Αττική, στην μιση τιμή αγοράς! Αν εχει καποιος καμία ιδεα που να το αναρτήσω θα ειμαι ευγνώμων...
Τράβηξα μεγάλη ταλαιπωρία και έξοδα με το θέμα του λέβητα και δεν θέλω ουτε να τα βλέπω τα τσουβάλια. Ασε που χρειαζομαι και τον χώρο... :dry:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90044 από Βιομαζιστής

Βασιλης Αν, έγραψε: Το προβλημα ειναι οτι ξοδεψα ενα σωρό χρήματα για να απαλλαγώ απο το πετρέλαιο και τελικά ειμαι χωρίς θερμανση! Ευτυχως δεν εχουμε δει και κρυο στην Αθηνα εφέτος.
Ο λέβητας εκαιγε 60 κιλά απο οτιδηποτε, pellets, κουκουτσι ροδακινου, μιγμα βιομαζας, καμια διαφορα.
Σημειώνω εξωτερικές θερμοκρασίες ανω των 10 βαθμων και εσωτερική το πολυ 19....
Τελος πάντων εφυγε και αν φυγει και η βιομαζα, θα μεινει το μαθημα!!
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον..




60 κιλά πυρηνόξυλο συσκευασμένο σε τσουβάλια των 20 κιλών κοστίζουν 8,10 ευρώ με το ΦΠΑ εδώ στην Βοιωτία 120 χιλιόμετρα μακριά από την Αθήνα. Στη Αθήνα άντε να στοιχίζουν 12 ευρώ. Με λέβητα πετρελαίου θα έκαιγες για την ίδια απόδοση περίπου 20 λίτρα Χ 1,40€ = 28€. Αν βάλεις και κάνα 10% επιπλέον κλέψιμο (τουλάχιστον) που λαμβάνεις από τους πετρελαιάδες, μας κάνει 30,8€ την ημέρα.
Άρα στην μία περίπτωση έχουμε 12€ κόστος και στην άλλη 30,8€!!!
Δηλαδή τι περίμενες; Να ζεσταίνεσαι με 3 ευρώ την ημέρα με την βιομάζα ενώ θα ήθελες για το πετρέλαιο 30 ευρώ;

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Βιομαζιστής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90053 από agge72

Βιομαζιστής έγραψε:

Βασιλης Αν, έγραψε: Το προβλημα ειναι οτι ξοδεψα ενα σωρό χρήματα για να απαλλαγώ απο το πετρέλαιο και τελικά ειμαι χωρίς θερμανση! Ευτυχως δεν εχουμε δει και κρυο στην Αθηνα εφέτος.
Ο λέβητας εκαιγε 60 κιλά απο οτιδηποτε, pellets, κουκουτσι ροδακινου, μιγμα βιομαζας, καμια διαφορα.
Σημειώνω εξωτερικές θερμοκρασίες ανω των 10 βαθμων και εσωτερική το πολυ 19....
Τελος πάντων εφυγε και αν φυγει και η βιομαζα, θα μεινει το μαθημα!!
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον..




60 κιλά πυρηνόξυλο συσκευασμένο σε τσουβάλια των 20 κιλών κοστίζουν 8,10 ευρώ με το ΦΠΑ εδώ στην Βοιωτία 120 χιλιόμετρα μακριά από την Αθήνα. Στη Αθήνα άντε να στοιχίζουν 12 ευρώ. Με λέβητα πετρελαίου θα έκαιγες για την ίδια απόδοση περίπου 20 λίτρα Χ 1,40€ = 28€. Αν βάλεις και κάνα 10% επιπλέον κλέψιμο (τουλάχιστον) που λαμβάνεις από τους πετρελαιάδες, μας κάνει 30,8€ την ημέρα.
Άρα στην μία περίπτωση έχουμε 12€ κόστος και στην άλλη 30,8€!!!
Δηλαδή τι περίμενες; Να ζεσταίνεσαι με 3 ευρώ την ημέρα με την βιομάζα ενώ θα ήθελες για το πετρέλαιο 30 ευρώ;



Eγω νιμιζω πως ο φιλος δεν εχει τοσο προβλημα με την βιομαζα οσο με το συστημα (λεβητα)βιομαζας που
εγκατεστησε.Αυτο που λεω για να ειναι καλη και οικονομικη η βιομαζα θα πρεπει και τα συστηματα που
θα την καψουν να εχουν ποιοτητας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90056 από Βιομαζιστής
Σιγά τώρα μη χρειάζεται να έχουν ποιότητα οι λέβητες βιομάζας! Τι ποιότητα να έχουν; Οι λέβητες βιομάζας καταπίνουν σχεδόν τα πάντα και είναι πολύ απλές κατασκευές. Αρκεί να είναι λέβητες βιομάζας όμως και όχι σκάφες για μπουγάδα.
Βρε λες να του πούλησαν καμιά σκάφη; :silly:
Ή μήπως "παίζει" τίποτε άλλο;
(λέω εγώ ο καχύποπτος τώρα)

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90070 από agge72

Βιομαζιστής έγραψε: Σιγά τώρα μη χρειάζεται να έχουν ποιότητα οι λέβητες βιομάζας! Τι ποιότητα να έχουν; Οι λέβητες βιομάζας καταπίνουν σχεδόν τα πάντα και είναι πολύ απλές κατασκευές. Αρκεί να είναι λέβητες βιομάζας όμως και όχι σκάφες για μπουγάδα.
Βρε λες να του πούλησαν καμιά σκάφη; :silly:
Ή μήπως "παίζει" τίποτε άλλο;
(λέω εγώ ο καχύποπτος τώρα)



Καλα θα ηταν παντως ο βασιλης να μας πει ανοιχτα το ολο προβλημα που ειχε με τον λεβητα.

Αν το μεγαλο προβλημα ηταν ο λεβητας η η εγκατασταση δεν φταιει το πελλετ ουτε το κουκουτσι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90083 από fritakos
Βασίλη πες μας τι ακριβώς έχεις για πούλημα, ποσότητες και τιμή.
Κριμα πάντως που ταλαιπωρηθηκες χωρις αποτέλεσμα ..... :S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ