Πωλείται περίσσευμα βιομάζας (2tn) από ιδιώτη

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90132 από george cc
Εγω πάντως ενδειαφέρομαι να αγοράσω την βιομάζα σου.Αν θέλεις επικοινλωνησε μαζίμου στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90150 από stratis 1

Βιομαζιστής έγραψε: Σιγά τώρα μη χρειάζεται να έχουν ποιότητα οι λέβητες βιομάζας! Τι ποιότητα να έχουν; Οι λέβητες βιομάζας καταπίνουν σχεδόν τα πάντα και είναι πολύ απλές κατασκευές. Αρκεί να είναι λέβητες βιομάζας όμως και όχι σκάφες για μπουγάδα.
Βρε λες να του πούλησαν καμιά σκάφη; :silly:
Ή μήπως "παίζει" τίποτε άλλο;
(λέω εγώ ο καχύποπτος τώρα)



Κωστα ετσι πιστευα και εγω πριν 5 χρονια οταν πηρα τον πρωτο μου πυρηνολεβητα.
Τον διαλεξα επειδη ηταν ο φτηνοτερος.
Η εμπειρία μου τοτε ηταν μηδενικη.
Η πρωτη εντυπωση ηταν καλη αλλα οταν ειδα αλλους σε σπιτια φιλων και κάνοντας σύγκριση στην καταναλωση στην ευκολια καθαρισμου και στη δυνατοτητα να μπορει να καψει κουτσουρια,καταλαβα οτι υπαρχει μεγαλη διαφορα απο λεβητα σε λεβητα.
Υπαρχουν λεβητες που ειναι απλως σομπες με νερο,και λεβητες που λογω του σχεδιασμου των διαδρομών τους,μπορουν να καψουν το μισο καυσιμο με την ιδια αποδοση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90164 από Βιομαζιστής

stratis 1 έγραψε:

Κωστα ετσι πιστευα και εγω πριν 5 χρονια οταν πηρα τον πρωτο μου πυρηνολεβητα.
Τον διαλεξα επειδη ηταν ο φτηνοτερος.
Η εμπειρία μου τοτε ηταν μηδενικη.
Η πρωτη εντυπωση ηταν καλη αλλα οταν ειδα αλλους σε σπιτια φιλων και κάνοντας σύγκριση στην καταναλωση στην ευκολια καθαρισμου και στη δυνατοτητα να μπορει να καψει κουτσουρια,καταλαβα οτι υπαρχει μεγαλη διαφορα απο λεβητα σε λεβητα.
Υπαρχουν λεβητες που ειναι απλως σομπες με νερο,και λεβητες που λογω του σχεδιασμου των διαδρομών τους,μπορουν να καψουν το μισο καυσιμο με την ιδια αποδοση.


Δεν αμφιβάλω τα όσα λες. Δεν έγραψα όμως αυτό. Ο φίλος, μας γράφει ήδη την κατανάλωση. 60 κιλά. Άρα δεν τίθεται θέμα κατανάλωσης αλλά θέμα ζέστης που πήρε από αυτά τα 60 κιλά. Σαφώς και θα υπάρχουν λέβητες με καλύτερη ποιότητα όπως υπάρχουν και αυτοκίνητα με καλύτερη ποιότητα από κάποια άλλα. Δεν υπάρχει όμως κανένα αυτοκίνητο που να καίει πολλά, να πηγαίνει σαν χελώνα, να μην παρέχει καθόλου ασφάλεια και να κοστίζει ένα σκασμό λεφτά.
Όλα τα αυτοκίνητα την ίδια δουλειά κάνουν. Σε πηγαίνουν στον προορισμό σου. Άλλο πιο γρήγορα, άλλο πιο οικονομικά, άλλο με μεγαλύτερη ασφάλεια, άλλο με μεγαλύτερη άνεση.
Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Βιομαζιστής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90399 από Βασιλης Αν,
Παιδια τα πραγματα ειναι απλα! Εκαιγα 60 κιλα απο οτιδηποτε σε ενα λεβητα που εχει σιλό για 60 κιλα για να ζεστανω 120 μ2 με εξωτερικες θερμοκρασιες ανω των 10 C . Το σπιτι δεν ειναι νεα κατασκευη αλλα εχει διπλα τζαμια και οι ωρες χρίσης ηταν 8 με 12 το βράδυ στους 19C και μεχρι το πρωι στους 17C.
Αυτο σημαίνει οτι γεμιζα το σιλο ΚΑΘΕ μερα και με αντίστοιχα καθαρίσματα, σταχτες κλπ
Επισης το κόστος ειταν λιγο χαμηλότερο απο το πετρέλαιο με την διαφορα οτι me το πετρέλαιο ειχα το σπιτι συνεχεια στους 20-21C.
Για να λέμε και τα ... θετικά, το λεβητοστάσιο ηταν φουρνος!!! Μαλλον επρεπε να εγκατασταθούμε εκει μόνιμα...
Τέλος πάντων, δεν έφταιγε ουτε η βιομάζα (αλλοι την χρησιμοποιούν μια χαρά) oυτε τα διαφορα πελλετ.
Το δε κουκουτσι ροδακινου ηταν σχεδον αυτοαναφλεγόμενο!!
Δεν εφταιγε και η εγκατασταση μιας και ηταν η ιδια με του πετρελαιου.
Ουτε οι ρυθμίσεις μιας και ηρθε και ολο το επιτελείο της εταιρείας..εις μάτην!
Τι μένει???

Για οποιον φίλο ενδιαφέρεται για την βιομάζα, ειναι μείγμα (πυρ-τσοφλια-σταφ) απο τον Ζαχαριουδακη στα Οινοφυτα. Εινα περιπου 1.8 τόννοι σε 30αρια τσουβάλια.
Τον πληρωσα 150 τον τοννο συν μεταφορικα.
Με 150Ε τα πέρνεις ολλα και τα μεταφορικά δικα σου.
Οποιος ενδιαφέρεται να μιλήσουμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90411 από stratis 1
Αρα το προβλημα στον λεβητα ηταν η ελλιπης μονωση.
Και το πολυ μικρο σιλο.
Τι μαρκα ηταν και ποσο σου στοιχισε ?(αν θες λες)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90432 από Βιομαζιστής

Βασιλης Αν, έγραψε: Παιδια τα πραγματα ειναι απλα! Εκαιγα 60 κιλα απο οτιδηποτε σε ενα λεβητα που εχει σιλό για 60 κιλα για να ζεστανω 120 μ2 με εξωτερικες θερμοκρασιες ανω των 10 C . Το σπιτι δεν ειναι νεα κατασκευη αλλα εχει διπλα τζαμια και οι ωρες χρίσης ηταν 8 με 12 το βράδυ στους 19C και μεχρι το πρωι στους 17C.
Αυτο σημαίνει οτι γεμιζα το σιλο ΚΑΘΕ μερα και με αντίστοιχα καθαρίσματα, σταχτες κλπ
Επισης το κόστος ειταν λιγο χαμηλότερο απο το πετρέλαιο με την διαφορα οτι me το πετρέλαιο ειχα το σπιτι συνεχεια στους 20-21C.
Για να λέμε και τα ... θετικά, το λεβητοστάσιο ηταν φουρνος!!! Μαλλον επρεπε να εγκατασταθούμε εκει μόνιμα...
Τέλος πάντων, δεν έφταιγε ουτε η βιομάζα (αλλοι την χρησιμοποιούν μια χαρά) oυτε τα διαφορα πελλετ.
Το δε κουκουτσι ροδακινου ηταν σχεδον αυτοαναφλεγόμενο!!
Δεν εφταιγε και η εγκατασταση μιας και ηταν η ιδια με του πετρελαιου.
Ουτε οι ρυθμίσεις μιας και ηρθε και ολο το επιτελείο της εταιρείας..εις μάτην!
Τι μένει???



Φίλε μου με αυτά που γράφεις και αν κατάλαβα καλά, δούλευες τον λέβητα 4 ώρες κάθε ημέρα για να έχεις 19 βαθμούς θερμοκρασία εσωτερικού χώρου και άλλες 8 ώρες για να έχεις 17 βαθμούς.
Συνολικά 12 ώρες λειτουργίας με 5 κιλά ωριαία κατανάλωση για να πιάσεις θερμοκρασίες και μάλιστα στην Αθήνα, που αρκούν μόνο για αρκούδες.
Σίγουρα κάπου υπήρχε λάθος. Σοβαρό λάθος.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ