Λέβητας Ιόντων - Εlectrode Ηeater

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #79714 από georgepap31
Απαντήθηκε από georgepap31 στο θέμα Λέβητας Ιόντων - Εlectrode Ηeater
Επίσης θυμάμαι στη διεθνή έκθεση Θεσσαλονίκης, είχαν στη μέση ενός stand σε ένα περίπτερο, μια συσκευή τέτοια με ρεύμα, σε μέγεθος όρθιας βαλίτσας, που εντυπωσίαζε με την παρουσίαση που της έκαναν από καταναλώσεις και απόδοση (όντως μου φάνηκε σαν να ανακάλυψαν τον τροχό), αλλά επ ουδενί δεν την ανοίγαν να δούμε πως είναι από μέσα. Λέγανε πως απαγορεύεται από την εταιρία (μην διαρρεύσει το θαύμα).
Αντλιες θερμότητας θα έβαζα αν ήταν πιο φτηνή η όλη εγκατάσταση.
Έχω την υδραυλική μου πέλλετ τώρα και 2 inverter A/C . Παρεπιπτόντως, θα ήταν καλή ιδέα ένας συνδυασμός σόμπας και inverter? και αν ναι, με ποιόν τρόπο? Τώρα καίω μόνο τη σόμπα.

Δεν πρέπει να δίνουμε σε ανθρώπους με ηλίθιες απόψεις την ικανοποίηση της οργής μας.

Nicolás Gómez Dávila, 1913-1994, Κολομβιανός συγγραφέας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #79716 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Λέβητας Ιόντων - Εlectrode Ηeater

georgepap31 έγραψε: Επίσης θυμάμαι στη διεθνή έκθεση Θεσσαλονίκης, είχαν στη μέση ενός stand σε ένα περίπτερο, μια συσκευή τέτοια με ρεύμα, σε μέγεθος όρθιας βαλίτσας, που εντυπωσίαζε με την παρουσίαση που της έκαναν από καταναλώσεις και απόδοση (όντως μου φάνηκε σαν να ανακάλυψαν τον τροχό), αλλά επ ουδενί δεν την ανοίγαν να δούμε πως είναι από μέσα. Λέγανε πως απαγορεύεται από την εταιρία (μην διαρρεύσει το θαύμα).
Αντλιες θερμότητας θα έβαζα αν ήταν πιο φτηνή η όλη εγκατάσταση.
Έχω την υδραυλική μου πέλλετ τώρα και 2 inverter A/C . Παρεπιπτόντως, θα ήταν καλή ιδέα ένας συνδυασμός σόμπας και inverter? και αν ναι, με ποιόν τρόπο? Τώρα καίω μόνο τη σόμπα.

Και καλά κάνεις. Το A/C συμφέρει οριακά μόνο με νυχτερινό ρεύμα και σε σχετικά καλές εξωτερικές θερμοκρασίες. Πάνω από 5οC

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #79724 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Λέβητας Ιόντων - Εlectrode Ηeater
μια χαρα συμφερει το A/C ...αν χρησιμοποιησουμε λιγο και το τρυκακι οτι ζεσταινει μονο αερα αρα τους 20 τους πιανει στο τεταρτο ....και μετα βαζεις την ηλεκτρικη κουβερτουλα ....να δεις ποσο συμφερει !!!!

Παρεπιπτόντως, θα ήταν καλή ιδέα ένας συνδυασμός σόμπας και inverter? και αν ναι, με ποιόν τρόπο? Τώρα καίω μόνο τη σόμπα.


δεν το καταλαβα καλα ,,,αλλα μπορεις πχ να βαζεις αρχικα τα κλιματιστικα τωρα που εχει καλες θερμοκρασιες ...κι αργοτερα αναβεις την σομπα ...για την ευχαριστηση της φλογας ...φυσικα αν μιλαμε για τους ιδιους χωρους


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #84256 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Λέβητας Ιόντων - Εlectrode Ηeater

giogud έγραψε:

georgepap31 έγραψε: Επίσης θυμάμαι στη διεθνή έκθεση Θεσσαλονίκης, είχαν στη μέση ενός stand σε ένα περίπτερο, μια συσκευή τέτοια με ρεύμα, σε μέγεθος όρθιας βαλίτσας, που εντυπωσίαζε με την παρουσίαση που της έκαναν από καταναλώσεις και απόδοση (όντως μου φάνηκε σαν να ανακάλυψαν τον τροχό), αλλά επ ουδενί δεν την ανοίγαν να δούμε πως είναι από μέσα. Λέγανε πως απαγορεύεται από την εταιρία (μην διαρρεύσει το θαύμα).
Αντλιες θερμότητας θα έβαζα αν ήταν πιο φτηνή η όλη εγκατάσταση.
Έχω την υδραυλική μου πέλλετ τώρα και 2 inverter A/C . Παρεπιπτόντως, θα ήταν καλή ιδέα ένας συνδυασμός σόμπας και inverter? και αν ναι, με ποιόν τρόπο? Τώρα καίω μόνο τη σόμπα.

Και καλά κάνεις. Το A/C συμφέρει οριακά μόνο με νυχτερινό ρεύμα και σε σχετικά καλές εξωτερικές θερμοκρασίες. Πάνω από 5οC

Eλεος ρε giogud μην λεμε οτι θελουμε και παραπλαναμε τον κοσμο!
Το A/C συμφερει οριακα μονο με νυχτερινο σε σχεση με τι?
Με το πελλετ ενοεις?
Aν και δεν νομιζω να ενοουσες σε συγκριση με το πελλετ αλλα γενικα το ειπες οτι δεν συμφερει το A/C θα σου πω οτι το πελλετ σε σχεση με το A/C με νυχτερινο ειναι χαμενο απο χερι!
Το νυχτερινο με ολα τα γ@μησιατικα αντε να βγαινει 0,8 λεπτα η kw ενα A/C σαν το δικο μου το παλιο(13 ετων)εχει αποδοση στου 5 βαθμους εξωτερικης θερμοκρασιας 2,2 αρα εκαψα λεμε 2kw δηλ. 16 λεπτα και πηρα 4,4kw ,1 κιλο πελλετ αριστο με 5kw αποδοση και σομπα η λεβητα με 90%(πλουσια τα εβαλα ολα υπερ του πελλετ ενταξει?)θα μας δωσει 4,5kw και θα μας κοστισει απο 26 εως και 40 λεπτα(τιμη τονου 260 εως 400 ευρω)!
Και μιλαμε οτι σου εβαλα μια μπαχατελα 13 ετων A/C στην συγκριση,που να σου εβαζα κανα inverter με 5 cop που στο μειον 7 εξωτερικη εχει 2,5 cop εκει να δεις τι διαφορα θα εβγαινε,με ενα συγχρονο καλο A/C !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #84346 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Λέβητας Ιόντων - Εlectrode Ηeater

valsam έγραψε: ...
Eλεος ρε giogud μην λεμε οτι θελουμε και παραπλαναμε τον κοσμο!
Το A/C συμφερει οριακα μονο με νυχτερινο σε σχεση με τι?
Με το πελλετ ενοεις?
Aν και δεν νομιζω να ενοουσες σε συγκριση με το πελλετ αλλα γενικα το ειπες οτι δεν συμφερει το A/C θα σου πω οτι το πελλετ σε σχεση με το A/C με νυχτερινο ειναι χαμενο απο χερι!
Το νυχτερινο με ολα τα γ@μησιατικα αντε να βγαινει 0,8 λεπτα η kw ενα A/C σαν το δικο μου το παλιο(13 ετων)εχει αποδοση στου 5 βαθμους εξωτερικης θερμοκρασιας 2,2 αρα εκαψα λεμε 2kw δηλ. 16 λεπτα και πηρα 4,4kw ,1 κιλο πελλετ αριστο με 5kw αποδοση και σομπα η λεβητα με 90%(πλουσια τα εβαλα ολα υπερ του πελλετ ενταξει?)θα μας δωσει 4,5kw και θα μας κοστισει απο 26 εως και 40 λεπτα(τιμη τονου 260 εως 400 ευρω)!
Και μιλαμε οτι σου εβαλα μια μπαχατελα 13 ετων A/C στην συγκριση,που να σου εβαζα κανα inverter με 5 cop που στο μειον 7 εξωτερικη εχει 2,5 cop εκει να δεις τι διαφορα θα εβγαινε,με ενα συγχρονο καλο A/C !

Σωστός... ;)
Εδώ το τιμολόγιο της ΔΕΗ για το 2013
www.dei.gr/Documents2/TIMOLOGIA/14-1-13/...ονοχρέωση%202013.pdf
Νυχτερινό ρεύμα
Ενέργεια νύχτας, όλες οι kWh : 0,06610 €/kWh
ΛΟΙΠΕΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ (€/kWh) 0,00046
ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΚΟΙΝΗΣ ΩΦΕΛΕΙΑΣ (€/kWh) 0,00889
Σούμα νυχτερινό 0,07545 €/kWh

Και να μή ξεχνάμε ότι η νυχτερινή χρέωση ισχύει και για τις ώρες 15:00 με 17:00


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #84416 από Panos
Απαντήθηκε από Panos στο θέμα Λέβητας Ιόντων - Εlectrode Ηeater
1. καίμε πελλετ όλες τις ώρες (και όχι μόνο τις νυχτερινές) για να έχουμε ζεστό σπίτι τις ώρες που έχουμε δραστηριότητα (εγώ κοιμάμαι τις νύχτες).
2. τις παγωμένες νύχτες του χειμώνα πως ζεσταίνεις ένα σπίτι με το a/c, εγώ δεν τα κατάφερα ποτέ!
3. για τα θερμότερες κλιματολογικά περιοχές της Ελλάδας(από Αττική και κάτω), μπορείς να το χρησιμοποιήσεις (το a/c) με μεγάλη επιτυχία και χωρίς μεγάλες οικονομικές αποκλίσεις - διακυμάνσεις από ότι το πελλετ, αυτή είναι η αλήθεια με βάση τα αποτελέσματα που διαβάζουμε σε αυτό το forum...

2.

Gdevil έγραψε:

valsam έγραψε: ...
Eλεος ρε giogud μην λεμε οτι θελουμε και παραπλαναμε τον κοσμο!
Το A/C συμφερει οριακα μονο με νυχτερινο σε σχεση με τι?
Με το πελλετ ενοεις?
Aν και δεν νομιζω να ενοουσες σε συγκριση με το πελλετ αλλα γενικα το ειπες οτι δεν συμφερει το A/C θα σου πω οτι το πελλετ σε σχεση με το A/C με νυχτερινο ειναι χαμενο απο χερι!
Το νυχτερινο με ολα τα γ@μησιατικα αντε να βγαινει 0,8 λεπτα η kw ενα A/C σαν το δικο μου το παλιο(13 ετων)εχει αποδοση στου 5 βαθμους εξωτερικης θερμοκρασιας 2,2 αρα εκαψα λεμε 2kw δηλ. 16 λεπτα και πηρα 4,4kw ,1 κιλο πελλετ αριστο με 5kw αποδοση και σομπα η λεβητα με 90%(πλουσια τα εβαλα ολα υπερ του πελλετ ενταξει?)θα μας δωσει 4,5kw και θα μας κοστισει απο 26 εως και 40 λεπτα(τιμη τονου 260 εως 400 ευρω)!
Και μιλαμε οτι σου εβαλα μια μπαχατελα 13 ετων A/C στην συγκριση,που να σου εβαζα κανα inverter με 5 cop που στο μειον 7 εξωτερικη εχει 2,5 cop εκει να δεις τι διαφορα θα εβγαινε,με ενα συγχρονο καλο A/C !

Σωστός... ;)
Εδώ το τιμολόγιο της ΔΕΗ για το 2013
www.dei.gr/Documents2/TIMOLOGIA/14-1-13/...ονοχρέωση%202013.pdf
Νυχτερινό ρεύμα
Ενέργεια νύχτας, όλες οι kWh : 0,06610 €/kWh
ΛΟΙΠΕΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ (€/kWh) 0,00046
ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΚΟΙΝΗΣ ΩΦΕΛΕΙΑΣ (€/kWh) 0,00889
Σούμα νυχτερινό 0,07545 €/kWh

Και να μή ξεχνάμε ότι η νυχτερινή χρέωση ισχύει και για τις ώρες 15:00 με 17:00

Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Panos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ