Τύποι ενεργειακών εστιών, πού ταιριάζει η καθεμία

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #78039 από Diplomatis

Asteris έγραψε: Για να κρατιέται καθαρό το τζάμι, αφήνουνε μιά χαραμάδα στο πάνω μέρος, σε άλλα τζάκια ρυθμιζόμενη, σε άλλα απλά το τζάμι δεν εφάπτεται ακριβώς πάνω στην πόρτα, αλλά αφήνει κενό. Για να μην κάπνιζε το τζάκι σου τόσον καιρό, σημαίνει ότι από κάπου έμπαινε αέρας και κρατούσε μακρυά την αιθάλη από το τζάμι. Μπορεί απλά να είναι το κενό που αφήνει το τζάμι από την πατούρα του (πατάει στις τρεις μεριές σε κορδόνι και από πάνω το αφήσαν κενό). Με τον καιρό ίσως τα άλλα κορδόνια σου χαλάρωσαν και αφήνουν πλέον περισσότερο αέρα να μπει από κει, οπότε λιγότερος αέρας μπαίνει από το πάνω μέρος και δεν καθαρίζεται το τζάμι σωστά. Οπότε σε πρώτη φάση άλλαξε όλα τα κορδόνια (τα οποία θέλουν άλλαγμα έτσι κι αλλιώς το πολύ κάθε δεύτερο χρόνο) και μάλλον έτσι θα ληξει το θέμα.

Η κατανάλωση όπως την γράφεις δεν μας αφήνει να βγάλουμε ασφαλές συμπέρασμα. Μπορεί να καις το τζάκι 4 ώρες την μέρα οπότε το τζάκι καίει 10 κιλά την ώρα και είναι απαράδεκτο, ή να το καις 24 ώρες την μέρα, οπότε καίει 2 κιλά και να είναι σούπερ γουάου. Για αυτό και συνηθίζεται να λέμε την κατανάλωση σε κιλά ανά ώρα. Ή τουλάχιστον πες μας σε πόσες ώρες περίπου την ημέρα καύση, αντιστοιχούν αυτά τα 1000-1500 κιλά.

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Τα κορδόνια ούτως ή άλλως είχα σκοπό να τα αλλάξω φέτος το καλοκαίρι (και πολύ άργησα).
Μία πληροφορία ωστόσο ακόμα είναι ότι μαυρίζει κυρίως από την επάνω πλευρά.
Όσο για την κατανάλωση έχεις δίκιο ... που να καταλάβεις αφού δε σου έγραψα πόσες ώρες το καίω.
Λοιπόν για να επανορθώσω: Το τζάκι καίει 12-14 ώρες περίπου την ημέρα (9π.μ έως 9-11μ.μ) και η κατανάλωσή του μου φαίνεται καλή για τα δεδομένα του (εσύ τι λες;).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #78055 από Asteris
3.5-4 κιλά την ώρα είναι από μιά χαρά αν είσαι σε μέτρια μονωμένο σπίτι της βόρειας Ελλάδας, έως ψιλοχάλια αν είσαι στα νότια. Για ελληνικό πάντως καλά είναι, σε σχέση με αυτά που τραβάνε άλλοι με τις Αστροφωτιές τους πχ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #78119 από alex_nous
Χαχαχα! Αστροφωτιες!!! Δεν το ειχα σκεφτει ετσι! Με εκανες και γελασα βραδιατικα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #78160 από Diplomatis

Asteris έγραψε: 3.5-4 κιλά την ώρα είναι από μιά χαρά αν είσαι σε μέτρια μονωμένο σπίτι της βόρειας Ελλάδας, έως ψιλοχάλια αν είσαι στα νότια. Για ελληνικό πάντως καλά είναι, σε σχέση με αυτά που τραβάνε άλλοι με τις Αστροφωτιές τους πχ...

Το σπίτι είναι κατασκευής 2006 στη Βόρεια Ελλάδα με την κλασσική μόνωση (διπλό τούβλο και στη μέση fibran).
Κι εγώ πιστεύω πως είναι καλά από πλευράς κατανάλωσης.
Από απόδοση σου είπα πως είμαι πολύ ευχαριστημένος, τόσο που δεν το περίμενα κι εγώ όταν το έβαλα.
Ο μάστορας βέβαια είναι από τους κορυφαίους (αν όχι ο κορυφαίος) της περιοχής και φυσικά έπαιξε κι αυτό το ρόλο του γιατί δικιά του πρόταση ήταν το συγκεκριμένο τζάκι σύμφωνα βέβαια με τα χρήματα που είχα σκοπό να διαθέσω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #78164 από Diplomatis
Και κάτι άλλο να σε ρωτήσω φίλε (επίτρεψέ μου το "φίλε") Asteri.
Το κλαπέτο το έχω μόνιμα ανοιχτό, αν το έκλεινα θα είχα μεγαλύτερη οικονομία ή θα επηρεαζόταν αρνητικά η καύση;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #78172 από Asteris
Όταν πιάσει γερά η φωτιά, το κλαπέτο το κλείνουμε για να καθυστερεί τα καπναέρια και να ανεβαίνει η απόδοση. Το κλείνουμε αν όχι τέρμα (γιατί μπορεί τα υγρά ξύλα μας να μην το επιτρέπουν και να πάει να σβήσει), όσο περισσότερο μπορούμε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Diplomatis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ