Κοινότητα
Postit
Τα μέλη μας
Blog
Forum
Ανακοινώσεις
Κλείσιμο

ΘΕΜΑ: Τύποι ενεργειακών εστιών, πού ταιριάζει η καθεμία

Τύποι ενεργειακών εστιών, πού ταιριάζει η καθεμία 7 Χρόνια 9 Μήνες πριν #57506

• Kostis
  • Το Άβαταρ του/της Kostis
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • dr_epitropakis@yahoo.gr
    • Κάρμα: 0
greenpug έγραψε:
Κωστή σε χαιρετώ.

Σύμφωνα με την Piazzetta για τον υπολογισμό της θερμικής απόδοσης πολλαπλασιάζεις τα τετραγωνικά επί το ύψος και βρίσκεις τα συνολικά κυβικά μέτρα που θέλεις να ζεστάνεις. Αυτό το πολλαπλασιάζεις με 0,05 - 0,06 Kw για να βρεις την απαιτούμενη απόδοση.

Άρα εάν έχεις 130 τμέτρα στο σύνολο
30 Χ 7 μέτρα ύψος = 310 κυβικά
100 Χ 3 μέτρα ύψος = 300 κυβικά
Σύνολο 610 κυβικά
610 Χ 0,055 (μέση απαίτηση) = 33,55 θεωρητικά kw

Επίσης να έχεις υπόψη ότι τα 18kw που αναφέρει ο κατασκευαστής είναι κάτω από τις καλύτερες συνθήκες δηλαδή ξύλα από 20% υγρασία και λιγότερη αλλά και μέγιστη απόδοση τζακιού.

Μήπως μπο΄ρείς να απομονώσεις κάποιους χώρους με το να μην τους ζεστάνεις?
Θα μειώσεις την απαιτούμενη απόδοση.

Σ'ευχαριστω πολυ για τις κατατοπιστικοτατες πληροφοριες. Συνολικα δεν εχω τοσο μεγαλη απαιτηση σε kw. Υπολογιζω συμφωνα με τα στοιχεια που εδωσες,να χρειαζομαι περι τα 20-24kw.Οι συγκεκριμενοι χωροι δεν απομονωνονται δυστυχως.Υπνοδωματια,λουτρα,γραφειο,κτλ. δεν αναφερονται καν. Ομως σκοπος μου δεν ειναι να χρησιμοποιω το τζακι ως αποκλειστικη θερμανση αλλα ως συμπληρωματικη....

Γι'αυτο και πιστευω οτι μια 18αρα κασετα σωστα τοποθετημενη θα κανει αξιοπρεπως την δουλεια της....οι Τζολυ που κοιταξα 24kw ειναι πανακριβες....

Το ερωτημα που εθεσα και ακομα δεν εχει απαντηθει ειναι ως προς την αξιοπιστια της ισπανικης εταιριας σε συγκριση με την μαμα γαλλικη,οπως και για τον εν Αθηναι αντιπροσωπο. Οποιος γνωριζει καλοδεχουμενες οι πληροφοριες.

Ευχαριστω πολυ.
Τελευταία διόρθωση: 7 Χρόνια 9 Μήνες πριν από Kostis.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τύποι ενεργειακών εστιών, πού ταιριάζει η καθεμία 7 Χρόνια 9 Μήνες πριν #57531

• Asteris
  • Το Άβαταρ του/της Asteris
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Invicta Selenic 700 + heat exchanger
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες630
    • Κάρμα: 78
Θεωρητικά είναι το ίδιο πράμα με διαφορετικό ταμπελάκι. Λογικά γίνονται όλες στην γαλλία, στο μαμά εργοστάσιο. Στην πράξη θα δούμε τι παίζει από αντοχές μετά από 5-10 χρόνια. Για την ώρα πάρε όποια βρεις σε καλύτερη τιμή, εγώ αυτό θα έκανα...

Τύποι ενεργειακών εστιών, πού ταιριάζει η καθεμία 7 Χρόνια 9 Μήνες πριν #57606

• Kostis
  • Το Άβαταρ του/της Kostis
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • dr_epitropakis@yahoo.gr
Asteris έγραψε:
Θεωρητικά είναι το ίδιο πράμα με διαφορετικό ταμπελάκι. Λογικά γίνονται όλες στην γαλλία, στο μαμά εργοστάσιο. Στην πράξη θα δούμε τι παίζει από αντοχές μετά από 5-10 χρόνια. Για την ώρα πάρε όποια βρεις σε καλύτερη τιμή, εγώ αυτό θα έκανα...

Ευχαριστω για την απαντηση Αστερη.Οποτε πιστευεις οτι θα κανει δουλεια παρολο το μεγεθος του χωρου,σωστα?

Διαφορες εχουν παντως εμφανησιακα,π.χ δεν βλεπω να υπαρχει στα ισπανικα ο διακοπτης ο εξωτερικος για τα βεντιλατερ οπως στα invicta 800 turbo. Μαλλον πρεπει να βρισκεται καπου αλλου. Υπαρχει περιπτωση να μην εχει καθολου και να μην ρυθμιζονται τα ανεμιστηρακια?

Αναζητηση στον ιστοτοπο μου εβγαλε για Αθηνα www.tzakiamantas.gr/ Γνωριζουμε αν ειναι αντιπροσωπος ο συγκεκριμενος? Απο καπου αλλου που μπορουμε να αγορασουμε? κατα προτιμηση φυσικο καταστημα κ οχι ηλεκτρονικο.

Αυτα για την ωρα....οταν φτασουμε με το καλο στα πιο δυσκολα-ανευρεση σωστου τζακα,τεχνικα θεματα τοποθετησης-θα ξαναενοχλησω.....

Τύποι ενεργειακών εστιών, πού ταιριάζει η καθεμία 7 Χρόνια 8 Μήνες πριν #70710

• seeker
  • Το Άβαταρ του/της seeker
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Αγαπητοί φίλοι,

Καλή χρονιά σε όλους με υγεία.

Χίλια μπράβο για το forum, το οποίο είναι Σ Ω Τ Η Ρ Ι Ο για όλους όσους ψάχνονται για σωστή και οικονομική θέρμανση, λόγω των δύσκολων καιρών που βιώνουμε.

Θα ήθελα τα φώτα σας, σε χώρο 60 τμ, με ψηλό ταβάνι (5,5μ), έχω μετατρέψει το παλιό τζάκι σε ενεργειακό με κασέτα τύπου insert.
Η απόδοσή του είναι όμως φτωχή, ενώ έχει τα εξής τεχν. χαρακτηριστικά :

Nominal Heat Output :6 kW
Maximum Heat Output:9 kW
Efficiency Rating
Net 84 % Gross 74% -
Τριτογενή Καύση

Στην αρχική εγκατάσταση δεν χρησιμοποιήθηκε εξωτερικός αέρας (Φ100) ο οποίος θα πρέπει να καταλήγει απευθείας στον θάλαμο καύσης. Αέρα παίρνει από το εσωτερικό του σπιτιού. Επίσης ενώ το insert έχει 2 εξόδους για αεραγωγούς δεν τοποθετήθηκαν, έμειναν κλειστοί. Στην καμινάδα μου δεν έχω καθόλου περσίδες, κάποιος αέρας βγαίνει και αυτός νωχελικά από τις περσίδες της εστίας.

Η ερώτησή μου είναι η εξής, θα συνδέσω τον εξωτερικό αέρα με ευκαμπτο Φ100 στην υποδοχή της εστίας, θα συνδέσω τους δύο αεραγωγούς και θα βγάλω και μια επιπλέον περσίδα από τον θερμοθάλαμο που θα δημιουργηθεί .
Σκέφτομαι να τοποθετήσω και εναλλάκτη θερμότητας, ίσως και να τον συνδέσω με κάποιο μοτέρ. Σκοπός μου είναι να κερδίσω όσο το δυνατόν περισσότερη ζέστη (εάν αυτό είναι εφικτό) ώστε να καλύψω τα τετραγωνικά μου. Για να είμαι πιο σωστός τα m3 (ψηλό ταβάνι γαρ…).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.

Τύποι ενεργειακών εστιών, πού ταιριάζει η καθεμία 7 Χρόνια 8 Μήνες πριν #70810

• Asteris
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Δεν θα κάνεις και πολλά έτσι. Το ιδανικό θα ήταν να έχεις τουλάχιστον 10-12kW ισχύ, που από ότι βλέπω η εστία δεν μπορεί να την δώσει. Το να βάλεις έξτρα αεραγωγούς δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι. Βάλε την είσοδο εξωτερικού αέρα, ώστε να δουλέψει η εστία όπως πρέπει. Τώρα μπορεί να υπολειτουργεί.

Τύποι ενεργειακών εστιών, πού ταιριάζει η καθεμία 7 Χρόνια 8 Μήνες πριν #71172

• seeker
  • Το Άβαταρ του/της seeker
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Σε ευχαριστώ Αστέρη.

Θα post-άρω μετά τις αλλαγές στην εγκατάσταση του insert.

Τύποι ενεργειακών εστιών, πού ταιριάζει η καθεμία 7 Χρόνια 8 Μήνες πριν #76135

• savkats
  • Το Άβαταρ του/της savkats
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Γεια σας και απο εμενα και καλως σας βρηκα.
Διαβαζω το forum αρκετες ημερες και προσπαθω να βγαλω καποια ακρη σχετικα με το τι πρεπει να επιλεξω απο θεμα ενεργειακης εστιας.
Προσφατα εγκατασταθηκα μονιμα σε νησι του Αιγαιου σε σπιτι που ειχε φτιαχτει για εξοχικη κατοικια.
Θερμασνη δεν υπαρχει οποτε ειναι αμεση αναγκη να θερμανθει το σπιτι και εμεις φυσικα.
Μετα απο καποιο ψαξιμο που εκανα σε διαφορα μαγαζια και στο forum και λογο της οικονομικης καταστασης , εχω καταληξει στη λυση της ενεργειακης κασετας.
Ειμαι αναμεσα σε δυο μοντελα. το la nordica 70 ventilato και το edilkamin ecostar με το δευτερο , λογο ισχυος και κοστους , να ειναι πιο μπροστα στην επιλογη μου.
Το σπιτι δεν ειναι μεγαλο , περιπου στα 60m2 , και το σημειο που θα τοποθετηθει βρισκεται περιπου 3 μετρα απο τις εισοδους των δυο υπνοδωματιων που θα ηθελα επισης να θερμανω.
Απο θεμα μονωσης δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι ιδιαιτερο αλλα τα καλοκαιρια που καναμε διακοπες το a/c δεν αναβε ακομα και με θερμοκρασιες 30+ βαθμων εξω απο το σπιτι , οποτε υπολογιζω οτι ειμαι καπου στο μετριο απο αυτο το θεμα , αφου το σπιτι ειναι κατασκευασμενο το 2007.
Ηθελα τη γνωμη σας για το ποια απο τις δυο εστιες να επιλεξω.Επισης αν υπαρχει κατι αντιστοιχο σε αποδοση και κοστος εστω και με μια μικρη διαφορα στην τιμη και μου εχει διαφυγει , παρακαλω να μου το πειτε.

Αυτα για αρχη.Θα επανελθω και με περισσοτερες αποριες μετα την αγορα της εστιας.
Υ.Γ. Κανει πολυ κρυο στη Ναξο το χειμωνα :S

Τύποι ενεργειακών εστιών, πού ταιριάζει η καθεμία 7 Χρόνια 8 Μήνες πριν #76145

• Stavrax
  • Το Άβαταρ του/της Stavrax
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Foyer Invicta 700 Prisma+Heat Exchanger
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες442
    • Κάρμα: 28
@savkats
Καλώς ήρθες και καλή ευκολία στο εγχείρημα σου.
Το σπίτι έχει ήδη τζάκι και κατέληξες σε κασέτα?
Γιατί αν κάνεις από την αρχή εγκατάσταση τότε η κασέτα δεν είναι η καλύτερη επιλογή. Έχει φθηνότερες λύσεις με εξαιρετική απόδοση και χωρίς τον θόρυβο που κάνουν τα βεντιλατέρ.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Τύποι ενεργειακών εστιών, πού ταιριάζει η καθεμία 7 Χρόνια 8 Μήνες πριν #76569

• savkats
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Οχι δεν εχει τζακι
Την κασετα μου την προτειναν σαν πιο ολοκληρωμενη λυση με τη δημιουργια θερμοθαλαμου.
Δεν ξερω αν οι πληροφοριες που εχω ειναι σωστες αλλα τα περιπου 13kw που χρειαζομαι , η ecostar μου τα καλυπτει ανετα.
Αν υπαρχει κατι αλλο πιο αποδοτικο στα ιδια περιπου χρηματα φυσικα και δεν θα πω οχι.
Γενικα αυτο που ηθελα ειναι να μαθω αν κινουμε σωστα γιατι αναλογα με το σε ποιον εμπορο παω ακουω και διαφορετικα πραγματα.
Οσο αφορα το θορυβο απο τα βεντιλατερ αυτο που μου ειπαν ειναι οτι στην 1η σκαλα δεν ακουγονται σχεδον καθολου.
Δυστυχως εδω που ειμαι δεν εχω την δυνατοτητα να τα ακουσω σε λειτουργια
Τελευταία διόρθωση: 7 Χρόνια 7 Μήνες πριν από savkats.

Τύποι ενεργειακών εστιών, πού ταιριάζει η καθεμία 7 Χρόνια 7 Μήνες πριν #76575

• Asteris
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
1ον σε καινούργιο τζάκι δεν βάζουμε κασέτα, να την πληρώσουμε 400€ παραπάνω, βάζουμε foyer.
2ον δεν υπάρχει περίπτωση σε σπίτι του 2007, 60τμ, σε νησί, να θες 13kW για να ζεσταθείς. Ούτε 7 δεν θέλει. Οπότε ότι τζάκι και να βάλεις, ακόμη και των 8-9kW θα σε καλύψει με το παραπάνω.
3ον Κάτσε διάβασε το τόπικ ενεργειακά τζάκια, θα βγάλεις άκρη μόνος σου, χωρίς να σε παρασέρνουν οι έμποροι ανάλογα με το τι έχουν στοκ για να πουλήσουν...
The following user(s) said Thank You: savkats

Τύποι ενεργειακών εστιών, πού ταιριάζει η καθεμία 7 Χρόνια 7 Μήνες πριν #76584

• savkats
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Ευχαριστω για την αμεση απαντηση
Ηθελα ομως να μου ξεκαθαρισετε κατι αν γινεται.
Δεν μπορω να φτιαξω ενα θερμοθαλαμο γυρω απο την κασετα χωρις να εχω τζακι ?
Αν χρειαζομαι 7kw οπως λες το να βαλω μια εστια μεγαλυτερη , δεν θα ειναι πιο ξεκουραστο για την εστια , πιο οικονομικα απο αποψη καταναλωσης ξυλου και πιο καλο απο αποψη θεμανσης ?
Δεδομενου οτι θελω να θερμανω και τα δυο υπνοδωματια αφου ειναι σε κοντινη αποσταση απο εκει που θα μπει η εστια δεν θα ειναι καλυτερο να εχω την κασετα με τους αεραγωγους στραμμενους προς εκεινη την μερια ?
Συγνωμη αν σας κουραζω.

Τύποι ενεργειακών εστιών, πού ταιριάζει η καθεμία 7 Χρόνια 7 Μήνες πριν #76596

• Asteris
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Οι εστίες δεν μπορούν να είναι όσο θέλουμε, γιατί πχ η 13άρα θα έχει ελάχιστη λειτουργία τα 5-6kW, παρακάτω κουτσοκαίει και σβήνει. Και 5-6kW εσύ θα χρειάζεσαι όταν θα έχει έξω μηδέν βαθμούς. Δηλαδή δεν ξέρω, 10 μέρες τον χρόνο στην Νάξο? Όταν το σπίτι πιάσει θερμοκρασία, ούτε 3-4 kW δεν θα ζητάει. Το σίγουρο είναι ότι στα 60τμ, μια εστία 12-14kW θα στο κάνει μπαρούτι. Το βλέπω εγώ από το ισόγειό μου, 65τμ και τα 14kW του Selenic δουλεύουν ρελαντί (στα 6kW δηλαδή) και μετά από 2 ώρες πρέπει να ανοίξω την πόρτα για τον πάνω όροφο, γιατί περνάει τους 26-27 βαθμούς. Στην Βόρεια Ελλάδα κιόλας, όχι στο νησί σου.

Στα 60τμ, ούτε αεραγωγούς, ούτε τίποτα δεν θες. 23-24 βαθμούς θα έχουν τα δωμάτια, θες δεν θες, είναι πολυ μικρός ο χώρος για να αγχώνεσαι, μιά σωστή εστία θα στο ζεσταίνει πολύ χαλαρά.

Για τον θερμοθάλαμο γύρω από την εστία χωρίς το τζάκι (τώρα που ξεστραμπούληξα το μυαλό μου και κατάλαβα τι θες να πεις), μάλλον να κοιτάξεις μια ελεύθερης τοποθέτησης τζακόσομπα, τέτοιου τύπου:

Τελευταία διόρθωση: 7 Χρόνια 7 Μήνες πριν από Asteris.
The following user(s) said Thank You: savkats

Τύποι ενεργειακών εστιών, πού ταιριάζει η καθεμία 7 Χρόνια 7 Μήνες πριν #76597

• Gdevil
  • Το Άβαταρ του/της Gdevil
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες214
Να βάλω ένα ερώτημα που θέλω από καιρό να το ρωτήσω.
Εχει σχέση με ακριβώς αυτό που θέλει ο θεματοθέτης.
Να στείλει ζέστη σε απομακρυσμένα σημεία.
Μπορεί να το κάνει με εγκατάσταση foyer - θερμοθάλαμο - εναλλάκτη?
Ειδικότερα αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι εάν μπορούμε να πετύχουμε αύξηση της θερμότητας που θα φεύγει από τον εναλλάκτη με ταυτόχρονη μείωση της θερμότητας που θα βγάζουν οι περσίδες του θερμοθαλάμου του foyer?
Στο μυαλό μου υπάρχει 1 τρόπος.
δύο κλαπέ καυσαεριων. το πρώτο πάνω από την εστία, το δεύτερο πανω από τον ενναλάκτη.
Οταν το πρώτο το έχουμε όσο κλειστό γίνεται και το δεύτερο τέρμα ανοιχτό η θερμότητα μένει στον θερμοθάλαμο και την παίρνουμε από τις περσίδες του θερμοθαλάμου στο κυρίως χώρο.
Αν όμως ανοίξουμε τέρμα το πρώτο και κλείσουμε το δεύτερο τότε "παγιδεύεται" περισσότερη θερμότητα στον εναλλάκτη και ζεσταίνουμε τα απόμακρα σημεία.

έχει κάποιο νόημα αυτό ή τζάμπα φασαρία?

Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Τύποι ενεργειακών εστιών, πού ταιριάζει η καθεμία 7 Χρόνια 7 Μήνες πριν #76602

• Asteris
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Στο 1-1.5kW ενέργειας που ανακτά ο εναλλάκτης, μάλλον είναι τζάμπα φασαρία. Καλύτερα ένα ανεμιστήρα τύπου μπάνιου πάνω από το κάσωμα της πόρτας του δωματίου που θέλουμε να ζεστάνουμε, να υποχρεώνουμε περισσότερο ζεστό αέρα να μπει μέσα στο δωμάτιο (που διαφορετικά θα είχε παγιδευτεί στο πάνω μέρος, στο ταβάνι).

Τύποι ενεργειακών εστιών, πού ταιριάζει η καθεμία 7 Χρόνια 7 Μήνες πριν #76609

• Gdevil
  • Το Άβαταρ του/της Gdevil
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες214
Αυτό το 1-1,5 kw που λές είναι με ένα κλαπέ πάνω από την εστία. Σωστά?
Αν το κλαπέ ήταν πάνω από την εναλλάκτη δεν θα ήταν 2? 3? 4? kw?

Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.262 δευτερόλεπτα