Οδηγός αγοράς νέας ενεργειακής εστίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20528 από Asteris

dimkap έγραψε:

Asteris έγραψε: Εγώ αν ήταν να δώσω 3000€, θα προτιμούσα να βάλω μιά κασέτα Turbo Vision 700 14kW (ή και ότιδήποτε άλλη αντίστοιχη των 12+kW), 1500€ περασμένη και τα υπόλοιπα 1500€ μιά θερμοπρόσοψη στα δωμάτια και τέλος. Ούτε αεραγωγούς, ούτε τίποτα άλλο. 2 ώρες μετά το άναμα, το σαλόνι θα έχει 24 βαθμούς και άλλες 2-3 ώρες μετά, θα έχουν και τα δωμάτια 20-21. Με την θερμοπρόσοψη θα κρατάνε ζέστη σαν τρελά. Το βράδυ θα σταματάς το τζάκι και θα έχεις ούτε 1-2 βαθμούς πτώση μέχρι το πρωί.


Καταρχήν να σε ευχαριστήσω για την άμεση απάντηση. Όσο αφορά την κασέτα δεν με πολυβολεύει η ανοιγόμενη πόρτα. Για την θερμοπρόσοψη, πρόκειται για κατασκευή του 2007 και η μόνωση είναι σχετικά καλή. Οπότε πιστεύεις από την κάτοψη ότι 15KW είναι αρκετά να ζεστάνουν και τους άλλους χώρους, δηλαδή να περάσει η ζέστη και στα άλλα δωμάτια?
Πάντως από το κλιματιστικό δεν το έχω δει ακόμη, ίσως λογικό αφού μιλάμε για το 1/3 (5ΚW).
Θα εκτιμούσα αν μπορούσαμε να μιλήσουμε και τηλεφωνικώς γιατί έχω μπλεχτεί αρκετά και λεφτά δεν υπάρχουν....!!!


Το ότι 14kW φτάνουν και περισσέουν για 90τμ, είναι πέρα για πέρα σίγουρο, για κατασκευή του 2007. Το πρόβλημα είναι πόσος ζεστός αέρας θα πηγαίνει στα δωμάτια και πόσες απώλειες έχουν αυτά, ώστε να διατηρούν λογικές θερμοκρασίες, χωρίς να χρειάζεται να τσιτώνεις το τζάκι στο σαλόνι και να πιάνει εκεί 25-26 βαθμούς. Για αυτό μίλησα για θερμοπρόσοψη, αν μιλάμε για κλασικό τούβλο/φελιζόλ/τούβλο, εγώ θα την έβαζα και θα το έφτιαχνα φρούριο. Μετά είναι βέβαιο ότι δεν θες καθόλου αεραγωγούς, η φυσική ροή θα φτάνει μιά χαρά.

Την ανοιγόμενη πόρτα κοίτα να την αποδεχτείς, εφόσον λες ότι τα λεφτά δεν περισσεύουν. Θα κάνεις την δουλειά σου με τα μισά χρήματα....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20574 από dimkap

Asteris έγραψε:

dimkap έγραψε:

Asteris έγραψε: Εγώ αν ήταν να δώσω 3000€, θα προτιμούσα να βάλω μιά κασέτα Turbo Vision 700 14kW (ή και ότιδήποτε άλλη αντίστοιχη των 12+kW), 1500€ περασμένη και τα υπόλοιπα 1500€ μιά θερμοπρόσοψη στα δωμάτια και τέλος. Ούτε αεραγωγούς, ούτε τίποτα άλλο. 2 ώρες μετά το άναμα, το σαλόνι θα έχει 24 βαθμούς και άλλες 2-3 ώρες μετά, θα έχουν και τα δωμάτια 20-21. Με την θερμοπρόσοψη θα κρατάνε ζέστη σαν τρελά. Το βράδυ θα σταματάς το τζάκι και θα έχεις ούτε 1-2 βαθμούς πτώση μέχρι το πρωί.


Καταρχήν να σε ευχαριστήσω για την άμεση απάντηση. Όσο αφορά την κασέτα δεν με πολυβολεύει η ανοιγόμενη πόρτα. Για την θερμοπρόσοψη, πρόκειται για κατασκευή του 2007 και η μόνωση είναι σχετικά καλή. Οπότε πιστεύεις από την κάτοψη ότι 15KW είναι αρκετά να ζεστάνουν και τους άλλους χώρους, δηλαδή να περάσει η ζέστη και στα άλλα δωμάτια?
Πάντως από το κλιματιστικό δεν το έχω δει ακόμη, ίσως λογικό αφού μιλάμε για το 1/3 (5ΚW).
Θα εκτιμούσα αν μπορούσαμε να μιλήσουμε και τηλεφωνικώς γιατί έχω μπλεχτεί αρκετά και λεφτά δεν υπάρχουν....!!!


Το ότι 14kW φτάνουν και περισσέουν για 90τμ, είναι πέρα για πέρα σίγουρο, για κατασκευή του 2007. Το πρόβλημα είναι πόσος ζεστός αέρας θα πηγαίνει στα δωμάτια και πόσες απώλειες έχουν αυτά, ώστε να διατηρούν λογικές θερμοκρασίες, χωρίς να χρειάζεται να τσιτώνεις το τζάκι στο σαλόνι και να πιάνει εκεί 25-26 βαθμούς. Για αυτό μίλησα για θερμοπρόσοψη, αν μιλάμε για κλασικό τούβλο/φελιζόλ/τούβλο, εγώ θα την έβαζα και θα το έφτιαχνα φρούριο. Μετά είναι βέβαιο ότι δεν θες καθόλου αεραγωγούς, η φυσική ροή θα φτάνει μιά χαρά.

Την ανοιγόμενη πόρτα κοίτα να την αποδεχτείς, εφόσον λες ότι τα λεφτά δεν περισσεύουν. Θα κάνεις την δουλειά σου με τα μισά χρήματα....


Έχω αρχίσει να το αποδέχομαι, με αυτή την λογική είδα την κασέτα που μου πρότεινες στο leroy περίπου στα 1039€ (σε 6 άτοκες) όμως δεν έχουν μάστορα οπότε είμαι προς αναζήτηση. Παράλληλα είδα στο Internet και τις αντίστοιχες κασέτες KFD, αξίζει να δω και αυτές? Η τιμή είναι ίδια αλλά το κατάστημα έχει εγκαταστάτη με 500€ (με δικά του υλικά).....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20580 από dimkap
Με την ευκαιρία, υπάρχει τζακάς γνώστης και με λογικές τιμές για περιοχή Αθήνας?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20582 από Asteris
Μιά χαρά φαίνεται το KFD, απλά σαν πολωνικό, καλό θα ήταν κάποιος να επιβεβαιώσει τα νούμερά του, ισχύ και απόδοση. Ζήτα να σου συστήσουνε κάποιον που το έχει, ώστε να μάθεις κατανάλωση ξύλων και τι θερμοκρασίες βλέπει στο σπίτι. Πόσο κοστίζει σαν εστία?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20583 από dimkap

Asteris έγραψε: Μιά χαρά φαίνεται το KFD, απλά σαν πολωνικό, καλό θα ήταν κάποιος να επιβεβαιώσει τα νούμερά του, ισχύ και απόδοση. Ζήτα να σου συστήσουνε κάποιον που το έχει, ώστε να μάθεις κατανάλωση ξύλων και τι θερμοκρασίες βλέπει στο σπίτι. Πόσο κοστίζει σαν εστία?


Στα 1000€ περίπου όσο το invicta & το edilkamin ecostar. Αλλά έχουν κόψει ταρίφα στα ~700€ για τοποθέτηση & υλικά όλοι....!!! Δεν ξέρω αλλά μου φαίνονται αρκετά για τοποθέτηση εστίας σε υφιστάμενο τζάκι, σωστά?
Αν ισχύει αυτό θα εκτιμούσα όπως ήδη έχω πει να μου συστήσετε κάποιον για Αθήνα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #20587 από Asteris
Πολλά τα 700 για κασέτα. Βέβαια τα kfd δεν είναι κασέτες όπως τα βλέπω, foyer είναι, οπότε λίγο παραπάνω παίδεμα για να μπουν σε αντικατάσταση μαντεμένιου. Σε πυρότουβλο μεγάλη μανούρα, εκεί θέλει κασέτα-κασέτα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.146 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ