Invicta Selenic 700

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #50962 από vg
Απαντήθηκε από vg στο θέμα Απ: Invicta Selenic 700
Αστέρη, βρίσκω μάρμαρο, αλλά όχι με ίδια νερά. Καλιφόρνια είναι το ονομά του μαρμάρου,αλλά επειδή το υπάρχον μάρμαρο το τελείωμα του είναι στρογγυλεμένο, πρέπει να βγάλω το ήδη υπάρχον από εκεί που κάνει την φαλτσογωνία. Επειδή είναι κολλημένο με μαρμαρόκολλα, θα σπάσει και το πλαινό μάρμαρο. Οπότε θα χρειαστώ εξ' ολοκλήρου νέα μάρμαρα και διάφορα μερεμέτια που θα δημιουργηθούν στον τοίχο. Αυτά θέλω να αποφύγω, αλλοιώς θα έβαζα μάρμαρα, όπως έκανα στο άλλο τζάκι που έφτιαξα, που η ζημιά από μάρμαρα που αφαίρεσα, ήταν μικρή.
Θα ανεβάσω μέσα στην ερχόμενη εβδομάδα φωτογραφίες από τα τζάκια που γκρέμισα και ξαναέφτιαξα.
Επισυνάπτω φωτογραφία από το άλλο τζάκι που ήδη τελείωσα με το κενό που υπήρχε.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51025 από SHERIF
Απαντήθηκε από SHERIF στο θέμα Απ: Invicta Selenic 700

vg έγραψε:


Καλημέρα...
Eίμαι στα τελειώματα της τοποθέτησης invicta selenic 700 και είμαι στην φάση φινιρίσματος. Επειδή πρέπει να ξηλώσω πολλά μάρμαρα γύρω από την εστία για να καλύψω το κενό της εστίας με την ήδη υπάρχουσα επένδυση, μήπως κάποιος έχει βάλει σιδερένια κορνίζα γύρω από το selenic; Μια πρώτη έρευνα που έκανα για να βάλω λαμαρίνα για κορνίζα και να την κάνω το σχέδιο που έχει το selenic στο πάνω μέρος, μου έίπαν ότι δεν γίνεται με στράντζα και γίνεται μόνο με φρέζα σε μασίφ σίδερο και θα κοστίσει αρκετά, (αν βρεθεί κάποιος να το αναλάβει) γιατί η φρέζα αργεί να φάει το σίδερο και να κάνει κοιλότητα όπως η κοιλότητα στο πάνω μέρος του selenic.
Το να βάλω μια σκέτη ίσια λαμαρίνα και να την βάψω σχεδόν στο χρώμα της εστίας (ανάλογα τι απόχρωση ανθρακί έχουν τα σπρέυ) νομίζω ότι δεν θα ταιριάζει αισθητικά.
Αν κάποιος το έχει κάνει το εγχείρημα ή έχει κάποιες φωτογραφίες από κορνίζα σε selenic, θα με βοηθούσε, αν τις ανέβαζε να τις δω.
Ευχαριστώ

Υ.Γ
Το κενό δεξιά και αριστερά από την εστία, είναι 9 εκατοστά από την κάθε πλευρά.


1. Μπορείς να κάνεις ένα πι με διάτρητη λαμαρίνα (υπάρχει διάτρηση σε ότι σχέδιο θέλεις ) και να το περάσεις πρόσωπο στο τελάρο της πόρτας από την μέσα πλευρά, και το βάφεις με πυρίμαχο σπρευ στο χρώμα της εστίας , νομίζω κάτι τέτοιο έκανε ο χρήστης PZARKAD εάν το έχει κάνει ας ανεβάσει φωτό.
2. Εάν δεν σε χαλάει κάνε δύο πι από ινοχ και βάλτα δεξιά και αριστερά σαν κωλονάκια.
3. Κόψε YTONG στην διάσταση που θέλεις κόλησέτα με κόλα πλακιδίων πάνω στο πυρότουβλο στοκάρισέ το αστάρωσέ το και βάψτο με χρώμα μολυβί τεχνοτροπίας δίνει καλό φινίρισμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51030 από pzarkad
Απαντήθηκε από pzarkad στο θέμα Απ: Invicta Selenic 700
Φίλε sherif,
πριν 2 ώρες τελείωσε ο τεχνικός και μπήκε τελικά γωνιόκρανο επειδή μπήκαν και γυψοσανίδες. τα γωνιόκρανα περιμετρικά της εστίας θα βαφτούν με πυρίμαχο σπρέι μαύρο.(να περιμένεις τηλέφωνο αύριο)
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by pzarkad.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51033 από vg
Απαντήθηκε από vg στο θέμα Απ: Invicta Selenic 700
SHERIF, σε ευχαριστώ για τις προτάσεις σου. Αυτή με την διάτρητη λαμαρίνα που λες ότι έκανε ο χρήστης PZARKAD, ίσως είναι η πιο όμορφη από αυτές που ανέφερες. Μένει να ανεβάσει φωτό ο χρήστης PZARKAD, να το δούμε. Δεν ξέρω βέβαια αν κάνει διάτρητη λαμαρίνα, επειδή θα εισέρχεται και άλλος αέρας στον θερμοθάλαμο.
SHERIF, αν και δυσκολεύτηκα, λόγω γωνιακού τζακιού, το παταράκι το έκανα με τον τρόπο τον δικό σου.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51043 από SHERIF
Απαντήθηκε από SHERIF στο θέμα Απ: Invicta Selenic 700

pzarkad έγραψε: Φίλε sherif,
.....
(να περιμένεις τηλέφωνο αύριο)


Οk, οι μαύρες κηλίδες στο μάρμαρο τί είναι? πάλι τον χύσατε τον καφέ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54519 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Απ: Invicta Selenic 700
Ηρθε η ωρα για παρουσίαση του τζακιου..την ετοιμάζω και την ανεβαζω σε λιγο

Αφού έπιασαν τα κρύα, ας κάνω και γω την παρουσίαση του τζακιού μου

Παλιά υπήρχε αυτό




Το οποίο μας ψιλοζέσταινε, αλλά έτρωγε πολλά πολλά ξύλα



Πριν κάνα 4μηνο και μετά από πολλά πολλά μειλ με τον Αστερη η απόφαση πάρθηκε: βγάζουμε εναλλάκτη και παλιά εστία, βάζουμε σελένικ και ξανά τον εναλλάκτη:



Έπειτα αφαίρεση κομμάτι κομμάτι της παλίας εστίας





Αφαίρεση της ξύλινης μετώπης/διακόσμησης



και μετά της πέτρινης διακόσμησης για να μπορέσουμε να βάλουμε το σελένικ, το οποίο θα "κάτσει" επάνω στη μαντεμένια βάση της παλιας εστίας



Τοποθέτηση πετροβάμβακα και εστία και εναλλάκτη και διακοσμητικών με αντίστροφη σειρά και έτοιμο



Λεπτομερεια: Το βαρελακι του εναλλάκτη πλήρως απομονωμένο απο την εστία



Λεπτομέρεια τοποθέτησης



και ένα βιντεάκι κατα την τοποθέτηση της εστίας εγινε ένα δοντι 2-3 πόντοι μεταξύ φούσκας και εστίας καθώς επίσης σηκώθηκε 1 περίπου πόντο η εστία από τη βάση της. Αυτό που θέλω να τονίσω ειναι να αφήνετε οπωσδήποτε δόντι πάνω απο την εστία. Η θερμοκρασία που μετρώ με το IR θερμόμετρο σε εκεινο το σημείο φθάνει τους 100 βαθμούς...άρα δόντι για να μη ζορίζονται τα διακοσμητικά στοιχεία του τζακιού αλλά και η εστία μας.

Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by GeoTa.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.135 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ