Invicta Selenic 700

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62373 από sofix
Απαντήθηκε από sofix στο θέμα Invicta Selenic 700

nafplio έγραψε: Το υαλοκορδονι απο που το πήρες;


δεν πηρα υαλοκορδονο,εβαλα μονο ροδελες πανω με αποτελεσμα να μπαζει από παντου..γι αυτο κατεφυγα σε μικροτερες ροδελες για την ωρα..
δεν έχει κανεις εδω υαλοκορδονο,πρεπει να παραγγειλω απο το ιντερνετ ή να παω Αθηνα..
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nafplio

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62397 από nafplio
Απαντήθηκε από nafplio στο θέμα Invicta Selenic 700

sofix έγραψε:

nafplio έγραψε: Το υαλοκορδονι απο που το πήρες;


δεν πηρα υαλοκορδονο,εβαλα μονο ροδελες πανω με αποτελεσμα να μπαζει από παντου..γι αυτο κατεφυγα σε μικροτερες ροδελες για την ωρα..
δεν έχει κανεις εδω υαλοκορδονο,πρεπει να παραγγειλω απο το ιντερνετ ή να παω Αθηνα..

sofix ευχαριστώ , καμία απάντηση γιατι θέλω να συγκρινω της καύσης με το προηγουμενο ερώτημα που εχω κάνει "Φιλοι του sellenic. Όταν το sellenic έχει κάψει καμία ώρα και κλείνουμε τον αέρα σε πόση ώρα θα κάψει ένα κουτσουρο ελιάς ξερο γύρω στα 3 κιλά; Η φωτιά θα είναι ζωηρή ;οποιαδήποτε πληροφορία για οποιαδήποτε ξύλο ευπρόσδεκτη",
σε εμένα με γρίλιες κλειστές και χωρις ροδέλες οταν εχει κατσει η φωτιά και εχω κάρβουνα καει το καινουργιο ξύλο με φωτιά ζωηρή .Για αυτο θέλω να συγκρίνω της καύσης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62448 από vazelos
Απαντήθηκε από vazelos στο θέμα Invicta Selenic 700
οταν κλεινω τον αερα πεφτει η φλογα εσενα απο καπου τραβαει αερα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62460 από nafplio
Απαντήθηκε από nafplio στο θέμα Invicta Selenic 700

vazelos έγραψε: οταν κλεινω τον αερα πεφτει η φλογα εσενα απο καπου τραβαει αερα

Το σκέφτηκα και εγώ αλλά το μόνο που νομίζω είναι ο ελκυσμος καμιναδας
Αυτό το πάθαινω όταν έχει κάψει καμία ωρα
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by nafplio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62469 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Invicta Selenic 700
Αν έχεις ξερό ξύλο και καλό ελκυσμό, έτσι γίνεται. Το Selenic έχει ελάχιστη ισχύ 6kW, οπότε έχουν προϋπολογίσει τις απαραίτητες εισόδους αέρα ώστε να συνεχίζει την καύση, ακόμη και με κλειστό τον αέρα από το συρταράκι (χαραμάδες από το τις γρίλιες και από το τζάμι).
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nafplio

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62496 από sofix
Απαντήθηκε από sofix στο θέμα Invicta Selenic 700
οταν εχω αρκετο καρβουνο με γριλιες στο συρταρακι τελειως κλειστες ,βαζω ενα κουτσουρο ελια 40 εκατοστα και βαρους 2-3 κιλα και λαμπαδιαζει σε 10 δευτερολεπτα, αφου κλεισω την πορτα.
κραταει φλογα σταθερη που "χορευει" αργα σχετικά..

γενικά το δουλευω με σχεδον κλειστες γριλιες παντα. στην αρχη που βαζω 1-2 ξυλα "χιαστι", εχω φλογα που γλυφει το ταβανι της εστιας και στο μισαωρο εχει πεσει και σιγοκαιει..

προτιμαω να βαζω 2 ξυλαρακια καθε 1-1,5 ωρα περιπου,παρα να το γεμιζω φουλ.. εχω ελιες με διαμετρο κορμου 6-7 εκατοστα και μηκος 40-50 εκατοστα..αυτα ζητημα να εχουν βαρος 2 κιλα το ενα..
χοντρικα και στο περιπου οαλ αυτα δεν καθομαι να ζυγισω ενα ενα ξυλο..

εχω και ενα καροτσι οικοδομικο και και το γεμιζω καθε πρωι και το φερνω στη πισω πορτα.με ενα καροτσι(ισως και λιγοτερο) βγαζω ανετα ολη μερα..το καιω σχεδον ολη μερα το τζακι.

οι ροδελες στο τζαμι,το κενο που αφηνει η "κουρτινα", το ξυλο και η υγρασια του,το ποσο το γεμιζεις,ποσο αφηνεις να συντηρειται και με καρβουνο ενδιαμεσα,παιζει ρολο στη τελικη καταναλωση..δεν υπάρχει συνταγη για ολους,ειναι πολλες οι μεταβλητες..
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by sofix.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nafplio

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.121 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ