Invicta Selenic 700

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109623 από daskman
Απαντήθηκε από daskman στο θέμα Invicta Selenic 700
Συγνώμη αλλα τόσο μακριά καμινάδα ούτε η Χαλυβουργική δεν έχει..τι ελκυσμο έχει αυτή η καμινάδα ;ταμπερ καυσαερίων έχει;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109645 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Invicta Selenic 700
6,5 μετρα ταμπερ δεν εχει αν ανοιξω όλους τους αεριδες τραβάει λες κι έχει μοτερ!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109749 από padios
Απαντήθηκε από padios στο θέμα Invicta Selenic 700
Τάσο, ευχαριστώ για φωτογραφίες. ελπίζω να μην σε έβαλα σε κόπο.
Όταν λες "αέρηδες", τι εννοείς?
Ανησυχώ για τα 11 μέτρα καμινάδας που χρειάζομαι. γιατί δεν έχω δει κανένα με τόση ψιλή καμινάδα
μέσα στο φόρουμ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109759 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Invicta Selenic 700

padios έγραψε: Τάσο, ευχαριστώ για φωτογραφίες. ελπίζω να μην σε έβαλα σε κόπο.
Όταν λες "αέρηδες", τι εννοείς?
Ανησυχώ για τα 11 μέτρα καμινάδας που χρειάζομαι. γιατί δεν έχω δει κανένα με τόση ψιλή καμινάδα
μέσα στο φόρουμ.

Δε μ έβαλες σε κανένα κόπο ..στα 11 μέτρα μην ανησυχείς αρκεί να βάλεις τις σωστές διατομές που σου είπαν και αν φοβάσε μηπως έχεις μεγάλο ελκυσμό βάλε ένα τάμπερ πάνω απο την εστία σου και μετα βαζεις εναλακτη και καμιναδα..
αέρηδες εννοώ τις εισαγωγές που έχει το τζάκι μία στο συρταράκι που έχει μοχλό και το ανοιγοκλείνεις και μια που έρχετε απ έξω και πάει κάτω απο την εστία σου!όταν τους κλείνεις τότε πέφτει η φλόγα και καίγονται τα ξύλα πιο αργά λόγο έλειψης οξυγόνου σε μενα οταν έκαψα μονο ελια και τα έκλεισα όλα το κουτσουρο σχεδον έσβησε και πότε πότε πέταγε καμια φλόγα και ο καπνός έφευγε κανονικα δε μου κάπνιζε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109803 από padios
Απαντήθηκε από padios στο θέμα Invicta Selenic 700
Η διατομή σε φ180, λόγω του μεγάλου ύψους, πρέπει να γίνει εσωτερικά ή εξωτερικά; Μου έχετε πει, δύο διαφορετικές απαντήσεις.
Όταν ρώτησα για κλαπέτο καμινάδας, μου είπαν ότι δεν χρειάζεται, επειδή μερικά τζάκια έχουν μια μαντεμένια πλάκα (εσωτερικά της εστίας, πριν την έξοδο της καμινάδας) που έχει τον ρόλο του κλαπέτου.
Επίσης εξωτερικά του τοίχου, θα καλύψω ένα μικρό μέρος της καμινάδας με γυψοσανίδα, λόγω καλαισθησίας, χρειάζεται περσίδα εκτόνωσης;

Ο εναλλάκτης καυσαερίων λειτουργεί με τον εξωτερικό αέρα που έρχεται από το κάτω μέρος της εστίας; Φαντάζομαι ο εναλλάκτης αέρος θα έχει πιο γρήγορη απόδοση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109812 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Invicta Selenic 700

padios έγραψε: Η διατομή σε φ180, λόγω του μεγάλου ύψους, πρέπει να γίνει εσωτερικά ή εξωτερικά; Μου έχετε πει, δύο διαφορετικές απαντήσεις.
Όταν ρώτησα για κλαπέτο καμινάδας, μου είπαν ότι δεν χρειάζεται, επειδή μερικά τζάκια έχουν μια μαντεμένια πλάκα (εσωτερικά της εστίας, πριν την έξοδο της καμινάδας) που έχει τον ρόλο του κλαπέτου.
Επίσης εξωτερικά του τοίχου, θα καλύψω ένα μικρό μέρος της καμινάδας με γυψοσανίδα, λόγω καλαισθησίας, χρειάζεται περσίδα εκτόνωσης;

Ο εναλλάκτης καυσαερίων λειτουργεί με τον εξωτερικό αέρα που έρχεται από το κάτω μέρος της εστίας; Φαντάζομαι ο εναλλάκτης αέρος θα έχει πιο γρήγορη απόδοση.

Κλαπέτο δε χρειάζεται αλλα άν έχεις δεν πάει χαμένο σε περιπτωση που έχεις ελκυσμό μπορείς να το χρησιμοποιήσεις εγω για παραδειγμα εχω το selenic 700 με 6.5 μετρα καμιναδα Φ200 και παρόλο που έχει αυτη τη τεραστια μαντεμενια πλακα (κοφτρα)θα προτιμουσα να ειχα κι ενα κλαπετο.. αν η καμιναδα απο την εστια παει ευθεια πανω,τη διαστολη σε Φ180 θα τη βαλης πάνω απο την εστια,αν κανει γωνιες μετα τη τελαιυταια γωνια,απ έξω!και καλο ειναι να εχεις περσιδα εκτονοσης.Που θα πηγαινει η ζεστη της καμιναδας?γιατι να πηγαίνει στον τοίχο!κανε μια περσιδα εκτονωσης λιγο μεγάλη και βάλε μια σιτα μην μπαινουν διαφοροι επισκεπτες!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.165 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ