Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31251 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

chriz έγραψε: καλησπερα στο ενημερωτικοτατο forum! σε ενα απλο μαντεμενιο τζακι που περιλαμβανει και πορτα τη αποδοση μπορω να περιμενω απο το αεροθερμο καμιναδας 1μετρου? θερμοκρασια εννοω στο περιπου με βεντιλατερ 600κυβικων και εισαγωγη αερα μεσα απο το σπιτι. αξιζει να μπω στην διαδικασια? ευχαριστω εκ το προτερων... κανω την ερωτηση γιατι εχω διαβασει σχεδον ολες τις σελιδες του φορουμ και εχω δει ολες τις φωτο εγκαταστασης του αεροθερμου καμιναδας αλλα δεν ειδα καπου αποδοσεις αυτου.. καλη συνεχεια στο εργο σας!!!


Καλησπέρα

Ειχα μαντεμενιο τζακι με πορτα και εβαλα εναλλάκτη-αερόθερμο. ΟΚ ειδα διαφορά (συγκεκριμένη αποδοση δε μπορώ να σου πω, αλλά απο τις περσίδες του αερόθερμου θυμαμαι ειχα και 60-65 βαθμούς). Κοιτα γενικά οταν έχεις ενα απλό τζάκι και βαζεις αυτό το συστημα με το οποίο σε 30-40 λεπτά εχεις ζεστό αέρα, ενθουσιάζεσαι.

ΑΛΛΑ αν ημουν στη θεση σου και με δεδομενο οτι η σελενικ εχει παει 450 ευρώ θα έβαζα το ενεργειακό και θα αφηνα το αερόθερμο...Αυτό το λεω γιατί η διαφορά στα χρήματα στο τελος τελος θα ειναι περίπου 200€ αλλά σκεψου οτι θα εχεις τζάκι με απόδοση 73%...Βασική προυπόθεση ειναι να σου ταιριάζουν οι διαστάσεις βέβαια. Πάντως απο πλευρά κόστους εργασιων ειναι σχεδόν το ιδιο ειτε αερόθερμο βαλεις ειτε foyer καθως πρεπει να σπασεις γυψοσανίδα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31258 από sofix
Απαντήθηκε από sofix στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

nafplio έγραψε: sofix βρήκες εναλλάκτη?


το πακετο θα εβγαινε +250€ τουλαχιστον, δηλαδη 50% της αξιας του τζακιου και απορριφθηκε απο την τροικα.. :P ισως του χρονου,αναλογα πως θα δουλεψει το selenic με φυσικη ροη...

σαββατο θα ειναι ετοιμη η μεταλλικη βαση και δευτερα πρωι περιμενω τηην αδιαταρακτη κοπη για τρυπα σε ταρατσα καθως και τον τζακα να ξεκινησουμε..ελπιζω μεχρι τελος της αλλης εβδομαδας να το εχω ετοιμο..όλα εξαρτωνται πλεον απο τον τυπο που θα τρυπησει ταρατσα..

θα σου ελεγα να μην αφησεις τοσο μεγαλες αποστασεις..εγω που το κανω απο την αρχη θα αφησω τα ελαχιστα που προτεινει η invicta..
3cm στο πλαι και 8-9 πισω..τελευταια στιγμη θα αποφασισω αν θα κανω παταρακι ή οχι..θα βαλεις εναλλακτη τελικα?
ο τζακας μου ειπε οτι το 1ο μπουρι που θα φορεθει πανω απο την εστια δεν χρειαζεται σιλικονη ή μαγγανεζα(ετσι την ονομασε) λεγοντας οτι καπνος θα παει πανω και δεν θα εχει καμια διαρροη απο εκει.. με κουφανε λιγο και επεμενα οτι μια σιλικονη πυραντοχη θα φερω για να βαλουμε ...
δεν αρχισαμε καλα.. :whistle:
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by sofix.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31261 από chriz
Απαντήθηκε από chriz στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
GeoTa ευχαριστω για την κατατόπιση του θεματος εαν βαλω την σελενικ... (εαν μπορεις στειλε μου λινκ για το μοντελο) δεν χρειαζεται τιποτα απο θεμα βεντιλατερ? σκεφτομαι βεβαια εαν γινεται να κανω και μια μονωση στην καμιναδα αεροθερμο γυρω γυρω περιμετρικα εννοω και εφαπτόμενα... οι κρυες νυχτες πλησιαζουν!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31267 από nafplio
Απαντήθηκε από nafplio στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

sofix έγραψε:

nafplio έγραψε: sofix βρήκες εναλλάκτη?


το πακετο θα εβγαινε +250€ τουλαχιστον, δηλαδη 50% της αξιας του τζακιου και απορριφθηκε απο την τροικα.. :P ισως του χρονου,αναλογα πως θα δουλεψει το selenic με φυσικη ροη...

θα σου ελεγα να μην αφησεις τοσο μεγαλες αποστασεις..εγω που το κανω απο την αρχη θα αφησω τα ελαχιστα που προτεινει η invicta..
3cm στο πλαι και 8-9 πισω..τελευταια στιγμη θα αποφασισω αν θα κανω παταρακι ή οχι..θα βαλεις εναλλακτη τελικα?
:whistle:


Δυστηχώς δεν το φτιαχνω απο την αρχή αλλα κάνω ανακατασκευή.Εναλλάκτη θα βάλω γιατι δεν αντέχω ξανα αλλα γκρεμίσματα.Για τις αποστάσεις ισως εχεις δίκιο αλλα δεν μπορώ να κάνω αλλιώς και ακούω απόψεις.Για τις ενωσεις μάλλον θα βαλω σφιχτήρες και σιλικόνη οπου χρειάζετε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31268 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

sofix έγραψε:

nafplio έγραψε: sofix βρήκες εναλλάκτη?


το πακετο θα εβγαινε +250€ τουλαχιστον, δηλαδη 50% της αξιας του τζακιου και απορριφθηκε απο την τροικα.. :P ισως του χρονου,αναλογα πως θα δουλεψει το selenic με φυσικη ροη...

σαββατο θα ειναι ετοιμη η μεταλλικη βαση και δευτερα πρωι περιμενω τηην αδιαταρακτη κοπη για τρυπα σε ταρατσα καθως και τον τζακα να ξεκινησουμε..ελπιζω μεχρι τελος της αλλης εβδομαδας να το εχω ετοιμο..όλα εξαρτωνται πλεον απο τον τυπο που θα τρυπησει ταρατσα..

θα σου ελεγα να μην αφησεις τοσο μεγαλες αποστασεις..εγω που το κανω απο την αρχη θα αφησω τα ελαχιστα που προτεινει η invicta..
3cm στο πλαι και 8-9 πισω..τελευταια στιγμη θα αποφασισω αν θα κανω παταρακι ή οχι..θα βαλεις εναλλακτη τελικα?
ο τζακας μου ειπε οτι το 1ο μπουρι που θα φορεθει πανω απο την εστια δεν χρειαζεται σιλικονη ή μαγγανεζα(ετσι την ονομασε) λεγοντας οτι καπνος θα παει πανω και δεν θα εχει καμια διαρροη απο εκει.. με κουφανε λιγο και επεμενα οτι μια σιλικονη πυραντοχη θα φερω για να βαλουμε ...
δεν αρχισαμε καλα.. :whistle:


Δεν θα έχει διαρροή καπνού προς τα έξω, θα έχει διαρροή αέρα προς τα μέσα να του πεις και θα κρυώνει η καμινάδα. Εννοείται ότι θα το σφραγίσεις, τι χαζά είναι αυτά?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31269 από sofix
Απαντήθηκε από sofix στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
γι αυτο ρε Αστερη θα ειμαι επιτοπου στην τοποθετηση,γιατι αλλιως...η γνωση του φορουμ,ουτε 4 τζακαδες..

σιλικονη βρηκα πυραντοχη εως 1250C μαρκας Βison και ταινια αλουμινιου πυραντοχη που γραφει εως 250C .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.701 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ