Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32146 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Σ'ευχαριστω Αστερη για την αμεση απάντηση. Αλλα αυτο το εχω κανει. Ειχα παρει ενα κοματι λεπτο χαρτι και το ετοποθετουσα εκει που το καρδονι σφραγιζει στην πορτα. Σε οσες θέσεις το ειχα τοποθετηση πάντα το κορδόνι σφραγιζε την πορτα. Αλλα εκτος αυτού φαινεται το αποτυπωμα που αφηνει το κορδονι στην μετωπη της εστιας. Το Σαββατο που το αναψα και προσπαθωντας να βρω τι φταιει, εκλεισα το μοχλο της πρωτογενους καυσης και εκλεισα και την εξωτερικη περσιδα που φερνει κρυο αερα στο χωρο καυσης. Τιποτε δεν συνεβει στην φλογα. Η φλογα συνεχισε να καιει κανονικά. Εχω δει σε βιντεο οτι κλεινοντας τον μοχλο η φλογα πεφτει αισθητα. Και εσυ αλλα και αλλοι απο αυτο το νημα εχουν πει οτι κλεινοντας τον μοχλο η φλογα καιει σχεδον σαν κερι.

ΜΙΧΑΛΗΣ
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by MICK.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32152 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

nafplio έγραψε: Asteris εχω ξεκινήσει και εγω την εγκατάσταση για το selenic .Tα σπίτια μας μοιάζουν γιαυτο και το επέλεξα .Προχωράω με τις οδηγίες σου καθώς και του forum (που το παρακολουθώ συστηματικά)
Θέλω να ρωτήσω
1.Eχω μεγάλες αποστάσεις γύρω απο την εστία .17 ποντους γυρω γυρω (πλαινά) απο τον πετροβάμβακα και 12 απο πισω . Πρεπει να προσέξω κάτι? μήπως το μέγεθος στις περσίδες εξαγωγής ή εισαγωγής?
2. Καμινάδα f 200 μονή εσωτερική εντος σπιτιού 8 μετρα σαν την δικιά σου . Πρεπει να προσέξω κάτι?
3. Με το manual ειχε και ένα εντυπο μετην εγγύηση που το συμπληρώνεις .Που το εστειλες?
4.. Σε ΄μένα Θα σηκωθεί η εστία 1-cm και φ125 από κάτω,και θα έχει αερα εισγωγής 20χ20 .Το διάκενο 9 πάνω από την εστία θα είναι αναγκαίο? Ευχαριστώ


1. Όχι, κρατάς το προτεινόμενο μέγεθος περσίδων.
2. Όχι.
3. Πουθενά, κράτα την απόδειξη αν χρειαστεί να το επιστρέψεις στο Leroy.
4. Ναι, χρειάζεται για να αναπνέει η εστία στο μπροστά μέρος της σκεπής της.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nafplio

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32153 από sotiris v.
Απαντήθηκε από sotiris v. στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
asteri τελικα δικαιωματικα πρεπει να παρεις ποσοστο απο το leroy merlyn.εγω παντως θα τους το πω οταν τους παρω τηλ για να παραγγειλω την invicta.θα ηθελα μονο να ρωτησω καποια πραγματακια πριν την αγορα μου.εγω οπως σου εχω ξανα πει ενδιαφερομαι να στειλω δυο αεραγωγους στον επανω οροφο στα δυο υπνοδωματια, πραγμα το οποιο με την invicta selenic 700 θα το πετυχω μονο με τις εξοδους του εναλλακτη?σωστα η μπορεις να βγαλεις αεραγωγους και με αλλο τροπο?
απο οτι καταλαβα διαβαζοντας τις περισσοτερς σελιδες εδω μεσα οι εστιες foyer ειναι αποδοτικοτερες σε σχεση με τις κασετες,δηλαδη η invicta selenic 700 ειναι αποδοτικοτερη απο την Invicta 700 grande vision,και οτι η Invicta gv παροτι εχει εξοδους για αεραγωγους δεν μπορει να στειλει τον αερα πανω απο τα δυο μετρα.τα λεω σωστα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32170 από giorgossim
Απαντήθηκε από giorgossim στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπέρα σε όλους καταρχήν. Πρώτη φορά γράφω στο φόρουμ και να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ για τις πληροφορίες που δίνουν τα παιδιά που έχουν κάποιες γνώσεις παραπάνω. Θα ήθελα την βοήθεια σας γιατί έχω μπερδευτεί λιγάκι. Αγόρασα την δίφατση κασέτα της invicta (14 Kw) και ρώτησα για τοποθέτηση 2 μάστορες. Ο ένας μου είπε ότι θα χρειαστεί να γκρεμίσουμε την φούσκα και να δημιουργηθεί αεροθάλαμος ώστε να εκμεταλλευτούμε όλη την θερμότητα,ενώ ο άλλος δεν μου ανέφερε κάτι τέτοιο και μου είπε ότι δεν θα χρειαστούν ιδιαίτερα γκρεμίσματα και ότι δεν θα πειραχτεί η φούσκα. Ποια μέθοδος είναι η πιο σωστή?

Και σε κάτι ακόμη θα ήθελα την γνώμη σας και την γνώση σας.Υπάρχει περίπτωση η κασέτα να τοποθετηθεί από τον πατέρα μου (με βοηθό εμένα :) )που έχει κάποιες γνώσεις σε θέμα τζακιών και "πιάνουν" τα χέρια του. Ποια βήματα πρέπει να ακολουθήσω (επιγραμματικά)? (το παλιό τζάκι είναι από πυρότουβλα και η καμινάδα κτιστή)

Υ.Γ Συγνώμη αν σας κούρασα :cheer: :cheer:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32192 από Μπάμπης
Απαντήθηκε από Μπάμπης στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Μπάμπης έγραψε: Καλημέρα. Έχω μία απορία σχετικά με την τοποθέτηση της selenic 700. Από άποψης αισθητικής μας αρέσει να τοποθετηθεί στο πλάι αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι αποδοτικό. Έχω κάνει κάποια πρόχειρα σχέδια για να μου πείτε την γνώμη σας. Τα βελάκια δείχνουν που θα τοποθετηθούν οι περσίδες. Μιλάμε για τζάκι φυσικής ροής foyer.

Και αν έχετε να μου προτείνετε κάποιο τεχνικό Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Νέα Φιλαδέλφεια





Κάποια βοήθεια
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sofix

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32214 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

giorgossim έγραψε: Καλησπέρα σε όλους καταρχήν. Πρώτη φορά γράφω στο φόρουμ και να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ για τις πληροφορίες που δίνουν τα παιδιά που έχουν κάποιες γνώσεις παραπάνω. Θα ήθελα την βοήθεια σας γιατί έχω μπερδευτεί λιγάκι. Αγόρασα την δίφατση κασέτα της invicta (14 Kw) και ρώτησα για τοποθέτηση 2 μάστορες. Ο ένας μου είπε ότι θα χρειαστεί να γκρεμίσουμε την φούσκα και να δημιουργηθεί αεροθάλαμος ώστε να εκμεταλλευτούμε όλη την θερμότητα,ενώ ο άλλος δεν μου ανέφερε κάτι τέτοιο και μου είπε ότι δεν θα χρειαστούν ιδιαίτερα γκρεμίσματα και ότι δεν θα πειραχτεί η φούσκα. Ποια μέθοδος είναι η πιο σωστή?

Και σε κάτι ακόμη θα ήθελα την γνώμη σας και την γνώση σας.Υπάρχει περίπτωση η κασέτα να τοποθετηθεί από τον πατέρα μου (με βοηθό εμένα :) )που έχει κάποιες γνώσεις σε θέμα τζακιών και "πιάνουν" τα χέρια του. Ποια βήματα πρέπει να ακολουθήσω (επιγραμματικά)? (το παλιό τζάκι είναι από πυρότουβλα και η καμινάδα κτιστή)

Υ.Γ Συγνώμη αν σας κούρασα :cheer: :cheer:


Έξω από το κέλυφος της κασέτας, διαφεύγει λίγη θερμότητα, την οποία αν θέλουμε να εκμεταλευτούμε, πρέπει όντως να κάνουμε θερμοθάλαμο από γυψοσανίδα, με εισαγωγές πάνω και κάτω, όπως στις οδηγίες. Αν βέβαια αντικαταστήσουμε τον θερμοθάλαμο με γυψοσανίδα, τότε εγώ θα έβαζα και έναν εναλλάκτη, ώστε να πάρω σοβαρότερη ποσότητα ενέργειας, από την θερμοκρασία της καμινάδας.

Αν ο μπαμπάς έχει γνώσεις τζακιών, τότε θα είναι εύκολο. Στην ουσία, γκρέμισμα φούσκας, ντύσιμο με πετροβάμβακα όλη την φούσκα, συν το μέρος πίσω από την εστία (αν υπάρχει ο απαραίτητος χώρος σύμφωνα με τις οδηγίες), περσίδες στις γυψοσανίδες πάνω και τρύπα στο κάτω μέρος (ή σήκωμα της εστίας για να αφήνει αέρα να μπει μέσα στην φούσκα), σύνδεση με ίνοξ καμινάδα και κλείσιμο με τσόντες μάρμαρα ή γυψοσανίδα των κενών...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.473 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ