Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51953 από SHERIF
Απαντήθηκε από SHERIF στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

akasa έγραψε: Επιτέλους ξηλώθηκε το παλιό τζάκι και αύριο παραλαμβάνω τα στοιχεία της καμινάδας για να την τοποθετήσω. Στη φωτο που επισυνάπτω φαίνεται ο χώρος που θα στηθεί η Selenic. Η τρύπα που βλέπει στο φρεάτιο του ασανσέρ(θα ανοιχτεί σε Φ150 σύμφωνα με την υπόδειξη σου Αστέρη για να πάει ο αέρας καύσης κάτω από το συρταράκι), απέχει 20cm από το πάτωμα. Είναι καλά ή πρέπει να πάει λίγο πιο κάτω; Αν τη μεγαλώσω και βάλω δίπλα και την Φ100 για εξωτερικό αέρα του βεντιλατέρ του εναλλάκτη θα είναι ΟΚ ή πρέπει να έχουν απόσταση οι δυο αεραγωγοί μεταξύ τους;
Για βάση θα χρησιμοποιήσω YTONG. Για να σηκώσω την εστία 1-1,5cm τι να βάλω λαμάκια σιδήρου ή κομμάτια μάρμαρο; Επίσης να ρωτήσω σχετικά με το μοτέρ του εναλλάκτη. Επειδή θα τραβήξω "εξωτερικό" αέρα από το φρεάτιο του ασανσέρ στην πλάτη του τζακιού που είναι σχετικά σταθερής θερμοκρασίας μήπως είναι περιττό το μοτέρ διπλής αναρρόφησης για να πάρω αέρα και από το εσωτερικό του σπιτιού; Αν πάρω και από τις δυο πλευρές θα έχω κάποιο όφελος;


Φίλε akasa για τον αέρα καύσης έχει αναφερθεί σε κάποιες συζητήσεις εδώ (δυστυχώς δεν θυμάμαι σε ποιό θέμα) από μηχανικό ότι αναλόγως εάν κατεβαίνει ή ανεβαίνει το ασανσέρ θα δίνει περισότερο αέρα ή θα τραβάει αέρα από το δωμάτιο, και δεύτερον εάν πάρεις αέρα από το φρεάτιο για τον εναλλάκτη δεν νομίζω ότι θα είναι υγιεινός, όλα αυτά με κάποια επιφύλαξη, εάν διαβάζει κάποιος ειδικός ας απαντήσει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52100 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

SHERIF έγραψε:

akasa έγραψε: Επιτέλους ξηλώθηκε το παλιό τζάκι και αύριο παραλαμβάνω τα στοιχεία της καμινάδας για να την τοποθετήσω. Στη φωτο που επισυνάπτω φαίνεται ο χώρος που θα στηθεί η Selenic. Η τρύπα που βλέπει στο φρεάτιο του ασανσέρ(θα ανοιχτεί σε Φ150 σύμφωνα με την υπόδειξη σου Αστέρη για να πάει ο αέρας καύσης κάτω από το συρταράκι), απέχει 20cm από το πάτωμα. Είναι καλά ή πρέπει να πάει λίγο πιο κάτω; Αν τη μεγαλώσω και βάλω δίπλα και την Φ100 για εξωτερικό αέρα του βεντιλατέρ του εναλλάκτη θα είναι ΟΚ ή πρέπει να έχουν απόσταση οι δυο αεραγωγοί μεταξύ τους;
Για βάση θα χρησιμοποιήσω YTONG. Για να σηκώσω την εστία 1-1,5cm τι να βάλω λαμάκια σιδήρου ή κομμάτια μάρμαρο; Επίσης να ρωτήσω σχετικά με το μοτέρ του εναλλάκτη. Επειδή θα τραβήξω "εξωτερικό" αέρα από το φρεάτιο του ασανσέρ στην πλάτη του τζακιού που είναι σχετικά σταθερής θερμοκρασίας μήπως είναι περιττό το μοτέρ διπλής αναρρόφησης για να πάρω αέρα και από το εσωτερικό του σπιτιού; Αν πάρω και από τις δυο πλευρές θα έχω κάποιο όφελος;


Φίλε akasa για τον αέρα καύσης έχει αναφερθεί σε κάποιες συζητήσεις εδώ (δυστυχώς δεν θυμάμαι σε ποιό θέμα) από μηχανικό ότι αναλόγως εάν κατεβαίνει ή ανεβαίνει το ασανσέρ θα δίνει περισότερο αέρα ή θα τραβάει αέρα από το δωμάτιο, και δεύτερον εάν πάρεις αέρα από το φρεάτιο για τον εναλλάκτη δεν νομίζω ότι θα είναι υγιεινός, όλα αυτά με κάποια επιφύλαξη, εάν διαβάζει κάποιος ειδικός ας απαντήσει.


Και εγω δεν ειμαι ειδικός αλλα νομίζω έτσι ειναι... Χθες που διάβασα το ποστ με ξίνισε αλλά υποθέτω θα το χεις ψάξει γενικώς. :dry:

Αν ημουν στη θεση σου θα ηθελα να έχω 2 επιλογες (εξωτερικό και εσωτερικο). Φαντάζεσαι να γινει καμμια στραβή και να αρχίσει να βρωμάει το φρεάτιο;; Όλη η μυρωδια θα μπει σπίτι.

EDIT: Δεν παρακολούθησα από την αρχή τι θελει να κανει ο φιλος akasa αλλά ειναι υποχρωτικό να πάρει μοτέρ διπλής αναρρόφησης αν θέλει εσωτερικό και εξωτερικό αέρα; Δεν ειναι πιο οικονομική η πρόταση του Αστερη να βάλεις στην είσοδο του βεντιλατέρ ένα Τ;

www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...t=195&Itemid=53#4241
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by GeoTa.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52158 από vg
Απαντήθηκε από vg στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

SHERIF έγραψε:

akasa έγραψε: Επιτέλους ξηλώθηκε το παλιό τζάκι και αύριο παραλαμβάνω τα στοιχεία της καμινάδας για να την τοποθετήσω. Στη φωτο που επισυνάπτω φαίνεται ο χώρος που θα στηθεί η Selenic. Η τρύπα που βλέπει στο φρεάτιο του ασανσέρ(θα ανοιχτεί σε Φ150 σύμφωνα με την υπόδειξη σου Αστέρη για να πάει ο αέρας καύσης κάτω από το συρταράκι), απέχει 20cm από το πάτωμα. Είναι καλά ή πρέπει να πάει λίγο πιο κάτω; Αν τη μεγαλώσω και βάλω δίπλα και την Φ100 για εξωτερικό αέρα του βεντιλατέρ του εναλλάκτη θα είναι ΟΚ ή πρέπει να έχουν απόσταση οι δυο αεραγωγοί μεταξύ τους;
Για βάση θα χρησιμοποιήσω YTONG. Για να σηκώσω την εστία 1-1,5cm τι να βάλω λαμάκια σιδήρου ή κομμάτια μάρμαρο; Επίσης να ρωτήσω σχετικά με το μοτέρ του εναλλάκτη. Επειδή θα τραβήξω "εξωτερικό" αέρα από το φρεάτιο του ασανσέρ στην πλάτη του τζακιού που είναι σχετικά σταθερής θερμοκρασίας μήπως είναι περιττό το μοτέρ διπλής αναρρόφησης για να πάρω αέρα και από το εσωτερικό του σπιτιού; Αν πάρω και από τις δυο πλευρές θα έχω κάποιο όφελος;


Φίλε akasa για τον αέρα καύσης έχει αναφερθεί σε κάποιες συζητήσεις εδώ (δυστυχώς δεν θυμάμαι σε ποιό θέμα) από μηχανικό ότι αναλόγως εάν κατεβαίνει ή ανεβαίνει το ασανσέρ θα δίνει περισότερο αέρα ή θα τραβάει αέρα από το δωμάτιο, και δεύτερον εάν πάρεις αέρα από το φρεάτιο για τον εναλλάκτη δεν νομίζω ότι θα είναι υγιεινός, όλα αυτά με κάποια επιφύλαξη, εάν διαβάζει κάποιος ειδικός ας απαντήσει.


Eγώ είχα κάνει την ερώτηση για εξωτερικό αέρα από χώρο φρεατίου ασανσέρ και μου είχε απαντήσει o μηχανικός με το όνομα χρήστη Rivol ότι απαγορεύεται να πάρεις αέρα από τον χώρο του ασανσέρ.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by vg.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52238 από barbanikos
Απαντήθηκε από barbanikos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

pzarkad έγραψε: Οπα, όπα, Asteris έχω βεντιλατεράτη κασέτα!
Είσοδο για φυσική ροή υπάρχει:
2cm περιμετρικά της κασέτας και Φ120 είσοδο από έξω. Αέρα καύσης παίρνει από το εσωτερικό (πορτάκι στάχτης).
Εκτόνωση 40Χ15 στο κέντρο της ενιαίας περσίδας (αριστερά - δεξιά είναι οι αεραγωγοί της κασέτας)
Αυτό που με παρεξένεψε είναι ότι με τους αεραγωγούς στη μεγάλη σκάλα και η φυσική ροή βγάζει πολύ περισσότερο αέρα.
Τελικά πιστεύω ότι και σε βεντιλατεράτη κασέτα αν δημιουργηθεί θερμοθάλαμος υπάρχει αρκετή θερμότητα που μπορεί να κερδίσει κάποιος.


Τελικά το ….Ούτε ένα λίτρο ................... πετρέλαιο! που είχες γράψεις παλιότερα φέτος ευτυχώς θα παίξει….
Φίλε pzarkad σου εύχομαι καλές ζέστες……που θα είναι σίγουρες με την επιλογή και την δουλειά που έκανες.
Βλέποντας τις δοκιμές που έκανες με έβαλες σε προβληματισμό για το πώς εγκατέστησα την δικιά μου κασέτα gv800……
Θα ήθελα να σε ρωτήσω αυτή την ροη που έχεις στην φυσική ροη μετά από πόση ώρα την αποκτάς και με τι κάψιμο σε κιλά και ένταση?

Εγώ από όσο φαίνετε δεν έχω την ίδια ποσότητα παρότι προσπάθησα να κάνω όλη αυτή την δουλειά που εσύ έκανες αλλά έμπλεξα που να μην έμπλεκα…..άλλα λόγια. :angry:

Ευτυχώς έχω μία σχετική προσβασιμότητα και το ποιο πιθανό είναι να βγάλω μία παροχή εξωτερικού αέρα.
Στην δικιά σου εγκατάσταση την παροχή εξωτερικού αέρα την έχεις για την φυσική ροή?


pduke καλα κουράγια και καλη επιτυχία.....αν θα είναι σίγουρη.....τον καφε θα τον οργανώσουμε? :blink:

Invicta Insert 800Vt turbo
Και τα μυαλά στα κάγκελα….

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52272 από pzarkad
Απαντήθηκε από pzarkad στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
barbanikos,
Όπως ξέρουμε τίποτα σε αυτή τη ζωή δεν είναι εύκολο! :(
Και εγώ ακούγοντας στην αρχή τον τεχνικό παραξενεύτηκα. Χρειάστηκε να ανοίξω δύο φορές τη φούσκα. Στην αρχή ο τεχνικός μου είχε βάλει εισαγωγή εξωτερικού αέρα Φ120 πλάι δεξιά της κασέτας και εκτόνωση πάνω δεξιά πάλι Φ120 (ωραία η ιδέα του αλλά μισή). Το αποτέλεσμα ήταν: η εκτόνωση να βγάζει 130ο χωρίς να τσιτωθεί. Στη συνέχεια, μέσα από το forum (Asteris), άνοιξα ξανά το ίτον και αφού βρήκα κατασκευαστή κουρμπαριστής περσίδας 70X15 (πρόταση dmtr) έφτασα σε αυτό το αποτέλεσμα. Για την ώρα πάνε όλα καλά, θα δούμε στη συνέχεια!
Το manual δείχνει θερμοθάλαμο 42cm πάνω από την εστία και είσοδο εσωτερικού αέρα από κάτω (70Χ10) 700cm2 και εκτόνωση πάνω 1050cm2 (70Χ15). Εγώ λόγω δυσκολιών έφτιαξα είσοδο περιμετρικά της κασέτας (Π) 2,5cmΧ 1,70m () και εκτόνωση ανάμεσα στους αεραγωγούς της κασέτας 40cmX15cm (600cm2) + το Φ120 εξωτερικού αέρα. Ας σημειωθεί ότι ο θερμοθάλαμος φτιάχτηκε στο 1m ύψος από το πάνω μέρος της κασέτας. Πιστεύω ότι με αυτό τον τρόπο αυξήθηκε ο όγκος του θερμοθαλάμου αλλά με μικρότερες διαστάσεις εισαγωγής εξαγωγής υπάρχουν αυξημένες αλλά φυσιολογικές(85ο - 105ο) θερμοκρασίες και πολύ καλή φυσική ροή.
Αυτή η φυσική ροή παρουσιάζεται μετά από περίπου 2 ώρες (άνοιγμα βεντιλατέρ στα 45 λεπτά) με κλεισμένο τέρμα το κλαπέ και χωρίς καθόλου αέρα καύσης.
Η εξωτερική παροχή Φ120, ναι, είναι μόνο για το θερμοθάλαμο και τη φυσική ροή.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52298 από barbanikos
Απαντήθηκε από barbanikos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
για να καταλάβω…
την παροχή του εξωτερικού αέρα την κράτησες ως έχει?
Δηλαδή κάτω δεξιά της εστίας με Φ120?
Ή την πήγες αλλού?
Της έχεις βάλει και κανένα κλαπέτο ελέχγου ροής?

Invicta Insert 800Vt turbo
Και τα μυαλά στα κάγκελα….
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by barbanikos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.458 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ