Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57705 από Μιχάλης Κ.
Απαντήθηκε από Μιχάλης Κ. στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

house έγραψε: 1. oxi δεν παιζει στην αποδοση , αλλα παιζει ισως στην ασφαλεια ! επειδη τωρα χρησιμοποιουν ατσαλινες δεν παιζει και πολυ θεμα ! Αυτο με τις στροφες πρεπει να το δουμε απο κοντα , ετσι δεν μπορω να σου πω αν ειναι παπατζας !
2.και γιατι δεν την εβγαζες στο σαλονι , και οταν δεν την θες να την ταπωνεις απο εκει ????
υπαρχουν και περσιδες που ανοιγοκλείνουν !

house έγραψε: Ε ναι γιατι αμα το εκλεινες απο μπροστα δεν παει μετα η πιεση πισω ..... αι κατι τετοια ακουω ..... ε και σκέφτομαι οτι ο τζακας βαριέται που ζει !!!!


Άρα δλδ να μην τον "βεντουζάρω" να μου αλλάξει καταρχήν την καμινάδα από σπιράλ σε ίσια ; Δεν παίζει δλδ ρόλο ;
Την 2η έξοδο προς το σαλόνι κ εγώ το σκεφτόμουν ότι κακώς δεν επέμενα να την χρησιμοποιήσει...μάλλον θα τον φέρω για αυτό τουλάχιστον. Τι λες ;
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Μιχάλης Κ..
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": eightball2020

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57710 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

jimopoulos έγραψε: η σωστη αναφορα πιστευω ειναι στην σελιδα 6090710, αναφερει για τις κασσετες 4 μετρα φ200,στα μονομπλοκο δινει 1 επιλογη ακομη(4μ φ250-5μ φ200).
γιατι δεν φωναζεται τον εγκαταστατη-αντιπροσωπο να ερθει με μπαρομετρο(11-14 Pa) να μετρησει και να βρει την τελεια αναλογια χωρις πειραματισμους..
αυτο θα κανω και εγω γιάυτο το προτεινω...


Και πολύ καλά θα κάνεις, είναι η καλύτερη λύση. :)

Προσοχή μόνο, η μέτρηση ιδανικά πρέπει να γίνει με την καμινάδα στη συνήθη θερμοκρασία λειτουργίας (το πως θα γίνει αυτό, ας το βρει ο τζακάς σου :P ).

Αν τη μετρήσεις κρύα στα 14Pa πχ, όταν ζεσταθεί η υποπίεση θα αυξηθεί.

Και αν θυμάμαι καλά, πάνω από τα 17Pa υπάρχει πρόβλημα λόγω έντονου ελκυσμού.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57714 από nafplio
Απαντήθηκε από nafplio στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

GT έγραψε:

nafplio έγραψε:

Που το είδες αυτό γραμμένο, λάθος είναι. Δεν αλλάζουμε διατομή της καμινάδας στα μισά, την ίδια κρατάμε μέχρι πάνω, αλλιώς δεν θα μπορούμε να την καθαρίσουμε. Όταν λέμε ότι πάνω από τα 4μ μικραίνουμε την καμινάδα, εννοούμε ότι την αλλάζουμε όλη με μικρότερη, αν πχ είναι 4μέτρα χρησιμοποιούμε Φ200, αν είναι 6μ βάζουμε Φ180 και αν είναι 8 μέτρα, βάζουμε Φ160...


asteri εχω καμινάδα γύρω στα 8 μέτρα με φ200 σε sellenic. Υπάρχει τρόπος να μειώσω τον ελκυσμό του καπνού? Ρωτάω γιατί οταν κλεινω τις γρίλιες σε κάποια ξύλα η φωτιά ειναι ζωηρή και νομίζω πως απο κάπου μπάζει αέρα.


Ίσως η πιο "ανώδυνη" λύση είναι ένα τάμπερ ελκυσμού.


Tο ταμπερ που μπαινει και πως βγαίνει ο καπνός?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57715 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Σε σενα πουθενα , αυτο ειναι ταμπερ για αεραγωγους !
Υπαρχει ομως τετοιο που λες , αλλα οχι σαν αυτο που δειχνεις !
το σελενικ που εχεις δεν χρειαζεται ταμπερ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57718 από nafplio
Απαντήθηκε από nafplio στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

asteri εχω καμινάδα γύρω στα 8 μέτρα με φ200 σε sellenic. Υπάρχει τρόπος να μειώσω τον ελκυσμό του καπνού? Ρωτάω γιατί οταν κλεινω τις γρίλιες σε κάποια ξύλα η φωτιά ειναι ζωηρή και νομίζω πως απο κάπου μπάζει αέρα.


Βάλε υαλοκόρδονο στο τζάμι και πειραματίσου. Είναι το μόνο σημείο που μπορεί να πειράξεις στο Selenic, όλο το υπόλοιπο είναι ήδη σφραγισμένο όσο πάει.


asteri

ποσο χρόνο θέλει ενα ξύλο (και τι ξύλο ειναι ) για να καει με κλειστές γρίλιες, και ποσα κιλά ειναι ? η φωτιά σου εχει φλόγα και ειναι ζωηρή?
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by GT. Αιτία: Επιδιόρθωση παράθεσης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57731 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

nafplio έγραψε:

GT έγραψε:

nafplio έγραψε:

Που το είδες αυτό γραμμένο, λάθος είναι. Δεν αλλάζουμε διατομή της καμινάδας στα μισά, την ίδια κρατάμε μέχρι πάνω, αλλιώς δεν θα μπορούμε να την καθαρίσουμε. Όταν λέμε ότι πάνω από τα 4μ μικραίνουμε την καμινάδα, εννοούμε ότι την αλλάζουμε όλη με μικρότερη, αν πχ είναι 4μέτρα χρησιμοποιούμε Φ200, αν είναι 6μ βάζουμε Φ180 και αν είναι 8 μέτρα, βάζουμε Φ160...


asteri εχω καμινάδα γύρω στα 8 μέτρα με φ200 σε sellenic. Υπάρχει τρόπος να μειώσω τον ελκυσμό του καπνού? Ρωτάω γιατί οταν κλεινω τις γρίλιες σε κάποια ξύλα η φωτιά ειναι ζωηρή και νομίζω πως απο κάπου μπάζει αέρα.


Ίσως η πιο "ανώδυνη" λύση είναι ένα τάμπερ ελκυσμού.


Tο ταμπερ που μπαινει και πως βγαίνει ο καπνός?


Μπαίνει σε κάποιο σημείο της καμινάδας στο οποίο έχεις πρόσβαση, ώστε να το ρυθμίζεις.
Προφανώς πρέπει να βρεις κάποιο με εξωτερικό ρυθμιστικό.
Το εσωτερικό στοιχείο που βλέπεις είναι περιστρεφόμενο και ανοιγοκλείνει.
Όσο πιο πολύ το κλείνεις, τόσο μειώνεις τον ελκυσμό και αντίστροφα.



house έγραψε: Σε σενα πουθενα , αυτο ειναι ταμπερ για αεραγωγους !
Υπαρχει ομως τετοιο που λες , αλλα οχι σαν αυτο που δειχνεις !
το σελενικ που εχεις δεν χρειαζεται ταμπερ


Το Selenic γενικά δε χρειάζεται τάμπερ, εφόσον έχει την κόφτρα.

Αλλά ειδικά στην προκειμένη περίπτωση, ο φίλος παραπάνω με καμινάδα 8m Φ200 μάλλον έχει υπερβολικό ελκυσμό, τον οποίο πρέπει κάπως να περιορίσει.

Οπότε η προσθήκη τάμπερ ελκυσμού είναι η μόνη λύση για παρέμβαση στην καμινάδα, εκτός και αν την αλλάξει.

Η φωτο παραπάνω δείχνει και μέσα πως είναι και γίνεται κατανοητή η αρχή λειτουργίας του εξαρτήματος, δεν είπα να πα να αγοράσει το συγκεκριμένο ή τίποτα.

Να ένα τάμπερ καμινάδας:



Εσύ ποιο τάμπερ εννοείς? Αυτό που έχει βαλβίδα εισαγωγής αέρα μήπως?


Ακόμα στα πετρέλαια...
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.483 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ