Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108279 από Ionathan
Απαντήθηκε από Ionathan στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
The next generation..!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108363 από pzarkad
Απαντήθηκε από pzarkad στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Επειδη κανω καποιες μικροεπεμβασεις τωρα, το τελικο θα εχει ως εξης:
α) Εισοδος εξωτερικου αερα Φ160 με ντιζα για ρυθμιση, στο πλαι.
β) Πριν η εκτονωση ηταν 40Χ15 και δεξια αριστερα οι αεραγωγοι Φ125 της κασετας. Τωρα θα καταργηθουν οι αεραγωγοι της κασετας και θα δημιουργηθει εκτονωση 70Χ15 (πριν ειχα 110ο-120οC και ευελπιστω να τους ριξω στους 80ο-90οC). Ο αερας απο τους αγωγους θα βγαινει πλεον απο τις μπροστινες γριλιες της κασετας.
Θα χρησιμοποιησω την ιδια περσιδα που ειχα παραγγείλει απο την airstar Στεφάνου Κυριάκος (αν θεωρειται διαφημιση παρακαλώ τους υπεύθυνους να διαγραφει)
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": tomka

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108367 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Ενεργειακο τζακι

ChrisMani έγραψε: Γεια σας!
Θελω να κανω ενεργειακο τζακι με αερα ποια ειναι η γνωμη σας. Επισης θα ηθελα να ξερω ποσα τ.μ. ζεστενει εγω εχω 95 τ.μ. ποσω μεγαλο πρεπι να ειναι το τζακι και τι πρεπει να γνωριζω.
ευχαριστω πολυ!

Ο μπακαλίστικος υπολογισμός είναι μια κιλοβατώρα ανά δέκα τετραγωνικά, σε ένα σπίτι με ύψος μέχρι τρία μέτρα και με μέτρια μόνωση. Για τις ακριβείς ενεργειακές ανάγκες της κατοικίας σου μπορεί να σου απαντήσει μόνο μηχανικός.
Επιλογές υπάρχουν πάμπολλες, θεωρητικά μόνο, εσύ θα χρειαστείς 12+.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108372 από tomka
Απαντήθηκε από tomka στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ευχαριστώ πολύ Παρη αλλά θα ήθελα αν δεν σου κάνει κόπο περισσοτερες λεπτομέρειες επειδή έχω από πέρυσι την ίδια κασέτα και θέλω να κάνω κάποιες τελικές διορθώσεις . Οπότε μπορέσεις στείλε μου σε παρακαλώ μήνυμα στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. για να σε ταλαιπώρησω λίγο εκτενώς. Ευχαριστώ πολύ!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109016 από parxontis
Απαντήθηκε από parxontis στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109084 από AndreasX
Απαντήθηκε από AndreasX στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλημέρα και καλό χειμώνα να έχουμε. Έχοντας διαβάσει τις 300 σελίδες του θέματος, ξεκίνησα να μετατρέψω το μαντεμένιο τζάκι μου σε ενεργειακό. Θα μπει ένα 70άρι foyer με εναλλάκτη καμινάδας. Έχω σπάσει όλο το πάνω μέρος του τζακιού και έχω αφαιρέσει όλα τα μαντέμια. Έχουν μείνει μόνο τα δύο πλαϊνά και το πίσω, από τα τσιμέντα που ήταν πίσω από τα μαντέμια, καθώς και η επένδυση χωρίς το πάνω οριζόντιο κούτελο. Επειδή η παλιά εστία ήταν μεγάλη, 90 εκ., το foyer κολυμπάει μέσα σ´αυτή. Από τα τσιμέντα που έχω αφήσει έχει 15 εκ. απόσταση από τα πλαϊνά και 30 από το πίσω. Αν βγάλω τα τσιμέντα οι αποστάσεις μέχρι τους τοίχους διπλασιάζονται και βάλε. Η ερώτηση είναι: να αφήσω τα τσιμέντα όπως είναι και να μονώσω από μέσα, άρα θα έχω αποστάσεις απ´τον πετροβάμβακα 10 εκ. στα πλάγια και 25 πίσω, ή να τα βγάλω όλα και να μονώσω τους τοίχους (το τζάκι είναι γωνιακό), με αποστάσεις 35εκ. στα πλάγια και 40 πίσω; Θέλω να πω, υπάρχει συγκεκριμένος τύπος που βγάζει τις αποστάσεις και τελικά τα κυβικά του θερμοθαλάμου; Μια υπεύθυνη απάντηση θα με βοηθούσε να προχωρήσω και να γλυτώσω την παντόφλα από τη γυναίκα που κάμποσες μέρες τώρα με κοιτάζει με μισό μάτι. Όταν με το καλό τελειώσω θα κάνω παρουσίαση με φωτό.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.537 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ