Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109088 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@andreasx
Προχώρα με τον τρόπο που σε βολεύει περισσότερο. Και τα δύο που έγραψες είναι σωστά. Οι αποστάσεις που δίνονται στα μανιουαλ είναι οι ελάχιστες. Πρόβλημα παρουσιάζεται όταν οι αποστάσεις είναι μικρότερες (συνήθως μυρίζει ο πβ όταν είναι πολύ κοντά).
Ιδιαίτερη σημασία έχει το κενό 3-4 πόντων που πρέπει να αφήσεις στο κούτελο-μετόπη.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109111 από AndreasX
Απαντήθηκε από AndreasX στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Stavrax έγραψε: @andreasx
Προχώρα με τον τρόπο που σε βολεύει περισσότερο. Και τα δύο που έγραψες είναι σωστά. Οι αποστάσεις που δίνονται στα μανιουαλ είναι οι ελάχιστες. Πρόβλημα παρουσιάζεται όταν οι αποστάσεις είναι μικρότερες (συνήθως μυρίζει ο πβ όταν είναι πολύ κοντά).
Ιδιαίτερη σημασία έχει το κενό 3-4 πόντων που πρέπει να αφήσεις στο κούτελο-μετόπη.


Σ´ ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Έχω την εντύπωση πως όσο πιο κοντά είναι ο πετροβάμβακας στην εστία (μέχρι ενός ορίου βέβαια), τόσο πιο καλά ζεσταίνεται ο αέρας που μπαίνει στο θερμοθάλαμο και αποκτά και μεγαλύτερη ταχύτητα. Γι ´αυτό θα αφήσω μάλλον τα τσιμέντα και θα κάνω στενό το θερμοθάλαμο.
Τώρα πρέπει να λύσω τον επόμενο γρίφο, ο οποίος είναι πώς προσαρμόζεις πρισματική εστία σε επένδυση επίπεδης, χωρίς να φαίνεται σαν καραγκιόζης. Θα δείξει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109225 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Με μεγάλη διάθεση για χιούμορ.......

... και μετά σου λέει ο Στέλιος1 ότι είναι τζακάς, και μάλιστα κάνει και πατέντες... και ευρεσιτεχνίες.
"Παπάδες με μαγιώ, και μάλιστα, string".

Ορίστε κυρίες/κύριοι μετατροπή να τη δούν στο "West Side...", εκεί τέλος πάντων που οι μελαχρινοί κάνουν τις σακαράκες πυραύλους, να τους φύγει η μαγκιά:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109234 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Εσυ Φουστικακη να ανοιγες τα ματια σου οταν διαλεγες τζακι.. Αντε ορμα τωρα και κανε το ετσι, καλη δυναμη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109269 από spirosd
Απαντήθηκε από spirosd στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
καλησπερα σε ολους. εχω αγορασει ενα ενεργειακο τζακι νερου της krakti kai σκεφτομαι να το τοποθετησω μονος μου ειμαι συντηρητης καυστηρων οποτε μιλαμε για πολυ μουτζουρα. οι γνωσεις σας θα με βοηθησουν πολυ.στο σπιτι εχουμε ενα τζακι απλο (ανοιχτο) με μηκος 1.20 και 70 ποντους. το καινουριο χωραει χωρις πολλα σπασιματα μεσα. Θα ηθελα να θεσω καποια ερωτηματα και αν μπορειτε να μου απαντησετε για να μπορεσω να ξεκινησω την τοποθετηση.επισης η καμιναδα δεν ειναι εξωτερικη περναει μεσα απο τον τοιχο του σπιτιου συνεχιζει στον απο πανω οροφο του γειτονα παλι μεσα απο το σπιτι.Η καμιναδα ειναι χτιστη σε ολο το υψος της και στο τελος της εχει διαμετρο 33x33. Εγω λεω να περασω μεσα στην ιδια την καμιναδα μια φ200 αμονωτη.Θα ηθελα να ρωτησω 1ον η εστια πειραζει να ακουμπαει στον παλιο πατο του παλιου τζακιου (ο πατος του εχει αποσταση απο το δαπεδο 45 ποντους και γυρω στους 20 ειναι η εισαγωγη του εξωτερικου αερα) ή θα πρεπει να μπει καποια βαση.2ον οταν τοποθετησω την εστια θα πρεπει να την μονωσω ολη γυρω γυρω με κεραμοβαμβακα.3ον σε καποιο σημειο της καμιναδας ψηλα θα ηταν καλο να βαλω περσιδες για να αποδιδει και μεσα στον χωρο θερμοτητα απο την ζεστη που θα εχει αναπτυξει το μεταλλο και πως θα το κανω αυτο με σπιραλ ή ετσι σκετα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109277 από panosf01
Απαντήθηκε από panosf01 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Γνωμη μου ειναι να υπαρχει εστω και ενα μικρο κενο στην βαση της εστιας,να μονωσεις την εστια οπως λες,και να φτιαξεις μια φουσκα μονωμενη βαζοντας μια περσιδα στο ανωτερο σημειο της.Η εισαγωγη του αερα θα γινεται απο τα κενα μεταξυ γυψοσανιδας και περιμετρικα της πορτας.Αν στην καμιναδα σου βαλεις και εναν εναλλακτη τοτε ακομα καλυτερα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.495 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ