Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
6 Χρόνια 6 Μήνες πριν #159625 από tzitzikas
Απαντήθηκε από tzitzikas στο θέμα Ενεργειακό Τζάκι (αγορά μάρκα?)
Καλησπέρα σας. Έχω ένα συμβατικό τζάκι του οποίου είχε πάρει η καμινάδα φωτιά πέρισυ και επειδή θα πρέπει να μπω στην διαδικασία να επέμβω στην καμινάδα σκέφτομαι να το αλλάξω σε Ενεργειακό. Θα ήθελα η ενεργειακή εστία να κοστίζει κάτω απο 1500Ε, κοντά στα 900-1100Ε ιδανικά. Εχω δει στο ίντερνετ διάφορες μάρκες όπως Hajduk, Hitze, NORDflam, LA NORDICA και φυσικά Ελληνικά. Μη γνωρίζοντας τι ποιότητα είναι το καθένα εσείς τι θα προτείνατε για μάρκα, θερμική ισχύ (KW), άλλα και υλικό κατασκευής (μαντέμι, χάλυβας-βερνικουλίτης κτλ)? Είναι για διαμέρισμα 60τ.μ και για Θεσσαλονίκη, οπότε και το κατάστημα αγοράς θα ήθελα να είναι από εδώ. Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163095 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Μετά από περ. 2 εβδομάδες άναψα το τζάκι που είναι Nordica crystal 70. ΜΟΛΙΣ το άναψα έβγαλε καπνό από την μπροστινή επάνω περσίδα. Αυτό δεν έχει ξανασυμβεί. Η κάπνα κράτησε για 1 με 2 λεπτά, μετά σταμάτησε. Μετά κατά την διάρκεια της φωτιάς δεν έβγαζε κάπνα ούτε μύριζε. Μια σκέψη μου είναι ότι το κολάρο (ή ένωση) που ενώνει το τζάκι με την καμινάδα έχει χαλαρώσει.Αλλά γιατί κατά την διάρκεια της φωτιάς ΔΕΝ είχε κανένα πρόβλημα;; Ευπρόσδεκτα τα σχόλια και οι σκέψεις σας.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163097 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
μολις ζεσταθει η καμιναδα ο εκλυσμος ειναι τοσος που δεν επιτρεπει στον καπνο να διαφυγει απο αλλου ...ενω στο αναμα που το τζακι "μπουκωνει" απο καπνα και υδρατμους ενα μερος μπορει να διαφυγει αν υπαρχει τροπος .


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163098 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Άρα με τη πάροδο των ετών πρέπει να χαλάρωσε κάποια σύνδεση. 'Η μεταξύ τζακιού με καμινάδας 'Η μεταξύ των κομματιών της καμινάδας. Μόνο έτσι μπορεί να διαφεύγει κάπνα στη αρχή του ανάματος. Το τζάκι δουλεύει σαν κύρια θέρμανση (με καλή απόδοση) για 5 συνεχή χρόνια. Σε αυτή την περίπτωση θα έχω γκρέμισμα στο πάνω μέρος της φούσκας, για έλεγχο και επισκευή.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.359 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ