Δευτερογενής καύση

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150751 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Απ: Δευτερογενής καύση
έχεις κρατήσει φωτογραφίες από τις μετατροπές που έκανες?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150757 από leonidas
Απαντήθηκε από leonidas στο θέμα Απ: Δευτερογενής καύση
οχι δεν ειχα βγαλη φοτο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150830 από gkesi
Απαντήθηκε από gkesi στο θέμα Δευτερογενής καύση
Παντως κι εγώ με το DOVRE 2180 που το έχω ψάξει το θέμα δεν με ικανοποιούσε η δευτερογενής καύση του και με τον καιρό παρατήρησα ότι η ποσότητα του αέρα που εισέρχεται λόγο υποπίεσης απο τις τρύπες στην πλάτη ήταν πολύ περισσότερης απο αυτή που χρειαζόταν. Και το επιβεβαίωσα όταν ξύλωσα τον πάτο και μίκρυνα την διατομή του ανοίγματος που εμφανίστηκε κατά 1/2 αρχικά και 2/3 την δευτερη φορά παρακαλώ, με ένα απλό λαμάκι (λίγο χοντρό σε πάχος για να έχει κάποιο σχετικό βάρος) απλώς να στέκεται και να σκεπάζει την τρύπα, του έβαλα και λίγο σιλικόνη 1200 β΄ για τυπικούς λόγους και τα αποτελέσματα είναι σαφώς καλύτερα.
Τώρα χωρίς να περιμένεις να ανεβάσει φουλ θερμοκρασία βλέπεις μικρές φλογίτσες απο τις τρυπούλες όχι τόσο νευρικές όπως πριν και με μεγαλύτερη διάρκεια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150866 από leonidas
Απαντήθηκε από leonidas στο θέμα Δευτερογενής καύση
8α ειχε ενδιαφερον να δουμε videakia απο διαφορα τζακια απο μελη του φορουμ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150867 από kalyvia80
Απαντήθηκε από kalyvia80 στο θέμα Δευτερογενής καύση
Χαιρετίζω την παρέα της δευτερογενούς καύσης. Δεν ξέρω από απόδοση τη προσφέρει, δεν είμαι κι ο πιο κατάλληλος να απαντήσω, πάντως από θέαμα είναι να το χαζεύεις. Το δικό μου είναι το deville bijou 77 monoblock,έχει προρυθμισμένο δευτερογενή αέρα (κάτι τρυπούλες στην πλάτη του τζακιού) και αεροκουρτίνα. Μόνο ο πρωτογενής είναι ελεγχόμενος και στην καμινάδα έχει τοποθετηθεί βαρυτικό τάμπερ. Στο 1ο βιντεάκι ανοιγοκλείνω τον πρωτογενή αέρα από τέρμα ανοιχτά εώς τέρμα κλειστά. Στο 2ο ο αέρας είναι τέρμα κλειστός.


Πάντως αν υπήρχε μια πατέντα να ρυθμίζω την αερουρτίνα η δευτερογενής θα γινόταν ακόμα πιο έντονη. Το δοκίμασα κλείνοντας την αεροκουρτίνα με μια πετσέτα και κλείνοντας τέρμα τον πρωτογενή. Η φλόγα γονάτιζε τελείως και έβγαιναν έντονες φλόγες από τις τρυπούλες. Το κατά πόσο όμως αυτό είναι ασφαλές δεν το γνωρίζω καθόλου.

Να φθηνύνει το πετρέλαιο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150881 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Δευτερογενής καύση
τα videozzzzz που είναι οΕοΕοΕοΕοοοο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ