Ασφάλεια & μέτρα προφύλαξης για τζάκι

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #54822 από Stavrax
Για το θέμα της ασφάλειας στις εγκαταστάσεις θέρμανσης που έχουμε, από καιρό ήθελα να γράψω. Μετά όμως από αυτό: www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=178949&catid=3 το κρίνω απαραίτητο. Πολλοί από εμάς κοιμόμαστε με αναμένη φωτιά μέσα στο σπίτι μας. Δυστυχώς συμβαίνουν και ατυχήματα. Καλό θα ήταν να ξεκινήσουμε μια συζήτηση για τον τρόπο που θα προστατευτούμε.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by DOOM_NX.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": str1979, DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #54825 από Stavrax
Τα μέτρα ασφαλείας που έχω πάρει εγώ είναι:
1. Πυροσβεστήρας κονεως 6kg
2. Ανιχνευτής καπνού της Kidde
3. Ανιχνευτής μονοξειδίου της Kidde
4. Ένα κουβα με στεγνη άμμο

Edit: Οι γενικές οδηγίες της πυροσβεστικής για χρήση διάφορων ειδών θέρμανσης με ασφάλεια.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by Stavrax.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #54831 από dimlyk
να καραταμε αποστασεις απο οποιοδηποτε ευφλεκτο αντικειμενο ειδικα απο κουρτινες χαλια και συνθετικα υφασματα

δεν αφηνουμε τα παιδια να πλησιαζουν και πολυ περισσοτερο να σκαλιζουν

κι ενα που δεν θα σας αρεσει ... δεν αφηνουμε εστιες φωτιας μεσα στο σπιτι χωρις επιβλεψη (συμπεριλαμβανεται και η ωρα του υπνου )

και παντα με την προυποθεση οτι εχουν ληφθει ολα τα μετρα προσιας και ασφαλειας κατα την κατασκευη-τοποθετηση

και θα τονισω τον πυροσβεστηρα που προανεφερθηκε !


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #54832 από house
Ακολουθουμε πρωτα τους κανονες !
Διαβαζουμε κανενα προσπέκτους , και το μανουαλ , και πρατουμε αναλογος ! (μονώσεις,αποστάσεις και ολα )
Καμιναδα πρεπει να ειναι μονωμένη , το καπελο να ειναι τουλαχιστον 1 μετρο απ τα κεραμίδια !
Καθαριζουμε καθε 4 τονους (καπου εκει περνει φωτια)
Δεν βαζουμε σπιραλ στην καμιναδα!

Πυροσβεστηρα , αμμο , ανιχνευτες . οπως τα λεει ο τυπος στον δρομο με τις λευκες(καραγατσια )
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by house.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #54833 από str1979
Απο τοτε που εκανα το τζακι, το εχω σαν κυρια θερμανση να καιει 24/7.

Οταν φευγω απο το σπιτι και το αφηνω να καιει, παντα υπαρχει μια μικρο-ανισυχια στην ακρη του μυαλου μου μηπως γινει κατι και αρπαξει καμια φωτια.
Αν και τήρησα ολες τις παραμετρους στην κατασκευη του, παρολαυτα δεν εχω την σιγουρια που θα μου εδινε ενας επαγκελματια τζακας.

Πιστευω οτι αν ειναι να συμβει κατι αυτο θα ειναι ειτε αν τυχον σπασει το τζαμι της πορτας απο καποιο ξυλο που καιει εκεινη την ωρα και πεσει επανω στο τζαμι ή σε καποιο σημειο απο την εστια και πανω δλδ στα μπουρια της καμιναδας ειτε απο καποια χαλαρη ενωση ειτε απο ακαθαρτη καμιναδα που θα εχει αρπαξει φωτια.

Σε τζακια χωρις πορτα ΔΕΝ το συζητω καν να το αφησεις να καιει και να πας να πεσεις για υπνο ή να βγεις απο το σπιτι.

Επισης θα συμφωνισω οτι ενας πυροσβεστηρας κ ενας κουβας αμμο ειναι απαραιτητα να υπαρχουν καπου κοντα (εγω ακομη δεν εχω τπτ απο τα δυο :oops: )

Invicta Compact 700
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by str1979.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #55012 από Stavrax

str1979 έγραψε: Απο τοτε που εκανα το τζακι, το εχω σαν κυρια θερμανση να καιει 24/7.

Οταν φευγω απο το σπιτι και το αφηνω να καιει, παντα υπαρχει μια μικρο-ανισυχια στην ακρη του μυαλου μου μηπως γινει κατι και αρπαξει καμια φωτια.
Αν και τήρησα ολες τις παραμετρους στην κατασκευη του, παρολαυτα δεν εχω την σιγουρια που θα μου εδινε ενας επαγκελματια τζακας.

Πιστευω οτι αν ειναι να συμβει κατι αυτο θα ειναι ειτε αν τυχον σπασει το τζαμι της πορτας απο καποιο ξυλο που καιει εκεινη την ωρα και πεσει επανω στο τζαμι ή σε καποιο σημειο απο την εστια και πανω δλδ στα μπουρια της καμιναδας ειτε απο καποια χαλαρη ενωση ειτε απο ακαθαρτη καμιναδα που θα εχει αρπαξει φωτια.

Σε τζακια χωρις πορτα ΔΕΝ το συζητω καν να το αφησεις να καιει και να πας να πεσεις για υπνο ή να βγεις απο το σπιτι.

Επισης θα συμφωνισω οτι ενας πυροσβεστηρας κ ενας κουβας αμμο ειναι απαραιτητα να υπαρχουν καπου κοντα (εγω ακομη δεν εχω τπτ απο τα δυο :oops: )

Αν κρίνω από αυτά που διαβάζω στο φόρουμ φίλε str, πιο επικίνδυνο θα ήταν να στο έχει περάσει κανένας "επαγγελματίας" τζακάς. Εδώ έχω δει φωτογραφία με δύο χαμογελαστούς "εγκαταστάτες" να βάζουν, σε έναν δύσμοιρο που αποθανάτισε κιόλας την στιγμή, εύκαμπτο αλουμινίου για καμινάδα και να την περνάν μέσα στην αμιάντου γεμάτοι χαρά. Το μόνο που τους δικαιολογεί είναι να ονομάζονται Νέρων. :evil:


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Stavrax.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ