Πατεντα-Μετατροπη τζακιου σε αεροθερμο Λαρισα

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128327 από Gdevil
@liakjim
Σόρρυ αν φάνηκαν "του δημοτικού" αυτά που έγραφα.
Εγώ ξεκίνησα από αυτό που βάζω με έντονα στο κείμενό σου.

liakjim έγραψε: Πάλι διαφωνώ.

Αν θεωρήσουμε την εστία μας , ένα κλειστό σύστημα , δεν μας ενδιαφέρει από που προέρχεται η ενέργεια.
Μέσα στην εστία η ενέργεια συνεχώς προσδίδεται από την καύση των ξύλων. Δεν μας ενδιαφέρει πως.
Στην συγκεκριμένη περίπτωση η ενέργεια λοιπόν συνεχως ΠΑΡΑΓΕΤΑΙ μέσω της καύσης των ξύλων .
Όσο έχουμε οξυγόνο - φλόγα (καύση αερίων) - κάυσιμη ύλη θα έχουμε και καύση. Η ιδία θερμότητα της καύσης , διατηρεί την ίδια την κάυση. Αν δεν ίσχυε το παραπάνω δεν θα μπορούσαμε να ανάψουμε φωτιά σε εξαιρετικά χαμηλές θερμοκρασίες.
¨Αρα την φωτιά δεν την νοιάζει τί γίνεται τριγύρω της. Αρκει να έχει οξυγόνο κ ξύλα να καίει.

Κάνω κάποιο λάθος στον συλλογισμό μου ?


Και προσπάθησα να δώσω όσο καλλίτερα γινόταν μία απάντηση που να δείχνει ότι μία φωτιά θέλει όχι μόνο οξυγόνο και ξύλα ΑΛΛΑ ΚΑΙ θερμότητα.

Και για να απαντήσω σε αυτό από το οποίο ξεκίνησε.

liakjim έγραψε:

Στελιος1 έγραψε: Με το να σιγοκαιει εννοω το πιο απλο, να ταιζεις το τζακι με τα λιγοτερα δυνατον ξυλα. Ωστε να εχεις εναν αξιοπρεπη βαθμο αποδοσης (50% πχ) απ αυτο το τζακι και οχι να λες και να καυχιεσαι..


Ωραία .
Αν λοιπόν εγώ στο ίδιο ΚΛΕΙΣΤΟ ΜΕ ΠΟΡΤΑ τζάκι του σιγοκαίει , χωρίς να αλλάξω τον ρυθμό που τροφοδοτώ ξύλα και απλά διπλασιάσω την παροχή του αέρα πχ πό τα 200m3/hr σε 400m3/hr τι θα γίνει?

Πάντως Στέλιο αν καμιά φορά δεν καταλαβαίνω κάτι δεν είναι γιατί δεν σε διαβάζω αλλά διότι μου λείπει η εμπειρία στην εφαρμογή που έχεις η οποία συνοδεύεται από ότι φαίνεται και από θεωρητικό υπόβαθρο (παρεπιμπτώντος και εγώ προσωπικά τρελαίνομαι για θεωρία).

Επίσης ανυπομονώ να δω και το τζάκι σε λειτουργία.

Ο Στέλιος έλεγε για μία φωτιά που σιγοκαίει.
Αρα (εγώ προσωπικά καταλαβαίνω ότι) βγάζει λίγη θερμότητα.
Σε αυτή τη φωτιά ο περιοριστικός παράγοντας απαγωγής της θερμότητας δεν είναι η κατασκευή του αερόθερμου (δλδ τα τούμπα) αλλά το πόσα κυβικά αέρα στέλνουμε να περάσουν.
Αν λοιπόν σε μία φωτιά που σιγοκαίει πάρουμε πιο πολύ θερμότητα από όσο βγάζουν τα ξύλα της τότε ναι, της ρίχνουμε σταδιακά την απόδοση σε βαθμό που να σβήσει και στο τέλος να μας περισέψει μέχρι και ξύλο άκαφτο.

Αν πάλι μιλάμε ΜΟΝΟ για την συγκεκριμένη κατασκευή τότε σε αυτό που λές εδώ

liakjim έγραψε:

Gdevil έγραψε: Αν λοιπόν "τραβάς" έξω από τον χώρο καύσης θερμότητα και μάλιστα περισσότερο από όσο παράγουν τα ξύλα που έχεις μέσα στον χώρο καύσης και μάλιστα σε βαθμό που να ρίχνουν τις θερμοκρασίες (στον πολύ περιορισμένο χώρο που καίγονται τα ξύλα) κάτω από τις θερμοκρασίες ανάφλεξης των αερίων (προτογενών ή δευτερογενών) τότε η φωτιά έχει πρόβλημα και θα σβήσει.


Γιώργο οσους σωλήνες πάνω από την φωτιά και να βάλεις αυτό δεν θα το πετύχεις ποτέ. Τέλος.
....

ναι μεν συμφωνώ καθώς ΠΟΤΕ (βέβαια ποτέ δεν έχω κάνει και νορμάλ φωτιά... πάντα με 20 κιλά ξύλα και upside down είμαι) δεν έχω σβήσει την φωτιά αλλά ειλικρινά περί απόδοσης της φωτιάς, θερμοκρασίες που αναπτύσονται, δευτερογενής καύση και γιατί δε λέω να την πετύχω, ειλικρινά ΔΕΝ μπορώ να γράψω με σιγουριά.....
Anyway, ξανά σόρρυ αν φάνηκαν "κάπως" αυτά που έγραψα...
:)

Το όλο θέμα πάντως για μένα είναι απλό.
Αν τα 200 κυβικά κάνουν για μία φωτιά που σιγοκαίει έ τότε για μια φωτιά που έχει αρπάξει για τα καλά τότε χρειάζεσαι όχι 400 αλλά 600 κυβικά για να εκμεταλευτείς την θερμότητα και να μη την αφήσεις στα περιστέρια.
Και τα 600 γίνονται 200 (όταν θες να έχεις μία μικρή φωτιά) με τον ροοστάτη αλλά τα 200 δεν γίνονται 600 με τπτα.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128329 από Gdevil

dimlyk έγραψε: οταν μιλαμε θεωρητικα πρεπει να ξεχναμε λιγο την πρακτικη εκτος απο τους περιορισμους της

να το θεσω λιγο διαφορετικα ...απο ενα τζακι ονομαστικης ισχυος 12 kw μπορουμε να παρουμε με αεροθερμο 12 kw?

Οι κατασκευές αυτές γίνονται σε χώρους που δεν θέλεις να πειράξεις την υπάρχουσα επένδυση.
Σε άδειο χώρο προφανώς και είναι σωστότερο μία ενεργειακή εστία.
Αλλά άν δείς κάποιο ανοιχτό τζάκι που δε σε κάνει καρδιά να πεις αυτήν την επένδυση θα την ξηλώσω (για να βγάλω από μέσα την μαντεμένια εστία και να την αντικαταστήσω με foyer - θερμοθάλαμο ή κασσέτα) τότε τι μπορείς να κάνεις? Να βάλεις δίπλα σε αυτό το τζάκι μία σόμπα?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128332 από Gdevil

kiko73 έγραψε: Στελιος1 έγραψε:
Κικο μην φοβασαι διαρροες αντοχη κτλ, ζεστη θα δεις ΠΑΡΑ πολυ. Στο δαπεδο θα εχεις ενα θεμα με τ σταχτες αβολο και δεν θα αεριζεται η βαση της φωτιας αλλα μικρο τ κακο. Ο διαμοιρασμος στην εξοδο ειναι αστοχος (δεν θα εχεις καλη κατανομη και ισως και εντονο θροισμα), αλλα μικρο κακο κ αυτο. Το κλαπε στο τζακι πως ειναι?? Αυτο μπορεις να βαλεις επομενο στοχο (εδω ειμαστε) και την αεροκουρτινα του.
Κλεισε σταδιακα με αλουμινοταινια πρωτα τα απο κατω ανοιγματα και παρατηρα το, μην βιαζεσαι. καλες ζεστες!

ΥΓ. Τι ωραια τζακια σαχναμε ρε παιδια στ καλες μερες (ειναι σοβαρο τζακι αυτο, μεχρι χθες το.. σοβαρο.. το καθοριζε η επενδυση) και τωρα μας φτασανε οι μαλακες να κανουμε πατεντες.

Tο κλαπε ειναι με την κλασικη αλυσιδα.Τι μπορω να κανω με το κλαπε και την αεροκουρτινα;
Δοκιμασα παντως να κλεισω με υαλοκορδονο το μεγαλο κενο που εχει η πορτα στο πανω μερος και απο τις δυο πλευερες και μια-μια ξεχωριστα και δεν καιει καλα γιατι προφανως δεν τραβαει οσο αερα χρειαζεται.

Όσον αφορά το κλαπέ
Στερεώνεις στην αλυσίδα συρματόσχοινο μέσα στην εστία ψηλά.
Στερεώνεις μέσα στην εστία μία κουρμπαρισμένη σε 90 μόίρες γωνία σωλήνα πχ μισής ίντσας ή και μικρότερη και περνάς μέσα το συρματόσχοινο.
Τώρα το κλαπέ δουλεύει όχι με κίνηση πάνω κάτω αλλά εμπρός πίσω.
Ανοίγεις μία τρύπα στην κάσα σου και κολλάς επίσης μία κουρμπαρισμένη σωλήνα διάστασης 1/4 ή και μικρότερης διάστασης. ίσα ίσα να χωράει το συρματόσχοινο)
Τώρα πάλι το κλαπέ δουλεύει πάνω κάτω.
ΞΑνασυνδέεις αλυσίδα στο συρματόσχοινο έξω από την πόρτα.
Κολλάς κάτι στην πόρτα να στερεώνεις την αλυσίδα σε όποιο σημείο θέλεις να είναι το κλαπέ σου
Τώρα δουλεύεις το κλαπέ έξω από την εστία.
:)

ΌΣον αφορά τα κενά.
Εγώ θα σου προτείνω να τα κλείσεις.
Για αεροκουρτίνα αρκεί ο αέρας που έχεις με τις τρύπες στην επάνω κάσα.
Για αέρα στην εστία χρειάζεσαι τρύπες (πάλι με σύρτη) στην κάτω κάσα.
Θα μου πείς γιατι να το κάνω όλο αυτό?
Α) γιατί από το ανεξέλεκτο κενό που έχεις τώρα μπορεί να συμβεί να σου βγάλει καπνό έξω.
Και αν θες να το δείς κάνε το εξής.
Κλείσε το κλαπέ (οκ, εσύ δε θα το έκλεινες αλλα η γυναίκα? το παιδί? ένας ξένος?) και προσπάθησε να κάνεις ότι πιο λάθος μπορείς (πάλι για να δείς ότι μπορεί να συμβεί) στο άνναμα της φωτιάς.
Βάλε δλδ λίγο χαρτί, υγρό προσάναμμα, ότι μπορείς να κάνεις που θα σου βγάλει καπνό αλλά δε θα καταφέρει να ανάψει καλά την φωτιά.
Επιπλέον πριν να τα κάνεις αυτά ζέστανε τον χώρο δίπλα στο τζάκι πχ με ηλεκτρικό καλοριφέρ.
Επιπλέον βάλε και τον απορροφητήρα στην κουζίνα να δουλεύει.
Τώρα παρατήρησε αν βγαίνει καπνός από το κενό.....
ΘΑ μου πείς μα αυτά δε γίνονται..
οκ.. αλλά μπορεί να φυσήξει ανάποδος αέρας και να σου κατεβάσει κρύο από την καμινάδα όταν θα κοιμάσαι και η φωτιά θα σιγοκαίει.
Τότε μπορεί να σου βγάλει έξω όχι καπνό αλλά CO.
Και αυτό ΜΠΟΡΕΙ να γίνει (δλδ μικρός ελκυσμός και φωτια που σιγοκαίει) για πολλούς λόγους.

β) Δεν έχεις κανέναν έλεγχο στην φωτιά έτσι με ανοιγμα ανεξέλεκτο.
Μόνο την ποσότητα των ξύλων ρυθμίζεις.
Αυτό δεν είναι καλό ούτε για την απόδοση ούτε για τον χρόνο καύσης συγκεκριμένης ποσότητας ξύλων, ούτε για την θερμότητα που θα παίρνεις.
Πχ μία κρύα μέρα μπορεί να θέλεις την φωτιά στου φούλ (όπως τώρα)
Αλλά μία πιο ζεστή μέρα μπορεί να θέλεις να "κόψει" η φωτιά.
Χωρίς ρύθμιση του αέρα δεν θα μπορείς να το κάνεις

Αααααααν μπορείς να κάνεις κάποια κατασκευή ώστε να ρυθμίζεις τον αέρα που θα μπαίνει από το κενό τότε και πάλι θα σου έλεγα πως είναι πιο σωστό να δώσεις αέρα από κάτω.
ΑΛΛΑ πρέπει να τον οδηγήσεις εκεί που καίγονται τα ξύλα.
ΘΑ δείς ότι σε πολλες εστίες και σόμπες δεν υπάρχει αυτό που γράφω (να οδηγήσεις τον αέρα)
Γιατι?
Επειδή αυτές οι εστίες και οι σόμπες ούτως ή άλλως έχουν τα ξύλα πολυ κοντά στα κάτω ανοίγματα.
Εσένα όμως τα ξύλα για δες που είναι.....


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128335 από degeor
kiko, διάβασε εδώ το μήνυμα 108133 www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...id=384&limitstart=90 και δες πως θα κάνεις ρύθμιση στο κλαπέτο, αν το διαβάσεις όλο το τόπικ αν θυμάμαι καλά ο dimsam έγραφε πως έκανε και την αεροκουρτίνα

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128337 από liakjim
Εγώ ζητώ συγγνώμη , κάθεσαι και σπαταλάς τον ελεύθερο σου χρόνο και εγώ στην λέω. Και πάλι συγγνώμη και ευχαριστω πολύ για τον χρόνο σου .

Η διαφορά μας είναι εδω :

Gdevil έγραψε: μία φωτιά θέλει όχι μόνο οξυγόνο και ξύλα ΑΛΛΑ ΚΑΙ θερμότητα.
:)


Αυτό αφορά την έναυση.
¨Απαξ και υπάρξει φλόγα , η θερμότητα της ίδιας της φλόγας αρκεί να αυτοτροφοδοτεί και να συντηρεί την φλόγα.
Η θερμοκρασία του περιβάλλοντος δεν έχει απολύτως καμία σημασία.

Όταν πάρω το λάστιχο και ρίξω πάνω στην φλόγα θα γίνει ΚΑΙ απόπνιξη δλδ δέσμευση του οξυγόνου αλλά και μετρατροπή μέρους του νερού σε ατμού με αποτέλεσμα της απορρόφηση ενέργειας και άρα μείωση της θερμοκρασίας άρα σβέση.

Το ανωτέρω όμως δεν έχει καμία σχέση με το τί θερμοκρασία θα έχουν οι σωλήνες στο αερόθερμο του Στέλιου.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128489 από Στελιος1
Παιδια δεν διεκδικω το αλανθαστο, αν δεν θελετε να μπειτε στο κεντρικο νοημα οσων λεω (οχι κακοπροαιρετα αλλα αλλα απο ενδεχομενο παθος) δεν θα μπειτε. Διοτι απλα δεν θα θελετε να μπειτε. Οποιαδηποτε νουμερα ανναφερω ειναι ενδεικτικα και προσπαθω να δειξω το οτι.. Η υπερβολη ειναι κακη! Τοσες εταιρειες-κατασκευαστες γιατι δεν εφαρμοζουν τ αυλους στα τζακια τους? Διοτι εχουν εξτρα κοστος (σοβαροτατος λογος για μια βιομηχανια) και διοτι.. θελουν αλλη διαχειρηση και ο μεσος χρηστης δεν θα τ καταννοησει αυτην τ διαχειρηση.
Αδυνατω να τα διαβασω ολα αυτα (λογω χρονου κ αλλων υποχρεωσεων, συχνα μπαινω εδω να πω κατι και μενει ο υπολογιστης ανοιχτος επειδη ξαφνικα εγω χρειαστηκε να ασχοληθω με κατι αλλο) και να τα απαντησω.
Εγω κατοχυρωσα το 2007 5 σχηματα, ενα ειναι αυτο που ειδατε να διαφημιζει η Μαθιος πυριμαχα και ολη η Ελλαδα κολλησε σ αυτο! Φαντασια μηδεν! Πατεντα ο ενας , πατεντα ο αλλος κ ολες ιδιες κ απαραλαχτες. Αλλα 4 σχηματα υπαρχουν αλλα εσεις ειδατε αυτο, αυτο το ενα και αρα η γη δεν κουνιεται (κινειται) με τιποτα.
Κολλησατε στο ειπα εδω, η εκει, η αλλου σε καποια συζητηση.. Εμ σ εκεινη τ συζητηση θελοντας να καταδειξω κατι μιλησα πιο συγκεκριμενα για αυτο που αφορουσε η συζητηση, αυτο δεν σημαινει οτι εβαλα κανεναν νομο (φανταστειτε τ νομο τ Σαββοπουλου με το ''κανονακι'').
Σε μετατροπη απλου τζακιου με πορτα (για να βαλουμε σωληνες μιλαμε) τ καλυτερο θα ταν να διατρεξουν οι σωληνες αυτοι ΜΟΝΟΝ την πλατη τ τζακιου (σε επιφανεια δινουν σιγουρα αρκετη γ αυτην τ δουλεια) και ας βγουν οι σωληνες στ μουρη, ετσι εχεις τουλαχιστον την εστια τ τζακιου σου οπως ηταν και πριν. Αυτο ειναι αλλο ενα σχημα απο τα ΠΕΝΤΕ.
Αμα καποιος εχει ικανοτητα στ κατασκευες μπορει καλλιστα να ''παρει'' τον αερα τους μ εναν αγωγο συλεκτη (ο οποιος θα βρισκεται μεσα στον κωνο τ τζακιου) και να βγαλει τον θερμο αερα δεξια κ αριστερα πανω απ την εταζερα ωστε να μην φαινεται τιποτα και να μην σε βαραει στη μουρη. Αυτο ειναι ενα αλλο σχημα απο τα 5 κτλ.. κτλ..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ