Πατεντα-Μετατροπη τζακιου σε αεροθερμο Λαρισα

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128046 από Gdevil
kiko
Προσωπικά και εγώ βρίσκω πολύ επίφοβες τις κολλήσεις.
Πολύ στενάχωρα τις έβαλε τις σωλήνες..
Δεν ξέρω αλλά νομίζω ότι αν τις έβαζε έτσι


θα μπορούσε να κάνει πολύ πιο σίγουρες τις κολλήσεις.
Δεν ξέρω αν μπορείς και θέλεις να τον πιέσεις να το διορθώσετε είτε τώρα είτε κάποια στιγμή μετά την ανοιξη.
Αλλά μία τέτοια κατασκευή δεν είναι για 2 - 4 βδομάδες. Είναι να κρατήσει για χρόνια.
Και μπορεί να μη πιστεύω ότι θα σου βγάζει καπνό αλλά αυτό που θα γίνει (αν χαλάσει κάποια κόλληση) θα είναι να σου φυσάει αέρα στον χώρο καύσης.
Anyway...
Πάμε στην κόφτρα
Στο κείμενο λες πως έβαλες 2 κομμάτια. Υποθέτω ότι είναι αντικριστά με το ένα που φαίνεται.
Εγώ θα σου έλεγα να βάλεις άλλα 2 κομμάτια σταθερά.



δεν θα έχεις ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα με καπνό γιατί στα πλάγια μένουν πάρα πολλά κενά

Τέλος αυτό που ρωτάς. Για τα κενά.
Τώρα καις ξύλα χωρίς κανένα έλεγχο.
Κλείσε ότι κενά έχεις με υαλοκορδόνι ή και πυρίμαχες σωλήνες προστασίας
Εδώ θα βρείς ότι θες
Βάλε και σύρτη στις τρύπες που έκανες ώστε να τις ανοιγοκλείνεις όσο θες.
Βάλε και ένα θερμόμετρο κάπου στην καμινάδα σου.
Γιατί να τα κάνεις αυτά?
Για να μπορείς να έχεις αποδοτική καύση με τα ίδια ξύλα και να παίρνεις είτε πολύ ζέστη σε λίγη ώρα είτε λίγη ζέστη για πολλή ώρα
:)


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128082 από Στελιος1
Στέλιο το είπες και αλλού αυτό , αλλά δεν το καταλαβαίνω.
Τί εννοείς να σιγοκαίει?
Το κύκλωμα θέρμανσης είναι ξεχωριστό από την εστία .
Άρα τί σημασία έχει για τον ρυθμό καύσης των ξύλων , αν περνάμε μέσα από τους αυλούς 200m3/hr ή 400m3/hr αέρα ? Πώς επηρρεάζει την καύση αυτός?

Το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι αν ο αέρας αυτός είναι εξωτερικός , τότε η πολύ μικρή αύξηση της πίεσης μέσα στο σπίτι θα οδηγήσει στην εισροή περισσότερου αέρα μέσα στην εστία. Βέβαια κλείνοντας τον πρωτογενή αντιμετωπίζουμε το φαινόμενο.


Με το να σιγοκαιει εννοω το πιο απλο, να ταιζεις το τζακι με τα λιγοτερα δυνατον ξυλα. Ωστε να εχεις εναν αξιοπρεπη βαθμο αποδοσης (50% πχ) απ αυτο το τζακι και οχι να λες και να καυχιεσαι.. πχ οτι, ζεστανα τοσα τμ. Δεν ξερω πως να το εκφρασω ρε παιδια, ο καθ ενας μας ειναι στην δικη του σκεψη (ετσι καπως ειμαι κ εγω σημερα και χθες ημουν- σκεφτομουν καπως αλλιως) στ δικο του κοσμο και το οτι κανει σημερα, αυτο το διαστημα, θεωρει οτι ειναι ο ακρογωνιαιαος λιθος, το Α και το Ω.
Ο αερας ας ειναι εσωτερικος, δεν θα υπαρξει ΚΑΜΙΑ διαφορα διοτι η καπνοδοχος σε ανοιχτο τζακι βγαζει απο 200 κυβικα κυβικα μ. κ επανω. Αρκετα τζακια αφου διαπιστωθηκε οτι ειχαν προβλημα εξωτερικου αερα και γ αυτο και καπνιζαν εστρωσαν ετσι.
Gdevil ο <χυμα> αερας απο μονος του ακολουθει την πεπατημενη οδο που ξερει, εισερχεται απ εξω και δεν χωνεται στο σπιτι αλλα καλυπτει απλα την απορροφηση της καπνοδοχου, η οποια ομως ειναι μικρη χωρις φωτια απο κατω και με σχεδον κλειστο το κλαπε. Βελτιωσεις σαφως και υπαρχουν αλλα αλλο ειναι να μιλαμε θεωρητικα και αλλο να γινονται πραξη (αμα θετε θεωρια ειναι το φαι μου εμενα, εχω σχεδον ψυχωση). Θα σας δειξω σε 2-3 μερες αυτο το τζακι (ξερω καλα σε τι υστερει) και αν υπαρχει ορεξη για κουβεντα τ συζηταμε ολα.
Επιδιωξη μου ειναι να ειναι ΤΖΑΚΙ, δηλαδη η ελευθερη εικονα (καθαρο τζαμι) τ φωτιας εχει 49 εκατοστα ωστε να μην κρυβεται η φλογα και βλεπεις μονο τα κουτσουρα. Καθαρη εικονα 49 εκατοστα! Πεντακαθαρη χωρις μαυριλες. Εγω γ αυτο (επειδη αγαπαω το τζακι κ οχι επειδη απλα ζοριστικα στην θερμανση, αν ηταν αυτο θα εβαζα σομπα!) θα θυσιαζα αρκετα αλλα ωφελιμα. Οι εντοιχισμενοι σωληνες εχουν διαδρομη το βαθος της εστιας συν.. 70 εκατοστα πλατη ωστε να μην τ ξεπερνα η φλογα. Σημασια ομως εχει ο (θεμιτος, επιθυμητος και προσφορος) αντιλογος να γινεται με τα δεδομενα αυτου που δειχνει κατι και οχι εγω πχ να υποχρεωνομαι να ξαναλεω τα ιδια και τα ιδια επειδη περασαν βιαστικα και δεν καταννοηθηκαν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128085 από kiko73
Εχω βρει μια εταιρια με καλες τιμες στους φυγοκεντρικους ανεμιστηρες
Τι μου προτεινετε να παρω απο τα παρακατω;

www.tepse.gr/E5595FF9.el.aspx

www.tepse.gr/7F15DF58.el.aspx

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128089 από liakjim

Στελιος1 έγραψε: Με το να σιγοκαιει εννοω το πιο απλο, να ταιζεις το τζακι με τα λιγοτερα δυνατον ξυλα. Ωστε να εχεις εναν αξιοπρεπη βαθμο αποδοσης (50% πχ) απ αυτο το τζακι και οχι να λες και να καυχιεσαι..


Ωραία .
Αν λοιπόν εγώ στο ίδιο ΚΛΕΙΣΤΟ ΜΕ ΠΟΡΤΑ τζάκι του σιγοκαίει , χωρίς να αλλάξω τον ρυθμό που τροφοδοτώ ξύλα και απλά διπλασιάσω την παροχή του αέρα πχ πό τα 200m3/hr σε 400m3/hr τι θα γίνει?

Πάντως Στέλιο αν καμιά φορά δεν καταλαβαίνω κάτι δεν είναι γιατί δεν σε διαβάζω αλλά διότι μου λείπει η εμπειρία στην εφαρμογή που έχεις η οποία συνοδεύεται από ότι φαίνεται και από θεωρητικό υπόβαθρο (παρεπιμπτώντος και εγώ προσωπικά τρελαίνομαι για θεωρία).

Επίσης ανυπομονώ να δω και το τζάκι σε λειτουργία.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128124 από Gdevil

kiko73 έγραψε: Εχω βρει μια εταιρια με καλες τιμες στους φυγοκεντρικους ανεμιστηρες
Τι μου προτεινετε να παρω απο τα παρακατω;

www.tepse.gr/E5595FF9.el.aspx

www.tepse.gr/7F15DF58.el.aspx

Σε αυτά τα βεντιλατέρ παρατηρώ ότι γράφουν
"-Τρόπος λειτουργίας: Συνεχής λειτουργία (S1)"
Αυτό τι σημαίνει?
Οτι δεν "δέχονται" ρυθμιστή στροφών?
Εαν σημαίνει αυτό τότε δε θα στα συνιστούσα.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128173 από kiko73

Στελιος1 έγραψε: Κικο μην φοβασαι διαρροες αντοχη κτλ, ζεστη θα δεις ΠΑΡΑ πολυ. Στο δαπεδο θα εχεις ενα θεμα με τ σταχτες αβολο και δεν θα αεριζεται η βαση της φωτιας αλλα μικρο τ κακο. Ο διαμοιρασμος στην εξοδο ειναι αστοχος (δεν θα εχεις καλη κατανομη και ισως και εντονο θροισμα), αλλα μικρο κακο κ αυτο. Το κλαπε στο τζακι πως ειναι?? Αυτο μπορεις να βαλεις επομενο στοχο (εδω ειμαστε) και την αεροκουρτινα του.
Κλεισε σταδιακα με αλουμινοταινια πρωτα τα απο κατω ανοιγματα και παρατηρα το, μην βιαζεσαι. καλες ζεστες!

ΥΓ. Τι ωραια τζακια σαχναμε ρε παιδια στ καλες μερες (ειναι σοβαρο τζακι αυτο, μεχρι χθες το.. σοβαρο.. το καθοριζε η επενδυση) και τωρα μας φτασανε οι μαλακες να κανουμε πατεντες.


Tο κλαπε ειναι με την κλασικη αλυσιδα.Τι μπορω να κανω με το κλαπε και την αεροκουρτινα;
Δοκιμασα παντως να κλεισω με υαλοκορδονο το μεγαλο κενο που εχει η πορτα στο πανω μερος και απο τις δυο πλευερες και μια-μια ξεχωριστα και δεν καιει καλα γιατι προφανως δεν τραβαει οσο αερα χρειαζεται.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.121 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ