Ρύθμιση Ελκυσμού

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140603 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
μαύρος χάλυβας κάνει απαγωγή περισσότερη απο τον ίνοξ άρα σου κατεβάζει την θερμοκρασία καπναερίων πριν περάσεις στα κάθετα κομμάτια του ίνοξ
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140604 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Ρύθμιση Ελκυσμού
Εννοείς, στο τμήμα της καμινάδας εντός της "φούσκας" εντός του σπιτιού δηλαδή, να είναι με μαύρο χάλυβα αντί inox. Δυστυχώς δε με βοηθάει, εγώ έχω ήδη εγκατεστημένη την καμινάδα.

Μια μεγάλη κόφτρα πάνω από τους εναλλάκτες (θερμού αέρα), τελικά κόβουν το τράβηγμα? Ή αντίθεττα επιταχύνουν τα καπναέρια λόγω φαινομένου bernoulli?

Ποιά τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της οβάλ καμινάδας σε σχέση με τη στρογγυλή?
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140605 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
πόσα μέτρα καμινάδας έχεις ??γωνίες ?? διάμετρο καμινάδας ??
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140609 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Ρύθμιση Ελκυσμού
Φ250/Φ300 διπλή μονωμένη, συνολικό μήκος, 6.5 μέτρα, 2 ανοιχτές 45ο στα 5 μέτρα περίπου και μια σπαστή πάνω από την εστία.


Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140633 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Ρύθμιση Ελκυσμού

elgreco έγραψε: Εγώ στο τζακι των γονιών μου τοποθέτησα το μαντεμενιο ταμπερ καυσαερίων επι της καμιναδας και λύθηκε το πρόβλημα, αν και το τζακι εχει ήδη δικό του εντός της εστίας αλλα δεν έκανε δουλειά διότι ο ελκυσμος ήταν μεγάλος.

Αν θες εξήγησε λίγο παραπάνω τι ακριβώς έκανες.
Που ακριβώς τοποθέτησες μαντεμένιο τάμπερ?
Γράφεις επί της καμινάδας αλλά που ακριβώς? Σε πόσο ύψος μετά την εστία δηλαδή? Μήπως εννοείς στο τέρμα? Δηλαδή λίγο πριν το καπέλο?
Και το αποτέλεσμα ποιό ήταν?
Δηλαδή ο Φουσκιτάκης αν κάνει κάτι παρόμοιο με αυτό που λες θα καταφέρει να ρίξει και άλλο τις φλόγες που φαίνονται σε αυτό το βίντεο?
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...90&Itemid=384#140610

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: ότι σωστά το είπες όσο αφορά τους αέρηδες !!ναι τον ελκυσμό τον δημιουργεί η καμινάδα σε συνάρτηση με την θερμοκρασία αυτής !!με 4 τρόπους μπορείς να την επηρεάσεις !!ο πρώτος με το βαριτικό τάμπερ . ο δεύτερος με την προϋπόθεση οτι η εστία σφραγίζει καλά κόβοντας τον αέρα πάλι μπορείς να το ρυθμίσεις αλλά ΠΑΝΤΑ αφήνοντας ενα 5% για την αποφυγή έκρηξης .ο τρίτος τρόπος είναι να μην επιτρέπεις στην καμινάδα να ανεβάζει θερμοκρασίες ..... και ο τέταρτος οβάλ καμινάδα !!

Δημήτρη καλημέρα,
Όσον αφορά τον τρίτο τρόπο. Το να μην ανεβάζει θερμοκρασίες η καμινάδα.
Ερώτηση
μέχρι πόσο είναι καλά να κατέβει η θερμοκρασία της καμινάδας ώστε να μην υπάρχουν προβλήματα υγροποιήσεων? (μέτρηση 50 εκατοστά μετά τον κώνο της εστίας)


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140642 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ρύθμιση Ελκυσμού
δηλ το πως θα κατεβασεις την θερμοκρασια καυσαεριων το ξερεις ???
γιατι εμενα αυτη ειναι η απορια μου :)

εκτος απ το να βαλετε 8 εναλλακτεσ στην σειρα :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ