ερώτηση για μετατροπή απλού σε ενεργειακό

Περισσότερα
5 Χρόνια 10 Μήνες πριν #163757 από dimlyk
αν οπως στο σχεδιο σου το κενο αναμεσα στις 2 καμιναδες δεν ειναι κλεισμενο χαμηλα αυτο που διαφευγει ειναι η θερμοκρασια του τζακιου .


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 10 Μήνες πριν #163758 από gjp
Σε ευχαριστω για την απαντηση σου
Η καμιναδα μετα την εστια στο σημειο που μπαινει στον τοιχο ειναι κλεισμενη με πυριμαχο τσιμεντο καλα σφραγισμενη
Απλα δεν ξερω αν πρεπει να διαφευγει ο ζεστος αερας που εγκλωβιζεται στο κενο μεταξυ κτιστης και ινοχ και εκεινο το κομματι του πετροβαμβακα που ειναι περιμετρικα 1 μετρο πριν το καπελο την εμποδιζει και πρεπει να το αφαιρεσω
Last edit: 5 Χρόνια 10 Μήνες πριν by gjp.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 10 Μήνες πριν #163759 από dimlyk
αν εννοοεις οτι μετα την εστια την εχεις πακτωσει και δεν μπορει να παρει συστολοδιαστολες μονο καλα δεν ειναι ...οσο για το ερωτημα σου για να φυγει αερας πρεπει απο καπου αλλου να μπει κι εφοσον δεν μπαινει απο πουθενα δεν υπαρχει λογος να βγαλεις τιποτα ..ισα ισα καλο ειναι σ αυτο τον τροπο κατασκαυης να μην κυκλοφοραει αερας στο κενο για να αποφευγονται μακροχρονια προβληματα απο υγοποιησεις


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 10 Μήνες πριν #163760 από gjp
η καμιναδα βγαινει απο τον θερμοθαλαμο του πυριτικου ασβεστιου που εχει ενα κενο 2cm περιμετρικα της και μπαινει στον τοιχο,στο κενο αυτο εχω βαλει κεραμοβαμβακα (πιο μεσα εχω βαλει κομματια πετροβαμβακα)και εχω κλεισει με πυροτσιμεντο, το εχω καψει δυνατα 4-5 φορες και εχει δημιουργησει μια συρικνωση (το πυροτσιμεντο ) κανα 2mm .
Απλα αναρωτιεμαι αν ειναι φυσιολογικο να ανεβαζει η καμιναδα απο τα ετοιμα κομματια κισηρομπετον γυρω στους 60c με την inox μεσα της με 20 c θερμοκρασια περιβαλοντος
Να και μια πιο παλια photo απο την αρχικη κατασκευη του θερμοθαλαμαου
Συνημμένα:
Last edit: 5 Χρόνια 10 Μήνες πριν by gjp.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 10 Μήνες πριν #163761 από Nasikas

gjp έγραψε: καλημερα,σε δοκιμες του τζακιου που τελειωσα τις προηγουμενες μερες παρατηρω οτι η καμιναδα η κτιστη 25χ25cm στην οποια βρισκεται μεσα η ινοχ f20 cm μετα απο κανα 4ωρο φτανει εξωτερικα γυρω στους 60 celsius , ειναι νορμαλ η τιμη για θεμρμοκρασια περιβαλλοντος 20celsius?

Ασχετο- έως ολίγον σχετικό.:
Ηθελα πριν χρόνια να βάλω ΙΝΟΧ καμινάδα μέσα στην κτιστή, -στα 2 τζακια στο βουνό-, που έχουν όπως και το δικό σας ξύλινα δοκάρια (γκρεντιές) και ξύλινα ταβάνια.
Ο Γιάννης Μοσχάλης μου το απέτρεψε - ως απαγορευτικό. Μου εξήγησαν εκεί τα παιδιά τους λόγους- που δεν θυμάμαι καλά να αναλύσω. Όμως, είχα πειστεί και δεν έβαλα. Και καταφεύγω στον συχνότατο καθαρισμό (όχι με....κόκκορα...για τους παλιούς...)


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 10 Μήνες πριν #163762 από gjp
Εχω πλακα μπετου και απο πανω ξυλινη στεγη η οποια εχει αποσταση 15 cm γυρω απο την καμιναδα την νκτιστη
Δεν εχω προβλημα πυρασφαλειας ,το ερωτημα το κανω μηνν τυχονν κανει ρηγματωσεις ο σοβας της καμιναδας απο την θερμοκρασια.
Αν και πιστευω οτι το χειμωνα η περιπου 60 c θα εχουν πεσει καμια 15-20 c
Last edit: 5 Χρόνια 10 Μήνες πριν by gjp.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ