βοήθεια για τοποθέτηση αεραγωγών / τζακάς βέροια

Περισσότερα
5 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 11 Μήνες πριν #163720 από cchristos
Καλησπέρα θα ήθελα την βοήθεια σας στην παρακάτω προσπάθεια μου.
Το σπίτι εξοχικό , στην περιοχή της Βέροιας (και σε μεγάλο υψόμετρο 1000μετρα.)
Τα προβλήματα που αντιμετωπίζω είναι αυξημένη υγρασία καθώς το σπίτι μένει για μεγάλο διάστημα κλειστό συν το ότι η τοιχοποιία του είναι 80cm πέτρινοι τοίχοι. (κατασκευής του 1930….)
Προς το παρόν θα αλλάξω τα κουφώματα με ενεργειακά . Αυτήν την στιγμή είναι με μονά τζάμια ξύλινα.
Η πρώτη μου ερώτηση αφορά τα κουφώματα. Τα pvc θα αντέξουν τις αντίξοες συνθήκες? Πχ χειμώνας -20? (δεν βρέχονται ούτε έρχονται σε επαφή με χιόνι από πουθενά.
Πάμε τώρα στην ουσία των αποριών, που αφορά το τζάκι και την θέρμανση του χώρου
Το τζάκι που έχω είναι ένα Invicta Insert 800 VT Turbo εγκατεστημένο από τον πατέρα μου με πολλά λάθη (σπιράλ , ανεπαρκής φυσικός αερισμός, δεν υπάρχει εξωτερική τροφοδοσία αέρα κτλ)
Το βασικότερο πρόβλημα που έχω είναι ο θόρυβος των βεντιλατερ του τζακιου (ακόμα και στην ελάχιστη σκάλα) καθώς για μένα είναι ανυπόφορος.
Συν την λάθος, κατασκευή /τοποθέτηση έχουμε στο σαλόνι όπως φαίνεται στην φώτο 26-27 βαθμούς και στα δωμάτιο 18.
Η απόφαση λοιπόν είναι να γκρεμιστεί η όλη κατασκευή και να γίνει κάτι σωστό από την αρχή.
Σε ότι αφορά το τζάκι είχα βρει ένα θέμα με ένα παιδί κάπου στο ρετζίκι που έβγαλε τους «μανίσιους» ανεμιστήρες και έβαλε από κάτω ένα αθόρυβο βεντιλατέρ και ησύχασε.
Οπότε 99% πάω για την ίδια λύση
Επειδή είναι εξοχικό και θέλουμε την γρήγορη θέρμανση του χώρου σκέφτομαι την λύση για τοποθέτηση εναλλάκτη θερμότητας μαζί με τους αντίστοιχους αεραγωγούς. Τους οποίους θα καλύψω με γυψοσανίδα καθώς θα περνάνε μέσα στο σαλόνι.
Οι ερωτήσεις μου είναι ως προς τον θόρυβο και την καθαριότητα τους. Επειδή το σπίτι είναι σχετικά μικρό τι να προσέξω για τους αεραγωγούς ώστε να μην υπάρχει περίπτωση να ακούγεται το βεντιλατερ? (τα υπνοδωμάτια είναι σε απόσταση 3-4 maχ από το τζάκι.)
Πχ 140 διάμετρο , λείους σωλήνες και ποιο αθόρυβο βεντιλατέρ?
Για την κατασκευή της εστίας , θα γίνει παταράκι αφού είδα ότι σχεδόν όλοι το προτείνεται.
H καμινάδα μου είναι 20χ20 χτιστή. Είναι καλύτερα να την γκρεμίσω και να την στείλω έξω από το σπίτι (πχ για ευκολία καθαρισμού) ή να την περάσω μέσα από την παλιά καμινάδα? Το ύψος που μπορεί να φτάσει είναι αν θυμάμαι καλά γύρω στα 7-8 μέτρα.
Το μόνο που με προβληματίζει στην εσωτερική τοποθέτηση είναι ότι δεν θα μπει μονωμένη , λόγω διατομής.
Τέλος υπάρχει κάποιος καλός τζακάς που να μπορεί να αναλάβει το εγχείρημα από την Βέροια ? ή έστω από θεσσαλονίκη και θα μιλήσω μαζί του.
Η σκέψη του μπει ένα καινούργιο foyer προς το παρόν απορρίπτεται καθώς το συγκεκριμένο το είχε πληρώσει ο πατέρας μου γύρω στα 1400 από to Leroy….
Είμαι υπόχρεος για τις προτάσεις/λύσεις σας.

Συνημμένα:
Last edit: 5 Χρόνια 11 Μήνες πριν by cchristos. Αιτία: φωτογραφια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 11 Μήνες πριν #163721 από Nasikas
Ε...ιδιο θέμα είχα κάποτε- και σε κατανοώ απόλυτα.
Να πηγαίνεις δηλαδή Σ/Κ στο βουνό για να καθαρίσει το μυαλό σου απο τα πάντα και να έχεις ένα βιντυλατερ να σου παίρνει το κεφάλι....
Κατέφυγα τελικά σε σόμπα ξύλου -καλοριφερ και λύθηκε κάθε πρόβλημα.
Τα δικά μας παλιά βλάχικα κτηνοτροφικά σπίτια είχαν κτιστεί για θερινή διαμονή.
Οι μόνες αλλαγές που κάναμε απο την ώρα που αποκτήσαμε άσφαλτο δρόμο και...χιονοδρομικό δίπλα, ήταν τα διπλά τζάμια για να μην αλλάξουμε και την ταυτότητά μας - σε πέτρινο σπίτι.
- Κάποιοι έβαλαν στο χωριό μου pvc κουφώματα - και καλά που μου το θύμισες να πάω να δω την αντίδραση μετά 5-6 χρόνια.
- Η δυσκολία στην θέρμανση είναι τα χοντρά ντουβάρια να ξέρεις. Αργούν πολύ να ζεσταθούν. Την πρώτη ημέρα που ανεβαίνουμε ακτινοβολούν ...πάγο στο δωμάτιο. Για τον λόγο αυτό κατέφυγα στο καλοριφερ- κρατώντας τα 2 κοινά τζάκια ως έχουν. Στα οποία την πρώτη μέρα βάζω στο τέρμα τα αερόθερμα τζακιού του Μοσχάλη.
- Η λύση για τέτοια σπίτια που ανοίγουν Σ/Κυριακο είναι μια σόμπα πέλλετ που να ανάβει με τηλε-εντολή απο Παρασκευή πρωί.. Στην Ιταλία είναι κάτι πολύ ευκολο και διαδεδομένο. Εδω δεν έπιασε - και αισθάνομαι άχημα που ήθελα να το κάνω αλλά ...ο ΟΤΕ μας είναι αφερέγγυος και δεν το τόλμησα. (και η ΔΕΗ με τις διακοπες ρεύματος συνέχεια στο χωριό μου)
- Τζακά κατηρτισμένο στην Βέροια δεν ξέρω. Στην Νάουσα έχω κάποιον καλό , αλλά πιο πολύ τον ενδιαφέρει η πώληση τζακιού.
Εσυ στην ουσία χρειάζεσαι εναν αριστο τεχνίτη που να εργαζεται σε κατάστημα τζακιών να τον πάρεις Κυριακή επάνω. Αν είσαι στην Ντάλιανη ή το Ξηρολίβαδο, υπάρχει μικρή πιθανότητα να έλθω εκδρομή με ενα τετοιο παιδί, για κάνενα ...κοψίδι και να δω βλάχους παλιόφιλους. Αν είσαι Σέλι - που έζησα 3 καλοκαίρια, ούτε να τους βλέπω...


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 11 Μήνες πριν #163725 από cchristos
ευχαριστώ για την απάντηση. το χωριό ειναι η καστανιά.
είναι ακριβώς όπως τα λές αλλά το θέμα ειναι ότι ήδη έχουμε το 14αρι(αν θυμάμαι καλά) οπότε θα πρέπει να παίξω με αυτό.
το θέμα μου ειναι καλό τζακά που θα βρω? γιατί απο το παλιό χτιστό πέρασαν πάνω απο 5 "μαστόρια" σε καμοια 30 χρόνια......
όσο για τα κοψίδια το κανονίζουμε μιας και λόγω θανάτου του πατέρα μου πρόσφατα, με βλέπω να ανεβαίνω για συμμαζέματα και δουλειές κυρίως μέσα σε σκ, μπας και ανεβεί η μάνα μου το καλοκαίρι.
Last edit: 5 Χρόνια 11 Μήνες πριν by cchristos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 10 Μήνες πριν #163728 από cchristos
τελικά με βλέπω να βρίσκω κάποιον απο θεσσαλονίκη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.061 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ