La nordica monobloco 1300 h800 piano

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #167082 από Pettas
La nordica monobloco 1300 h800 piano δημιουργήθηκε από Pettas
Καλησπέρα,

Είμαι ιδιοκτητης ενός La nordica 1300 minobloco piano H800.. Το πρόβλημα που παρουσιάζεται σε αυτή την εστία έχει να κάνει με τον ζεστό αέρα που βγαίνει με την χρήση βεντιλατερ.. Το βεντιλατερ έχει 5 ταχύτητες.. όταν η εστία δεν έχει ζεσταθεί καλά και βάλουμε το βεντιλατερ στην τρίτη ταχύτητα το δωμάτιο μυρίζει καμένο ξύλο ενώ όταν μειώνουμε την ταχύτητα του βεντιλατερ σταματάει η μυρωδιά.. βέβαια εδώ να πω ότι στην τεταρτη και πεμπτη ταχύτητα το δωμάτιο μυρίζει πάντα ανεξάρτητα πόσο έχει ζεσταθεί το τζάκι.. έχω στείλει emails στην εταιρεία χωρίς να βγάλω άκρη.. έδω να πω ότι η καμινάδα έχει 6 μέτρα μήκος με 4 μέτρα να είναι φ200 και τα δυο φ 250.. το καπέλο είναι περιστροφικό.. το βεντιλατερ είναι στην κάτω μεριά της εστία με αέρα να παίρνει μέσα από το σπίτι και από έξω.. υπάρχει σωλήνα που φέρνει κρύο αέρα στην κάτω μεριά της εστίας όπως και μια σωλήνα που μπαίνει στην κάτω μεριά της έστιας για το τζαμι(έτσι μου έχει πει ο τζακας).. αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω πως ο αέρας ο θερμός που θα βγει για να ζεστάνει τον χώρο αναμιγνυεται με την μυρωδιά του καμένου ξύλου.. επίσης παρατήρησα ότι όταν έχει αέρα έξω και το καπέλο γυρίζει γρήγορα και το βεντιλατερ είναι στην δεύτερη ταχύτητα για να μην μυρίζει τότε σταματάει να βγαίνει τελείως θερμός αέρας γιατί τον τραβάει έξω η δύναμη του περιστροφικός καπέλου.. όποτε κάτι δεν πάει καλά..
ελπίζω κάποιος να γνωρίζει κάτι και να βοηθήσει.. ευχαριστώ..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #167083 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα La nordica monobloco 1300 h800 piano
φιλε μου δεν φταιει το τζακι αλλα η εγκατασταση ...κατ αρχην το περιστροφικο καπελο το βγαζεις και βαζεις μια παγοδα κατα προτιμηση...
και φωναζεις τον τζακα που το εβαλε να στο διορθωσει χωρις επιπλεον κοστος .δεν ειναι δυνατον να ανακατευονται οι αερηδες και να αναπνεεται καυσαεριο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #167085 από Pettas
Απαντήθηκε από Pettas στο θέμα La nordica monobloco 1300 h800 piano
Είμαι σίγουρος ότι δεν φταίει το τζάκι.. έχει έρθει δέκα φορές χωρίς να καταφέρει να διορθωθεί το πρόβλημα.. Γι αυτό έστειλα στο φόρουμ σας μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι η αν έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα να μου πει τι φταίει.. Δυστυχώς το σπίτι δεν είναι Αθήνα και οι επιλογές εδώ σε μαστόρους είναι περιορισμένες.. Τον έχω ενημερώσει για το καπέλο και θα το αλλάξει άμεσα.. ευχαριστώ για την απάντηση..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #167097 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα La nordica monobloco 1300 h800 piano
αιτιες θα μπορουσαν να ειναι διαφορες ...πιθανον η καμιναδα σε καποιο σημειο δεν εχει καλη συναρμογη και τραβαει αερα απο τον θερμοθαλαμο και τ αναποδο
δες το μανιουαλ του κατασκευαστη και σιγουρεψου οτι η εγκατασταση εγινε οπως αυτος οριζει ...
με καπιο τροπο πρεπει καποιος να δει μεσα στο θερμοθαλαμο την καμιναδα κι αν η καμιναδα μπαινει μεσα σε καποια αλλη πχ χτιστη αν το κενο αυτο εχει κλειστει η ειναι τρυπα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #167113 από Pettas
Απαντήθηκε από Pettas στο θέμα La nordica monobloco 1300 h800 piano
Το πρόβλημα λύθηκε!!!! Καταρχήν αντικαταστάθηκε το περιστροφικό καπέλο με παγόδα.. Επίσης παρατήρησε ο Μάστορας μετά από πεντε μήνες και 10 επισκέψεις ότι είχε ξεχάσεις να αφαιρέσει δυο γωνιακές λαμαρίνες στο μπροστινό σημείο της εστίας που είναι για την εισαγωγή αέρα από τον χώρο.. Δηλαδή ταλαιπωρηθήκαμε όλο αυτό το διάστημα χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος.. Στο manual της Nordica δεν ανέφερε πουθενά για αφαίρεση των δυο λαμαρίνων αλλά είναι προφανές και θα έπρεπε να το γνωρίζει.. Ευχαριστώ για την βοήθεια σας..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #167129 από degeor
Απαντήθηκε από degeor στο θέμα La nordica monobloco 1300 h800 piano
Γιατί κάτι μου λέει ότι κακώς αφαιρέσες αυτές τις γωνιακές λαμαρίνες ; Αυτές που αφαίρεσε κοίτα στο μάνουαλ σου, τις αφαιρείς λογικά μόνο όταν το δουλέψεις χωρίς μοτέρ, αλλού ήταν το λάθος στην εγκατάσταση .... Τώρα έχεις και άλλο πρόβλημα.

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ