κιτ για ανοιχτό δοχειο διαστολης

Περισσότερα
3 Χρόνια 1 Μήνας πριν #172464 από Tsiknis
Απαντήθηκε από Tsiknis στο θέμα κιτ για ανοιχτό δοχειο διαστολης
φίλε μου εγώ ρωτάω στο φόρουμ να μου πει κάποιος που ισως το έχει κάνει το συγκεκριμένο κύκλωμα με ανοιχτό και κλειστό δοχείο μαζί εγώ αυτό το κύκλωμα το έχω δει στα manual και σε βιντεακια στο YouTube δεν το χει κάνει κανείς έδω που είμαι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 1 Μήνας πριν #172465 από stergiosbik
Άρα,αν το προτείνει η ίδια η εταιρεία κάτι θα ξέρει παραπάνω από εμάς.
Η edilkamin είναι πολύ μεγάλη εταιρεία και λογικά μπορείς να την εμπιστευτείς.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 1 Μήνας πριν #172473 από χρηστος8
Tsiknis εγω εχω συνδεσει τζακια νερου σε πολλες κατασκευες και με διαφορους τροπους αναλογα την απαιτηση του πελατη.

Στο συγκεκριμενο που ρωτας ναι εχω βαλει και το κιτ που διαχωριζει τα κυκλωματα και θα σου πω λεπτομερειες.

Προσωπικα δουλευω το KIT L1 της PALAZZETTI και δεν εχω κανενα προβλημα. Εχει εναλλακτη με 30 πλακες, 2 inverter κυκλοφορητες Grundfos, πανελ ελεγχου που δειχνει θερμοκρασιες κτλ με ηχητικο αλαρμ υπερθερμανσης και ειναι ηλεκτρολογικα ετοιμο για αποφυγη λαθους κατα την συνδεση.

Την συνδεση του τζακιου με ανοιχτο - κλειστο δοχειο την θεωρω ασφαλεστερη για το τζακι πρωτιστως και αποδοτικοτερη για την εγκατασταση θερμανσης... οτι κατασκευη θερμανσης κι αν εχουμε (σωματα - επιδαπεδια - μονοσωληνιο - δισωληνιο - εγκατασταση με πλαστικους σωληνες κτλ).
Θα εξηγησω και το γιατι.

Οταν το τζακι εχει ανοιχτο δοχειο βαζουμε ενα τεποζιτο 100 λιτρων 1 με 1,5 μετρο ψηλοτερα απο το πανω μερος του τζακιου και πισω απο τον τοιχο του τζακιου.
Αρα μιλαμε παντα εκτος του σπιτιου...εγω για διαφορους λογους που δεν ειναι της παρουσης δεν βαζω το τεποζιτο εντος του σπιτιου.

Συνεχιζω...μια παροχη κρυου νερου με φλωτερ μεταλλικο και χαλκινη φουσκα και εισαι ΟΚ.  Αν θες το ιδανικο ειναι να βαλεις και 3 λιτρα προπυνελογλυκολης (αντιψυκτικο) για να μην παγωσει τιποτα σε ακραιες καιρικες συνθηκες.

Τα παραπανω συμπληρωνονται απο μια βαλβιδα πιεσης 2.5 bar (οχι θερμοκρασιας) για παν ενδεχομενο με αποχετευση εκτος του σπιτιου.
Το τζακι επαναλαμβανω δουλευει με μηδενικες πιεσεις.

Οταν θα γινει η στραβη... πχ κοπει το ρευμα - χαλασει ο κυκλοφορητης  η οτι αλλο και το τζακι ειναι φορτωμενο ξυλα και δουλευει ειτε ρελαντι , ειτε στο φουλ θα δεις την δυναμη του ατμου πολυ γρηγορα.

Τα 50 η 70 η 100 λιτρα νερου που εχει το τζακι για ποτε θα πιασουν 100 + βαθμους δεν θα το καταλαβεις και θα αρχισει να ξερναει ατμο σε χρονο DT.

Το τεποζιτο θα κατεβαζει κρυο νερο για να δροσιζει το τζακι μεχρι να ηρεμησουν οι θερμοκρασιες και αυτο θα εχει διαρκεια καποια λεπτα σιγουρα και παντα αναλογα με το φουλαρισμα που εχει το τζακι με ξυλα.

Αυτο λεγεται μεγιστη ασφαλεια γιατι μιλαμε μονο  για αυξηση θερμοκρασιας...
Αν ειχαμε ομως κλειστο δοχειο διαστολης θα ειχαμε και αυξηση πιεσης σε συναρτηση με την ατμοποιηση κατι τρομαχτικο θα ελεγα ειδικα στην περιπτωση που δεν δουλεψουν οι ανακουφιστικες βαλβιδες η ο πληρωτης κτλ

Επισης το ανοιχτο δοχειο του τζακιου παρεχει μεγιστη ασφαλεια και στην εγκατασταση θερμανσης γιατι οι οποιες θερμοκρασιες δεν ακουμπανε την εγκατασταση. 
Αν ειχαμε κλειστο δοχειο στο τζακι + και στην εγκατασταση θερμανσης , θα ειχαμε αυξηση θερμοκρασιας... και ολα οσα περιεγραψα παραπανω θα πηγαιναν με φυσικη ροη και στον συλλεκτη και στα tubo θερμανσης οπωσδηποτε.
Ολοι καταλαβαινουμε πως 100 βαθμοι στα πλαστικα θα τα λιωσουν κυριολεκτικα και μεταφορικα.
 
Αρα με το κιτ ανοιχτου - κλειστου δοχειου εχουμε δυο ανεξαρτητα κυκλωματα και το ενα δεν επηρεαζει το αλλο οπως και ναχει.
Τωρα γιατι αυτο ειναι αποδοτικοτερο για την εγκατασταση θερμανσης.

Ολοι ξερουμε πως οι κυκλοφορητες για να γυρισουν τα νερα χρειαζονται και μια αλφα πιεση στην εγκατασταση.
Την περιπτωση ολο το κυκλωμα τζακι  - σωματα να εχει κλειστο δοχειο διαστολης την εξηγησα παραπανω που πασχει.

Ας δουμε τωρα και την περιπτωση ολο το κυκλωμα να εχει ανοιχτο δοχειο διαστολης.
Οι κυκλοφορητες με πολυ χαμηλες πιεσεις στην εγκατασταση δεν μπορουν να γυρισουν τα νερα σωστα, ειδικα στα απομακρυσμενα σωματα.
Επισης αν εχουμε μονοσωληνια , η εξωτερικες σωληνωσεις με ανεβοκατεβασματα πανω απο μπαλκονοπορτες κτλ αντε γεια.
Δεν θα δουλεψουν ποτε αυτα τα σωματα εκτος αν το ανοιχτο δοχειο διαστολης βρισκεται καμια 10ρια μετρα ψηλοτερα απο την εγκατασταση μας τουλαχιστον.

Σε καθε περιπτωση η οποια κατασκευη πρεπει να γινει απο ανθρωπο γνωστη με τα καταλληλα υλικα και οχι οτι να ναι.
Δηλαδη ακομη και κιτ να βαλεις δεν εχει κανενα νοημα ολο αυτο αν οι σωληνωσεις γινουν με πλαστικα και οχι με χαλκο η σιδηροσωληνα.
Σκεψου να εκτονωνει το τζακι ατμο 100+ βαθμων και οι σωληνες να ειναι πλαστικοι...θα χυθουν τα πλαστικα παντου και θα ψαχνεις να δεις τι πηγε στραβα.
Ολα θελουν γνωσεις και οτι και να διαλεξεις τελικα πρεπει να γινει σωστα οπωσδηποτε.
 Δεν απορριπτω αλλους τροπους συνδεσης ομως να ξερεις εχθρος του καλου ειναι παντα το καλυτερο.
Αυτα φιλε μου απο μενα και εδω θα ειμαι αν μπορω να σε βοηθησω παραπανω.


 



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stergiosbik, dryianni, Tsiknis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 3 Χρόνια 1 Μήνας πριν #172475 από dryianni
Πέρα από τα πολύ κατατοπιστικά, που περιεγραψε ο @χρήστος8 , για τα οποία τον ευχαριστούμε πολυ, εγώ θα ήθελα να προσθέσω πως δεν είναι τυχαίο πως οι περισσότερες εταιρίες παραθέτουν 2 είδη πιθανής εγκατάστασης (ανοικτό/κλειστό δοχείο).
Στη δεύτερη μάλιστα, η συντριπτική πλειοψηφία υποδεικνύει πως μια τέτοια εγκατάσταση απαιτεί διαχωρισμό κυκλωμάτων με κατάλληλο εναλλάκτη.
Η αλήθεια είναι πως το κλειστό δοχείο είναι η λύση που ακολουθειται κατά κόρον από τα διαμερίσματα πολυκατοικιων, που είτε αυτονομούνται είτε προσθέτουν το υδραυλικό τζάκι ως παράλληλο σύστημα στο κεντρικό της πολυκατοικίας.
Κι αυτό γίνεται για λογους πρακτικούς και νομικούς.
Last edit: 3 Χρόνια 1 Μήνας πριν by dryianni.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 1 Μήνας πριν #175619 από Tsiknis
Απαντήθηκε από Tsiknis στο θέμα κιτ για ανοιχτό δοχειο διαστολης
ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την απάντηση τώρα την είδα δεν έχω κάνει ακόμα την εγκατάσταση μάλλον θα γίνει μέσα στο καλοκαίρι τα πλάνα μου είναι αυτά με το κιτ ανοιχτό στο τζάκι κλειστό στο κύκλωμα απλά όσο για τις σωληνώσεις υπήρχαν στο σπίτι και είναι τουμποραμα ακόμα λες και με το δοχείο και με τα 2 ασφαλιστικά μπορεί να χάσω τις σωληνώσεις με κάποιο αναπάντεχο θέμα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 1 Μήνας πριν #175620 από dryianni
Με τους καταλληλους αυτοματισμους και με λελογισμένη χρήση δε θα έχετε πρόβλημα ποτέ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ