Ηλιακός θερμοσίφωνας και δοχείο διαστολής

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #147752 από spyrosk
Καλημέρα

Έχω έναν ηλιακό θερμοσίφωνα κενού. Τον έχω 2 χρόνια και η βαλβίδα ασφαλείας που έχει κολλήσει και την αντικατέστησα. Στο ψάξιμο για να βρω μια βαλβίδα (που να ανοίγει η στους 90ο C η στα 7 bar πίεση), μου είπαν ότι έπρεπε να τοποθετήσω μια βαλβίδα μείωσης πίεσης στο δίκτυο και ένα δοχείο διαστολής.
Με την βαλβίδα ΟΚ, το δοχείο διαστολής μου είπαν να τοποθετήσω στην παροχή του κρύου και να είναι περίπου 12 λίτρα καθώς ο ηλιακός είναι 160 λίτρα.
Οι απορίες μου είναι η εξής:
• Απαιτείται το δοχείο διαστολής?
• Αν ναι σε ποια θέση το τοποθετούμε (γνωρίζω ότι στο κρύο ο ηλιακός έχει βαλβίδα αντεπιστροφής)?
• Και τι προδιαγραφές έχει?
Last edit: 8 Χρόνια 6 Μήνες πριν by spyrosk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #147762 από vagroul
καλημερα, το δοχειο διαστολης βοηθαει στον να ξεσπα εκει η πιεση που αναπτυσεται στο δοχειο του ηλιακου απο τις υψηλές θερμικρασιες που πιανει το καλοκαιρι ( οι κενου αναβαζουν ακομα μεγαλυτερες θερμοκρασιες ) ,βοηθαει στο να αντεξει περισοτερο χρονο το δοχειο του ηλιακου λογο μικροτερον καταπονισεων.
και εμενα ο υδραυλικος στην εισαγωγη του κρυου το εχει βαλει ( τον λογο δεν τον ξερω )
το δοχειο ειναι χρωματος μπλε μονο αυτο ξερω.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": spyrosk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #147901 από dimitris11
Εχω 2 χρονια ηλιακο κενου(10-2013). Τον εχω στο μπαλκονι(βλέπω ποτε ανοίγει η βαλβίδα).
Έχω θερμόμετρο , μανόμετρο και μειωτηρα πίεσης.
Πριν τρεις μήνες(6-2015) έβαλα και δοχείο διαστολής.
Πριν βαλω το δοχειο διαστολης παρατήρησα την ανοιξη του 2015 ότι αν μέχρι της 13:30 δεν κανω χρήση ζεστού νερού η βαλβίδα του ηλιακού άνοιγε λόγω υψηλής πίεσης ,ανεξαρτήτως θερμοκρασίας νερού.
Μετα την τοποθετηση του δοχείου διαστολης, ολο το καλοκαιρι(2015) η βαλβίδα ανοιξε 4 φορες εξαιτίας υψηλής θερμοκρασίας νερού.
Το καλοκαιρι του 2014 είχα αλλάξει 3 βαλβίδες εκτόνωσης στον ηλιακο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.055 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ