Ομαδική Αγορά Καυσίμων 2013: Συζήτηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #98884 από azio1967

KERBEROS έγραψε:

azio1967 έγραψε: Jnet,αφού περίμενα (και κακώς)για πάνω από μια ώρα για κάποια διευκρίνιση που ποτέ δεν ήρθε,θέλω να καταγγείλω στο φόρουμ ότι δέχτηκα κάποιο υβριστικό και συνάμα απειλητικό μήνυμα (και το χειρότερο είναι ότι δεν ξέρω το γιατί)από κάποιον <<χαρης 1977>>.
Καταρχήν ζητώ να μάθω πως έμαθε αυτός ο κύριος το e-mail μου, και κατά δεύτερον ζητώ να πράξετε κατά τον κανονισμό τα πρέποντα.
Μπορώ να δημοσιεύσω ολόκληρο το μήνυμα αν χρειαστεί και μου ζητηθεί στο παρόν θέμα.


Υπάρχει το 11012 της Δίωξης ηλεκτρονικού εγκλήματος. Μπορείς να τον κάνεις να τρέχει τον μαραθώνιο σε 10 δευτερόλεπτα!


Eαν σήμερα δεν πάρουν θέση οι διαχειριστές του φόρουμ και δεν δοθούν εξηγήσεις, θα κοινοποιήσω στο φόρουμ το υβριστικό-απειλητικό μήνυμα για να πληροφορηθούν όλοι οι συμφορουμίτες τι συμβαίνει.Κατόπιν θα καταγγείλω το γεγονός και στη δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν - 11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #98885 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Ομαδική Αγορά Καυσίμων 2013: Συζήτηση

azio1967 έγραψε:

KERBEROS έγραψε:

azio1967 έγραψε: Jnet,αφού περίμενα (και κακώς)για πάνω από μια ώρα για κάποια διευκρίνιση που ποτέ δεν ήρθε,θέλω να καταγγείλω στο φόρουμ ότι δέχτηκα κάποιο υβριστικό και συνάμα απειλητικό μήνυμα (και το χειρότερο είναι ότι δεν ξέρω το γιατί)από κάποιον <<χαρης 1977>>.
Καταρχήν ζητώ να μάθω πως έμαθε αυτός ο κύριος το e-mail μου, και κατά δεύτερον ζητώ να πράξετε κατά τον κανονισμό τα πρέποντα.
Μπορώ να δημοσιεύσω ολόκληρο το μήνυμα αν χρειαστεί και μου ζητηθεί στο παρόν θέμα.


Υπάρχει το 11012 της Δίωξης ηλεκτρονικού εγκλήματος. Μπορείς να τον κάνεις να τρέχει τον μαραθώνιο σε 10 δευτερόλεπτα!


Eαν σήμερα δεν πάρουν θέση οι διαχειριστές του φόρουμ και δεν δοθούν εξηγήσεις, θα κοινοποιήσω στο φόρουμ το υβριστικό-απειλητικό μήνυμα για να πληροφορηθούν όλοι οι συμφορουμίτες τι συμβαίνει.Κατόπιν θα καταγγείλω το γεγονός και στη δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος.


Μηπως σε καποιο σημείο του forum εδινες το email σου για κάποιον λόγο. Email χρηστών γνωρίζω μόνο εγώ και δεν φεύγει σε κανέναν λόγω του απορρήτου των προσωπικών δεδομένων.
Είμαι στην διαθεση σου για οτιδηποτε περαιτερω στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.. Αν θέλεις μου προωθείς και το email.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν - 11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #98886 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Ομαδική Αγορά Καυσίμων 2013: Συζήτηση

john88s έγραψε: Η σοβαρότητα μερικών φαίνεται από το γεγονός ότι μπαίνουν στο forum και βρίζουν αδιακρίτως χωρίς λόγο. Ύστερα κάνουν και διαφήμιση και από πάνω στο προϊόν τους.

Και μετά λέμε να πάμε μπροστά σαν χώρα.

Προτείνω να διαγραφεί από την ενότητα Ελληνικά Πέλλετ η συγκεκριμένη αναφορά και το λινκ. Γιατί το τι έγινε σήμερα το είδαν 10-20 άτομα. Όμως θα πάνε να πάρουν τηλέφωνο 10000 αν δουν το λινκ.

Και δεν κατάλαβα γιατί να υποστηρίζουμε τέτοια άτομα;

Άσε που μπορεί να την πατήσει και ο καταναλωτής αν έχει να κάνει με τέτοιου είδους άτομα. Εγώ googlara και το συγκεκριμένο τηλέφωνο βγάζει αναφορά σε άλλη εταιρία με άλλη ονομασία (πέρσυ) του συγκεκριμένου.


Δεν ξέρω ποια είναι η άποψη σας αλλά προτείνω να διαγραφεί άμεσα από την λίστα με τα λινκ.


Σε ποιό λινκ αναφερεσαι?

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #98889 από jnet

Yiomato Tasaki έγραψε: Μιά ερώτηξις.
Η τιμή για τα ξύλα είναι για κυβικό ή τόνο;


Οσο αφορά της SIMAR που μέχρι στιγμής εχει δώσει είναι κυβικό μέτρο με επεξεργασία ξηραντηρίου με την μεταφορά σε σπίτι στην Θεσσαλονίκη.
Δεν πρόκειται να πάρουμε προσφορές με βάρος αλλά μόνο με κυβικό για να υπάρχει σύγκριση και αξιοπιστία.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #98890 από Pellet ZarisEcoEnergy

Fokion έγραψε:

Pellet ZarisEcoEnergy έγραψε:

Fokion έγραψε: Μια που το εφερε η κουβεντα το Bioenergy Point στις σομπες ΜΟΥ με τις ρυθμισεις που τους εχω κανει καιγεται ΑΨΟΓΑ, η οποια παραπανησια σταχτη ΠΟΤΕ δε με προβληματιζε, ενα ρημαδοσυρταρακι ειναι μεχρι και οι κορες το εμαθαν :cheer:

Απλά θα το παρω απο οποιον το πουλαει φτυνοτερα στην Αθηνα, γιατι δυστυχως οι Αθηναιοι ειμαστε ΠΟΛΥ ριγμενοι στο θεμα τιμης λογω των μεταφορικών.


Χαιρομαι ιδιεταιρα με τα λογια σου. Ετσι ακριβως ειναι.
Σε ποια περιοχη της Αθηνα εισαι? Ρωταω για να δω αν σου εκανα σωστη προσφορα.


Γερακας.

Pellet ZarisEcoEnergy έγραψε: Ρωταω για να δω αν σου εκανα σωστη προσφορα.


Συγνωμη αλλα δεν καταλαβα τι εννοεις με αυτο?


Ακριβως οτι ειπε ο Γιωργος:

jnet έγραψε:

Fokion έγραψε: Συγνωμη αλλα δεν καταλαβα τι εννοεις με αυτο?


Η Zarisecoenergy Φωκίων ανάλογα με τις συμμετοχές έβγαλε ένα πίνακα ενδεικτικού κόστους.
www.zarisecoenergy.gr/img/gb2013.pdf


Ρωτησα γιατι τα μεταφορικα εξοδα εξαρτώνται απο την περιοχη του τελικου προορισμου. Στην περιπτωση σου ειναι σωστα
και ειναι ευτυχως σωστη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #98891 από Pellet ZarisEcoEnergy

Fokion έγραψε: john88s εχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δικιο στο 2.. το ALPHA σε εμενα ( και με σομπα ομως ) δεν καταφερε ΠΟΤΕ να δουλεψει σωστα...

γι αυτο λοιπον κι εγω φετος ΔΕΝ προκειτε να κανω πειραματα, τουλαχιστον για την "βασικη" μου ποσοτητα. τωρα αν θα παρω και 10 τσουβαλακια απο "ελληνικο μικρής παραγωγής" ειναι αλλη ιστορια.
Κι απο την στιγμη που η φετινη του τιμη ειναι ακομα πιο ανταγωνιστικη??? δε το συζητω καν.
Θυμιζω περσι αρχες Νοεμβριου αν δε απατωμαι πηρα 330 τα 1050 κιλα και εκμεταλευομενος το μινι group buy των Αθηναιων τσιμπισα μεσα Δεκεμβριου αλλα 1050 κιλά στα 305

Παντα παραδοτεα σπιτι μου και ΠΑΝΤΑ με αποδειξη.

Να κανω και μια προταση/ερωτηση προς τους εμπορους ( ΠΡΟΣΟΧΗ δεν την κανω σαν moderation team ή οτιδηποτε απλά σαν απλός χρηστης.)

Κατα ποσον ειναι εφικτο λογικό επιθυμητο, και εν οψη του οτι δυσκολα να εχεις να δωσεις μαζεμενο ενα ποσό, ενα συστημα ως εξης. ( χρησιμοποιο στρογγυλα νουμερα για ευκολία κατανόησης)

εγω πχ θελω 3 τονους ( 1050κιλα παντα ) Χ 300 πες ευρω = 900... χμ....
αντ' αυτου παω αυριο και καταθετω στον "επιλεγμενο πορμηθευτη μου" προκαταβολή 300 ευρω ωστε να δεσμευσω την τιμη.
Αυτος δεσμευεται να μου παραδωσει πες μεσα νοεμβριου τον ενα τονο μεσα Δεκεμβριου τον επομενο και μεσα Ιανουαριου τον τελευταιο.

Καθε φορά που θα μου φερνει τονο ( 1050κιλά) θα του δινω οχι 300 αλλα 200 ευρω "εξοφλοντας" προοδευτικά την προκαταβολή.

Κερδη δικά μου
Δεσμευση τιμης καλοκαιρινης με παραδοση ομως χειμωνα
Δε "φρακαρω" με 3 τοννους στα ποδια μου τον Νοεμβρη
και το κυριοτερο, δεν εκταμιευω "με την μια" τα χρηματα

Κερδη του εμπορου.
Εικονα του τι σιγουρες παραγγελειες εχει απο ποια μαρκα και σε ποια ποσότητα.
Μετρητο ( προκαταβολές) να κινηθει
Προγραματισμό του ποτε θα φερει τι ποσοτητα αφου ξερει τι εχει να παραδώσει πότε και δεν θα τιγκαρει τις αποθηκες του περιμενοντας ποτε θα το πουλησει ή να κινδυνευει να ξεμεινει.

πιστευω οτι για τους ανωτερω λογους οι εμποροι θα μπορουσαν να κανουν ΑΚΟΜΑ καλυτερη τιμη


Fokion,
Για να το κανω αυτο, πρεπει να πληρωσω, να μεταφερω και να αποθηκευσω ολους τους τονους που θα αγοραστουν με αυτον τον τροπο. Δεν λεω, καλος ο προγραμματισμος και το σιγουρο χρημα, αλλα το κεφαλαιο που θα πρεπει να διαθεσω αν π.χ. μιλαμε για 1000 τονους θα ειναι περιπου 200 χιλ Ευρω, χρειαζομαι περιπου 1500 τ.μ. αποθηκης, συν το ρισκο της αποθηκευσης.
Αν βαλεις κατω ολα τα εξοδα που πρεπει να γινουν και τα συγκρινεις με τον τοκο που θα κερδιζα αν ειχα τα χρηματα στην τραπεζα, μαλλον δεν αξιζει.
Εμεις το κανουμε αυτο μονο στην περιπτωση που εξοφληθει ολη η ποσοτητα, ωστε και να αγορασει ο καταναλωτης με καλοκαιρινη τιμη, και να παραλαβει οποτε θελει, αλλα και εμεις να αυξήσουμε τις καλοκαιρινες μας παραγγελειες στα εργοστασια, ωστε να πετυχουμε ισως καλυτερη τιμη.
Ομως αυτο μπορει να γινει κατα την γνωμη μου μονο οταν καποιος εμπορος εχει ιδιοκτητες σωστες αποθηκες, γιατι αν νοικιαζει τοτε μιλαμε για ενα κοστος της ταξης των 5 ευρω ανα μηνα ανα παλετα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.109 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ