Salgueda 800 GV: χαμηλή απόδοση

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57418 από marilia
Salgueda 800 GV: χαμηλή απόδοση δημιουργήθηκε από marilia
Εχω τοποθετήσει μια κασετα αναβαθμισης salgueda την 800 GV 18kw στο ισόγειο μιας μεζονέτας (εμβαδο ισογείου 70τμ ) και δυστυχώς η αποδοσή του είναι πάρα πολύ χαμηλή δηλαδή στα μεχρι τωρα κρύα δεν ξεπέρασα τους 19 βαθμούς μεσα στον χώρο. Γνωρίζετε την συγκεκριμένη μάρκα?Αν ναι μπορεί κάποιος να μου πεί τι θερμοκρασίες δίνει?Εχω μπλεχτεί αρκετά . Θα με βοηθούσε πολύ αν μου απαντούσατε. Στην τοποθέτηση μπορεί να έχει παει κάτι λάθος?Ποιός είναι ο σωστός τρόπος. Σας ζαλισα αλλά είμαι πολύ στεναχωρημένη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57449 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Salgueda 800 GV: χαμηλή απόδοση
marilia,
Καλωσήρθες.
Μη στεναχωριέσαι, χαλάρωσε, όλα θα διορθωθούν. Μπορείς να ανεβάσεις καμιά φωτογραφία να δούμε τι παίζει;

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57712 από marilia
Απαντήθηκε από marilia στο θέμα Salgueda 800 GV: χαμηλή απόδοση
Απο την τοποθετηση δεν εχω φωτογραφίες δεν είχα βλέπεις την υπονοια οτι κατι θα πάει στραβα. Τωρα το να σου βάλω φωτο αν θες αλλα είναι ετοιμο φτιαγμενο με γυψοσανιδες βαμμενο κλπ. οποτε θα φαινονται μονο οι αεραγωγοι και το τζακι.Θα προσπαθησω να βάλω μια αλλά θα καταλάβετε απο αυτήν?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57717 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Salgueda 800 GV: χαμηλή απόδοση
Αμε , μια απο μπροστα , 2 απο πλαγια , απο καθε μερια και μια απεξω ακριβος απ το τζακι !
Ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57776 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Salgueda 800 GV: χαμηλή απόδοση
marilia καλωσήρθες στο φόρουμ! :)

Θα βρεθεί η αιτία, μην ανησυχείς. ;)

Τα 70m2 είναι αδιανόητο να μην τα ζεσταίνει η κασέτα σου, τα έχει για πλάκα.

Σε ποια περιοχή είσαι? Από μόνωση τι λέει το σπίτι?

Είναι πιθανό να έχει γίνει λάθος στην εγκατάσταση.

Μια περίπτωση είναι να μην έγινε σωστό κούμπωμα της καμινάδας.

Κάποιοι τζακάδες, εγκαθιστώντας κασέτες, κουμπώνουν ένα σπιράλι στην κασέτα και μετά απλά το εισάγουν στην παλιά καμινάδα χύμα.

Αν στο έκανε έτσι και άφησε κενό μεταξύ νέας και παλιάς καμινάδας, η ζέστη φεύγει στον Ύψιστο.

Τα βεντιλατέρ λειτουργούν? Αν πρόσεξες, υπήρξε καμιά φορά που ενώ η εστία ήταν ζεστή, δεν τέθηκαν σε λειτουργία?

Χρησιμοποιείς τις γρίλιες της κασέτας ή τη σύνδεσες με αεραγωγούς για να βγάλεις τον αέρα ψηλά από περσίδες στη φούσκα?

Τρύπα για εξωτερικό αέρα καύσης έχεις? Αν ναι, πως οδηγείται στην εστία και σε ποιο ακριβώς σημείο της?

Διευκρίνησέ τα αυτά, ανέβασε και φωτογραφίες όλης της πρόσοψης του τζακιού και βλέπουμε.

Επίσης, θα σε παρακαλέσω θερμά, ότι θες να ρωτήσεις, γράψτο εδώ και μην κάνεις διάσπαρτες ερωτήσεις σε άλλα θέματα.
Θα διευκολυνθεί πολύ η συζήτηση και καλό είναι να υπάρχει ένα θέμα ενιαίο και πλήρες θέμα σχετικά με το πρόβλημά σου και την επίλυσή του, ώστε να διευκολυνθούν μελλοντικά και άλλοι που ίσως έχουν παρόμοιο πρόβλημα με εσένα. Ευχαριστώ! :)


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57804 από marilia
Απαντήθηκε από marilia στο θέμα Salgueda 800 GV: χαμηλή απόδοση
gt καλησπέρα, είμαι απο αττική και συγκεκριμενα από Μαραθώνα.Οσον αφορα την μόνωση έχω αλουμίνια με διπλό τζάμι και θεωρώ καλή μονωση.Όσον αφορά την εγκατάσταση και τα τεχνικά με πιάνεις άσχετη.Ξερω απλά ότι έβαλε μια ανοξείδωτη καμιναδα του μέτρου και μια ανοιχτή γωνία.Τα βεντιλατέρ δειχνουν οτι λειτουργούν κανονικά αλλά δεν έχω θερμικη απόδοση. Εχω 2 περσίδες την μία αριστερά της καμινάδας και την άλλη στα δεξιά (στα 2πλαινά δηλαδή όχι στην φάτσα του τζακιού)Τρύπα για εξωτερικό αερα καύσης έχω. Φωτογραφίες θα προσπαθήσω να βάλω μεχρι αυριο.Να σε ρωτήσω εσύ είσαι τεχνίτης ?Μηπως είσαι και απο Αθήνα?Την εταιρεία αυτην την ξέρεις?Θα με ενδιέφερε να το δει καποιος από κοντά αν πραγματικά σαν κασέτα δεν έχει προβλημα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ