Ερώτηση για σωστή τοποθέτηση τζακιου La nordica

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140009 από panosv
Λοιπόν οι πρώτες δοκιμές δείχνουν οτι το τάμπερ βοήθησε πάρα πολύ.
Το τάμπερ ανοίγει τέρμα μόνο για να προσθέσω ξύλα. Όλη την υπόλοιπη ώρα μένει αρκετά κλειστό και δουλεύει μια χαρά. Η φωτιά δε καίει πλέον ανεξέλεγκτα και τα ξύλα κρατάνε πολύ περισσότερο επομένως έχω μεγάλη οικονομία. Από άποψη απόδοσης επίσης έχω οικονομία αφού πλέον η θερμοκρασία δε φεύγει όλη στη καμινάδα.
Μέχρι τώρα με όσα ξύλα και μπρικέτες και αν έβαζα και ότι και αν έκανα επειδή δε μπορούσα να ελέγξω τον αέρα η μέγιστη θερμοκρασία που είχα δει στις περσίδες ήταν 120 βαθμοί. Τώρα έχοντας δουλέψει λίγη ώρα την εστία ώστε να ζεσταθεί και βάζοντας δυο κούτσουρα όχι πολύ μεγάλα φτάνω αρκετά άνετα αυτή τη θερμοκρασία και έχοντας μεγαλώσει τις επάνω περσίδες κατά 300 τετραγωνικά εκατοστά (πριν το σύνολο ήταν 600 τετραγωνικά και τώρα είναι 900). Θεωρητικά με τις παλιές περσίδες θα ανέβαινε ακόμα περισσότερο η θερμοκρασία άρα έχω και καλύτερη απόδοση στο χώρο. Πλέον με δυνατή φωτιά φτάνω τους 140 βαθμούς πράγμα που με προβληματίζει μήπως χρειάζομαι ακόμα μεγαλύτερες περσίδες.
Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς αν και πως ρυθμίζεται το υαλοκόρδονο που έχει στη συρόμενη πόρτα το τζάκι αυτό. Μαυρίζει πολύ γρήγορα το τζάμι ειδικά από τη μία πλευρά και σκέφτομαι μήπως θέλει πιο πολύ "αέρα" από αυτή τη πλευρά για να δουλεύει καλύτερα η κουρτίνα? Νομίζω οτι λίγο πειραματισμό με τον αέρα της κουρτίνας το θέλει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140763 από panosv
Παιδιά παίζοντας λίγο με την είσοδο αέρα και το τάμπερ παρατήρησα το εξής. Όταν κλείνω αρκετά το τάμπερ είναι λιγάκι σα να το πνίγω δηλαδή περιορίζω μεν τη φωτιά πολύ και κρατάω καλύτερες θερμοκρασίες αλλά μαυρίζει πολύ γρήγορα το τζάμι και γενικά δίνει λιγάκι την αίσθηση οτι πνίγεται αν θέλω να κλείσω αρκετά τον αέρα και να σιγοκαίει.
Από την άλλη η είσοδος αέρα που είναι αυτή www.energ.gr/media/kunena/attachments/6781/Eisagogi.jpg
και έχει απ΄εξω περσίδα με γρίλιες που κλείνουν ακόμα και όταν τη κλείνω σχεδόν εντελώς πάλι παίρνει αέρα από εκεί. Έβαλα ένα περιοδικό μέσα στη σωλήνα που φαίνεται και κουμπώνει στο κάτω μέρος του τζακιού ώστε να μειώσω τη διάμετρο και πάλι δε το επηρέασα καθόλου. ¨Έκλεισα τελείως τη είσοδο του σωλήνα και τότε μόνο επηρεάστηκε ο αέρας αισθητά. Έχω την εντύπωση οτι εκτός από το τάμπερ στη καμινάδα έπρεπε να βάλω και τάμπερ στην είσοδο. Το παράξενο είναι οτι με κλειστές τις γρίλιες της περσίδας πάλι ο άερας μπαίνει μέσα κανονικά. Μου φαίνεται οτι όσο και αν κλείσω τη περσίδα ο αέρας περνάει από το μέσα μέρος του σπιτιού και περνάει στη σωλήνα. Αν προσέξετε η περσίδα κουμπώνει πολύ πιο έξω επομένως η είσοδος της σωλήνας με το υπόλοιπο κενό που φαίνεται και από εκεί υποτίθεται περνάει φρέσκος αέρας προς το σπίτι επικοινωνούν μεταξύ τους. Άρα όσο και να κλείνω τη περσίδα διαφορά δε θα βλέπω γιατί δε θα παίρνει αέρα από έξω αλλά μια χαρά θα τραβάει από το σπίτι. Από την άλλη όταν η διάμετρος του σπιράλ υποτίθεται οτι πρέπει να έχει μια συγκεκριμένη διάμετρο είναι δυνατόν πρακτικά να χρειάζεται λιγότερο και από τη μισή έστω και αν αυτό οφείλεται σε υπερβολικό ελκυσμό?
Βλέπω να χρειάζεται τελικά καμινάδα στενή μέχρι επάνω να μειωθεί ο ελκυσμός μπας και λυθούν τα προβλήματα.
Επίσης έχω την εντύπωση οτι κλείνοντας τις γρίλιες της περσίδας ακι αναγκάζοντας τον αέρα να έρχεται από μέσα επηρεάζω το κύκλωμα που κάνει το τζάκι για την φυσική του ροή.
Καμία γνώμη?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140779 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
@panosv

θυμισέ μου σε παρακαλώ τι εστία έχεις. Τι τάμπερ είναι αυτό που έβαλες? Έχεις καμμιά φωτό από το τάμπερ αυτό?

Το τζάκι το δουλεύεις με βεντυλατέρ ή μόνο του με φυσική ροή?
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140780 από panosv
Το τζάκι μου είναι το La nordica monoblocco Ironker 750 piano. Περισσότερες λεπτομέρειες μπορείς να δεις στην αρχή του θέματος αυτού.
Γενικά από την αρχή έχω αντιμετωπίσει θέμα μεγάλου ελκυσμού και η τοποθέτηση τάμπερ δείχνει οτι όντως ήταν αυτό το πρόβλημα.
Το τάμπερ μου το έβαλε ένας τεχνικός (ας πούμε γιατί και αυτός ήταν μια απογοήτευση) δεν ήταν κάποια μάρκα. Ένα απλό τάμπερ ήταν από λεπτή λαμαρίνα όπως το είδα με το μάτι και τοποθετήθηκε στην έξοδο του τζακιού στη σύνδεση με τη καμινάδα.
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by panosv.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140783 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Το δουλεύεις με συφική ροή ή με βεντυλατέρ?

Μιλάμε λοιπόν για τάμπερ καμινάδας, σωστά? Η εστία δεν είχε δικό της τάμπερ καυσαερίων?

Τώρα, στο μοχλουδάκι του 1γενούς αέρα, "ακούει" το τζάκι? Δηλαδή, όταν το κλείνεις, πέφτει σημαντικά η ένταση της φλόγας?

Ο 1γενής αέρας, πάει με σπιράλ και ΚΟΥΜΠΩΝΕΙ πάνω στην εστία, ή είναι απλά ανοιχτά από κάτω?

Ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140784 από elgreco

panosv έγραψε: Παιδιά παίζοντας λίγο με την είσοδο αέρα και το τάμπερ παρατήρησα το εξής. Όταν κλείνω αρκετά το τάμπερ είναι λιγάκι σα να το πνίγω δηλαδή περιορίζω μεν τη φωτιά πολύ και κρατάω καλύτερες θερμοκρασίες αλλά μαυρίζει πολύ γρήγορα το τζάμι και γενικά δίνει λιγάκι την αίσθηση οτι πνίγεται αν θέλω να κλείσω αρκετά τον αέρα και να σιγοκαίει.
Από την άλλη η είσοδος αέρα που είναι αυτή www.energ.gr/media/kunena/attachments/6781/Eisagogi.jpg
και έχει απ΄εξω περσίδα με γρίλιες που κλείνουν ακόμα και όταν τη κλείνω σχεδόν εντελώς πάλι παίρνει αέρα από εκεί. Έβαλα ένα περιοδικό μέσα στη σωλήνα που φαίνεται και κουμπώνει στο κάτω μέρος του τζακιού ώστε να μειώσω τη διάμετρο και πάλι δε το επηρέασα καθόλου. ¨Έκλεισα τελείως τη είσοδο του σωλήνα και τότε μόνο επηρεάστηκε ο αέρας αισθητά. Έχω την εντύπωση οτι εκτός από το τάμπερ στη καμινάδα έπρεπε να βάλω και τάμπερ στην είσοδο. Το παράξενο είναι οτι με κλειστές τις γρίλιες της περσίδας πάλι ο άερας μπαίνει μέσα κανονικά. Μου φαίνεται οτι όσο και αν κλείσω τη περσίδα ο αέρας περνάει από το μέσα μέρος του σπιτιού και περνάει στη σωλήνα. Αν προσέξετε η περσίδα κουμπώνει πολύ πιο έξω επομένως η είσοδος της σωλήνας με το υπόλοιπο κενό που φαίνεται και από εκεί υποτίθεται περνάει φρέσκος αέρας προς το σπίτι επικοινωνούν μεταξύ τους. Άρα όσο και να κλείνω τη περσίδα διαφορά δε θα βλέπω γιατί δε θα παίρνει αέρα από έξω αλλά μια χαρά θα τραβάει από το σπίτι. Από την άλλη όταν η διάμετρος του σπιράλ υποτίθεται οτι πρέπει να έχει μια συγκεκριμένη διάμετρο είναι δυνατόν πρακτικά να χρειάζεται λιγότερο και από τη μισή έστω και αν αυτό οφείλεται σε υπερβολικό ελκυσμό?
Βλέπω να χρειάζεται τελικά καμινάδα στενή μέχρι επάνω να μειωθεί ο ελκυσμός μπας και λυθούν τα προβλήματα.
Επίσης έχω την εντύπωση οτι κλείνοντας τις γρίλιες της περσίδας ακι αναγκάζοντας τον αέρα να έρχεται από μέσα επηρεάζω το κύκλωμα που κάνει το τζάκι για την φυσική του ροή.
Καμία γνώμη?


Κύριε πανο γεια σας, είχαμε ανταλλάξει και παλιότερα μυνηματα νομίζω καθώς τα τζάκια μας αν και διαφορετικά παρουσίαζαν τα ίδια προβλήματα.
Και γω έλυσα το πρόβλημα πρόσφατα τοποθετώντας το ταμπερ καυσαερίων επι της καμιναδας, μαντεμενιο, και η απόδοση εχει ανεβει τρομακτικά, το τζαμί μαυρίζει επίσης αλλα αυτό όταν σιγοσβηνει τα ξημερώματα με το ταμπερ τελείως κλειστό.
Επίσης παρά την τοποθέτηση του ταμπερ δεν βλέπω ούτε τώρα να ανταποκρίνεστε το λεβιεδακι ρύθμισης αερα.
Το επόμενο βήμα για μένα ειναι να αλλάξω το κορδόνι καθώς παρουσιάζει αρκετή φθορά και δεν εχει αλλαχτεί 4χρονια τώρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ