Ερώτηση για σωστή τοποθέτηση τζακιου La nordica

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140821 από panosv
Απο οτι καταλαβαινω ταμπερ στην εισοδο θα χρειαστει σιγουρα η εστω με καποιο τροπο να κλεισω την εισοδο να μη περναει τοσος αερας. Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι πως γινεται να χρειαζεται τοσο πολυ μκροτερη εισοδο απο αυτη που δινει ο κατασκευαστης. ΟΚ καταλαβαινω οτι ειναι θεμα μεγαλου ελκυσμου και απο καπου πρεπει να συμπληρωθει ο αερας αλλα οπως ειπα σχεδον εκλεισα εντελως την εισοδο του σπιραλ για να δω διαφορα στη φωτια. Αυτο βεβαια ειναι και καλο δειχμα οτι η πορτα κλεινει καλα.
Τωρα σχετικα με το ταμπερ που εχει μπει ηδη. Υπαρχει καποιος τροπος να το επιβεβαιωσουμε?
Απλα προσπαθω να μειωσω μερεμετια και κοστος γιατι στο τελος θα το γκρεμισω ολο και θα το ξαναφτιαξω.
Σας ευχαριστω πολυ και παλι παιδιά για τη βοήθεια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140824 από panosf01
αφου κλεινοντας την εισαγωγη του αερα πεφτει η φλογα,το προβλημα που βρισκεται?Γιατι λες οτι εχεις μεγαλο ελκισμο?Οσο για το ταμπερ της καμιναδας επειδη με τον μαστορα δεν βλεπω να βρισκεις ακρη,παρακολουθησε το παρε τον και ενα τηλ. να του πεις τις επιφυλαξεις σου για την επιλογη του και αν τυχον σου μυρισει κατι φωναξε τον να το αλλαξει.Θα εχεις παρει εσυ ενα αλλο και θα του το δωσεις να το βαλει.Και τα βρισκεται μετα για την αμοιβη του... ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140825 από panosv
Το προβλημα εχει ξεκινησει καιρο πριν. Πριν το ταμπερ στη καμιναδα οτι και αν εκανα με το μοχλο δεν αλλαζε τιποτα. Εκαιγαν τα παντα με μανια σε πολυ λιγο χρονο και εγω ζεσταινα τον απο πανω.
Μετα το ταμπερ μπορω και ελεγχω τη φωτια και ενω εχω βαλειμεγαλυτερες περσιδες βλεπω και μεγαλυτερες θερμοκρασιες και μεγαλυτερη διαρκεια στα ξυλα αρα κανει δουλεια. Αυτό βέβαια πνιγοντας την εστία οπως ειπα πιο πριν με αποτελεσμα να μαυριζει και το τζαμι. Οσο για την εισοδο αερα πρεπει να την φτιαξω καπως γιατι αυτη τη στιγμη και με τις γριλλιες κλειστες παλι τραβαει πολυ αερα μαλλον επειδη δεν ειναι αυτονομο σωληνας αλλα επικοινωνη με το ανοιγμα για να παιρνει φρεσκο αερα απο εξω ο θαλαμος.
Προς το απρον θα επικοινωνησω μαζι του για μια πρωτη επαφη οπως ειπες και θα δω απλα θελω να τελειωνω με αυτη την ιστορια και να γινει σωστα η δουλεια να σταματησω να ασχολουμαι με αυτο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149873 από panosv
Παιδιά μία ερώτηση μια και είμαι στη φάση αλλαγής του τάμπερ με ένα καλό και άνοιγμα περσίδων.
Το τζάκι ως μονομπλόκο έχει ένα δικό του μεταλλικό θάλαμο πάνω από την εστία. Αυτός ο θάλαμος έχει επάνω ένα άνοιγμα για την καμινάδα και άλλα 4 που στην ουσία είναι οι έξοδοι του μεταλλικού θερμοθαλάμου. Αυτές οι 4 τάπες είναι καλύτερα να είναι ανοιχτές άσχετα με το αν συνδεθεί κάποιο σπιράλ που να οδηγεί κάπου το ζεστό αέρα ή όχι? Προς το παρόν έχω ανοιχτές τις 2 που με σπιράλ οδηγούν τον αέρα στις μπροστινές περσίδες και οι άλλες δυο πίσω τάπες είναι κλειστές. Μήπως να τις ανοίξω και αυτές ώστε να φεύγει περισσότερος ζεστός αέρας προς το θερμοθάλαμο που έχω φτιάξει με τη γυψοσανίδα και επομένως από εκει προς το χώρο ή ούτως η άλλως ο άερας αυτός περνάει από τις 2 ήδη ανοιχτές και είναι οκ?
Αν ξέρει κανείς ή έχει δοκιμάσει να μου πει διαφορά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149879 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Υποθέτω ότι έχεις βεντυλατέρ.

Θα σου πρότεινα να ανοίξεις και τις άλλες 2, και να τις οδηγήσεις και αυτές κάπου με σπιράλ πάνω στην επένδυση. Στο πλαϊ ας πούμε, αν έχεις ήδη εμπρός.

Έτσι, θα μοιράσεις την εξερχόμεη παροχή αέρα του μοτέρ σε 4 εξόδους, ρίχνοντας την ταχύτητα στο μισό και μειώνοντας σημαντικά τον θόρυβο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149886 από panosv
Όχι δεν έχω βεντιλατέρ το έχω με ελεύθερη ροή. Στην ουσία και να ανοίξω τα άλλα δύο θα καταλήγει ο αέρας ίσως λίγο πιο γρήγορα στη φούσκα που έχω φτιάξει με γυψοσανίδα.
Εντάξει λογικά δε πρέπει να έχει καμία ιδιαίτερη διαφορά αλλά αναρωτιέμαι αν είναι καλύτερα να τις ανοίξω και τις άλλες δύο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ