Ερώτηση για σωστή τοποθέτηση τζακιου La nordica

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121507 από panosv

kkavalas έγραψε: για ασφαλη συμπερασμα τα ξυλα ξερα παιζοντας λιγο με το ταμπερ.το αυτοματο τι τιμη σου ειπανε?


Δε θυμόταν ακριβώς γιατί είχε κόσμο και κάναμε τη κουβέντα λίγο στο πόδι αλλά κοντά στα 150 μου είπε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121607 από Gdevil

panosv έγραψε: Τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν κάποια πράγματα. Μέσα στην εβδομάδα αν δε βγάλω άκρη με το μαγαζί που το πήρε θα πάω επό εκεί. Μου είπαν περίπου στο κόστος που αναφέρεις για απλό τάμπερ και για ένα άλλο πολύ πιο ακριβό βαρομετρικό που ρυθμίζεις τη πίεση που πρέπει να έχεις και μετά αυτό λειτουργεί αυτόματα για να τη κρατάει. Το έχει δοκιμάσει κανείς αυτό?
...

Καλά φαντάστηκα λοιπόν πως μιλάνε για draught regulator (ρυθμιστής ελκυσμού)
ψάξε στο google να δεις πως δουλεύει και μετά πές μου αν θα το έβαζες στο σαλόνι σου...
:ohmy:


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121612 από panosv

Gdevil έγραψε:

panosv έγραψε: Τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν κάποια πράγματα. Μέσα στην εβδομάδα αν δε βγάλω άκρη με το μαγαζί που το πήρε θα πάω επό εκεί. Μου είπαν περίπου στο κόστος που αναφέρεις για απλό τάμπερ και για ένα άλλο πολύ πιο ακριβό βαρομετρικό που ρυθμίζεις τη πίεση που πρέπει να έχεις και μετά αυτό λειτουργεί αυτόματα για να τη κρατάει. Το έχει δοκιμάσει κανείς αυτό?
...

Καλά φαντάστηκα λοιπόν πως μιλάνε για draught regulator (ρυθμιστής ελκυσμού)
ψάξε στο google να δεις πως δουλεύει και μετά πές μου αν θα το έβαζες στο σαλόνι σου...
:ohmy:


Gdevil επειδή μου έχεις ξαναγράψει για το draught regulator και την αρνητική γνώμη που έχεις αλλά δεν μπορώ να βρω πληροφορία τι κακό έχει μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις τι ακριβώς εννοείς?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121620 από Gdevil
Είναι κάτι τέτοιο . το οποίο συνδέεται στην καμινάδα σου
Και όταν έχεις χαμηλό ελκυσμό τότε είναι κλειστό.
όταν έχεις υψηλό ελκυσμό τότε ανοίγει, βάζει αέρα στην καμινάδα σου από το σαλόνι σου και έτσι πέφτει ο ελκυσμός της καμινάδας.
Μόλις αρχίσει να πέφτει ο ελκυσμός αρχίζει και ξανακλείνει.
Και μένει τόσο ανοιχτό (τραβώντας μόνο τόσο αέρα από το σαλόνι σου) ώστε να διατηρεί τον ελκυσμό της καμινάδας στο όριο που έχει ρυθμιστεί.
Μόλις ο ελκυσμός πέσει κάτω από αυτό το όριο τότε κλείνει εντελώς.
ΩΡΑΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ...
(σε ειδανικές συνθήκες...)
έλα όμως που αμα πέσει καμιά καρβουνίλα μένει ανοιχτό ακόμα και όταν δεν πρέπει.
έλα που άμα ψιλοαρπάξει από την θερμοκρασία θα μείνει ανοιχτό.
έλα που άμα λιώσει καμιά φλαντζούλα θα μείνει ανοιχτό.
Και τότε το σαλόνι σου επικοινωνεί άμεσα με την καμινάδα./.....
Αυτά βάζω εγώ ο άσχετος με το μυαλό μου.
Βέβαια εσένα στο πρότειναν ..
Μήπως άραγε σου έδειξαν και καμμία προτεινόμενη από το εργοστάσιο που τα παράγει εγκατάσταση για τζάκι?
ή μόνο για λεβητοστάσια το βγάζουν?
Μήπως σου έδειξαν καμμιά εγγύηση καλής λειτουργίας επιβεβαιωμένη από κάποιον φορέα ΓΙΑ ΤΖΑΚΙ?
ή σου τόνισαν πως δεν υπάρχει περίπτωση βλάβης και πως με τίποτα αυτό δεν μπορεί να σου βάλει αέρα από την καμινάδα στο σαλόνι σου?
Και άραγε αυτό το ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ που δεν έχεις σκεφθεί καν μήπως σου υπογράφουν και κανά χαρτί πχ με αποζημίωση 200 χιλιάδων ευρώ ότι άμα στραβώσουν και τα 10 ποδάρια του διαβόλου και γίνει διαρροή co στο σαλόνι σου?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121622 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Αν σώνει και καλά, θέλει ρυθμιστή ελκυσμού, ας τον βάλει. Όμως, ο Gdevil έχει ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ.

Αυτοί που στο προτείνουν, ας το βάλουν στο...... υπνοδωμάτιο των παιδιών τους για δοκιμή. Όχι στου "κασίδη το κεφάλι".

Παρ' όλα αυτά, υπάρχει λύση: Αν τμήμα της καμινάδας είναι ΈΞΩ από το σπίτι, σε ΚΛΕΙΣΤΟ χώρο που να έχει περσίδα εισαγωγής αέρα, τότε ναι. Αν είναι λοιπόν έξω από το σπίτι, τότε το κουβεντιάζουμε.

Αν και, χωρίς να είμαι ειδικός, και με το δικό μου τζάκι να τραβάει γερά..... αλλού πρέπει να προσανατολιστείς. Ρε συ, μήπως είναι μαϊμού LaNordica το τζάκι σου? Γιατί δεν έχω ξανακούσει κάποιον να έχει παιδευτεί τόσο με ένα τζάκι τόσο καλό όσο το δικό σου.

Αν πάντως νομίζεις ότι θα ρυθμίζεις την ένταση της φλόγας όπως στα nordpeis, ξέχασέ το. Οι εστίες με συρόμενη πόρτα μπάζουν ΟΛΕΣ. Άλλες περισσότερο, άλλες λιγότερο. Μόνο σε εστίες με ανοιγόμενη πόρτα θα δεις πραγματικά να μπορούνε να το σβήσουνε με τέρμα κλειστό αέρα.

Να στο πω αλλιώς: Ποτέ μια συρόμενη μπαλκονόπορτα δεν μπορεί να σφραγίσει όπως μια ανοιγόμενη. ΤΕΛΟΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121653 από panosv
Εντάξει καταλαβαίνω παιδιά σχετικά με τη συσκευή και όντως δε θα ήθελα να δοκιμάσω κάτι από το οποίο μπορεί να υπάρξει κίνδυνος.
Μήπως τελικά η λύση είναι να περαστεί καμινάδα σύμφωνα με το μάνουαλ που δεν έχει περαστει? Ή μήπως και πάλι μπορεί να υπάρχει θέμα ελκυσμού και να έχω το ίδιο θέμα? Το λέω μήπως ναι μεν η καμινάδα είναι ακριβή λύση αλλά αν είναι να λύσω πρόβλημα ελκυσμού και να έχω και μεγαλύτερη ασφάλεια από φωτιές και τέτοια μήπως το κάνω και ησυχάσω.
Όσο για τη πόρτα, πιστέυω οτι κλείνει πάρα πολύ καλά. Δηλαδή στο τέλος ακούγεται σαν σούρσιμο από λάστιχο που σφραγίζει και όσο και να γίνεται πανικός από φλόγες μέσα γύρω γύρω και αναπτήρα να βάλεις δεν υπάρχει το παραμικρό ίχνος αέρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.095 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ