Ερώτηση για σωστή τοποθέτηση τζακιου La nordica

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #140792 από Stavrax
Να μην το καις με κλειστό τάμπερ. Άστο, να τραβάει η καμινάδα για να μην πιέζεται. Η γνώμη μου είναι ότι πρέπει σύντομα να αντικατασταθεί, αν όχι με μαντεμένιο, τουλάχιστον με ένα κομμάτι σωστής καμινάδας.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #140794 από panosv
Εννοείς να μη το χρησιμοποιώ δηλαδή να το έχω μόνιμα ανοιχτό άρα να μη κάνει καθόλου δουλειά και να είναι σα να μην έχω βάλει? Καίκαμε. Θα καίει σα παλαβό πάλι μετά.
Πάντως η καμινάδα που μπήκε από το τζάκι στη παλία μέσα ήταν λία σαν inox και μου φάνηκε να κουμπώνει καλά με αυτό. Εννοώ στο μάτι τουλάχιστον δεν έκανε σαν να έχει μεγάλη διαφορά ως υλικό.

Έβγαλα μια φωτογραφία από τη περσίδα δε ξέρω αν βοηθάει. Το κάτω μέρος είναι το τάμπερ και συνεχίζει η καμινάδα. Κατω δεξιά φαινεται πολύ λίγο και ένα μαύρο σα καλώδιο. Είναι η ντίζα του τάμπερ.
Συνημμένα:
Last edit: 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν by panosv.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #140799 από Stavrax
Είναι και με ντίζα?
Ακόμη χειρότερα.
Περίμενε και την άποψη του Φιλιππακόπουλου.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #140800 από panosv
Ουφ ωραίες δουλειές ανοίξαμε πάλι. Και άντε πείσε το μάστορα οτι έβαλε ακατάλληλο τάμπερ και πρέπει να το αλλάξει.
Σε ευχαριστώ πολύ πάντως.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #140803 από panosf01
Καλα τι εβαλε ο ανθρωπος?Κατα πασα πιθανοτητα εχει δικιο ο Σταυρος το ταμπερ αυτο ειναι για αλλη χρηση,το πλαστικο τις ντιζας δεν μοιριζει?Δυστυχως μαλον θα αναγκαστεις να το ξανααλαξεις...Οσο για την ενταση της φωτιας αν κλεινεις τον αερα της καυσης και δεν βλεπεις αισθητη μειωση της φωτιας,τοτε εχεις εισοδο αερα προφανως απο την πορτα...Υπαρχουν τζακια που δεν εχουν καθολου ταμπερ καυσαεριων και ρυθμιζουν πληρως την καυση απο την εισαγωγη του αερα.Το ταμπερ καυσαεριων οντως κανει δουλεια,καθως τυγχανει να εχω τοποθετησει θερμομετρο καυσαεριων στο τζακι μου παρατηρω οτι με αυτο μπορεις να την ρυθμισεις σε αντιθεση με τον αερα εισαγωγης που δεν εχει τοσο αμεση επιδραση σε αυτη.Η παρατηρηση σου ειναι σωστη,οντως μπουκωνει το τζακι με τα θετικα που προαναφεραμε αλλα και τα αρνητικα οτι μαυριζει το τζαμι και αν το παρακανουμε μπορει και να καπνισει,ειδικα αν δεν σφραγιζει σωστα το τζακι μας.
Τελος ο ελκισμος στον οποιο αναφερομαστε στην διαρκεια της καυσης δεν ειναι σταθερος μεταβαλλεται σε συναρτηση με την θερμοκρασια καυσαεριων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #140805 από panosv
Το πλαστικο της ντιζας δεν εχει μυρισει καθολου. Και από τη πόρτα ρε παιδιά δε νομίζω οτι έχω πρόβλημα τουλάχιστον όχι κάτι σοβαρό γιατί την έχω τσεκάρει πολλές φορές με αναπτήρα και δε βλέπω κάτι έντονο. Και όπως είπα και πριν όταν έκλεισα εντελώς την εισαγωγή αερα τότε είδα μεγάλη διαφορά στη φλόγα. Έτσι θα τραβούσε πάλι από τη πόρτα έτσι δεν είναι? Αλλά δε το έκανε και η φωτιά επεφτε πάρα πολύ. Προφανώς παίρνει πάρα πολύ αέρα από την είσοδό του λόγω μεγάλου ελκυσμού.
Μπορεί κανείς να μου πει καμια συμβουλή τι θα κάνω με το μάστορα? Δε νομίζω οτι είναι λογικό τόσοι άνθρωποι εδώ μέσα να "πετάνε" λεφτά σε άσχετους. Ξαναλέω οτι είχα μιλήσει με διάφορους και διάλιξα τους πιο σχετικούς στη συζήτηση. Να μην αναφέρω καν τι έλεγαν αυτοί που απέριψα. Πραγματικά είμαι στο τσακ να αρχίσω να δίνω ονόματα τουλάχιστον να μη τη πατάνε και αλλοι.
Θα επικοινωνήσω αύριο μαζί του να δούμε τι θα πει και θα ενημερώσω.
Όποιος έχει καμια ιδέα αντιμετώπισής μαστόρων ας μου πει. Θα ανοίξουμε θέμα στο τέλος με μεθόδους αντιμετώπισης μαστόρων :-)
Ευχαριστώ και πάλι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ