Μυρωδια σε τζακι

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #148689 από λοκρος
Μυρωδια σε τζακι δημιουργήθηκε από λοκρος
Ειμαι νεο μελος και χαιρετω τα υπολοιπα μελη. Το προβλημα μου εχει ως εξης:
εχω ενα τζακι fonte flamme l' ardent 12kw μαντεμενιο φυσικης ροης. Ο θαλαμος εχει μονωση izol 3cm ( πυριτικο ασβεστιο) με αποσ

τασεις 10- 15 cm απο την εστια ,περσιδα 25 x80 πανω ( εξοδος αερα) και κατω εισοδος αερα απο ξυλοθηκη 42 x 46 cm. Στο πανω μερος της εστιας κενο 4.5 cm και πλαι 0.5 cm κενο. Το τζακι μυριζει εδω και 3 χρονια (20 τονοι ξυλα) παρολο που το εχω καψει πολλες φορες δυνατα ωστε να καει καλα η βαφη του μαντεμιου . Μπορει η μυρωδια να ωφειλεται στο zol ;;; ή μυριζει ακομα το μαντεμι ;; παρακαλω βοηθηστε με .
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #148692 από jean1980
Απαντήθηκε από jean1980 στο θέμα Μυρωδια σε τζακι
Καλώς ήρθες στο club των απογοητευμένων φίλε μου...μια απ΄τα ίδια αν πάρεις απάντηση ή λύση στο προβλημά σου πες μας....Απλά έκανες μια επένδυση που κοστίζει ακριβά και ταλαιπωρείσαι... καλή δύναμη!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": λοκρος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #148693 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Μυρωδια σε τζακι

λοκρος έγραψε: Ειμαι νεο μελος και χαιρετω τα υπολοιπα μελη. Το προβλημα μου εχει ως εξης:
εχω ενα τζακι fonte flamme l' ardent 12kw μαντεμενιο φυσικης ροης. Ο θαλαμος εχει μονωση izol 3cm ( πυριτικο ασβεστιο) με αποσ


τασεις 10- 15 cm απο την εστια ,περσιδα 25 x80 πανω ( εξοδος αερα) και κατω εισοδος αερα απο ξυλοθηκη 42 x 46 cm. Στο πανω μερος της εστιας κενο 4.5 cm και πλαι 0.5 cm κενο. Το τζακι μυριζει εδω και 3 χρονια (20 τονοι ξυλα) παρολο που το εχω καψει πολλες φορες δυνατα ωστε να καει καλα η βαφη του μαντεμιου . Μπορει η μυρωδια να ωφειλεται στο zol ;;; ή μυριζει ακομα το μαντεμι ;; παρακαλω βοηθηστε με .

Φίλε μου, τι είδος μυρωδιάς νομίζεις ότι είναι;; Είναι η μυρωδιά από μαντέμι Ή από κάτι άλλο;; Δεν νομίζω ότι μπορεί να μυρίζει ακόμη το τζάκι μετά από 20 τόνους ξύλα. Οι περσίδες που έχεις κάνει είναι μεγαλύτερες, για τα 12Kw, άρα δεν εγκλωβίζουν ζεστό αέρα για να μυρίζει από αυτές. Το κενό που γράφεις ότι υπάρχει, 10-15cm από την εστία, είναι αναγραφόμενο στο βιβλίο του κατασκευαστή για την εγκατάσταση;; Μήπως αναγράφεται στο βιβλίο μεγαλύτερη απόσταση;; Έχει γίνει η εγκατάσταση όπως αναγράφεται στο βιβλίο;; Το μονωτικό, izol, που αναφέρεις είναι για αυτές τις θερμοκρασίες που αναπτύσονται μεταξύ των πλευρών της εστίας και των τοιχωμάτων;; Αν όλα είναι εντάξει, το μόνο που πηγαίνει το μυαλό μου είναι μήπως κάποιο κομμάτι μονωτικού κατά τη τοποθέτηση έφυγε από τη θέση του (μπορεί να γίνει και αυτό) και ακουμπάει στο μαντέμι της εστίας. Προσπάθησε με έναν φακό να δεις αν συμβαίνει κάτι τέτοιο.

ΜΙΧΑΛΗΣ
Last edit: 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν by MICK.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": λοκρος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #148707 από λοκρος
Απαντήθηκε από λοκρος στο θέμα Μυρωδια σε τζακι
φιλε mick , ευχαριστώ που απάντησες .
Νομιζω ότι η μυρωδιά είναι ή απο το μαντεμι ή απο το izol .Δεν νομίζω οτι είναι κάτι άλλο.
1. Η εισαγωγη και η εξαγωγη αερα ειναι αρκετα μεγαλες. Ο αερας εξερχεται απο την περσιδα εξοδου απλά ζεστός ,οχι καυτός, που σημαίνει οτι η ροή του αερα δουλεύει σωστά.
2. το izol έχει αρκετη απόσταση από την εστία (10-15 εκατ.) και σε κανενα σημείο δεν ακουμπά την εστία ,ούτε κάτι άλλο ακουμπά πάνω της.
3. στην καμινάδα δεν έχει μπεί σιλικόνη για στεγανοποίηση.
4. κεραμοβάμβακας ή πετροβάμβακας δεν έχει μπεί πουθενά.
5. η γυψοσανιδα είναι πυράντοχη.

Το τζακι μυριζει αμέσως μόλις ανεβάσει θερμοκρασία , δηλαδή όταν καούν τα πρώτα με δεύτερα ξύλα. Οταν το δουλεύω χαλαρά δεν μυρίζει , αλλά όταν του βάλω λίγα παραπάνω ξύλα , όχι υπερβολικά , λογική ποσότητα ,μυρίζει πάλι. Το έχω κάψει δυνατά πολλές φορές μέσα σε τρείς χειμώνες, ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΥΡΙΖΕΙ ΤΟ ΜΑΝΤΕΜΙ ΑΚΟΜΑ ??
Ολοι μου λένε οτι αυτό αποκλείεται .
Αν κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία ας μας πει.
Το izol από την άλλη υποτίθεται ότι είναι άοσμο .Μήπως όμως μυρίζει αυτό ?
Πάντως το σίγουρο είναι οτι κατι μυρίζει και όλα είναι αθώα μέχρι να αποδειχθεί η ενοχή τους !!!!
θα ήθελα κάποιες απαντήσεις από ανθρώπους που γνωρίζουν το θέμα καλά!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #148710 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Μυρωδια σε τζακι
Το μόνο που μπορεί να μυρίζει από όσα έχεις περιγράψει είναι ή γυψοσανίδα. Παταράκι έχεις δημιουργήσει? Και από την φωτογραφία δεν φαίνεται αυτό το "4,5 πόντοι στο πάνω μέρος της εστίας", εκτός αν ή εστία είναι πιο βαθιά από τη μετώπη. Ο αέρας περνάει ελεύθερα από το σημείο εκείνο στον θερμοθάλαμο?


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #148717 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Μυρωδια σε τζακι

Stavrax έγραψε: Το μόνο που μπορεί να μυρίζει από όσα έχεις περιγράψει είναι ή γυψοσανίδα. Παταράκι έχεις δημιουργήσει? Και από την φωτογραφία δεν φαίνεται αυτό το "4,5 πόντοι στο πάνω μέρος της εστίας", εκτός αν ή εστία είναι πιο βαθιά από τη μετώπη. Ο αέρας περνάει ελεύθερα από το σημείο εκείνο στον θερμοθάλαμο?

Η περσίδα που φαίνεται στο άνω μέρος της φούσκας πλάγια πρέπει να είναι το παταράκι.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ